Р Е Ш Е Н И Е
№ 1304/28.10.2019 г.
гр. Бургас
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
БУРГАСКИ
РАЙОНЕН СЪД, LI състав, в открито съдебно заседание, проведено на 23.10.2019 г., в състав:
РАЙОНЕН СЪДИЯ: АНДОН ВЪЛКОВ
при секретаря Красимира Андонова, като разгледа докладваното от съдия Вълков НАХД № 3165 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.
Образувано е по повод на подадена жалба от К.Т.Т., ЕГН **********, срещу Наказателно постановление № 19-0769-000956/10.04.2019 г., издадено от началника на група към ОДМВР - Бургас, сектор ПП, с което за нарушение на чл. 126 от ЗДвП и на основание чл. чл. 177, ал. 3, т. 1 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 500 лева.
Жалбоподателят, редовно призован, се представлява от адв. С.И., който поддържа подадената жалба.
Административнонаказващият орган, редовно призован, не се представлява.
Жалбата е подадена от легитимирано лице, в преклузивния седемдневен срок по чл. 59, ал. 2 ЗАНН, срещу годен за съдебен контрол по реда на ЗАНН акт и пред надлежния съд, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е и основателна.
Съдът, като прецени доказателствата по делото и съобрази закона, в контекста на правомощията си по съдебния контрол намира за установено от фактическа и правна страна следното:
На 20.02.2019 г., около 17:10 часа, в гр. Бургас, на ул. Индустриална, до затвора, в посока ул. "Чаталджа", служители на "Пътна полиция"- ОД на МВР-Бургас, спрели за проверка жалбоподателя, който управлявал товарен автомобил ВОЛВО, с peг. №, с прикачено полуремарке „Панав“, с рег. №, натоварено с товар (тор).
В АУАН е посочено, че товарът е с обща маса от 45160 кг. и надвишавало допустимата максимална маса, отразена в свидетелството за регистрация – 40000 кг. и кантарна бележка № 31301.
Въз основа на съставения акт е издадено обжалваното наказателно постановление, в което е пресъздадено съдържанието на акта във връзка с констатираното нарушение на чл. 126 от ЗДвП и на основание чл. чл. 177, ал. 3, т. 1 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 500 лева.
Съгласно разпоредбата на чл. 126 ЗДвП, при превозване на товари масата на натовареното пътно превозно средство не трябва да надвишава допустимата максимална маса, отразена в свидетелството му за регистрация.
За да се осъществи състава на посоченото нарушение по ЗДвП следва по делото категорично да бъде установено каква е допустимата максимална маса за процесното превозно средство и каква е била установената превозвана товарна маса от жалбоподателя, за да се прецени дали се надвишава допустимата. В случая, изложената фактическата обстановка в акта и наказателното постановление, не се установява от представената кантарна бележка и от разпита на свидетелите по делото. От кантарната бележка с № 31301 не може да се установи вида на превозното средство, както и регистрационните номера не съответстват с тези, посочени в акта и наказателното постановление. Номерата, посочени в кантарната бележка са ....и ...ЕЕ, а тези отразени в акта и НП са влекач № ......., с прикачено полуремарке „Панав“, с рег. № ...... Това несъответствие се отразява и на невъзможността да се установи по безспорен начин, какво е било теглото на превозвания товар, респ. дали е допуснато надвишаване на допустимия товар. Тези съставомерни факти не могат да се установяват в хода на настоящото производство и от разпита на свидетелите, които заявиха, че не си спомнят за случая, а от показанията на свидетеля С.Р. се установи, че не са осъществили непосредствена проверка на теглото на превозвания от жалбоподателя товар, а са направили своите констатации изцяло по цитирания в акта и НП частен документ - кантарна бележка.
На следващо място, разпоредбата на чл. 139, ал. 1, т. 2 от ЗДвП, предвижда, че движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат с размери, маса и натоварване на ос, които не надвишават нормите, установени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, и с товари, които не представляват опасност за участниците в движението. Санкционната разпоредба на чл. 177, ал. 3, т. 1 от ЗДвП предвижда наказание глоба от 500 до 3000 лв. на водач, който, без да спазва установения за това ред управлява пътно превозно средство с размери, маса или натоварване на ос, които надвишават нормите, определени от министъра на регионалното развитие и благоустройството. Предвиденото в чл. 177, ал. 3, т. 1 ЗДвП наказание се отнася за нарушения именно на чл. 139 ЗДвП, а не за нарушаване на чл. 126 от ЗДвП. Като е наложил глобата на основание чл. 177, ал. 3, т. 1 ЗДвП, административнонаказващият орган е приложил материалния закон неправилно и е подвел извършеното нарушение под състав, уреждащ несъответствие на параметрите на превозното средство с нормативните изисквания, а не с правилата за превоз на товари. В наказателното постановление не е посочена и нарушената разпоредба на подзаконовия нормативен акт, определящи условията за движение на тежки ППС, необходимо условие за пълнотата на правното обвинение.
По изложените съображения съдът
намира, че наказателното постановление е незаконосъобразно и като такова следва
да бъде отменено.
Така мотивиран, съдът
Р Е Ш И:
ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0769-000956/10.04.2019 г., издадено от началника на група към ОДМВР - Бургас, сектор ПП, с което за нарушение на чл. 126 от ЗДвП и на основание чл. чл. 177, ал. 3, т. 1 от ЗДвП, на жалбоподателя К.Т.Т., ЕГН **********, е наложена глоба в размер на 500 лева.
РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано пред Административен съд – Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.
РАЙОНЕН СЪДИЯ:
ВО:К.А.