Решение по дело №129/2021 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260084
Дата: 26 март 2021 г. (в сила от 26 март 2021 г.)
Съдия: Дора Димитрова Михайлова
Дело: 20211800500129
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 16 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

гр. София, 26.03.2021  г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГО, първи въззивен състав, в публичното заседание на седемнадесети март през две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОРА МИХАЙЛОВА  ЧЛЕНОВЕ:            ЕВГЕНИЯ ГЕНЕВА

                         РОСИНА ДОНЧЕВА

при секретаря Даниела Ангелова, като разгледа докладваното от съдията Михайлова в. гр. дело № 129 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното.

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на И.М.Г. срещу онази част от решение № 260031/14.12.2020 г., постановено по гр. дело № 537/2020 г. по описа на РС – гр. С., в която е определен срокът, за който ответникът П.И.А. е отстранен от жилището, съвместно обитавано с молителя Г., находящо се в с. Ц., община С., ул. „Я.“ № 4, жилищен блок № 1, вх. „А“, ет. 3, ап. 7, а именно  - три месеца. Счита, че този срок не съответства на нуждата от защита, която следва да получи срешу извършителя на домашно насилие, с оглед интензивността и продължителността на упражняваното върху нея насилие. Искането е за отмяна на обжалваното решение в посочената част и за постановяване на нов акт по същество, с който мярката да бъде наложена за срок от 18 месеца.

Въззиваемата страна П.И.А. изразява становище за неоснователност на въззивната жалба.

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира за установено следното от фактическа и правна страна.

Жалбата е подадена в срока по чл. 17, ал. 1 ЗЗДН и е допустима, а разгледана по същество е основателна.

Процесното първоинстанционно решение е валидно и допустимо. То е влязло в сила в частта, в която е установено, че ответникът П.И.А. е извършил спрямо И.М.Г., с която се намират във фактическо съпружеско съжителство, в нощта на 1 срещу 2 октомври 2020 г. акт на домашно насилие, изразяващ се в удар по лицето и изплюване върху лицето на молителя Г., както и в нощта на 16 срещу 17 октомври 2020 г. акт на домашно насилие, изразяващ се в крясъци с думите, че ще убие молителя Г., че ще наеме хора, които да я пребият и убият, както и в опит да забие в лицето й химикалка, заплашвайки я, че ще пробие сънната й артерия. С решението на ответника са наложени следните мерки – задължаване да се въздържа от извършване на домашно насилие и отстраняване от съвместно обитаваното с молителя жилище за срок от три месеца.

Спорен пред въззивния съд е единствено въпросът за продължителността на мярката отстраняване на ответника от съвместно обитаваното от страните жилище.

При определяне мярката за защита съдът не е обвързан от искането на молителя-жалбоподател, а преценява вида й с оглед степента на извършения акт на домашно насилие, като не е обвързан и от срока, който молителят е посочил в молбата защита.

В конкретния случай възивният съд счита, че с оглед изключителната жестокост и циничност при извършване на актовете на домашно насилие от ответника П.И.А., липсата на каквато и да е критичност по отношение собственото му поведение, разкриващо слаби когнитивни умения и ниска степен на способност да овладява агресивни импулси, както и интензивността на актовете на домашно насилие, извършвани през кратки времеви периоди, срокът на мярката по чл. 5, ал. 1, т. 2 ЗЗДН - отстраняване на ответника от съвместно обитаваното от страните жилище – следва да бъде определен в максимума по чл. 5, ал. 2 ЗЗДН, а именно 18 месеца.  Този срок на мярката ще осигури защита в достатъчна степен на пострадалата, а от друга - ще има превантивен ефект спрямо извършителя на насилието.

По тези съображения решението на районния съд следва да бъде изменено в частта относно определения срок на продължителност на мярката отстраняване на ответника от съвместно обитаваното жилище, като вместо определения от районния съд срок от три месеца, следва да бъде определен друг, а именно осемнадесет месеца.

При този изход на спора пред въззивната инстанция П.И.А. трябва да бъде осъден да заплати в полза на бюджета на СОС държавна такса за производството пред окръжния съд в размер на 25.00 лв. – на основание чл. 17, ал. 2 ЗЗДН, във вр. с чл. 77 ГПК, а на жалбоподателя И.М.Г. – сумата от 400 лв. – разноски за адвокатско възнаграждение.

Така мотивиран и на основание чл. 17, ал. 5 ЗЗДН, Софийски окръжен съд

   

РЕШИ:

 

ИЗМЕНЯ решение № 260031/14.12.2020 г., постановено по гр. дело № 537/2020 г. по описа на РС – гр. С. в обжалваната му част, И ВМЕСТО ТОВА на основание чл. 17, ал. 5, изр. 2 ЗЗДН ПОСТАНОВЯВА:

ИЗДАВА ЗАПОВЕД ЗА ЗАЩИТА на основание чл. 15, ал. 2 от ЗЗДН срещу П.И.А., ЕГН: **********, с адрес: ***, в полза на И.М.Г., ЕГН: **********, с адрес: ***.

ЗАДЪЛЖАВА П.И.А., ЕГН: **********, с адрес: ***, на основание чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗЗДН да се въздържа от извършване на домашно насилие по отношение на И.М.Г., ЕГН: **********, с адрес: ***.

ОТСТРАНЯВА за срок от 18 (осемнадесет) месеца П.И.А., ЕГН: **********, с адрес: ***, от жилището, съвместно обитавано с И.М.Г., ЕГН: **********,***, представляващо апартамент 7.

ПРЕДУПРЕЖДАВА на основание чл. 21, ал. 3 от ЗЗДН П.И.А., ЕГН: **********, с адрес: ***, че при констатиране от страна на полицейски орган неизпълнение на заповедта за защита полицейският орган е длъжен да го задържи и незабавно да уведоми органите на прокуратурата.

Препис от заповедта за защита да се изпрати на страните съгласно чл. 21, ал. 1 от ЗЗДН и на компетентното районно управление по местоживеене на П.И.А., ЕГН: **********, с адрес: ***, за изпълнение.

ОСЪЖДА П.И.А., ЕГН: **********, с адрес: ***, да заплати по сметка на Софийски окръжен съд сумата от 25. 00 (двадесет и пет) лева - държавна такса по производството.

ОСЪЖДА П.И.А., ЕГН: **********, с адрес: ***, да заплати на И.М.Г., ЕГН: **********, с адрес: ***, сумата от 400 (четиристотин) лева – разноски за адвокатско възнаграждение.

В частта,   в която ответникът е осъден да заплати глоба и държавна такса по сметка на районния съд, решението е влязло в сила като необжалвано.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                  

 

                                                          ЧЛЕНОВЕ:     1.               

        

                                                                                    2.