Решение по дело №155/2020 на Районен съд - Поморие

Номер на акта: 260034
Дата: 12 юли 2021 г. (в сила от 2 август 2021 г.)
Съдия: Димитър Маринов Димитров
Дело: 20202160200155
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 август 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 260034

гр.Поморие, 12.07.2021 г.

В  ИМЕТО  НА НАРОДА

 

Районен съд – Поморие, наказателна колегия, в открито заседание на втори октомври през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                   СЪДИЯ: Димитър Димитров

 

 при участието на секретаря Д. Симеонова, като разгледа докладваното от районния съдия НАХД N 155 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. ЗАНН и е образувано по жалба от „Дом комфорт БГ 2000” ЕООД гр.Бургас, против наказателно постановление (НП) № 02-0002871/22.07.2020 г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда” – Бургас, с което на дружеството е наложена имуществена санкция в размер 3 000 лв., на основание чл.75а, ал.2 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност (ЗТМТМ), затова, че жалбоподателят, в качеството му на местен работодател, на 02.07.2020 г., 10.50 ч., в обект: каса „Изи пей“ в гр.Ахелой, ул. е приел лицето М.Х.Р., гражданка на Руската Федерация, да предоставя работна сила на длъжност „касиер“, без съответно разрешение за работа или регистрация в Агенция по заетостта.

В жалбата се иска от съда да отмени НП, като неправилно и незаконосъобразно.

В съдебно заседание жалбоподателят не изпраща представител, не е открит на адреса, посочен в жалбата.

АНО представя преписката по проведеното пред него производство.

Негов редовно упълномощен процесуален представител – юрисконсулт, изразява становище за оставяне на жалбата без последствия и потвърждаване на наложеното наказание.

Жалбата е допустима. Същата е подадена от субекта, посочен в НП като нарушител, в срока по чл.59, ал.2 ЗАНН.

За да се произнесе по законосъобразността на обжалваното наказателно постановление съдът взе предвид следното.

Административнонаказателното производство е започнало със съставянето на акт за установяване на извършено административно нарушение (АУАН) № 02-0002871/08.07.2020 г., съставен от К.П.Г. ***.

Съдържащите се в АУАН дата и място на нарушението, фактическото му описание и посочените като нарушени законни норми са идентични с тези, посочени в издаденото въз основа на акта НП.

Съдът не установи допуснати нарушения на процесуалните правила от категорията със самостоятелни отменителни основания при съставяне на АУАН и при издаването на НП.

АУАН е съставен от компетентен контролен орган по чл.79, ал.1 ЗТМТМ вр.с чл.67, ал.2 ЗТМТМ при спазване изискванията на чл.40 ЗАНН, притежава изискуемите от чл.42 ЗАНН реквизити и е подписан от актосъставителя, свидетел и законния представител на нарушителя.

НП е издадено от длъжностно лице по чл.79, ал.4 ЗТМТМ, съдържа изискуемите от чл.57, ал.1 ЗАНН реквизити и е подписано от лицето, което го е издало.

Въз основа на събраните по делото доказателства съдът приема за установено от фактическа страна следното.

На 08.07.2020 г., контролни органи от ДИТ – Пловдив, в лицето на актосъставителя и свидетел К.П.Г. и свидетеля Любомир Борисов Витанов – главен инспектор ДИТ – Бургас, извършили проверка в обект каса „Изи пей“ в гр.Ахелой, ул. при която в обекта е установена руската гражданка М.Х.Р., род. на *** г., ЛНЧ **********,  да предоставяла работна сила на длъжност „касиер“.Х.Р. попълнила справка по чл.402 КТ, в която декларирала, че работи при жалбоподателя с работно време от 10 до 12 ч., при почивни дни събота и неделя.

При извършена проверка по документи е установено, че М.Х.Р. е допусната от жалбоподателя да предоставя работната си сила без да има сключен трудов договор и без съответното разрешение за работа или регистрация в Агенция по заетостта.

Предвид установеното от контролните органи при проверката бил съставен процесния АУАН, а въз основа на него издадено и обжалваното НП.

Изложената фактическа обстановка се установява по безспорен начин от показанията на свидетелите актосъставител и свидетел по акта, подкрепени от посочените от съда писмени доказателства.

При така установената фактическа обстановка съдът прие от правна страна следното:

Жалбоподателят „Дом комфорт БГ 2000” ЕООД е лице, осъществяващо дейност на територията на Република България, регистрирано по българското законодателство и като такъв е местен работодател по смисъла на §1, т.11 от ДР на ЗТМТМ.

Като такъв жалбоподателят е приел на работа законно пребиваващ чужденец – гражданин на трета държава, без съответното разрешение или регистрация в Агенцията по заетостта, поради което законосъобразно е ангажирана отговорността му по посочената в НП санкционна норма.

Възражението на жалбоподателя, че не е осъществил нарушението, за което е санкциониран с обжалваното НП, е неоснователно.

Не се кредитира от съда представения от жалбоподателя в подкрепа на възраженията му договор за съвместна дейност и сътрудничество от 04.01.2020 г., сключен от жалбоподателя и „Отел Клуб ” ЕООД гр.Ахелой, представлявано от М.Х.Р..

Договорът не е представен при проверката на контролните органи, същият е частен документ, който нямат достоверна дата по смисъла на чл.181, ал.1 от ГПК, поради което и не може да се обоснове извод, че е изготвен именно на посочена в него дата – Решение № 190/15.02.2016 г. по КНАХД № 2473/2015 г., на АдмС – Бургас, Решение № 2104 от 16.12.2016 г. на АдмС - Бургас по КНАХД № 2117/2016 г., Решение № 1528/ 04.10.2017 г. по КНАХД № 1431/2017 г. на АдмС – Бургас.

Съдът не споделя и възражението на жалбоподателя, че процесното нарушение представлява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН.

Нарушението е формално и се осъществява чрез бездействие, поради което липсата на вредни последици не влече маловажност на същото, а и извършването му засяга обществени отношения, които са с относително по-висока степен на защита, което съответно определя и по-високата му обществена опасност.

При правилно установеното нарушение правилно и законосъобразно АНО е пристъпил към реализиране на безвиновната отговорност на жалбоподателя.

Наложеното наказание правилно е определено от АНО по вид, но не и по-размер.

Съдът като отчете липсата на установени предходни нарушения на трудовото законодателство, включително и по повод наемане на чужденци по реда на ЗТМТМ, намира, че размерът на имуществената санкция за нарушението следва да се определи към минималния предвиден в закона размер от 2000 лв., поради което и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, НП следва да се измени, като наложената на жалбоподателя имуществена санкция от 3000 лв. се намали на 2000 лв., който размер съответства на тежестта на нарушението и на целите по чл.12 ЗАНН.

Мотивиран от изложеното, Районен съд – Поморие

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 02-0002871/22.07.2020 г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда” – Бургас, като НАМАЛЯВА размера на наложената на „Дом комфорт БГ 2000” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление, представлявано от Д.М.В., имуществена санкция от 3 000 лв. на 2 000 лв. (две хиляди лева).

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Бургас в 14-дневен срок от съобщението.

 

 

       РАЙОНЕН СЪДИЯ :