Определение по дело №405/2021 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 351
Дата: 7 юли 2021 г.
Съдия: Бойка Михайлова Табакова Писарова
Дело: 20217240700405
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 юли 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  351

 

 гр.Стара Загора, 07.07.2021г

 

 

 

   Старозагорският административен съд в закрито заседание на седми юли  две хиляди двадесет и първа година, първи състав:

 

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЙКА ТАБАКОВА

 

при участието на секретаря......................................................, като разгледа докладваното от Б. ТАБАКОВА  адм.д. № 405  по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е с правно основание чл.166, ал.4 вр. ал.1 от АПК.

 

          Образувано е по жалба от А.Г.К. *** чрез адвокат Н.Т. против Заповед за прилагане на ПАМ № РД-14-1863/ 16.06.2021г на Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“  Стара Загора към Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. В жалбата е направено искане за спиране на предварителното изпълнение по изложени съображения за незаконосъобразност и несъразмерност на мярката.

От представените с административната преписка доказателства съдът  намира за установено следното от фактическа страна:

 

Със Заповед  Заповед за прилагане на ПАМ № РД-14-1863/ 16.06.2021г на Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ Стара Загора към Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ на основание чл.107, ал.1, във връзка с  чл.106а, ал.1, т.7, б.”а и ал.2, т.6 от Закона за автомобилните превози на А.К. е наложена принудителна административна мярка временно отнемане на удостоверение на водач на лек таксиметров автомобил серия 1006670 до отстраняване на нарушението, но за не повече от една година. В мотивите е прието за установено, че на 16.06.2021г в с.Копринка на кръстовището на ул.“Христо Ботев“ и ул.“Бузлуджа“ А. Гьондюз като водач извършва таксиметров превоз на двама непълнолетни питници с лек таксиметров автомобил, приведен в работен режим с открит знак „ТАКСИ“, без табела „НЕ РАБОТИ“, марка „Дачия“ от категория М1 с рег.№ *****, включен в списък към Удостоверение за регистрация за извършване на таксиметров превоз № 10748/ 15.04.20021 на „ВИЛ ТАКСИ“ ООД, като след наемане на автомобила не е включил таксиметровия апарат в режим на регистриране на превоза.

 

Предварителното изпълнение на оспорената заповед произтича от разпоредбата на чл. 107, ал. 3 от Закона за автомобилните превози, съгласно която обжалването на принудителните административни мерки по чл. 106а от същия закон се извършва по реда на Административнопроцесуалния кодекс, като подадената жалба не спира изпълнението на приложената ПАМ. Когато законът разпорежда предварителното изпълнение на определена категория актове, той презумира съществуването на една, повече или на всички предпоставки по чл. 60 от АПК. Във всеки конкретен случай съдът, разглеждащ искането за спиране по чл. 166, ал. 2 от АПК на ПАМ по чл. 106а ЗАвтП, преценява дали незабавното й изпълнение може да причини значителна или трудно поправима вреда на адресата, която да бъде противопоставена на презумираните предпоставки по чл. 60, ал. 1 АПК особено важен държавен или обществен интерес. Следователно, за да бъде спряно предварителното изпълнение, жалбоподателят следва да заяви и докаже вида и вероятността за настъпване на твърдените от него вреди от изпълнението, за да се прецени дали са значителни като основание за спирането му.

 

 В случая такива обстоятелства представляват лишаването от доходи на оспорващия, който не би могъл да управлява таксиметровия автомобил без удостоверението за водач. Същевременно това би се отразило неблагоприятно не само на неговата финансова сфера, но и на цялото му семейство, в което се отглежда тежко болно дете. Съдът намира, че този частен интерес надделява над обществения, който с оглед конкретиката на казуса не е защита живота и здравето на пътниците, а интерес на фиска от отчитане на таксиметровата услуга и не може да се определи като особено важен, изискващ незабавно изпълнение на наложената ПАМ. В тази връзка може да се добави, че евентуалното нарушение на Закона за автомобилните превози е от такъв характер, че се явява преустановено с факта на проверката от контролните органи, а видно от заповедта, мярката се налага до отстраняването  му.

 

 С оглед на изложеното и след преценка на баланса между охраняваните с допуснатото по силата на закона предварително изпълнение интереси и правата и интересите, които евентуално ще бъдат накърнени от това изпълнение, съдът намира, че искането за спиране изпълнението на Заповед за прилагане на ПАМ № РД-14-1863/ 16.06.2021г на Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ Стара Загора към Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ е основателно и следва да бъде уважено.

 

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

 

СПИРА по искане на А.Г.К. *** предварителното изпълнение на Заповед за прилагане на ПАМ № РД-14-1863/ 16.06.2021г на Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ Стара Загора към Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ - временно отнемане на удостоверение на водач на лек таксиметров автомобил серия 1006670 до отстраняване на нарушението, но за не повече от една година.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от  съобщаването му на страните.

 

                                     

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: