Решение по дело №1914/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260214
Дата: 23 октомври 2020 г. (в сила от 6 ноември 2020 г.)
Съдия: Мария Георгиева Бойчева
Дело: 20201100901914
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 7 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

Гр. София, 23.10.2020 г.

 

В ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VІ-8 състав, в закрито заседание на двадесет и трети октомври две хиляди и двадесета година в следния състав                                                          

    СЪДИЯ : МАРИЯ БОЙЧЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията търговско дело № 1914 по описа за 2020 година на Софийски градски съд, за да се произнесе, съобрази следното:

           

Производството е по реда на чл. 25 от ЗТРРЮЛНЦ и Глава двадесет и първа от ГПК.

Делото е образувано по жалба с вх. № 20201005103248, подадена от ФОНДАЦИЯ Д.НА Н.ЗА Ч.И О., ЕИК ******, чрез адв. Р. Й.- Б., срещу Отказ № 20200924113021-3/30.09.2020 г. на Агенцията по вписванията – Търговски регистър и Регистър на юридическите лица с нестопанска цел, постановен по заявление образец А16 с вх. 20200924113021 за вписване на промени по партидата на фондацията. В жалбата се прави искане отказът да бъде отменен и да бъде указано на Агенцията по вписванията – Регистър на юридическите лица с нестопанска цел да извърши вписване на заявените обстоятелства по партидата на фондацията.

 

Съдът, след като обсъди доводите в жалбата и прецени приложените писмени доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е процесуално допустима – подадена е в срок, срещу акт, който подлежи на обжалване и от лице, което има правен интерес да обжалва отказа на длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията – Търговски регистър и Регистър на юридическите лица с нестопанска цел.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

В случая е подадено по електронен път заявление образец А16 с вх. 20200924113021, с което е поискано да се впишат по партидата на ФОНДАЦИЯ Д.НА Н.ЗА Ч.И О. промени в обстоятелствата – вписване на средства за постигане на целите, предмет на допълнителна стопанска дейност, промени в представляващите, органи на управление, срок на юридическото лице с нестопанска цел и определяне за извършване на дейност в частна полза.

Като е констатирало нередовности по подаденото заявление, длъжностното лице по регистрацията е дало указания № 20200924113021/25.09.2020 г. да се представи актуален списък на членовете за установяване на кворума на проведеното събрание с оглед решенията за поисканите промени по отношение на предмет на стопанска дейност, промяна на управителните органи и изменение на устава. Указано е също, че с оглед обстоятелството, че решението за промени и уставът подлежат на обявяване в регистъра на основание чл. 2, ал. 2 от ЗТРРЮЛНЦ към заявлението да се приложат посочените документи със заличени лични данни.

По подаденото заявление са дадени и указания № 20200924113021-2/29.09.2020 г., че следва да се представи от заявителя изменения учредителен акт с нотариално заверени подписи съгласно чл. 34, ал. 4 от ЗЮЛНЦ и съгласно Методическите указания за работа на длъжностните лица по регистрацията, раздел ІІ, въпрос 13.

Във връзка с дадените указания заявителят е представил допълнително документи със заявление Ж1.

По разглежданото заявление длъжностното лице по регистрацията е постановило обжалвания отказ, като е приело, че не е представен от заявителя, въпреки дадените указания, изменения учредителен акт с нотариално заверени подписи съгласно чл. 34, ал. 4 от ЗЮЛНЦ и съгласно Методическите указания за работа на длъжностните лица по регистрацията, раздел ІІ, въпрос 17.

 

При така установеното съдът намира от правна страна следното:

Регистърното производство е охранително и изисква извършване на проверка за наличието на законовите предпоставки за извършване на заявеното вписване на обстоятелства/обявяване на актове. По подаденото заявление длъжностното лице по регистрация е длъжно да извърши проверка на обстоятелствата, предвидени в разпоредбата на чл. 21 от ЗТРРЮЛНЦ. Съгласно т. 4 и т. 5 от същата разпоредба, длъжностното лице по регистрация е задължено да провери дали към заявлението са приложени всички документи съгласно изискванията на закона и дали съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона се установяват от представените документи, т.е. извършва се проверка на съдържанието на представените документи, а не само на формалното им съществуване.

Съгласно разпоредбата на чл. 21, т. 8 от ЗТРРЮЛНЦ (нова – ДВ, бр. 105 от 2016 г.) документите, които по силата на закон се съставят с нотариално удостоверен подпис или с нотариално удостоверен подпис и съдържание, са въведени в базата данни на Информационната система по чл. 28б от Закона за нотариусите и нотариалната дейност, и дали представените документи съответстват на въведените данни за тях в Информационната система.

Настоящият състав намира, че повторното даване на указания по същото заявление не намира опора в закона, тъй като разпоредбата на чл. 22, ал. 5, изр. последно от ЗТРРЮЛНЦ посочва, че при неизпълнение на дадените указания до изтичане на срока по чл. 19, ал. 2 от ЗТРРЮЛНЦ, длъжностното лице постановява отказ по заявлението. Поради това последващите указания по разглежданото заявление съдът намира за неправилно дадена възможност за представяне на документи, вместо директно да бъде постановен отказ по заявлението на основание чл. 22, ал. 5, изр. последно от ЗТРРЮЛНЦ.

В настоящото производство съдът извършва самостоятелна проверка за спазване на изискванията за вписване на заявените обстоятелства, обявяване на заявените актове.

В случая заявлението е подадено от легитимирано лице – адвокат с писмено пълномощно.

Видно от данните по партидата на ФОНДАЦИЯ Д. НА Н.ЗА Ч.И О. в ТРРЮЛНЦ и документите в раздел Дело, в частност Удостоверението за актуално състояние от СГС, фондацията е учредена при действието на чл. 149 и сл. от Закона за лицата и семейството, които разпоредби са отменени с §3 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ДВ, бр. 81 от 06.10.2000 г., в сила от 01.01.2001 г.). Като юридическо лице, регистрирано към датата на влизане в сила на закона, фондацията е следвало да приведе учредителния си акт в съответствие със ЗЮЛНЦ в срок до 31.12.2002 г., съгласно изискването на § 1, ал. 4 от ПЗР на ЗЮЛНЦ. Няма данни това да е сторено от фондацията. Всички промени, касаещи фондацията обаче, се подчиняват на действащия ЗЮЛНЦ.

Към разглежданото заявление е представен протокол от 16.09.2020 г. на заседание на управителния съвет на фондацията, като в същия не са посочени имената на лицата, които са членове на управителния съвет на фондацията към датата на насроченото заседание. Видно от вписванията в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, по партидата на фондацията е вписан единствено И.Б.З.като представляващ. Не е вписан като орган на фондацията управителен съвет и съответно не е вписан персонален състав на същия.  

В чл. 7, ал. 1 от обявения устав на фондацията, управителният съвет се състои от дарителите – учредители и дарителите – физически лица, както и представители на дарителите юридически лица, със съществен принос в подпомагане дейността на фондацията.

Съдът намира, че като некорпоративно юридическо лице фондацията няма членска маса, поради което е недопустимо да се приемат нови членове или да се освобождават стари такива, респективно нови членове да участват в приемането на решения на фондацията. Това е така, защото при учредяване на фондацията актът на дарение вече е осъществен. Фондацията се създава от учредители, които остават неизменно такива и съобразно разпоредбата на чл. 35 и чл. 36 от ЗЮЛНЦ могат да формират решения, конституирайки се като орган на фондацията (така в Решение № 106/11.09.2009 г. по т.д. № 423/2008 г. по описа на ВКС, Т.К., II Т.О.; Решение от 26.04.2013 г. по фирмено дело № 595/2011 г. по описа на Софийски градски съд).

В случая не се установява, че решенията, заявени за вписване, са приети именно от учредителите на фондацията, които формират състава на управителния съвет съгласно чл. 7, ал. 1 от обявения устав на фондацията. Не се установява и органите на фондацията да са вписани с променен състав. Видно от обявения по партидата на фондацията устав учредителите на фондацията са 19 лица (подписалите устава). Изпълнителният директор на фондацията сочи управителен съвет в състав от 15 лица, като само 11 от тях са положили подписи в списъка на присъстващите на заседанието, решенията от което са заявени за вписване. Няма данни органите на фондацията да са взели решение за попълване на състава си по специалния ред на чл. 35, ал. 3 от ЗЮЛНЦ, или това да е направено от съда по предвидения в тази разпоредба ред. Не са налице и доказателства, че в действителност част от учредителите са починали. Поради това следва да се приеме, че учредителите – членове на съвета са в неизменен състав от 19 лица по гореизложените съображения. Съгласно чл. 10, ал. 2 от обявения устав на фондацията, заседанията на управителния съвет са редовни, ако на тях присъстват най-малко 2/3 от членовете му. В присъствения списък от заседанието са посочени имената на 13 лица, но същият съдържа 11 подписа, т.е. следва да се приеме, че са присъствали само 11 учредители, които са по-малко от 2/3 от всички 19 учредители. Поради това не е имало кворум за провеждане на заседанието. С оглед на горното не се установява заявените за вписване решения да са приети по надлежния ред и това представлява самостоятелно основание за постановяване на отказ за вписване на заявените обстоятелства.

Към заявлението за вписване на определянето за извършване на дейност в частна полза, средства за постигане на целите, предмет на допълнителна стопанска дейност, органи на управление и срок на фондацията, е представен учредителен акт, без нотариална заверка на подписите на лицата. Приемайки че не е спазена изискуемата от закона форма на изменения учредителен акт, длъжностното лице по регистрацията е постановило обжалвания отказ.

Неоснователни са доводите на жалбоподателя, че при изменения на учредителния акт на фондацията не е необходимо същият да е с нотариално заверени подписи съгласно чл. 33, ал. 2 от ЗЮЛНЦ, а това се изисква само при учредяване на фондацията. Съгласно императивната разпоредба на чл. 33, ал. 2 от ЗЮЛНЦ, за учредяване на фондацията приживе е необходимо актът да бъде с нотариално заверени подписи. Измененията в акт, относно който законът предвижда особена форма, следва да бъдат извършени в същата форма, включително в случая изменения в учредителния акт за определяне на целта на фондацията, средствата за постигане на целите, предмет на допълнителна стопанска дейност, срок на фондацията. Доколкото не е предвидено друго в закона, то същата квалифицирана писмена форма се изисква и за изменения и допълнения на учредителния акт на фондацията. Съобразявайки нормата на чл. 33, ал. 2 от ЗЮЛНЦ, следва да се приеме, че за извършване на изменения и допълнения в учредителния акт на фондацията същият следва да бъде с нотариално заверени подписи на компетентния орган на управление на фондацията – в случая на учредителите, формиращи управителния съвет на фондацията съгласно чл. 7, ал. 1 от обявения в ТРРЮЛНЦ устав. По отношение на представения към заявлението изменен учредителен акт не е спазена изискуемата форма, като нередовността не е отстранена и след дадените указания от длъжностното лице по регистрацията.

За изчерпателност на изложението следва да се посочи също, че измененият учредителен акт е подписан от 12 лица – няма подпис на Ц.Г.. Второ, в изменения учредителен акт е посочен адрес на управление – гр. София, община Слатина, бул. ******, стая 511, който е различен от вписания в ТРРЮЛНЦ - гр. София, община Слатина, бул. ******, стая 409. Не е налице решение на управителния съвет за промяна на адреса на управление, нито такова обстоятелство е заявявано за вписване. Предвид вписания адрес на управление на фондацията, то обявяването на учредителен акт, съдържащ различен адрес на управление, би довело до разминаване между съдържащите се в учредителния акт обстоятелства касателно адреса и вписаните по партидата на юридическото лице обстоятелства.

Поради гореизложеното съдът намира, че не са спазени императивните разпоредби на закона за вписване на заявените промени - определянето на фондацията за извършване на дейност в частна полза, средства за постигане на целите, предмет на допълнителна стопанска дейност, органи на управление и срок на фондацията, и съответно обявяване на учредителен акт на фондацията с внесени изменения/допълнения.

С оглед на горното съдът приема, че от представените към заявлението документи не се установява съществуването на заявените за вписване обстоятелства и съответствието им със закона, поради което правилно е отказано от длъжностното лице по регистрацията вписването на заявените обстоятелства и обявяването на учредителния акт.

По изложените съображения съдът намира, че жалбата следва да бъде оставена без уважение като неоснователна.

 

Водим от изложеното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба с вх. № 20201005103248, подадена от ФОНДАЦИЯ Д. НА Н.ЗА Ч.И О., ЕИК ******, чрез адв. Р. Й.- Б., срещу Отказ № 20200924113021-3/30.09.2020 г. на Агенцията по вписванията – Търговски регистър и Регистър на юридическите лица с нестопанска цел, постановен по заявление с вх. 20200924113021.

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

След влизане в сила на решението, препис от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията – Търговски регистър за сведение.

 

 

СЪДИЯ :