Определение по дело №635/2020 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 337
Дата: 16 ноември 2021 г.
Съдия: Силвия Минкова Сандева-Иванова
Дело: 20207100700635
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 декември 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

 

№…………/16.11.2021г., град Добрич

 

 

         ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в закрито заседание на шестнадесети ноември през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЛВИЯ САНДЕВА

 

         като разгледа докладваното от председателя адм.дело № 635/2020г. по описа на АдмС - Добрич, намери следното:

 

         Производството е по реда на чл. 248, ал. 1 от ГПК, приложим на основание препращащата разпоредба на чл. 144 от АПК.

          Постъпила е молба от юрисконсулт З.И. като процесуален представител на ответника по делото - директора на Дирекция „Финанси и местни приходи“ при община Тервел, с искане за изменение на решение №294 от 12.10.2021 г. по адм. д. 635/2021 г. по описа на АдмС – Добрич в частта му за разноските, като бъдат присъдени разноски за СИЕ в размер на 500 лева, както и за юрисконсултско възнаграждение. Твърди се, че е допустимо искането за присъждане на разноски да бъде направено с писмената защита, представена в указания от съда срок, като се позовава на ТР № 6/2013 г. по тълк. д. № 6/2012 г. на ОСГТК на ВКС и прилага извадки от съдебна практика.

         Противната страна – В.Г.Т., в писмено становище по делото, оспорва допустимостта на молбата и иска тя да бъде оставена без разглеждане. Твърди, че липсва представен списък на разноските по чл. 80 от ГПК до приключване на последното заседание по делото, което е абсолютна процесуална предпоставка за развитие на производството по изменение на решението в частта за разноските съгласно мотивите към т. 2 от ТР № 6/06.11.2013г. по тълк.д. № 6/2012г. на ОСГТК на ВКС. В условията на евентуалност оспорва основателността на молбата по съображения, че претенцията за разноски по чл. 80 от ГПК може да бъде заявена валидно най-късно в съдебното заседание, в което е приключило разглеждането на делото, като се позовава на т. 11 от ТР № 6/2012 г. по тълк.д.  № 6/2012 г. на ОСГТК на ВКС. Сочи, че заявеното искане за присъждане на разноски едва с писмената защита, макар и депозирана в срок, е извън законоустановените срокове, поради което правилно съдът не е уважил претенцията.   

         Добричкият административен съд, след като прецени данните по делото, приема за установено следното:

         Искането на ответника за изменение на решението в частта му за разноските е процесуално недопустимо и не подлежи на разглеждане по същество.    

Съгласно разпоредбата на чл. 80 от ГПК, във вр. с чл. 144 от АПК, страната, която е поискала присъждане на разноски, следва да представи списък на разноските най-късно до приключване на последното заседание в съответната инстанция. Този списък следва да бъде представен при всички случаи, независимо дали е направен само един или повече разходи. Правната последица от неизпълнението на това процесуално задължение е въведена със самата норма – страната няма право да иска изменение на решението в частта му за разноските. Следователно чл. 80, изр. 2 от ГПК установява положителна процесуална предпоставка от кръга на абсолютните, при липсата на която искането за изменение на съдебния акт в частта му за разноските се явява процесуално недопустимо. В тази насока са и т. 2 и т. 9 от ТР № 6 от 06.11.2013г. по тълк. д. № 6/2012г. на ОСГТК на ВКС, което е задължително за съда относно тълкуването и приложението на чл. 80, във вр. чл. 248 от ГПК, вр. с чл. 144 от АПК.

Видно от данните по делото, ответникът не е представил списък на разноските и не е направил изрично искане за присъждането им до края на устните състезания. Без правно значение е обстоятелството, че с писмената защита е поискано присъждане на разноски за СИЕ, защото тя е представена след изтичане на законоустановения срок по чл. 80, изр. първо от ГПК, в какъвто смисъл е и т. 11 от ТР № 6 от 06.11.2013 г. на ОСГТК на ВКС. Предоставянето на възможност за депозиране на писмена защита не представлява удължаване на срока на съдебното заседание и не променя характера на устните прения. Ето защо представената защита не може да замести липсващия списък по чл. 80 от ГПК и не може да осигури възможност на страната да иска изменение на решението в частта му за разноските.   

С оглед на изложеното ответникът не разполага с право да иска изменение на решението в частта му за разноските, поради което подадената от него молба следва да бъде оставена без разглеждане като процесуално недопустима.  

         Така мотивиран и на основание чл. 248, ал. 3 от ГПК, Добричкият административен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

         ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането на директора на Дирекция „Финанси и местни приходи“ при община Тервел за изменение на решение № 294 от 12.10.2021 г. по адм. д. 635/2021 г. по описа на АдмС – Добрич в частта му за разноските.

          ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

                                                  Административен съдия :