Определение по дело №1157/2021 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260467
Дата: 12 април 2021 г. (в сила от 4 октомври 2021 г.)
Съдия: Николай Илиев Уруков
Дело: 20215500501157
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 12 март 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  

 

 

Номер 260467                     12.04.2021 Година                   Град Стара Загора    

 

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД              ПЪРВИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

На дванадесети април…………през две хиляди и двадесет  и първа година

В закрито заседание в следния състав:

 

 

         Председател: ПЛАМЕН ЗЛАТЕВ

 

                                                    Членове: НИКОЛАЙ УРУКОВ

 

                                                                     АТАНАС АТАНАСОВ          

                                        

Секретар………………………………………………………………………….

като разгледа докладваното от ……………….. съдия НИКОЛАЙ УРУКОВ

в.гражданско дело номер 1157………………..по описа за 2021 година.

 

Производството по делото е образувано по жалба, подадена от длъжника „А.Б.”ЕООД ЕИК ***, представлявано от К.Х.Х., насочена срещу:

1.     Насочването на изпълнението върху недвижим имот, поради несъразмерност на вземането и наложена от частния съдебен изпълнител възбрана;

2.     Размера на разноските по горепосоченото изпълнително дело;

3.     Липса на ПДИ и изпълнително основание;

4.Заключението на вещото лице и отказът да бъде извършена нова оценка.

против действията на ЧСИ рег.№766 – К.А.по изп.д. № 77/2020 год.

При проверка на делото въззивният съд е констатирал, че при настоящото обжалване на тези действия не са изпълнени точно изискванията на чл.260 и чл.261 във връзка с чл.436, ал.4 от ГПК, като жалбоподателят не е посочил, кои точно действия обжалва и най-вече не е посочил конкретните и точни обстоятелства, на които основава исканията си за това. Същото се налага от една страна за да се конкретизират и уточнят точно кои действия на ЧСИ А. се обжалват, а от друга страна за да може да се прецени допустимостта и срока на всяко едно обжалвано действие.

Съгласно разпоредбата на чл.436 от ГПК в правомощията на ЧСИ е извършването на администриране на жалбата.

Предвид гореизложеното окръжният съд е намерил, че следва да прекрати производството по настоящото дело и да върне същото на ЧСИ за надлежно администриране на жалбата- за изпълнение на указанията дадени по-горе в настоящото Определение на ОС-Стара Загора и именно поради това с Определението си от датата 15.01.2021 год. въззивният съд е ПРЕКРАТИЛ производството по в.гр.дело №3301/2020г. по описа на Старозагорския окръжен съд и е ВЪРНАЛ делото на ЧСИ с рег.№766 – К.А.за изпълнение указанията, дадени в настоящото определение.

 

С новата си уточняваща жалба с вх. № 1490/04.02.2021 год. подадена от жалбоподателя и длъжник „А.Б.”ЕООД ЕИК ***, представлявано от К.Х.Х., последният е конкретизирал и уточнил, че жалбата му е насочена срещу следните действия на ЧСИ  и желае да упражни процесуалните си права по горепосоченото изп. дело, поради което:

1. Оспорва насочването на изпълнението върху недвижимия имот, поради несъразмерност на вземането и наложената от частния съдебен изпълнител възбрана. 2. Оспорва размера на разноските по горепосоченото изпълнително дело. 3. Желае да бъда поканен за доброволно изпълнение и да ми бъде представен размер на задължението, както и изпълнителното основание, като се има предвид че към настоящия момент съм депозирал жалба срещу изпълнителното основание - АКТ № 348МИ/16.08.2018 г. на Община Казанлък. 4. Оспорва заключението на вещото лице и отказът да бъде извършена нова оценка на имота. 5. Оспорва отстраняването на дружеството от имота, поради това, че не е уведомяван надлежно за изпълнението; 6. Оспорва отказа на съдебния изпълнител да извърши нова оценка по реда на чл. 468, ал. 4 и чл. 485, поради недадена процесуална възможност да се информирам за оценката; 7. Оспорва изцяло действията по изпълнителното дело, за които не бил уведомяван, тъй като не е било налице ПРАВОТО НА ПРИНУДИТЕЛНО ИЗПЪЛНЕНИЕ /няма доказано право/, понеже изпълняемото право не е било изискуемо, нито е налице влязло в сила годно /няма доказано право/ изпълнително основание, на което е липсвала изпълнителна сила, което е обжалвано понастоящем.

Жалбоподателят няма право да обжалва действия на съдия-изпълнителя изброени в стр.З на жалбата му, посочени от т.1 до т.7, тъй като изброените такива не попадат в обхвата на чл.435 ГПК.

 

Съобразно специалната и императивна на чл.435, ал.(2) от ГПК (Доп. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 21.12.2010 г., изм., бр. 86 от 2017 г.) Длъжникът може да обжалва:

1. постановлението за глоба;

2. насочването на изпълнението върху имущество, което смята за несеквестируемо;

3. отнемането на движима вещ или отстраняването му от имот, поради това, че не е уведомен надлежно за изпълнението;

4. отказа на съдебния изпълнител да извърши нова оценка по реда на чл. 468, ал. 4 и чл. 485;

5. определянето на трето лице за пазач, ако не са спазени изискванията на чл. 470, както и в случаите по чл. 486, ал. 2;

6. отказа на съдебния изпълнител да спре, да прекрати или да приключи принудителното изпълнение;

7. разноските по изпълнението.

С оглед на същата разпоредба се налага категоричният извод, че обжалваните от жалбоподателя с жалбата му по т. 1, т.3, т.5, т.6,  и т.7 не попадат в обхвата на действията на чл.435, ал.2 от ГПК, които могат да бъдат обжалвани от длъжника.

 

По отношение на оплакванията в т.4 от жалбата, а именно, че оспорва заключението на вещото лице и отказът да бъде извършена новата оценка на имота, жалбоподателят не е посочил нито кое заключение или експертиза обжалва, нито основанията за това, нито пък кои са пороците или допуснатите нередовности на обжалваното от него заключение на вещото лице и в тази връзка жалбоподателят не е посочил нито уточнил, каква да бъде новата оценка на имота и под каква форма да се извърши /като допълнителна или повторна експертиза/. Същото се отнася и за оплакванията в т.2 от жалбата касателно разноските по изпълнението, като жалбоподателят не е посочил, нито вида на разноски или евентуално техния размер, който обжалва, нито основанията за това, нито пък кои са пороците или допуснатите нередовности на посочените от него разноски и в тази връзка жалбоподателят не е посочил нито уточнил, каква разноски да бъдат присъдени или определени и точно в какъв размер.

Хаотичното посочване на действия, които жалбоподателят и длъжник твърди, че обжалва  на частния съдия-изплнителя от изпълнителното дело води единствено и само до неяснота и затруднява както защитата на другите страни в изпълнителния процес, така и самите действия на съдия- изпълнителя.

В тази насока и с оглед на гореизложеното въззивният съд счита, че жалбата се явява процесуално недопустима и като такава  производството по нея следва да бъде прекратено.

Съгласно разпоредбата на чл.436 от ГПК в правомощията на ЧСИ е извършването на администриране на жалбата, съответно и връщаното на същата, както и прекратяването на производството по същата жалба в съответствие с императивните разпоредби на чл.260 и чл.261 от ГПК.

 

В тази насока и с оглед на гореизложеното Окръжният съд намира, че не са изпълнени точно изискванията на чл.260 и чл.261 от ГПК във връзка с чл.436, ал.4 от ГПК, като след посочването от страна на жалбоподателят, кои точно действия обжалва и най-вече след като е посочил конкретните и точни обстоятелства, на които основава исканията си за това. Проверката за допустимостта на обжалването на тези действия е изцяло от правомощията на ЧСИ.

 

Предвид гореизложеното окръжният съд намира, че следва да прекрати производството по настоящото дело и да върне същото на ЧСИ за надлежно прекратяване на производството по жалбата поради процесуалната недопустимост на същата и за изпълнение на указанията дадени по-горе в настоящото Определение на ОС-Стара Загора.

 

Водим от горните мотиви, окръжният съд

        

О П Р Е Д Е Л И  :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по в.гр.дело № 1157/2021г. по описа на Старозагорския окръжен съд и

 

ВРЪЩА делото на ЧСИ с рег.№766 – К.А.и с район на действие Окръжен съд – Стара Загора, за изпълнение на указанията, дадени в настоящото определение.

 

         Определението не е окончателно и подлежи на обжалване с частна жалба в 1-седмичен срок от връчването му на страните пред Апелативен съд – Пловдив чрез Окръжен съд – Стара Загора.

                        

 

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

        

                  

 

                                               ЧЛЕНОВЕ: