Решение по дело №253/2022 на Административен съд - Перник

Номер на акта: 28
Дата: 26 януари 2023 г.
Съдия: Антония Атанасова Атанасова-Алексова
Дело: 20227160700253
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 декември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№ 28

Гр. Перник, 26.01.2023 година.

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Перник, касационен състав в публично съдебно заседание, проведено на двадесет и пети януари през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТЕЛИНА ГОЦОВА

АНТОНИЯ АЛЕКСОВА

при съдебния секретар Е. В.*** и с участието на прокурор А.** от Окръжна прокуратура– Перник, като разгледа докладваното от съдия Антония Алексова КАНД № 253 по описа на съда за 2022, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 - чл. 228 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на М.Г.В., с ЕГН: **********,*** срещу Решение № 87 от 19.10.2022 година, постановено по АНД № 196 по описа за 2022 година на Районен съд Радомир.  

С обжалваното решение е потвърдено наказателно постановление (НП) № 22-1158-002105 от 19.07.2022 година, издадено от началник Сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР Перник , с което на основание                 чл. 174, ал. 3, предл. първо от ЗДвП на М.Г.В., с ЕГН: **********,*** е наложено административно наказание „ Глоба“ в размер на 2 000 / две хиляди/ лева и „Лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за срок от 24 /двадесет и четири/ месеца, като на основание Наредба I з – 2539 от 17.12.2012 година на МВР са му отнети общо 12 контролни точки.

Касаторът счита, че решението е неправилно поради нарушение на материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необосновано.По същество излага доводи, че съдът е допуснал съществено процесуално нарушения, тъй като е кредитирал само и единствено показанията на актосъставителя. Твърди, че неправилно съдът не е поставил под съмнение техническата изправност на използвания дрегер от страна на полицейските служители. Излага становище, че е нарушена разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН, тъй като не е посочено пълното наименувания на нормативния акт. Моли съда да постанови съдебен акт, с който да отмени първоинстанционното решение и потвърденото с него наказателно постановление, а в алтернатива делото да бъде върнато за ново разглеждане.

Касационната жалба е връчена на ответната страна, която в срока по чл.213а, ал.4 от АПК не е представила отговор.

В проведеното съдебно заседание касаторът редовно призован се явява лично и с адвокат Д.Я. ***, който поддържа жалбата и моли съда да постанови съдебен акт, с който да отмени първоинстанционното решение.

В проведеното съдебно заседание ответникът по касационната жалба – началник сектор на „Пътна полиция“ към ОДМВР Перник редовно призован, не се явява и не изпраща процесуален представител.

В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура Перник дава заключение за правилност и законосъобразност на първоинстанционното решение, като пледира същото да се остави в сила, а касационната жалба да бъде оставена без уважение.

Административен съд – Перник, като прецени събраните по делото доказателства и наведен касационни основания, прилагайки нормата на чл.218а от АПК, след съвещание намира следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срок от страна в производството по делото пред първа съдебна инстанция, за която решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт.

Разгледана по същество касационната жалба е неоснователна.

След извършена проверка в пределите на чл. 218, ал. 1 от АПК, настоящият съдебен състав намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо, като постановено от компетентен съд, в предвидената от закона форма, по допустима жалба. Решението е правилно, тъй като при постановяването му съдът се е съобразил както с материалноправните, така и процесуалноправните разпоредби на закона. Аргументите за това са следните:

С Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/, Серия GA № 610214 от 26.06.2022 година е ангажирана административнонаказателната отговорност на М.Г.В. за това, че на 26.06.2022 година в 03:20 часа в с. Д. област Перник, община Р.***, по ул. „64“ /зад кметството/ в посока към махала „***“, управлява лек автомобил „***Х“ с рег.                         № ***, собственост на Г. М. В. ***, като при извършена проверка водачът отказва да бъде изпробван за употреба на алкохол с техническо средство Алкотест Дрегер 7510 с фабричен № ARNA – 0127. На водача е издаден талон за изследване                     № 075971, като по негови данни е констатирано, че е употребил алкохол. Деянието е квалифицирано като виновно нарушение на разпоредбата на чл. 174, ал. 3, предл. първо от ЗДвП. АУАН е връчен на нарушителя, който го е подписал без възражения /лист 8 от АНД № 196/2022/.

Срещу АУАН в законоустановения за това срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН нарушителят е депозирал възражение с вх. № 313000-9893 от 229.06.2022 година пред наказващият орган с доводи, че не е извършил административното нарушение, респективно, че дори и да се приеме че е реализирал въпроснитя състав, то същото се явява маловажен случай.

Констатации, отразени в съставения АУАН, са възприети и в наказателно постановление № 22-1158-002105 от 19.07.2022 година, издадено от началник сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР Перник, с което на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 174, ал. 3, предл. първо от ЗДвП на М.Г.В., с ЕГН: ********** и адрес: *** са наложени кумулативно административни наказания „Глоба“ в размер на 2 000 /две хиляди/ лева и „Лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за срок от 24 /двадесет и четири/ месеца за нарушение на чл. 174, ал. 3, предл. първо от ЗДвП. Наказателното постановление е връчено на 11.08.2022 година.

С Решение № 87 от 19.10.2022 година, постановено по АНД № 196 по описа за 2022 година на Районен съд Р.** наказателното постановление е потвърдено. Извършвайки цялостна проверка за законосъобразност на производството по налагане на административното наказание и след приобщаване на преписката съдът е приел, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, в това число съобразени са били и императивните разпоредби на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН при издаване на акта за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление. Установил е също, че от събраните писмени и гласни доказателства по безспорен начин се прави извод, че е налице осъществен състав на административно нарушение по чл. 174, ал. 3, предл. първо от ЗДвП. Също така е приел, че е наложеното наказание е съобразено с установеното в закона относно неговия вид и размер. С тези мотиви е потвърдил оспореното наказателно постановление.

Съобразно чл. 218 от АПК касационната инстанция дължи произнасяне само относно наведените в жалбата касационни основания, като следи служебно за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон.

Съобразно чл. 220 от АПК настоящата касационна инстанция възприема установената от Районен съд Радомир фактическа обстановка, която напълно кореспондира със събраните по делото писмени и гласни доказателства.

Решението е правилно.

Настоящият касационен състав не споделя доводите на касатора за допуснато нарушение на разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН, досежно твърденият от него факт, че наказващият орган не е изписал пълното наименувание на нормативния акт, въз основа на който му е наложено административното наказание.    В цитираната от касатора разпоредба са предвидени реквизитите, които следва да се съдържат при издаване на акта за установяване на административно нарушение от страна на актосъставителя, а не от страна на наказващия орган. От друга страна, аналогична разпоредба се съдържа в разпоредбата на чл. 57 от ЗАНН досежно издаденото наказателно постановление. В разпоредбата на чл. 57, ал. 1, т. 6 от ЗАНН, законодателят е въвел изискване при издаване на наказателното постановление във връзка с неговото съдържание, наказващият орган да посочи законните разпоредби, които са били нарушени виновно. В конкретния случай, в наказателното постановление това е изпълнено, тъй като е посочена както нарушената административнонаказателна разпоредба, така и съответният нормативния акт. Неоснователни са възраженията на касатора, че с непосочване на пълното наименувание на нормативния акт е нарушено правото му на защита, напротив същият е депозирал възражение веднъж срещу съставения АУАН и втори път е депозирал жалба пред надлежния първоинстанционен съд срещу издаденото наказателно постановление. Въз основа на това, настоящият състав счита, че същият възползвайки се от предвиденото конституционно право на обжалване е съзнавал вмененото му нарушение и е организирал надлежно защитата си.

На следващо място, съдът счита, че по безспорен начин е доказано авторството и реализирането на описаното в наказателното постановление деяние, което е квалифицирано като такова по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП. Съгласно цитираната разпоредба, водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и/ или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и / или химико- токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба от 2000 лева. Посочената разпоредба предоставя възможност на всеки водач да избере дали да се подложи на проверка на място с техническо средство или да изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта си, което следва да му се издаде както в случай, че се съгласи на първата проверка, така и ако не се съгласи да бъде тестван на място. Право на водача е да избере кой и колко от посочените в закона способи да избере, но същественото е, че той следва да проведе поне едно от изследванията, в противен случай същият следва да бъде санкциониран именно по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП.

В процесния случай безспорно се установява от доказателствата по делото, че касаторът е отказал да му бъзе извършена проверка с техническо средство, като целта на проверката не е била постигната и по друг начин – чрез вземане на биологична проба за изследване употребата на алкохол, т.е. правилна се явява квалификацията на нарушението по                чл. 174, ал. 3, предл. първо от ЗДвП. Наред с това талонът за изследване, видно от представената преписка е бил връчен на нарушителя от контролния орган, но липсват доказателства касаторът да е посетил указаното лечебно заведение и да е дал съответно кръвна проба

В настоящият случай в обстоятелствената част на акта за установяване на административно нарушение и на наказателното постановление ясно е посочено в какво се състои противоправното поведение на нарушителя, предвид което той е бил запознат с фактите, срещу които следва да се защитава и по този начин, както се посочи в предходния абзац, е била изцяло обезпечена възможността му за упражни правото си на защита в пълен обем.

Въз основа на изложеното настоящият касационен състав приема, че оспореното наказателно постановление е издадено за нарушение на ЗДвП, което е установено по надлежен ред. Нарушението установява извършване на съставомерно деяние по чл. 173, ал. 3, предл. първо от ЗДвП, наказано е с относимо към него административно наказание. Като е достигнал до същите правни изводи първоинстанционният съд е постановил съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.1, пр.1 от АПК, настоящият касационен състав на Административен съд – Перник

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 87 от 19.10.2022 година, постановено по АНД № 196 по описа за 2022 година на Районен съд Радомир.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: /п/    /п/