Решение по дело №497/2024 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 1641
Дата: 13 декември 2024 г. (в сила от 13 декември 2024 г.)
Съдия: Росица Славчева
Дело: 20247070700497
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 30 октомври 2024 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 1641

Видин, 13.12.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Видин - II състав, в съдебно заседание на десети декември две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

Съдия: РОСИЦА СЛАВЧЕВА

При секретар ВАЛЕРИЯ ШУТИЛОВА като разгледа докладваното от съдия РОСИЦА СЛАВЧЕВА административно дело № 20247070700497 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Делото е образувано по жалба на М. М. Т. от с.Буковец, обл. Видин, против заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 24-0953-000277/16.10.2024 г. на Началник група към ОД на МВР Видин, сектор ПП, с която е прекратена регистрация на ППС “Опел Корса“ с рег.№ [рег. номер], за срок от 6 месеца, на основание чл.171, т.2А, б.“а“ ЗДвП. В жалбата се твърди, че заповедта е незаконосъобразна, като постановена при съществени нарушения на материалния и процесуалния закон.

Иска се да бъде отменена атакуваната заповед. Претендира присъждане на направените разноски по делото.

Ответникът по делото: Началник група към ОД на МВР Видин, сектор ПП, редовно уведомен, не се явява и не се представлява и не е взел становище по жалбата.

Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено следното от фактическа страна: На 15.10.2024 г. в 13:45 ч., в с. Гомотарци по ул.Първа с посока на движение от кръстовище с ул.Втора към кръстовище с ул.Пета, е спрян за проверка Д. В. Л., който управлявал лек автомобил “Опел Корса“ с рег.№ [рег. номер], собственост на жалбоподателката. При извършената от органите на МВР проверка било установено, че водачът представил валидно СУМПС № LАZAR802034D99WE 34, издадено от Обединено кралство Великобритания. При извършена проверка с ОДЧ било установено, че СУМПС не е подменено с българско, след пребиваване повече от три месеца на територията на РБългария. От справка за пътуване на лице, приложена по делото на л.27 е видно, че водачът е излязъл на Аерогара София на 05.03.2016 година, последващи данни за влизане и излизане от страната по делото няма представени.

От приложената административна преписка е видно, че на жалбоподателя бил съставен акт за установяване на административно нарушение серия GA, № 3278208/15.10.2024 г., за извършено нарушение по чл.162, ал.1 от ЗДвП, за това, че управлява МПС с чуждестранно СУМПС без да е подменено след пребиваване повече от 3 месеца.

При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното: жалбата е допустима, като подадена от лице, за което е налице правен интерес да обжалва посочената заповед и в законоустановения срок за това.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

Обжалваната заповед е издадена от компетентен орган - Началник група към ОД на МВР Видин, сектор ПП, с оглед приложената заповед за делегиране на правомощия № 368з-1663/14.06.2024 г. на директор на ОДМВР-Видин. Същата обаче е незаконосъобразна, издадена при нарушение на материалния закон.

В атакуваната заповед като правно основание за постановяването й е посочена разпоредбата на чл.171, т.2а, б.”а” от ЗДвП, която гласи, че се прекратява регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година.

Според разпоредбата на чл.162, ал.1 от ЗДвП, българските граждани могат да управляват моторни превозни средства на територията на Република България с чуждестранно национално свидетелство, когато то не е издадено от държава - членка на Европейския съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария в срок до 3 месеца от датата на влизането им в страната.

Притежаваното от Л. свидетелство за управление на МПС, което не е представено по делото и няма данни нито кога е издадено, нито кога изтича, по принцип важи за територията на ЕС и в частност на България. Тежест да докаже това обстоятелство има административният орган, който е издал ПАМ.

С напускането на ЕС Обединено кралство Великобритания не напуска едновременно и Европейското икономическо пространство, доколкото членството й в двете международни структури почива на самостоятелни основания, по силата на подписани различни по същността си международни договори. Следователно СУМПС на Л. е издадено от държава–членка на Споразумението за Европейското икономическо пространство, от което следва, че Л. притежава валидно СУМПС, което му дава правоспособност да управлява МПС от съответната категория на територията на Република България.

Прието от органа е, че издаденото от компетентните органи на Обединеното кралство Великобритания СУМПС не важи на територията на Република България след изтичане на три месеца от датата на влизането на неговия притежател в страната, без да отчете факта, че по делото няма никакви доказателства кога Л. е влязъл в страната, тъй като видно от справка за пътуване на лице, приложена по делото на л.27 той е излязъл на Аерогара София на 05.03.2016 година, като последващи данни за влизане и излизане от страната по делото няма представени.

Ответникът е издал обжалваната ЗППАМ в нарушение на материалноправните разпоредби на чл.162 и чл.161, т.5 от ЗДвП.

Предвид изложеното съдът намира, че процесната заповед е незаконосъобразна, поради което следва да бъде отменена.

Поради изхода на правни спор и с оглед разпоредбата на чл.143, ал.1 от АПК, в полза на жалбоподателя следва да бъдат присъдени направените разноски за заплатена държавна такса и за процесуално представителство по делото в размер общо на 760,00 лева. От приложения договор за правна защита и съдействие се установява, че оспорващият е заплатил сумата от 750,00 лева в брой.

Воден от горните мотиви и на основание чл.172, ал.2 от АПК, Административен съд Видин


РЕШИ:

ОТМЕНЯ заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 24-0953-000277/16.10.2024 г. на Началник група към ОД на МВР Видин, сектор ПП, с която е прекратена регистрация на ППС “Опел Корса“ с рег.№ [рег. номер], за срок от 6 месеца, на основание чл.171, т.2А, б.“а“ ЗДвП, като незаконосъобразна.

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР-Видин да заплати в полза на М. М. Т. от с.Буковец, обл. Видин, направените разноски за процесуално представителство и ДТ по делото в размер общо на 760,00 (седемстотин и шестдесет) лева.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

Съдия: