Определение по дело №223/2020 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 142
Дата: 9 юни 2020 г. (в сила от 9 юни 2020 г.)
Съдия: Миглена Тенева Тянкова
Дело: 20205600600223
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 29 май 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

   142                                  09.06.2020 г.                      гр. Хасково

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Хасковски окръжен съд, наказателен състав, в закрито заседание на девети юни през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА ТЯНКОВА                               

                                          ЧЛЕНОВЕ: ФИЛИП ФИЛИПОВ

                                                                 МАРИЯ ИВАНОВА-ГЕОРГИЕВА

 

като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

ВЧНД223 от 2020 год., по описа на Окръжен съд - Хасково,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 313 и сл., вр. чл. 250, ал.3 от НПК.

            Образувано е по жалба подадена от частния тъжител Р. Г. К., чрез повереника й адв. Л., против Разпореждане № 153 от 10.02.2020 г. на Районен съд – Хасково, постановено по НЧХД 83/2020 г. по описа на съда, с което наказателното производство е прекратено на основание чл. 250, ал. 1, вр. чл. 24, ал. 5, т. 2, вр. чл. 81, ал. 1 и ал. 3 от НПК. В жалбата се навеждат доводи за изложени и в тъжбата житейски обстоятелства по отношение на неверни и позорящи личността твърдения от страна на лицето Г. В. К., изложени от последния в писмени сведения пред РП – Хасково,  а именно, че „Р. никога не се интересувала и помагала на **** му“. Оклеветяването било насочено срещу личността на тъжителката и осквернявало нейното достойнство. Твърди още, че за посочените клеветнически твърдения била научила чрез постановление на РП – Хасково. Тъжбата била подадена в законовия срок, тъй като първо била потърсена защита от органите на прокуратурата и наказателно-правните действия били изчерпани на 23.07.2019 г., поради което, съгласно чл. 25, ал. 1 от НПК, бил спазен законоустановеният срок. Поради изложеното се иска от въззивната инстанция да отмени обжалваното разпореждане.

            Хасковският Окръжен съд, като провери изцяло правилността на обжалвания акт, по посочените в протеста оплаквания, изтъкнатите доводи и служебно, приема за установено следното:

            Жалбата е подадена в законоустановения срок по чл. 250, ал. 4, вр. чл. 319, ал. 1 от НПК.

            НЧХД № 83/2020 г., по описа на Районен съд – Хасково е образувано по тъжба, подадена от Р. Г. К. на 23.01.2020 г. против Г. В. К., с искане същият да бъде признат за виновен в извършване на престъпление по чл. 147, ал. 1 от НК.

            След образуване на делото, съставът на районния съд е указал на частния тъжител да посочи дата и място на извършване на деянието и описание на обстоятелствата, в които то се изразява, както и датата, на която е узнала за извършването му. Указано било още да бъдат отстранени и други констатирани нередовности, като тъжителката е депозирала уточняваща молба.

            За да постанови обжалваното разпореждане, съставът на районния съд е  приел, че нито в тъжбата, нито в допълнителната молба в изпълнение на указанията на съда, се съдържат конкретни твърдения, описващи деянието откъм всички съставомерни признаци от обективната му страна – дата и място на извършване и в какво се изразява същото, доколкото неуточняването им препятства квалификацията на описаното в тъжбата престъпление. Единствено било посочено, че на 04.07.2017г. тъжителката, с препоръчана поща в гр. В., била получила Постановление на РП – Хасково по прокурорска преписка № 152/2017 г., с което била информирана за отказ за образуване на ДП. От същото постановление се била запознала с показанията на К., в които се съдържали посочените в тъжбата твърдения, адресирани спрямо личността на тъжителката. Първоинстанционният съд е приел, че по този начин описанието на престъплението от обективна страна било в недостатъчен обем и не може да обезпечи правото на привлеченото към отговорност лица да разбере за какви факти се цели ангажирането на наказателна отговорност. Районният съд е приел още, че тъжбата била депозирана след изтичането на шестмесечния законоустановен преклузивен срок, считано от узнаване за деянието. За описаното в тъжбата деяние самата тъжителка била посочила, че е узнала на 04.07.2019г., а тъжбата била депозирана в съда на 23.01.2020 г. Данните за отказ на разследващите органи да образуват досъдебно производство по жалба на тъжителката не променяли извода на съда, тъй като разследването е било водено за друго деяние, съвсем различно от посочено в тъжбата. Поради изтичане на срока и неизпълнение на указания на съда за отстраняване на всички нередовности на тъжбата, Районен съд – Хасково прекратил наказателното производство.

            Настоящият състав на Окръжен съд – Хасково споделя изложените в мотивите на обжалваното разпореждане доводи.   

            Тъжбата, съобразно императивните изисквания на чл. 81, ал. 3 от НПК, се подава в шестмесечен срок от деня, в който пострадалият е узнал за извършване на престъплението, или считано от деня на получаване от пострадали на съобщение за спиране на наказателното производство на основание чл. 25, ал. 1, т. 6 от НПК, т.е. на досъдебното производство е установено, че деянието се преследва по тъжба на пострадалия. Безспорно в настоящия случай неприложима е втората алтернативно предвидена от законодателя хипотеза, тъй като не се сочи от тъжителката, а и няма данни по делото, да е образувано досъдебно производство за визираното в тъжбата деяние, съответно същото да се спряно от разследващите органи на основание чл. 25, ал. 1, т. 6 от НПК. Законосъобразни са изводите на районния съд, че тази хипотеза касае пострадали от престъпление лица, които първоначално са потърсили правна защита пред разследващите органи, от където им е указано, че деянието се преследва по тъжба на пострадалия. Данните по делото не сочат за реализирането на тази хипотеза, поради което и изложените в жалбата доводи в обратна насока, не се възприемат от въззивния съд.

            Приложима към настоящия казус е първата хипотеза на чл. 81, ал. 3 от НПК и жалбоподателката е следвало да подаде тъжбата си в шестмесечния срок, считано от деня на узнаване за извършването на деянието. В допълнителната молба, в изпълнение на указания на съда по отстраняване на нередовности на тъжбата, като дата на научаване за извършеното деяние е посочена 04.07.2017г., когато е получено постановление на Районния прокурор при РП – Хасково. Тъжбата е подадена едва на 23.01.2020 г., т.е. далеч във времето след изтичането на законоустановения преклузивен 6-месечен срок. Такъв е изводът и на районния съд, като данните по делото за образувано прокурорски преписки № 152/2017 г. и 1475/2018 г., и двете по описа на РП – Хасково, касаят съвсем различни деяния от процесното, поради което развитието им е ирелевантно по отношение на срока по чл. 81, ал. 3 от НПК, започнал да тече на 04.07.2017 г. С изтичането му са настъпили и неблагоприятните са пострадалото лице последици от невъзможност за иницииране на дело от частен характер, посредством депозиране на частна тъжба.

            За пълнота на изложеното, въззивният съд споделя и изводите на контролираната инстанция, че подадената тъжба не отговаря на изискванията на чл. 81, ал. 1 от НПК, дори след изпълнение на дадените от районния съд указания по отстраняване на нейни нередовности с допълнителна молба, тъй като в нея отново липсват конкретни факти и обстоятелства, касаещи престъплението. Един от задължителните реквизити на тъжба са именно фактите и обстоятелствата по деянието, които при доказването им от страна на тъжителя да субсумират съответния състав на престъпление от частен характер, наказуемо от НК. Правилно районният съд е отбелязал, че от тъжбата и допълнителна молба към нея не се установяват конкретни и точни твърдения за извършено престъпление „клевета“. Тъжителката, макар и пространно и подробно, да е изложила факти и обстоятелства, касаещи нагнетените между нея, К. и негова ****** отношения, липсва конкретика по отношение на деянието. Въпреки, че тъжителката е посочила кога и как е възприела думите на К., обстоятелствата, при които престъплението да е било извършено остават непосочени, което от една страна препятства съда да прецени налице ли са данни за извършване на престъпление, за да предаде на съд дееца, а от друга страна нарушава правото на адекватна защита на обвиненото лице, тъй като го лишава от възможността да разбере в какво престъпление е обвинено.

            Гореизложеното обуславя извод на съда за неоснователност на постъпилата жалбата, респ. за правилност и законосъобразност на обжалваното определение поради наличие на две самостоятелни и независими едно от друго основания за прекратяване на образуваното пред районния съд наказателно производството от частен характер.

                        Водим от горното и на основание, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

            ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане № 153 от 10.02.2020 г. на Районен съд – Хасково, постановено по НЧХД 83/2020 г. по описа на съда.

            Определението е окончателно.

 

 

 

         Председател:                                        Членове: 1.    

 

 

 

                                                                                         2.