Определение по дело №136/2018 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 155
Дата: 25 юни 2018 г.
Съдия: Йордан Павлов Иванов
Дело: 20183500200136
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 21 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№…                                  25.06. 2018 год.                  гр.Търговище

 

В  И М Е Т О   Н А  Н А Р О Д А

 

Търговищкият окръжен съд                                  наказателно отделение

На двадесет и пети юни                    две хиляди и осемнадесета година   

В закрито заседание  в състав:

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЙОРДАН ИВАНОВ                     

 

                Като разгледа докладваното от Председателя

            ЧНД № 136 по описа за 2018 година, установи следното:

 

            Производството е по реда на чл.244, ал.5 от НПК

            Образувано е по постъпила Жалба от Т.А. Водиченска – Н. и А.В.Н. ***, подадена чрез пълномощника им адвокат К.К. от САК, против Постановление за спиране на наказателното производство от 01.06.2018 год., с което на основание чл.244, ал.1 т.2 от НПК прокурор от ОП- Търговище е спрял наказателното производство по ДП № 41/2017 год. по описа на НСлС - София.  Считайки постановлението на прокуратурата за необосновано и незаконосъобразно се иска неговата отмяна. Прави се искане делото да се върне на прокуратурата за приключване на разследването, като се привлече св. Цанка Петрова като обвиняема. В жалбата са изложени съображения защо жалбоподателите считат, че постановлението на прокурора е необосновано, като е изразено становище относно изводите на прокурора.

            След преценка на материалите по делото, съдът установи следното:

            Жалбата е подадена  от легитимирани лица ( съпругата и дъщерята на починалия Виктор Никитов),       в  законоустановения  7-дневен  срок  по  чл.244, ал.5   от  НПК,   поради, което същата е допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

            Предмет на съдебния контрол е постановлението на прокурора за спиране на досъдебното производство. Законът е оправомощил съда да провери правилността и законосъобразността на постановлението за спирането при предпоставките на чл.244, ал. 1, т.1, 2 и 3 от НПК и да отмени или потвърди проверявания прокурорския акт.

Спирането на наказателното производство от прокурора е правно-регламентирана дейност, с която временно се преустановява извършването на процесуално-следствени действия. Спирането има временен характер. Целта е насочване усилията на съответните органи за отстраняване на възникналите пречки докато делото е спряно. При отпадане на основанията за спиране, наказателното производство се възобновява по съответния законов ред и процедурата продължава до пълното изясняване обстоятелствата по делото. Разпоредбата на чл.244, ал. 1 от НПК визира шест основания за спиране. Основанието за спиране изложено в Постановлението на ТОП е чл.244, ал.1, т.2 от НПК ( извършителят на престъплението не е разкрит ).

При това положение, макар и само за прецизност, съдът, по отношение на искането да се дадат указания на прокурора за привличането на дадено лице като обвиняем ( в случая св. Ц. Петрова ) ще отбележи, че такова произнасяне от страна на съда е абсолютно недопустимо, тъй като би засегнало изключителното правомощие предоставено от законодателя единствено на държавния обвинител – да прецени  кое лице да бъде привлечено като обвиняем и за какво престъпление.

В случая съдът единствено е в състояние да преценява правилността и законосъобразността на атакувания прокурорски акт в частта му досежно спиране на досъдебното производство, като намира същият за правилен и законосъобразен.

При проведеното разследване по ДП № 41/2017 год. по описа на НСлС са били извършени всички възможни следствени действия за разкриване на обективната истина. Разпитани са лицата, които са имали пряко впечатление от случая. Назначени са необходимите за разкриването на истината експертизи.

В процесното постановление за спиране на наказателното производство прокурора от Окръжна прокуратура - Търговище подробно се е спрял и анализирал събраните на ДП гласни и писмени  доказателства, като е приел, че въз основа на тези доказателства не може да се направи категоричен извод относно авторството на деянието и правната квалификация на извършеното. Извършеният анализ на прокурора е задълбочен, като са обсъдени по отделно и в съвкупност събраните доказателства. В постановлението си прокурора на основание чл.245, ал.1 от НПК е разпоредил материалите да се изпратят на РУ-Попово за продължаване на издирвателните действия по установяване на извършителя, като при новооткрити обстоятелства на основание чл.245, ал.2 от НПК същото ще бъде възобновено. Поради тази причина постановлението се явява обосновано и законосъобразно. Както се посочи по-горе съдът не е в правото си да дава указания на прокуратурата дали въз основа на тези събрани доказателства следва да бъде привлечено и за какво престъпление дадено лице, това е конституционно право на прокуратурата.

Предвид горното жалбата на Т. Водиченска- Н. и А.Н. се явява неоснователна и като такава следва да се остави без уважение, а постановлението на прокурора да бъде потвърдено.

            Водим от горното и на основание чл.244, ал.5 от НПК

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ПОТВЪРЖДАВА Постановлението за спиране на наказателното производство от 01.06.2018 год. на О.п.г.Т. по ДП № 41/2017 год. по описа на НСлС - София, като правилно и законосъобразно.

            КОПИЕ от определението да се изпрати на страните за сведение.

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: