Решение по дело №471/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 630
Дата: 3 април 2023 г.
Съдия: Николай Христов Ингилизов
Дело: 20237180700471
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 февруари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 630

гр. Пловдив, 03.04.2023 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

Административен съд – Пловдив, ХХIII състав, в открито съдебно заседание на двадесет и втори март, две хиляди и двадесет и трета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ :  НЕДЯЛКО БЕКИРОВ

                                                  ЧЛЕНОВЕ:  1. ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

                                                                        2. НИКОЛАЙ ИНГИЛИЗОВ

при секретаря Румяна Агаларева и участието на прокурора Димитър Молев, като разгледа докладваното от съдия Ингилизов к.а.н.д. дело № 471 по описа за 2023 год. на Административен съд- Пловдив, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63в, ал.1 от ЗАНН, вр. с чл.348 от НПК, вр. с чл.208- чл.228 от АПК.

Образувано е по касационна жалба на УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД, представлявано от изп.директор проф.д-р К.Д., чрез процесуалния представител адв.М.Ш. срещу Решение № 2340/15.12.2022 г. по АНД 20225330200197/2022 г. по описа на РС - гр. Пловдив, с което е изменено Наказателно постановление № НП-120 от 17.12.2021 г. на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор” (ИАМН) гр. София, с което, на основание чл.116, ал.2 от Закона за лечебните заведения ЗЛЗ/, на „Университетска многопрофилна болница за активно лечение - Свети Георги” ЕАД, гр.Пловдив, ЕИК: *********, със седалище и адрес на      управление:         гр.          Пловдив, бул.      „Пещерско шосе” № 66, представлявана от управителя проф. д-р К.Д., изпълнителен директор на лечебното заведение, е наложена „Имуществена санкция” в размер на 10 000 /десет хиляди/ лв. за административно нарушение п о т 1. 1 от Раздел V, Гл. IV на Наредба № 3/06.10.2017 г. за утвърждаване на медицински стандарт „Спешна Медицина“ вр. с чл. 6, ал. 1 от Закон за лечебните заведения /ЗЛЗ/, като НАМАЛЯВА размера на глобата на 8 000 /осем хиляди/ лв.

Жалбоподателят, редовно призован се представлява в съдебно заседание от процесуалния си представител, която сочи че направените от съда изводи са неправилни, поддържа подробно изложените аргументи в жалбата и сочи, че поведението на родителите на детето не е дало възможност за осъществяване на дейността. С касационната жалба се иска отмяна на решението на РС Пловдив и отмяна на наказателното постановление, като се сочи, че няма виновно поведение за неизвършването на медицински триаж, допуснати са съществени процесуални нарушения,  не се претендират разноски по делото.

Ответната страна сочи в отговора на касационната жалба, че няма основание за отмяна на НП, липсват претендираните процесуални нарушения и следва да се потвърди решението на РС Пловдив. В съдебно заседание не се представлява, взема писмено становище, в което сочи аргументи за потвърждаване на решението на РС.

Прокурорът сочи в становището си, че жалбата е неоснователна и сочи, че следва да се потвърди оспореното решение.

Пловдивски административен съд, като прецени събраните доказателства по отделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

Жалбата е подадена в срок, допустима е,  разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА.

Районен съд Пловдив е посочил в решението си следната фактическа обстановка :

В ИА „Медицински надзор“ с вх. № 96-00-689/21.06.2021 г. постъпило открито писмо от д-р М.Н.- ординатор в Клиника по детска хирургия към УМБАЛ „Св. Георги“ ЕАД, гр. Пловдив, копия до Омбудсмана на Република България, ЦЗПЗ и MЗ.

В писмото си, д-р Н.изразил силната си загриженост, относно продължаваща порочна практика в лечебното заведение, която поставя в сериозна опасност живота и здравето на деца, които са посетили Клиника по детска хирургия в състояние на спешност.

Д-р Н.приложил подробни свои рапорти за инциденти с 4 деца, при които е бил налице забавен прием, липса на осъществен триаж и неоснователна загуба на време при оказването на медицинска помощ.

По сигнал на д-р М.Н.с идентично съдържание, обхващащ първите 2 от визираните от него общо 4 случая с деца, вече била извършвана обстоина проверка от комисия при ИАМН, чиито резултати са обективирани в КП 13-789/27.02.2020 г.

На основание Заповед № РД-13-607/29.06.2021 г., на 05.07.2021 г. проверката била открита на място в лечебното заведение: „Университетска многопрофилна болница за активно лечение Свети Георги“ ЕАД, гр. Пловдив.

Заповедта за проверка била връчена на проф. д-р К.Д., изпълнителен директор на лечебното заведение.

Съгласно Разрешение за осъществяване на лечебна деиност МБ- 34/26.06.2014      г., в УМБАЛ „Св. Георги“ ЕАД било разкрито и функционирало Отделение по спешна медицина с III-то ниво на компетентност, в съответствие с утвърдения медицински стандарт „Спешна медицина“.

Пациентката Г.Г.Р., на 1 г., постъпила по спешност в УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД на 21.03.2021 г. с диагноза МКБ 10, G 40.9 „Епилепсия, неуточнена“.

От предоставената медицинска документация, обяснения и становища на лекари и служители от лечебното заведение по случая било установено следното:

Обяснение от г-жа З.М.А., техп. изпълнител към спешна регистратура на База 2:

„На 21.03.2021 г. по време на дневната смяна, към 11:00 ч. дойдоха младо семейство с почти голо дете, увито в палто. На въпроса ми какво се е случило на детето? Бащата не отговори, но от опашката нещо му казаха и той хукна към стълбите. С колежката викнахме да спре, но уви той продължи да тича нагоре. Заявявам най-отговорно, че родителите на детето не потърсиха помощ нито от мен, нито от колежката М. Г.. Не съм насочвала родителите към Детска клиника.“

„На 21.03.2021 г. при изключителна заетост на спешна регистратура, на гишето застана млад ром с дете на ръце. При въпроса ни „Какво се е случило?", той не отговори, а се обърна и хукна по стълбите нагоре, покрай охраната, където го чакаше млада ромка. Тя го викаше да тръгне с нея. Аз им извиках, да спрат, даже излязох от регистратурата. Помолих охраната да ги догони, но нямаше и следа от тях. Заявявам, че не съм ги насочвала към Детска хирургия.“

В Рапорт от д-р М.С.Н., ординатор в Клиника по Детска хирургия, било посочено следното: „На 21.03.2021 г., около 11:20 ч. по време на дневното ми дежурство, докато обсъждах терапията на лежащите в Клиника по детска хирургия деца, се чу силен крясък в коридора като „Помощ! Детето ми умира! Има ли някой да помогне?” При незабавното ми отзоваване видях младо семейство, носещо на ръце дете на видима възраст малко над година в безсъзнание, почти голо, само по памперс и увито в екопалто, покрито обилно от повърнати материи. Попитах родителите за какво става въпрос, на което ми отговориха, че по време на игра внезапно загубило съзнание и започнало да повръща. Било видимо болно от няколко дни, след като му била поставена ваксина. Преди един ден и половина посетили детски спешен кабинет. Веднага се обадих до регистратура и поисках санитар с количка. Уведомих и лекаря, който дежуреше в „Шокова зала“. Отзова се и детският лекар в Отделение по детска анестезиология, реанимация и интензивно лечение, но когато пристигна, съзнанието на детето вече се беше възстановило и плачеше с ясен глас. След като беше свалено в „Шокова зала”, бях повикан от дежурния лекар за консултация, независимо че не се касаеше за хирургично заболяване.

Имената на детето са: Г.Г.Р., ЕГН **********.“

На проверяващата комисия не бил предоставен документ от информационната система на болницата за регистрация на пациента на регистратурата на ОСМ-База 2. За установеното несъответствие бил съставен протокол за липси от дата 07.07.2021 г.. в който се удостоверяват следните липси:

На рапорт от регистратура при ОСМ за инцидент;

На попълнен триажен лист за случая;

Извадка от информационната система, от която да е видна регистрация в регистратурата.

В длъжностната характеристика на длъжността „Технически изпълнител“ в регистратура - База II, в т. 2 от Раздел III било записано, че служителят взаимодейства със структурните медицински звена на ЛЗ в База II на ОСМ.

В длъжностните му задължения и отговорности не му било вменено да преценява и насочва пациентите към болничните клиники на УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД.

В длъжностната характеристика на длъжността „Медицинска сестра“ било вменено задължението за своевременно и пълно попълване на триажен лист. както и за насочване на пациентите към съответното спешно звено или приемен кабинет.

В 11:58 ч„ в шокова зала на ОСМ, Г.Г.Р. била прегледана от д-р Д.М., който издава Лист за преглед на пациент в КДБ/СО № 020165/21.03 2021 г. От листа:

Анамнеза: „По данни на родители „за малко да падне” но успели да го хванат. Отрича травма. След „инцидентът”, детето припаднало и станало неконтактно.“

Обективно състояние: „Контактно, адекватно. Плаче с ясен глас. Корем- респираторно подвижен, допуска дълбока палпация, без резистиране и болкова реакция. Аускултира се физиологична перисталтика. Пулмо везикуларно дишане двустранно. Насочва се към детска клиника с оглед уточняване па „припадъка”, който не се прояви в шокова зала“

Изследвания: „Детска хирургия“.

Терапия: „Насочва се към детско спешно“.

В 12:08 ч„ Г.Г.Р. била прегледана в Шокова зала на ОСМ от д-р М.С.Н., ординатор в Клиника по Детска хирургия, който попълва Допълнителен лист за преглед на пациент към № 020165/21.03.2021 г. От листа:

Анамнеза: „Преди 20 минули по време на игра загубила съзнание, станала неконтактна, повърнала погълнати хранителни материи. Детето постъпи носено от родителите на ръце в полуизправено положение, със затворени очи, бледа кожа и видими лигавици. Съзнание CCS7-8 т. с повърнати хранителни материи по дрехата, с която беше обвито. Извика се санитар с носилка и се уведоми шокова зала. Постепенно след 5-10 минути детето започна да плаче с глас.“

Обективно състояние:   „В увредено общо състояние. Корем -респираторно подвижен, допуска дълбока палпация, без резистиране и болкова реакция. Аускултира се физиологична перисталтика. Пулмо везикуларно дишане двустранно. В момента на консултацията в шокова зала е леко сомнолентно. с розови кожа и видими лигавици. Реагира на околни раздрази“.

Заключение: „В момента липсват данни за ОХК. Да се консултира с педиатър на място или да се транспортира до Детско спешно с линейка“.

В 12:50 ч., Г.Г.Р. била прегледана от д-р Т.В., дежурен лекар в ОСМ-звено Педиатрия, който издава Лист за преглед на пациент в КДБ/СО № 020188/21.03.2021 г. От листа:

Анамнеза: „По данни на родители, докато си играело залитнало, опитало се да се хване за завивките, родителите го хванали, за да не падне от леглото, очите били отведени нагоре, устата стисната, цялото тяло стегнато, лицето бледо, пръскали го с вода, след 5 минути почнало да плаче вяло и сънливо, не е повишавало температура, отричат интоксикация, травма и диспепсия, преди 2 дни е била с повръщане, направен деган, дадена терапия, вчера и днес сутринта поставили 1 суп. Вомакур.”

Обективно състояние: „Задоволително общо състояние, афебрилно, контактно, адекватно, плаче с ясен глас, сомнолетно, нос - без оплакване, гърло - нехипермирани набни дъги и фарингс. Пулмо - чисто везикуларно дишане, без хрипове, ССС-РСД, ясни тонове, без шумове. Корем- респираторно подвижен, допуска дълбока палпация без резистиране и болкова реакция. Аускултира се физиологична перисталтика. НС - без неврологичен дефицит, без МРД. Зеници-05 мм. , добра р-я. м тонус отслабен симетрично, CIIP - живи, Бабински (-) отр.“

Изследвания: „в момента на прегледа: Т 36.6 гр.: RR 7753 mmHg; Ps - 160-140 ud/min.; ДЧ - 40/мин. sat О 2-100 %“.

Заключение: „Предлага се за хоспитализация в V- то детско отделение.“

В 15:07 ч. на 21.03.2021 г., видно от ИЗ № 17463, Г.Г.Р. е хоспитализирана в V- то Детско отделение на УМБАЛ „Св. Георги“ ЕАД, гр. Пловдив е приемна диагноза: R 56.6 „Други и неуточнени гърчове“.

Няма данни да е бил уведомен дежурен лекар за пристигането на детето в ОСМ - База 2.

Няма данни какво е било обективното състояние на Г.Г.Р. при пристигането в ОСМ - База 2. Детето и близките му са се самонасочили от входа към Клиника по Детска хирургия, намираща се на 10 стаж, без изготвен лист за консултация, без извършен триаж, без придружаващо лице от спешно отделение.

Във връзка с приема на Г.Г.Р., било прието от контролните органи, че лечебното заведение е допуснало нарушение на т. 1.1 от Раздел V на Глава Четвърта на Наредба № 3/06.10.2017 г. за утвърждаване па медицински стандарт „Спешна медицина”, съгласно която: „Всички пациенти, попаднали на територията на СО, подлежат на медицински триаж”, във връзка с чл. 6. ал. 1 от Закона за лечебните заведения: „Дейността на лечебните заведения и на медицинските и другите специалисти, които работят в тях, се осъществява при спазване на медицинските стандарти за качество на оказваната медицинска помощ и осигуряване защита на правата на пациента. Медицинските стандарти се утвърждават с наредби на министъра на здравеопазването“.

Нарушението било установено на 09.07.2021 г. - последен ден от извършваната проверка, а извършено па 21.03.2021 г.

Нарушението било извършено за първи път.

Нарушението било извършено в УМБАЛ „Св. Георги“ ЕАД, гр. Пловдив.

С оглед на тези факти било преценено, че е налице нарушение по т. 1.1 от Раздел V, Гл. IV на Наредба № 3/06.10.2017 г. за утвърждаване на медицински стандарт „Спешна Медицина“ вр. с чл. 6, ал. 1 от ЗЛЗ и бил съставен АУАН, а в последствие издадено и процесното НП.

Районният съд е приел, че правилно е дадена квалификация на установените факти и че действително е осъществено приетото нарушение. Изложени са аргументи защо се приема, че болничното заведение не е осигурило каквито и да било условия за изпълнение на задълженията си по извършване на медицински триаж.

Наведените в касационната жалба мотиви за отмяна на решението на РС Пловдив се явяват основателни.

Според настоящата инстанция фактите по делото са правилно установени, но районният съд неправилно е извел правните си изводи.

Следва да се посочи, че нито в АУАН, нито в НП въз основа на какво се приема именно лечебното заведение да се явява субект на административната отговорност, а не конкретните лица отговарящи за осъществяването на медицински триаж и регистрация на пациентите в лечебното заведение. Липсват каквито и да било факти или твърдения, че лечебното заведение не е създало организация за провеждането на триаж. В НП и АУАН се сочат подробно данни от ИЗ на Г.Г.Р., както и липсата на триаж, но не се сочи защо се приема, че болничното заведение не е създало организация за провеждането на триаж. Посочването на такива основания е пряко свързано с правото на защита на санкционираното лице. В приложените по делото длъжностни характеристики се сочи, че на лице заемащо длъжността медицинска сестра е възложено да осъществява триаж на регистратура на база 2. При това положение непосочването в АУАН и в НП на сочените по-горе обстоятелства и на конкретна правна норма, регламентираща конкретно правило за поведение, която да е нарушена от жалбоподателя, е от категорията на съществените процесуални нарушения и това е достатъчно основание да бъде отменено атакуваното НП. Неправилно е определена и санкционната норма, като в случай, че се приеме, че е налице нарушение, то санкцията следва да е по чл. 116к от Закона за лечебните заведения/ЗЛЗ/.

Сочените процесуални нарушения водят на извод, че следва да се отмени оспореното НП.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 2 от АПК, Административен съд Пазарджик

Р Е Ш И :

          ОТМЕНЯ Решение № 2340/15.12.2022 г. по АНД 20225330200197/2022 г. по описа на РС - гр. Пловдив, като вместо него постановява:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № НП-120 от 17.12.2021 г. на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор” (ИАМН) гр. София, с което, на основание чл.116, ал.2 от Закона за лечебните заведения /ЗЛЗ/, на „Университетска многопрофилна болница за активно лечение - Свети Георги” ЕАД, гр.Пловдив, ЕИК: *********, със седалище и адрес   на      управление:         гр.     Пловдив, бул.          „Пещерско шосе” № 66, представлявана от управителя проф. д-р К.Д., изпълнителен директор на лечебното заведение, е наложена „Имуществена санкция” в размер на 10 000 /десет хиляди/ лв. за административно нарушение п о т 1. 1 от Раздел V, Гл. IV на Наредба № 3/06.10.2017 г. за утвърждаване на медицински стандарт „Спешна Медицина“ вр. с чл. 6, ал. 1 от Закон за лечебните заведения /ЗЛЗ/.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :......................................

ЧЛЕНОВЕ :         1........................................

                                                                             2........................................