Решение по дело №16573/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2215
Дата: 3 юни 2019 г.
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20185330116573
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №2215

 

03.06.2019 г., гр. Пловдив,

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XIIІ-ти гр. състав, в открито съдебно заседание на двадесети май две хиляди и деветнадесета  година, в състав:

 

         РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

      при секретаря Катя Грудева, като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 16573 по описа на същия съд за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

       Решение по съществото на исков спор – чл. 235 от ГПК.

       Исковото производство е стартирано с искова молба на ЗК „Бул Инс„ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в София, против Община Пловдив , пл. Стефан Стамболов № 1, ЕИК *********, в която дружеството – застраховател  иска да се осъди ответната община да му заплати сума от 278.64  лева, от които -  263.64 лева равностойност на причинени на застраховано МПС вреди от вещ, стопанисвана от ответната община, сумата от 15 лева  обичайните разноски по ликвидацията на щетата , ведно със законната лихва върху тези суми от датата на подаване на исковата молба – 07.12.2017 до окончателното изплащане на вземането, както и разноските по делото.

      Според изложеното , на дата ********** в П.,  на кръстовището на ************* , било реализирано пътнотранспортно произшествие ,, при което МПС – лек автомобил марка „Опел „ модел „Астра„ с държавен контролен номер ********, собственост на ОД на МВР гр. П., управляван от свид. А.К.,  попада в   необезопасена и необозначена дупка на пътното платно , при което по същия настъпват щети.    Твърди се също така, че има договор за застраховка „Каско„, с полица № *************,  между  ищеца и ОД на МВР гр. П. Затова при ищцовото дружество била образувана преписка по щета № ****************** , по която  било определено и изплатено на правоимащия застрахован обезщетение в размер на 263.64 лева , изцяло изплатено на ОД на МВР П. като правоимащо лице. Твърди,  че е платил обезщетението и е поканил общината да моли, като суброгиран в правата на застрахования срещу причинителя на  вредата, да се осъди общината като стопанин на пътя, да я  заплати. 

    Община Пловдив оспорва исковете изцяло по основание и размер, счита ги за неоснователни и недоказани, в частност – оспорва съществуването на договора за застраховка, отсъствала необезопасена и необозначена дупка на пътното платно, нямало и данни за поведението на водача на този автомобил, като в тази връзка, възразява съпричиняване на вредоносния резултат от страна на последния. Прави и възражение за изтекла погасителна давност.

    И двете страни искат присъждане на сторените разноски.

    Обективно и субективно съединени между същите страни два осъдителни иска - по чл. 213 от Кодекса за застраховането, съединен с искове за обезщетение за забавено плащане по смисъла на чл. 86 от ЗЗД в размер на законната лихва за периода  от датата на депозирането на исковата молба – 07.12.2017 до окончателното изплащане на вземането .

    Исковете  са неоснователни. 

    Договорът за застраховка „Каско” , от който ищецът черпи права , не е представен ( като документ ) по делото. Според чл. 344 ал. 1 от Кодекса за застраховането , договорът за застраховка се сключва в писмена форма , която е условие както за валидността му,така и за доказване пред съда на факта на съществуването му. Затова е недопустимо  съществуването на договора да се доказва както чрез свидетелски показания (   ч 164 ал. 1 т .1 от ГПК ) така и чрез заключение на вещо лице – съществуването не е въпрос, който предполага специални знания.  

    Представен е препис от общите условия към договорите за имуществени застраховки „Каско „ , които ищецът по занятие сключва , но от тях не личат съществените елементи на договора – страните , застрахователната премия и застрахованите рискове, началната и крайната дата на договора.   Указано е било на ищеца , че не сочи доказателства за наличието на договора за застраховка, но същият е пропуснал възможността да ангажира доказателства в тази насока. 

   Тоест, наличието на договор за застраховка като една от  предпоставките на чл. 213 от КЗ остана недоказано; само на това основание исковете следва да се отхвърлят. 

   На следващо място, друг елемент от фактическия състав на чл. 213 от Кодекса за застраховането е поканата до причинителя на вредата да плати регресното обезщетение. Копие от тази покана е представено между кориците на делото , но липсват доказателства за датата на връчването й на общината. Същевременно, дадения с поканата срок е „ пет работни дни, от получаване на настоящото писмо „ , тоест, остана недоказано да е започнал да тече.

  Акцесорният иск за присъждане на обезщетение за забавеното плащане на главницата също е неоснователен, той в общия случай следва съдбата на главния.

 Разноските по делото се присъждат в тежест на ищеца, предвид изхода на спора, като на  ответната община се определя възнаграждение на юрисконсулт в размер от 100 лева, което изчерпва сторените от ответника разноски.

   Воден от изложеното и на основание чл. 213 от Кодекса за застраховането във връзка с чл. 235 от ГПК , съдът

                                              

                                                          Р Е Ш И: 

 

      Отхвърля иска на ЗК „Бул Инс„ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в София, да се осъди  Община Пловдив , пл. Стефан Стамболов № 1, ЕИК *********, да заплати на ищеца сума от 278.64  лева, от които -  263.64 лева равностойност на причинени на застраховано МПС вреди от вещ, стопанисвана от ответната община, и сумата от 15 лева  обичайните разноски по ликвидацията на щетата , ведно със законната лихва върху тези суми от датата на подаване на исковата молба – 07.12.2017 до окончателното изплащане на вземането, които са изплатени по щета № ***********, образувана за ликвидиране на вредите по лек автомобил „Опел „ модел „Астра„ с държавен контролен номер ********, настъпили от ПТП на дата ************ в П.,  по договор за застраховка № *******************,  като неоснователен.

  

     Осъжда ЗК „Бул Инс„ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в София, да заплати на  Община Пловдив , пл. Стефан Стамболов № 1, ЕИК *********,  сума от 100 ( сто )  лева разноски по делото.

 

     Решението подлежи на обжалване пред състав на Пловдивския окръжен съд , в срок от две седмици от датата на уведомлението до страните.

                                                                                                                                                                                                      

                                                      

                                                                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ:/П/

Вярно с оригинала!

КГ