Присъда по дело №1069/2009 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 45
Дата: 13 май 2009 г. (в сила от 29 май 2009 г.)
Съдия: Петя Кръстева Георгиева
Дело: 20092120201069
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 2 април 2009 г.

Съдържание на акта

П   Р   И   С   Ъ   Д   А

 

  694/13.05.2009 година,  гр.Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Бургаският районен съд,                                                наказателна колегия,

на тринадесети май                                                   две хиляди и девета година

в публично заседание, в следния състав:

 

                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:  8-ми нак.състав

                                                                              СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

                                                                                              1.С.Т.

                                                                                              2.И.А.

 

                                                                             

СЕКРЕТАР: 8-ми нак.състав

ПРОКУРОР: Г.П.

 

като разгледа докладваното от съдията 8-ми нак.състав  наказателно общ характер  дело  № 1069 по описа за 2009 година на съда

 

П Р И С Ъ Д И

ПРИЗНАВА подсъдимия П.В.Б. – роден на ********. в гр.Бургас, с адрес на местоживеене ******, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, средно образование, не работи, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че в гр.Бургас, в периода от 03.04.2007г. до 05.04.2007г. включително, в качеството си на длъжностно лице - шофьор в "Л***" ЕООД-гр.Б, представлявано и управлявано от С.И.З., при условията на продължавано престъпление, присвоил чужди пари в размер общо на 928,42 /деветстотин двадесет и осем лева и четиридесет и две стотинки/ лева и един брой мобилен телефон марка "Нокия", неустановен модел, на стойност 44,50 /четиридесет и четири лева и петдесет стотинки/лева - цялото имущество на стойност 972,92 /деветстотин седемдесет и два лева и деветдесет и две стотинки/ лева, собственост на дружеството, връчени му в това качество и поверени му да ги пази и управлява, както следва:

- На 03.04.2007г. присвоил сумата от 290,03 /двеста и деветдесет лева и три стотинки/ лева, представляваща заплатената цена за доставена от него продукция - хляб и хлебни изделия, получена съгласно количествена оборотна ведомост от 02.04.2007г., сметка 3032 със складова разписка - щемпел от 03.04.2007г.

- На 04.04.2007г. присвоил сумата от 270,96 /двеста и седемдесет лева и деветдесет и шест стотинки/ лева, представляваща заплатената цена за доставена от него продукция - хляб и хлебни изделия, получена съгласно количествена оборотна ведомост от 03.04.2007г., сметка 3032 със складова разписка - щемпел от 04.04.2007г.

- На 05.04.2007г. присвоил сумата от 367,43 /триста шестдесет и седем лева и четиридесет и три стотинки/ лева, представляваща заплатената цена за доставена от него продукция - хляб и хлебни изделия, получена съгласно количествена оборотна ведомост от 04.04.2007г., сметка 3032 със складова разписка - щемпел от 05.04.2007г., както и един брой мобилен телефон марка "Нокия" с неустановен модел на стойност 44,50 /четиридесет и четири лева и петдесет стотинки/ лева - цялото имущество на стойност 411,93 /четиристотин и единадесет лева и деветдесет и три стотинки/ лева -    престъпление по чл.201, вр. чл. 26, ал.1 от НК, поради което и на основание чл.201, вр. чл. 26, ал.1 от НК във вр. с чл.55, ал.1, т.2, б”б” от НК

НАЛАГА на подсъдимия П.В.Б., с посочена по-горе самоличност наказание пробация при следните пробационни мерки:

- задължителна регистрация по настоящ адрес в гр.Б, ж.к.”М.”, блок ***, вх.**, ет.** за срок от 2 /две/ години, на основание чл.42а, ал.2, т.1 от НК

-   задължителни периодични срещи с пробационен служител  за срок от 2 /две/ години на основание чл.42а, ал.2,т.2 от НК

-  безвъзмезден труд в полза на обществото в размер на 200  /двеста/ часа годишно за срок от 2 /две/ поредни години, на основание чл.42а, ал.2, т.6 от НК

ОСЪЖДА подсъдимия П.В.Б., с посочена по-горе самоличност да заплати на „Л”-ЕООД-гр.Бургас, ЕИК ******** със седалище и адрес на управление Бургас, ж.к.”С”, бл.***, вх.**ет.** сумата от 872.92 /осемстотин седемдесет и два лева и деветдесет и две стотинки/ лева,  като обезщетение за причинени имуществени вреди,  ведно със законната лихва, считано от 05.04.2007г.

ОСЪЖДА подсъдимия П.В.Б., с посочена по-горе самоличност да заплати сумата от 34.92 /тридесет и четири лева и деветдесет и две стотинки/ лева, представляваща държавна такса върху сумата на гражданския иск, в полза на държавата по сметката на Районен съд-гр.Бургас.

ОСЪЖДА подсъдимия П.В.Б.,  с посочена по-горе самоличност да заплати на „Л”-ЕООД-гр.Б, ЕИК ********** със седалище и адрес на управление Б, ж.к.”С”, бл.***, вх.** ет.** сумата от 200 /двеста/ лева,  като разноски по делото.

ОСЪЖДА подсъдимия П.В.Б. да заплати разноски по делото в размер на 275.00 /двеста седемдесет и пет/ лева в полза на държавата по сметката на Районен съд-гр.Бургас.

Присъдата подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок пред Бургаския окръжен съд.

 

 

                                                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: 8-ми нак.състав

                                                                                                                          1.С.Т.

                                                                                                                          2.И.А.

 

мотиви към присъда   694/ от 13.05.2009г. по н.о.х.д. № 1069 / 2009г. по описа на Бургаския районен съд

 

                  Производството по делото е образувано по повод обвинителния акт на Бургаска районна прокуратура срещу П.В.Б. с ЕГН ********* от гр.Б, с който е повдигнато обвинение за престъпление по чл.201 вр. с чл.26, ал.1 от НК.

      На основание чл.84 от НПК, преди започване на съдебното следствие, като граждански ищец е конституирано „Л” ЕООД - гр.Б. Чрез представляващия дружеството е предявен граждански иск за обезщетение на причинените от престъплението имуществени вреди в размер на 872,92 лева и акцесорна претенция за заплащане на законна лихва върху главницата, считано от 05.04.2007г..

     Подсъдимият признава фактите и обстоятелствата, изложени в обстоятелствената част на обвинителният акт, като изразява съгласие да не се събират доказателства тях по смисъла на чл.371, т.2 от НПК. Моли съда съдебното следствие да се проведе по реда на глава двадесет и седма.        

      В съдебно заседание прокурорът поддържа обвинението от правна и фактическа страна изцяло, така както е повдигнато с обвинителният акт. Пледира за виновност на подсъдимия и индивидуализация на наказанието при условията на чл.55, ал.1, т.2, б.б от НК, а именно пробация при следните пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от 2 години, задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от 2 години и безвъзмезден труд в полза на обществото в размер на 200 часа годишно за срок от 2 поредни години, като наред с това подсъдимият бъде лишен от право да заема материално – отчетническа дейност на основание чл.37, ал.1 ,т.7 от НК. Счита гражданската претенция за основателна.

       Повереникът на гражданския ищец моли съда да признае подсъдимия за виновен и да уважи предявения граждански иск, ведно с претенцията за законна лихва. Моли съда да присъди на гражданския ищец направените по делото разноски.

      Защитникът на подсъдимия моли съда да наложи на подсъдимия наказание пробация при мерките  и сроковете предложени от прокурора.

       Подсъдимият се признава за виновен. Изразява съжаление за деянието си, като заявява, че занапред ще спазва правомерно поведение.

         

       След преценка на събраните по делото доказателства съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:

     „Л" ЕООД-гр.Б е представлявано от свидетеля С.З. и е с предмет на дейност дистрибуция на хляб и хлебни изделия. Дружеството имало сключен договор с „Х и Х.И."ЕООД-гр.Бургас. Фирмата извършвала разноса на продукцията със собствен транспорт и шофьори. Във фирмата е била въведена и установена организация и ред за извършване на доставките и заплащане. На базата на направените заявки от клиентите на „Х и Х.И."-ЕООД-гр.Б. се изготвяла количествена оборотна ведомост- сметка 3032, в която се отразява вида, количеството и стойността на стоката, която следва да бъде доставена съответния ден за определен район. В началото на работния ден заявените количества стока по оборотна ведомост се връчват на съответния шофьор при „Л" ЕООД-гр. Б, който следва да осъществи доставката. За да се удостовери получаването на стоката, шофьорите се подписват на складова разписка-щемпел към оборотната ведомост. След приключване на работния ден, шофьорът следва да отчете в касата на „Х. и х.и." ЕООД-гр.Б паричните суми, заплатени от клиентите, от реализираните през деня доставки и да върне нереализираната или бракувана продукция. За върнатата стока отново се издавала складова разписка. При внасянето на сумата в касата се издавал писмен документ, т.н "отчет за постъпили суми от дневни продажби". Съгласно длъжностните си характеристики, шофьорите при „Л" ЕООД носят материална отговорност за превозваната от тях стока, като същите са длъжни да отчитат ежедневно получените суми от продадените стоки при извършения от тях разнос.

      С трудов договор № 50/19.03.2007г. подсъдимият П.Б. бил назначен на длъжността „шофьор на товарен автомобил" в „Л" ЕООД-гр.Б. Във връзка с изпълнение на служебните задължения му е поверен за управление лекотоварен автомобил - микробус, както и  мобилен телефон марка „Нокия".

      През първите няколко дни от започване на работата, подсъдимият е бил придружен от служител на "Х. и х. И." ЕООД и от управителя на "Л" ЕООД – свидетелят С.З., за да се обучи. Б. е бил инструктиран за естеството и начина на работа, както и за района, който трябва да обслужва и обектите, които трябва да снабдява с продукция.

       На 03.04.2007г. подсъдимият Б натоварил стоката, отразена в количествена оборотна ведомост от 02.04.2007г., сметка 3032 със складова разписка - щемпел от 03.04.2007г.. През деня Б доставил и съответно му била заплатена от клиентите стока на обща стойност 290.03 лева. След приключване на доставките същият обаче отчел само нереализираната стока, но не и парите от дневния оборот, които задържал в себе си.

     През следващите два дена постъпил по същия начин с връчената му за съответния ден стока, като на 04.04.2007г. задържал целия дневен оборот от продадена стока в размер на 270.96 лева, а на 05.04.2007г. в размер на 367.43 лева. След 05.04.2007г. подсъдимият Б повече не се върнал на работа, като присвоената от него сума в общ размер на 928.42 лева похарчил за лични нужди. Б не е върнал и служебния мобилен телефон, марка „Нокия".

       На 05.04.2007г. служители на „Х и х. И." уведомили собственика на „Л"-ЕООД-гр.Б свидетеля С. З., че подсъдимият не е отчел сумите за три дена. З. веднага пристигнал на място и установил, че микробуса, който управлявал Б. е на паркинга на "Х. и х.и." ЕООД и е отключен. Вътре били вторите екземпляри от складовите разписки за първоначално получена стока, както и складовите разписки за върната стока за въпросните три дена. Ключовете на микробуса били на таблото, както и документите на колата. З. започнал да звъни на подсъдимия по мобилния телефон, но установил, че същият е изключен. Свидетелят З. веднага заплатил със свои средства неотчетената от подсъдимия сума за трите дена. На следващият ден свидетелят подал жалба в прокуратурата.

      По досъдебното производство е назначена финансово-икономическа експертиза. От заключението на вещото лице е видно, че подсъдимият Б. не е отчел следните суми: 290.03 лева на 03.04.2007г., 270.96 лева на 04.04.2007г., 367.43 лева на 05.04.2007г., или сума на обща стойност 928.42 лева.

       По делото е била назначена съдебно-оценъчна експертиза. Ведно от заключението стойността на присвоения от подсъдимия мобилен телефон марка „Нокиа", неустановен модел, към 05.04.2007г. е в размер на 44.50 лева, или общата стойност на присвоеното от подсъдимия имущество възлиза в общ размер на 972.92 лева.

        От заключението на назначената по делото графическа експертиза е видно, че подписите за получил стоката и в трите складови разписки-щемпел, съответно от 03,04 и 05.04.2007г. са изпълнени от подсъдимия Б.

        До приключване на досъдебното производство подсъдимият Б е възстановил на свидетелят З сума в размер на 100.00 лева.

       Гореизложената фактическа обстановка се установява от събраните в хода на производството доказателства,  в т.ч. свидетелски показания на свидетеля Л. Б., М. Ш., Р. П., И.Д., М. С., И.А., Р. Е., К. Ч., обективирани в протоколите за разпит, заключенията на вещите лица по финансово-икономическата, съдебно-оценъчната и графологичната експертизи, протоколите за доброволно предаване, количествените оборотни ведомости, трудовия договор, длъжностната характеристика , свидетелството за съдимост, останалите доказателства по делото.

      

             Правна квалификация :

         От изложената фактическа обстановка безспорно се установи, че подсъдимият е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.201 вр. с чл.26, ал.1 от НК, като в гр.Б, в периода от 03.04.2007г. до 05.04.2007г. включително, в качеството си на длъжностно лице - шофьор в "Л" ЕООД-гр.Б, представлявано и управлявано от С. И. З., при условията на продължавано престъпление, присвоил чужди пари в размер общо на 928,42 /деветстотин двадесет и осем лева и четиридесет и две стотинки/ лева и един брой мобилен телефон марка "Нокия", неустановен модел, на стойност 44,50 /четиридесет и четири лева и петдесет стотинки/лева - цялото имущество на стойност 972,92 /деветстотин седемдесет и два лева и деветдесет и две стотинки/ лева, собственост на дружеството, връчени му в това качество и поверени му да ги пази и управлява, както следва:

     - На 03.04.2007г. присвоил сумата от 290,03  лева, представляваща заплатената цена за доставена от него продукция - хляб и хлебни изделия, получена съгласно количествена оборотна ведомост от 02.04.2007г., сметка 3032 със складова разписка - щемпел от 03.04.2007г.

      - На 04.04.2007г. присвоил сумата от 270,96  лева, представляваща заплатената цена за доставена от него продукция - хляб и хлебни изделия, получена съгласно количествена оборотна ведомост от 03.04.2007г., сметка 3032 със складова разписка - щемпел от 04.04.2007г.

     - На 05.04.2007г. присвоил сумата от 367,43 лева, представляваща заплатената цена за доставена от него продукция - хляб и хлебни изделия, получена съгласно количествена оборотна ведомост от 04.04.2007г., сметка 3032 със складова разписка - щемпел от 05.04.2007г., както и един брой мобилен телефон марка "Нокия" с неустановен модел на стойност 44,50 лева - цялото имущество на стойност 411,93 лева.

       Подсъдимият П. Б. е действал в качеството на длъжностно лице - „шофьор на товарен автомобил" в „Л" ЕООД-гр.Б, по смисъла на чл.93, т.1, б."б" от НК. Работата му е свързана с пазене и управление на чуждо имущество в юридическо лице, тъй като с оглед заеманата от него длъжност, му е било възложено да получава сумите, по извършените от него доставки, които е следвало да съхранява и да отчита. Предметът на престъпно посегателство – пари и мобилен телефон, собственост на „Л” ЕООД са били поверени на подсъдимия именно в качеството му на длъжностно лице, материалноотговорно за дейността, тъй като това е било основанието за получаването на фактическата власт върху тях с права и задължения произтичащи от трудовата му функция.

       Деянията осъществяват поотделно състава на едно и също престъпление и са извършени в непродължителен периоди от време при една и съща обстановка, при което последващото се явява от обективна и субективна страна продължение на предшестващото. Налице е усложнена престъпна дейност.

       От субективна страна деянията са извършени умишлено при и еднородност на вината и форма “пряк умисъл” по смисъла на чл.11, ал.2 от НК, тъй като подсъдимият при извършване на престъплението е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си и в този смисъл е съзнавал общественоопасния характер на поведението си и е предвиждал, че от него ще настъпят общественоопасни последици и е искал тяхното настъпване.

      Деянията осъществяват поотделно състава на едно и също престъпление и са извършени в непродължителен период от време при една и съща обстановка, при което последващото се явява от обективна и субективна страна продължение на предшестващото. Налице е усложнена престъпна дейност.

       От субективна страна деянията са извършени умишлено при и еднородност на вината и форма “пряк умисъл” по смисъла на чл.11, ал.2 от НК, тъй като подсъдимият при извършване на престъплението е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си и в този смисъл е съзнавал общественоопасния характер на поведението си и е предвиждал, че от него ще настъпят общественоопасни последици и е искал тяхното настъпване.

                 

     Определяне на наказанието :

       При определяне на наказанието съдът съобрази степента на обществена опасност на престъплението като деяние с оглед на конкретните условия, място, време, обстановка на осъществяване и размерът на причинените вреди. От друга страна прецени подсъдимия като лице с невисока обществена опасност, тъй като същият е с необременено съдебно минало, изразява съжаление за деянието си, като заявява, че занапред ще спазва правомерно поведение. Съдът на основание чл.373, ал.2 от НПК вр. чл.55, ал.1, т.2, б.б от НК индивидуализира наказанието на подсъдимия при превес на отегчаващите вината обстоятелства, и определи наказание   пробация при следните пробационни мерки:

- задължителна регистрация по настоящ адрес в гр.Б, ж.к.”М”, блок ***, вх.**, ет.** за срок от 2 /две/ години, на основание чл.42а, ал.2, т.1 от НК

-   задължителни периодични срещи с пробационен служител  за срок от 2 /две/ години на основание чл.42а, ал.2,т.2 от НК

-  безвъзмезден труд в полза на обществото в размер на 200  /двеста/ часа годишно за срок от 2 /две/ поредни години, на основание чл.42а, ал.2, т.6 от НК

 

      Гражданския иск:

      С оглед на така събраните по делото доказателства категорично се установи, че в резултат на виновното, противоправно поведение на подсъдимия, гражданският ищец „Л” ЕООД-гр.Б е претърпял имуществени вреди в размер на 872,92 лева, като пряка и непосредствена последица от извършеното престъпление. Съдът намери иска за доказан по основание и размер, поради което осъди подсъдимия да заплати сумата от 872,92 лева, като обезщетение за имуществени вреди от престъплението, ведно със законната лихва върху нея от 05.04.2007г. до окончателното и изплащане.

 

        Разноски:

       Съдът, след като призна подсъдимия за виновен по повдигнатото обвинение на основание чл.189, ал.3 от НПК разноските по делото, в т.ч. държавната такса върху размера на гражданския иск и разноските, направени от гражданския ищец в настоящото производство се възложиха в тежест на подсъдимия Б.

          

            Мотивиран от гореизложеното, съдът постанови присъдата .

                                                                                                 

                                                                                                     Председател:8-ми нак.състав

                                                                                                         

Вярно с оригинала!

АР