Определение по дело №2421/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 2815
Дата: 31 октомври 2018 г.
Съдия: Юлия Русева Бажлекова
Дело: 20183100502421
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 25 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№________________

гр. Варна, 31.10.2018г.

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание на тридесет и първи октомври през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЮЛИЯ БАЖЛЕКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА МАКАРИЕВА

СВЕТЛАНА ЦАНКОВА

като разгледа докладваното от съдията Юлия Бажлекова в.гр.д.№2421 по описа за 2018г. на ВОС, съобрази:

Производството по делото е образувано по въззивна жалба на В.Д.В. срещу решение № 3242 от 10.07.2018 г., постановено по гражданско дело № 19336 по описа за 2017 г. на ХХ състав на Районен съд – Варна, в частите, с които е отхвърлен иска за изменение на размера на дължимата от Р.П.В. в полза на детето Елена Руменова В. за разликата от 180лв. до претендирания размер от 200лв. и е отхвърлен иска, предявен от В.Д. Андреева срещу Р.П.В. с правно основание чл.59, ал.9 СК за изменение на определения с решение №1957/12.05.2017г., постановено по гр.д. № 16638/2016г. на ВРС режим на лични отношения на бащата Р.В. с детето Елена Руменова В..

Във въззивната жалба се излага, че решението в обжалваните части е неправилно, незаконосъобразно и несправедливо. С влязлото в сила решение, постановено по гр.д. № 16638/2016г. на ВРС е прекратен брака между В. Андреева и Р.В., утвърдено е споразумение по силата на което упражняването на родителските права по отношение на детето Елена В. е предоставено на майката и е определен режим на лични контакти на детето с бащата. Определения със споразумението размер на издръжката в полза на детето е крайно недостатъчен към настоящия момент. Излага се , че от събраните по делото доказателства се установява, че е в интерес на детето да се измени режима на лични контакти на детето с бащата, като се определи такъв, както е посочен в исковата молба и срещите на детето с бащата да се провеждат в присъствието на въззивницата. По отношение на издръжката моли същата да се присъди в предявения размер на 200лв.

В срока по чл. 263, ал. 1 от ГПК е постъпил отговор на въззивната жалба, с който същата се оспорва като неоснователна.

Депозирана е и насрещна въззивна жалба от Р.П.В., срещу постановеното по гр.д. № 19336/2017г. решение в частта, с която е изменен размера на издръжката дължима от Р.В. в полза на детето, определен с решение постановено по гр.д. № 16638/2016г. на ВРС. Оспорва като неоснователни твърденията на ищцата, че е налице поскъпване на живота, поради което и определената издръжка в размер на 120лв. е недостатъчна за задоволяване на потребностите на детето. Посочва се, че е изминал кратък период от определяне на предходната издръжка, като не се установява изменение на получаваните от бащата доходи. Излага се също, че тъй като майката получава доходи в по-висок размер от бащата, то тя следва да поеме и по-голям дял от издръжката на детето. Моли за отмяна на решението в тази част и постановяване на ново, с което иска за увеличаване на размера на дължимата от бащата издръжка се отхвърли като неоснователен. В условие на евентуалност, изразява готовност да заплаща месечна издръжка за детето в размер на 130лв.

С писмен отговор В. Андреева е оспорила насрещната въззивна жалба като неоснователна. Претендира присъждане на разноски.

Страните не са направили доказателствени искания

Съдебният състав на въззивния съд, като съобрази разпоредбата на чл.  266 и чл.267 от ГПК, намира следното:

Подадените жалби са подадени от легитимирани лица, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт и в предвидения от закона срок, поради което са допустими. Съгласно тълкувателно решение № 1 от 9.12.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 1/2013 г., ОСГТК, доколкото основната функция на съда е да осигури прилагането на закона, тази му дейност не може да бъде обусловена от волята на страните, когато следва да се осигури приложение на императивен материален закон, установен в обществен интерес. Затова, когато законът е възложил на съда служебно да следи за интереса на някоя от страните в процеса, негово задължение е служебно да събере доказателствата в подкрепа или опровержение на правнорелевантните факти, както и да допусне поисканите от страните допустими и относими доказателства без ограничения във времето. При проверка на правилността на първоинстанционното решение въззивният съд може да приложи императивна материалноправна норма, дори ако нейното нарушение не е въведено като основание за обжалване. Поради това, когато за приложението на тази императивна материалноправна норма е необходимо събирането на доказателства, въззивният съд следва служебно да събере тези доказателства, дори ако във въззивната жалба не е въведено оплакване за допуснато от първата инстанция процесуално нарушение или за необоснованост на фактическите изводи, поставени в основата на първоинстанционното решение.

Спорът пред въззивната инстанция е досежно, режима на лични отношения и издръжка за детето, тоест съдът следва да съобрази интересите на детето.

Доколкото във въззивната жалба и насрещната въззивна жалба не се твърдят новонастъпили обстоятелства относно състоянието на детето, отношенията му с двамата родители или относно доходите на родителите, както и, че при разглеждане на делото от първоинстанционния съд са събрани относимите към спора и обстоятелствата по чл.59, ал.4 СК доказателства, включително и чрез провеждане на СПЕ, настоящият състав на съда намира, че не е необходимо събирането на доказателства при въззивното разглеждане на делото.

С оглед гореизложеното и на основание член 267, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс, настоящият състав на Варненски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И  :

 

НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 18.12. 2018 година от 10,00 часа, за която дата и час да се призоват страните.

Определението не подлежи на обжалване.

 

       ПРЕДСЕДАТЕЛ:            ЧЛЕНОВЕ: 1.              2.