ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 8795
Пловдив, 17.10.2024 г.
Административният съд - Пловдив - IV Състав, в закрито заседание на седемнадесети октомври две хиляди двадесет и четвърта година в състав:
Съдия: | АНЕЛИЯ ХАРИТЕВА |
Като разгледа докладваното от съдия АНЕЛИЯ ХАРИТЕВА административно дело № 20247180702060 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производство по чл.166 АПК.
Образувано е по искане от 17.10.2024 г. на процесуалния представител на жалбоподателя за спиране на предварителното изпълнение на заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 103 24-1030-000610 от 31.08.2024 г. на младши автоконтрольор в сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР Пловдив, с която на Д. И. Т. е наложена принудителна административна мярка по чл.171, т.1, б.“б“ ЗДвП – временно отнемане на свидетелството за управление на МПС на водач, който управлява МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда – до решаване на въпроса за отговорността, но не повече от 18 месеца. Искането за спиране е обосновано със здравословното състояние на жалбоподателя и необходимостта да посещава лечебни и рехабилитационни заведения.
Съгласно чл.172, ал.6 ЗДвП подадената жалба не спира изпълнението на приложената административна мярка. Т.е., предварителното изпълнение на оспорената заповед настъпва по силата на закона.
Съгласно чл.166, ал.4 АПК допуснатото предварително изпълнение на административен акт по силата на отделен закон, когато не се предвижда изрична забрана за съдебен контрол, може по искане на оспорващия да бъде спряно от съда при условията на ал.2. Следователно за настоящия случай се прилага чл.166, ал.2 АПК, която норма допуска спиране на предварителното изпълнение само ако то би могло да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда и въз основа на нови обстоятелства, настъпили след издаване на заповедта.
В случая не се доказва, че предварителното изпълнение би могло да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда. Влошеното здравословно състояние на жалбоподателя е ирелеватно към предварителното изпълнение на оспорената заповед. Отнемането на свидетелството за управление на МПС по никакъв начин не влияе върху правото на жалбоподателя да получава качествена и навременна медицинска помощ или рехабилитационни процедури, защото няма пряка причинно-следствена връзка между отнемането на свидетелството и настъпването на здравословните проблеми, евентуално тяхното влошаване. Придвижването до съответните здравни или рехабилитационни заведения може да се извършва по всякакви възможни начини чрез трети лица, чрез чужди ППС или чрез собственото на жалбоподателя МПС, управлявано от друго лице, което е правоспособен водач.
Настъпването на реални, значителни и трудно поправими вреди, които да са основание за спиране на допуснатото по закон предварително изпълнение на заповедта, следва да се заяви и докаже от жалбоподателя. В негова тежест е да докаже също наличието на предпоставките по чл.166, ал.2 АПК, настъпването на вредите следва да е достатъчно вероятно, а самите вреди следва да са определени по вид и размер. В случая липсват каквито и да било доказателства, от които да е видно, че от изпълнението на оспорената заповед могат да настъпят значителни или трудно поправими вреди за жалбоподателя. Съответно не е доказано наличието на предпоставките по чл.166, ал.2 АПК и искането за спиране на допуснатото по закон предварително изпълнение на оспорената заповед се явява недоказано.
Безспорно всяко предварително изпълнение на административен акт може да причини неудобства и да засегне права и законни интереси, но като значителна или трудно поправима вреда следва да се определи само такава увреда, която не може да бъде репарирана по обезщетителен ред, каквато в случая не е установена. В този смисъл определение № 6224 от 21.05.2024 г. по адм. дело № 4910/2024 г. на ВАС, VII о., определение № 5027 от 23.04.2024 г. по адм. д. № 3349/2024 г. на ВАС, VII о.
Тъй като в случая не се установява да са налице предпоставките по чл.166, ал.2 АПК, съдът намира, че искането като неоснователно и недоказано следва да се отхвърли. Затова и на основание чл.166, ал.4 АПК Административен съд Пловдив, І отделение, ІV състав,
О П Р Е Д Е Л И :
ОТХВЪРЛЯ искането на Д. И. Т. , [ЕГН], от [населено място], [жк], ***, за спиране на допуснатото по закон предварително изпълнение на заповед № 103 24-1030-000610 от 31.08.2024 г. на младши автоконтрольор в сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР Пловдив.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването.
Съдия: | |