Определение по дело №591/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 869
Дата: 15 май 2019 г. (в сила от 4 юни 2019 г.)
Съдия: Недялка Пенева Пенева
Дело: 20192100500591
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 19 април 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

IV - 869                                 15.05.2019 г.                        град Бургас

 

БУРГАСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, четвърти въззивен състав

На петнадесети май, две хиляди и деветнадесета година

в публично съдебно заседание, в следния състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:  НЕДЯЛКА ПЕНЕВА

                                                      ЧЛЕНОВЕ:  ДАНИЕЛА МИХОВА

                                                                                ТАНЯ ЕВТИМОВА

Секретар

Прокурор

като разгледа докладваното от  съдията   ПЕНЕВА  

въззивно частно гражданско дело номер 591 по описа за 2019 година    

 

Производството е по чл.274, ал.1, т.1 ГПК.

Постъпила е частна жалба от С.Р.Ш., чрез процесуален представител адв. Д., против Определение №132/15.03.19г., постановено по гр.д.№613/18г. по описа на Поморийски районен съд, с което прекратено производството по делото.

Жалбоподателят моли въззивния съд да отмени определението и да върне делото за разглеждане по същество от Районен съд Поморие.

В срока по чл.275 ГПК е постъпил отговор на частната жалба от ответника Б.Х.Ш., чрез процесуалните му представители адв. С. и Кебеджиев. В отговора са изложени съображения за потвърждаване на определението.

 

Бургаският окръжен съд, като взе пред вид твърденията на частния жалбоподател и събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Производството пред първоинстанционния съд е образувано по искова молба на С.Р.Ш. срещу Б.Х.Ш., с която е предявен иск за развод, съединен с небрачни искове за предоставяне ползването на семейното жилище, находящо се в Република австрия – гр.Виена, за възстановяване на предбрачното фамилно име на ищцата. В обстоятелствената част на исковата молба са изложени фактически твърдения, че бракът между страните е сключен на 21.10.2016г. в Република Австрия, а съпрузите са живели в жилище, собственост на ищцата, придобито преди брака й с ответника. Изложени са твърдения за настъпило дълбоко и непоправимо разстройство на брачните отношения по вина на мъжа. От изложението на фактите се установява, че съпрузите са пребивавали за кратко в Република България през м.февруари 2017г. – с цел провеждане на медицински изследвания.

В отговор на исковата молба, процесуалните представители на ответника са направили възражение за некомпетентност на българския съд съгласно Регламент /ЕО/ №2201/2003г., с оглед обичайното местопребиваване на двамата съпрузи в Република Австрия.

С тук обжалваното определение, съдът е приел, че в отношенията на страните е приложим Регламент (ЕО) №2201/2003г. и основният критерий за компетентност –обичайното местопребиваване на съпрузите налага друга компетентност – тази на Австрийски съд. Поради това е прекратил производството по делото.

В жалбата са изложени подробни и предимно теоретични съображения, за обосноваване компетентността на българския съд, предвид обстоятелството че ищцата е български гражданин и има постоянен адрес в Република България.

В отговора на жалбата са изложени подробни аргументи за акцесорния характер на исковете за ползване на семейното жилище, фамилното име след развода и приложимост на горепосочения Регламент относно компетентността на австрийски съд.

 

Бургаският окръжен съд, при така установените факти намира, че обжалваното определение е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено, при споделяне на съображенията на първоинстанционния съд на осн. чл.272, вр. чл.279 ГПК.

В допълнение следва да се каже: общото правило за определяне на компетентния съд се съдържа в чл.3 от Регламент (ЕО) 2201/23.12.2003г., според който компетентен по делата, свързани с развод, е съдът на държавата, в която съпрузите имат обичайно местопребиваване по времето, когато съдът е сезиран. Не се спори, че в настоящия случай двамата съпрузи имат обичайно местопребиваване на територията на Република Австрия. За да обоснове компетентност на българския съд, ищцата следва да твърди и докаже, че има обичайно местопребиваване на територията на Република България една година или шест месеца преди предявяване на иска. Такива твърдения не са изложени както в исковата молба, така и в частната жалба.

Всички аргументи, насочени към обосноваване компетентност на български съд по въпроса за възстановяване на предбрачното фамилно име, обосноваващо обща компетентност и по въпросите за прекратяване на брака са неоснователни – искът за развод е главен, а всички останали небрачни искове – акцесорни и тяхната подсъдност се обуславя от тази по основния иск.

Възможността, предвидена в чл.20 от Регламента – за постановяване на временни охранителни мерки по отношение на лица или имущество, се отнася само за имущество, находящо се в сезираната държава – членка (в случая България). Поради това претенцията за определяне на привременни мерки по отношение на семейното жилище на страните, находящо се в Република Австрия не може да се разгледа от български съд по този ред. Друга пречка за това е казаното по-горе по отношение на акцесорния характер на искането за привременни мерки спрямо иска за развод. Следователно компетентен да разгледа иска за ползване на семейното жилище, както и за привременни мерки за ползване на семейното жилище е съдът, компетентен да разгледа иска за развод – съдът в Република Австрия.

Съгласно чл. 17 от Регламента, съдът служебно следи за своята компетентност по делата, за които регламентът се отнася и е длъжен да прогласи че не е компетентен (т. е. да прекрати производството по делото), ако намери основания за това.

По изложените съображения обжалваното определение, с което производството по делото е прекратено, е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

В полза на ответника следва да се присъдят съдебно – деловодни разноски – възнаграждение за адвокат, в размер на 600 лева, съгласно представения договор за правна защита и съдействие.

С оглед на гореизложеното Бургаският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение №132/15.03.19г., постановено по гр.д.№613/18г. по описа на Поморийски районен съд

 

ОСЪЖДА С.Р.Ш. ЕГН**********, с адрес ***, ДА ЗАПЛАТИ на Б.Х.Ш., роден на ***г., с адрес Република Австрия, гр.Виена, ул.“Фазангасе“, 26/1/51 сума, в размер на 600.00 (шестстотин ) лева – възнаграждение за адвокат.

 

Настоящото определение подлежи на обжалване пред Върховен касационен съд, в едноседмичен срок, считано от връчване на препис от него на всяка от страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

 

 

                                   2.