Решение по дело №565/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 555
Дата: 25 септември 2020 г.
Съдия: Ралица Ангелова Маринска
Дело: 20207170700565
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р E Ш Е Н И Е

 

555

 

гр.Плевен, 25.09.2020 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН съд - гр.Плевен, ПЪРВИ касационен състав, в открито съдебно заседание на четвърти септември две хиляди и двадесета година в състав:     

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛКА БРАТОЕВА

 

                                                          ЧЛЕНОВЕ: 1.КАТЯ АРАБАДЖИЕВА

                                                                                 2. РАЛИЦА МАРИНСКА

 

при секретаря  Бранимира Монова и с участието на прокурор от Окръжна прокуратура- Плевен- Иван Шарков, като разгледа докладваното от съдията МАРИНСКА касационно административно-наказателно дело №565/2020г. по описа на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН, във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.

         Депозирана е касационна жалба от К.Д.К., чрез адв. Св. Б., против Решение №222/05.06.2020г. по НАХД№452/2020г., по описа на Районен съд – Плевен, с което е потвърден електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия К № 2273549 на ОД на МВР – Плевен, с който, на жалбоподателя, е наложено административно наказание глоба в размер на 50лв. Твърди се, че съдът не е обсъдил събраните по делото доказателства, а е изложил относимите правни норми. Твърди се, че в случая не е установено,  че ЕФ е издаден в тримесечен срок от установяване на нарушителя, на основание чл. 34, ал.1 от ЗАНН, вр чл. 189, ал.5 от ЗДвП. Твърди се, че в случая ЕФ е връчен на жалбоподателя след една година от установяване на нарушението. В заключение моли съда да отмени обжалваното решение като незаконосъобразно и да отмени изцяло ЕФ, серия К № 2273549 на ОД МВР – Плевен, като незаконосъобразен.

В съдебно заседание, касаторът, р. пр, не се явява и не се представлява.

Ответникът по касационната жалба, р. пр., не изпраща представител  и не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен изразява становище за неоснователност на касационната жалба и посочва, че решението на ПлРС е правилно и законосъобразно.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна и е допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна.

С оспореното Решение №222/05.06.2020г. по НАХД№452/2020г., по описа на Районен съд – Плевен, съдът е потвърдил ЕФ серия К №2273549 от 12.09.2018г.. на ОД на МВР – Плевен, въз основа на който, на жалбоподателя К.Д.К., на основание чл. 189, ал.4, вр. чл. 182, ал.2, т.2 от ЗДвП, е наложена глоба, за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, на нормата на чл. 21, ал.1 от ЗДвП, в размер на 50лв. Въззивният съд е приел за установено, че на посочената дата- 12.09.2018г., в 11,49 ч., на първокласен път  I- 3/Бяла – Ботевград/, км. 98+733, с посока на движение гр. Д. Дъбник, жалбоподателят, като водач на л.а. „Тойота РАВ4“, с рег***, се е движел със скорост от 105 км/ч., при разрешена скорост от 90км/ч,  което е установено чрез автоматизирано техническо средство № 11743cd. Въззивния съд е приел, че издаденият ЕФ съдържа всички необходими и законоустановени реквизити, съобразно изискванията на ЗДвП. Приел е също, че в процесния ЕФ, в достатъчна степен са описани обстоятелствата на нарушението, както и реда и сроковете за обжалване. Въззивният съд е посочил също, че при установяване на нарушенията чрез техническо средство, отпада възможността за субективно тълкуване и интерпретиране на обстоятелствата, при които е извършено нарушението. Приел е, че приложеният снимков материал от 12.09.2018г, съставлява годно доказателствено средство и установява факта на нарушението. Приел е също, че посочената превишена скорост от 15 км/ч, вместо действителното превишаване от 18 км/ч., е в рамките на допустимия толеранс, като нарушението попада в приложението на чл. 182, ал.2, т.2 от ЗДвП, предвиждаща глоба от 50лв., при превишение на скоростта от 11 до 20 км/ч.

Касационният съд приема, че обжалваното решение по НАХД№452/2020г по описа на ПлРС, е правилно и законосъобразно, постановено в съответствие с материалния закон и доказателствата по делото и не страда от пороците, изложените в депозираната касационна жалба. Възивният съд е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствата. Относимите за отговорността на касатора факти са установени в пълнота и правилно от възивния съд, като при тяхната съвкупна преценка е изведен правния извод за съставомерност и доказаност на вмененото на жалбоподателя нарушение. Този извод се споделя и от настоящата инстанция, по реда на  чл. 221, ал.2 от АПК.

Настоящият касационен състав намира, че  обжалваното решение не страда от пороците, изложени в касационната жалба, свързани с реализирането на административнонаказателната отговорност на касатора. Съкратеното производство за административнонаказателна отговорност, чрез издаване на електронен фиш, въведено в чл. 189, ал. 4 ЗДвП, е изключение от общите правила на ЗАНН, поставящи началото на производството с АУАН и завършването му с НП. Легалната дефиниция на понятието "електронен фиш", се съдържа в §1 от ДР на ЗАНН, възпроизведена и в § 6, т. 63 от ДР на ЗДвП. Електронният фиш е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система, въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства. От това произтича, че електронният фиш е своеобразен властнически акт с установителни и санкционни функции. Той се приравнява едновременно към АУАН и НП, но само по отношение на правното му действие- арг. чл. 189, ал. 11 ЗДвП, не и по форма, съдържание, реквизити и процедура по издаване. Поради това, в процедурата по издаване на ЕФ, при наличие на предпоставките за това,  не важат общите правила за издаване на АУАН, в т.ч. и срокът по чл. 34 от ЗАНН. В случая, следва да се  приеме, че  процесния ЕФ серия К №2273549 на ОД на МВР – Плевен, е издаден на посочената в него дата- 12.09.2018г. Съдът намира, че в случая, по- късното връчване на ЕФ- 11.09.2019г, не се отразява върху законосъобразността му, доколкото наказаното лице е упражнило правото си на жалба, като датата на връчване на ЕФ би имало значение единствено спрямо погасяването на административнонаказателното производство по давност. В случая, по  правилата на чл. 81, ал.3, вр. чл. 80, ал.1,т.5 от НК, вр чл. 11 от ЗАНН- абсолютната давност от 4 години и 6 месеца /арг. Тълкувателно постановление №1/27.02.2015г. на ВКС и ВАС/, считано от датата на извършване на нарушението- 12.09.2018г., не е изтекла, към датата на приключване на съдебното дирене в настоящата инстанция.

На основание гореизложеното, обжалваното решение следва да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1, изр. 2 във връзка с чл.221, ал.2, предл. Първо от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №222/05.06.2020г. по НАХД№452/2020г. по описа на Районен съд – Плевен.

 

Решението не подлежи на обжалване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                      ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                        

                                                                                                      2.