Определение по дело №8/2021 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 59
Дата: 22 януари 2021 г. (в сила от 22 януари 2021 г.)
Съдия: Галина Атанасова Стойчева
Дело: 20217110700008
Тип на делото: Касационно частно административно дело
Дата на образуване: 5 януари 2021 г.

Съдържание на акта

         О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е № 59

                                гр.Кюстендил, 22.01.2021год.

                                  В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд – Кюстендил в закрито съдебно заседание на двадесет и втори януари през две хиляди двадесет и първа  година в състав:

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА  СТОЙЧЕВА

                                                    ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА АЛЕКСОВА - СТОИЛОВА

                                                                        АСЯ  СТОИМЕНОВА

като разгледа докладваното от съдия  Стойчева  кас. адм. дело № 8 по описа за 2021год.,  за да се произнесе, взе предвид:

 

            Производството  е   по реда на  чл. 229  и сл.  от АПК вр. с чл.14, ал.3 от ЗСПЗЗ.

            К.  Г.  Д. ***, чрез процесуалния си представител адв. Р.М., оспорва с  частна жалба определение № 260231 от 28.10.2020г. на Районен съд - Дупница по адм. дело № 1753/2020год., с което е  оставена без разглеждане  жалбата му против Решение № 18-8020/06.03.2020г. на  Общинска служба по земеделие – Дупница и е прекратено производството по делото.  Релевирани са касационните основания по чл.209, т.3 от АПК вр. с чл.236 от АПК. Оспорват се като неправилни правните изводи на районния съд за недопустимост на жалбата  срещу административния акт. Твърденията са, че оспорването е допустимо като предявено от правоимащо лице – наследник на бившия собственик на земеделските земи, срещу решение на ОСЗ, което макар и позитивен административен акт е неблагоприятно за оспорващия, тъй като има за предмет само част от имотите на общия наследодател, а друга част от възстановените имоти, не са наследствени.  Сочи се, че един от имотите по обжалваното решение на ОСЗ не е предмет на формираната сила на присъдено нещо с решението по предявения иск с правно основание чл.14, ал.4 от ЗСПЗЗ. Претенцията е за отмяна на определението и за връщане на делото на районния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

            Ответникът - ОСЗ- Дупница е получил препис от жалбата, но не е изразил    становище по същата.

            Административният съд, като прецени обстоятелствата по делото и доводите на страните, както и допустимостта и основателността на частната жалба, приема следното:

            Съдебното производство  пред РС е образувано по жалба на К.  Г.  Д. срещу Решение № 18-8020/06.03.2020г. на  Общинска служба по земеделие – Дупница, с което на основание чл.14, ал.7 от ЗСПЗЗ, е възстановено правото на собственост на  наследниците на Г.К.Д. върху земеделски земи в землището на с. С. и е отменено решение № С-309/13.05.1994г. на ОСЗ за признаване право на собственост върху същите имоти на К.Г.Д..  Оспореният по делото административен акт е издаден по заявление на  В. Г.Д., подадено след като е решен спор за собственост между наследниците на Г.К.Д. с правно основание чл.14, ал.4 от ЗСПЗЗ с влязло в решение на ДРС по гр. д. № 744/2018г.  Видно от съдебния акт, съдът е признал за установено, че  към момента на образуване на ТКЗС, земеделските земи, възстановени с решения на ОСЗ – Дупница на наследниците на Г.К.Д., са собственост на последния. От съдържанието на исковата молба се установяват имотите – предмет на предявения иск, а от мотивите на решението се установява, че части от същите са възстановени от ОСЗ незаконосъобразно на К.Д.,В./В./ Д., на наследниците на И.,  Д. и на наследниците на Й.Д., т.е. поотделно на всеки от  наследниците на  собственика, без да е извършена делба, вместо  с цялата им площ да бъдат възстановени  в полза на всички наследници по правилото на чл.14, ал.1, т.1, предл. 5 от ЗСПЗЗ.  Като е приложил решението по гражданското дело, В. Д. е поискал от органа да издаде решение при усл. на чл.14, ал.7 и ал.7а от ЗСПЗЗ в съответствие  с указанията на съда. Извън горното е посочил, че два земеделски имота, находящи се в м. С. и в м. Д.Н., са придобити в съсобственост от И., К. иВ.Д., поради което същите следва да бъдат възстановени на съсобствениците, респ. на техните наследници, а не на наследниците на Г. Д..

Сезирана със заявлението на В. Д.,  ОСЗ издава оспореното решение, което има за предмет същите земи като местонахождение и площ, възстановени на К.Д. с предходното решение № С-309/13.05.1994г., което се отменя. Административният акт е съобщен само на заявителя В. Д., но е оспорен от К.Д.. Видно от жалбата същият възразява срещу имотите по решението на ОСЗ  с доводи, че не са идентични с тези по съдебното решение, което органът не е съобразил. Допълнително сочи, че имотът в            м. С. е придобит от него  в съсобственост с И.,  и В. Д., поради което неправилно е възстановен на наследниците на Г. Д..  Същите доводи поддържа и в частната касационна жалба.

            С  оспореното определение  съдът е оставил без разглеждане жалбата и е прекратил производството по делото като е приел оспорването за процесуално недопустимо. Формирани са доводи за липса на активна процесуална легитимация  и на  правен интерес за жалбоподателя. Съдът е приел, че оспореното решение е позитивно за оспорващия  и същият  не е страна в административното производство, а като трето неучастващо лице няма право на жалба, като претенциите си може да реализира чрез иск за собственост по чл.108 от ЗС. 

            Определението на РС е съобщено на  жалбоподателя чрез пълномощника му на 17.11.2020г., а частната жалба е изпратена по пощата на 24.11.2020г.

Касационната инстанция, като провери оспорения съдебен акт въз основа на събраните доказателства, доводите и възраженията на страните, приема от правна страна следното:

Жалбата е процесуално допустима – предявена е  срещу определение, което прегражда по-нататъшното развитие на административното съдебно производство, т.е.  срещу акт по чл.229, ал.1, т.1 от АПК, в преклузивния срок  по чл.230 от АПК и е редовна.

Разгледана по същество, жалбата се приема за основателна.

            Проверено при условията на чл.218, ал.2 АПК вр. с чл.236 от АПК, оспореното определение на РС е валиден и допустим съдебен акт, тъй като е постановено от компетентен орган  в  предвидената от закона форма, но проверката му за съответствие с  материалния  закон  обосновава  изводи за незаконосъобразност по същество.

Неправилно и в противоречие с приложимото право, районният съд е приел за недопустима предявената от К.Д. жалба срещу решението на ОСЗ – Дупница. Изложените мотиви за прекратяване на производството по делото са необосновани от  събраните по делото доказателства и не съответстват на относимите правни норми.  От съвкупният анализ на документите към административната преписка и към приложеното гражданско дело,  се установява, че жалбоподателят е активно легитимиран да оспорва административния акт на органа по земеделска реституция, който засяга в негативен аспект правната му сфера. Независимо, че оспорващият К.Д. не е подал заявлението, във връзка с което е издадено процесното решение от ОСЗ-Дупница, същият не е лишен от правото да го оспори по съдебен ред. Действително, производството по земеделска реституция се развива между органа и заявителя, който е собственик на имотите, респ. наследник  на посоченото в заявлението правоимащо лице, но съгласно разпоредбата на чл.14, ал.1 от ППЗСПЗЗ, подаденото заявление от едни наследник ползва всички останали наследници. От горното следва, че право на жалба срещу акт издаден в административното производство по земеделска реституция има всяко лице, което макар, че не е заявител, е наследник на бившия собственик на земеделските имоти.  В случая е безспорно, с оглед данните в приложеното удостоверение за наследници на Г.К.Д., че жалбоподателят К.Г.Д.,  е негов наследник по закон, наред с В. /В./, И.,  и Н.– всички деца на Г. Д..  Изводите от изложеното са, че жалбоподателят  е   измежду правоимащите лица по отношение на заявените имоти и е активно легитимиран да обжалва пред съда  решението на административния орган. Обратните доводи на първата инстанция не са съобразени със специалните  правила по ЗСПЗЗ и ППЗСПЗЗ, поради което са  незаконосъобразни.

Извън горното, процесуалната легитимация и правото на жалба на правоимащия наследник К.Д., районният съд е отрекъл  с доводи за липса на правен интерес като е приел оспореното решение на ОСЗ за позитивен  акт, изцяло съответстващ на подаденото до органа заявление. Така формираните мотиви са неправилни и необосновани от събрание по делото доказателства.    Правният интерес при оспорване на  актовете в реституционно производство за земеделските земи по ЗСПЗЗ, налага проверка  за това дали жалбоподателят  е от кръга на  правоимащите лица по отношение  на  заявените имоти,  дали органът се е произнесъл по всички заявени имоти, вкл.  съобразявайки площта и местонахождението им, както и  действителното им притежание. Преценката по горните критерии на оспореното решение  сочи на изводи за наличие на правен интерес за оспорващия. Същият е мотивиран в предявената жалба, но е неправилно интерпретиран от районния съд, който  се е ограничил само да констатира, че решението на ОСЗ е позитивно. Извън  съдебната проверка са останали  предмета,  обхвата и субектите на правото на собственост, признати от органа с издадения акт, респ. оплакванията в жалбата за това,  че позитивният по естеството си  административен акт се явява неблагоприятен за оспорващия.

Правната сфера на жалбоподателя е засегната негативно с оспореното решение на ОСЗ,  което има за предмет само част от имотите на общия наследодател и само част от тяхната площ.  Органът не се е съобразил със съдебното решение  по предявения иск с правно основание чл.14, ал.4 от ЗСПЗЗ, съставляващо предпоставка  за издаване на административния акт  в хипотезата на чл.14, ал.7, предл. последно от ЗСПЗЗ  и с правилото  по чл.14, ал.1, т.1, предл. 5 от ЗСПЗЗ, според което, когато с решението се възстановява правото на собственост върху земеделска земя на починал собственик, решението се издава общо за  наследниците на починалия собственик.  При съпоставка между земеделските земи по решението на съда и по решението на органа, е видно, че предмет на  последното са само част от имотите, за които съдът е признал, че са собственост на общия наследодател Г. Д., както и само част от  площта на имотите, доказана с надлежни документи по чл.12, ал.2  от ЗСПЗЗ.

От друга страна,  оспореният административен акт засяга  правата на оспорващия като съсобственик на част от заявените имоти и конкретно на имота в м. С., който е придобил в съсобственост с И., К. иВ.Д.. Видно от  издаденото решение, описания имот е възстановен на наследниците на Г. Д.,  вместо на  съсобствениците, респ. на техните наследници.

Предвид изложеното касационната инстанция счита, че  жалбоподателят е правоимащо лице, снабдено с правен интерес да  оспорва процесното решение на ОСЗ – Дупница, т.е. че предявената жалба е процесуално допустима. Незаконосъобразно районният съд оставил същата без разглеждане и е прекратил производството по делото. Оспореното определение  е неправилно и следа да се отмени, а делото да се върне за продължаване на съдопроизводствените действия.

Водим от гореизложеното и на осн. чл.236 вр. с чл.221, ал.2 от АПК, Административният съд

                                                       О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

           

            ОТМЕНЯ  определение № 260231 от 28.10.2020г. на Районен съд - Дупница по адм. дело № 1753/2020год. и връща делото  на същия съд за произнасяне по жалбата на К.  Г.  Д.  против Решение № 18-8020/06.03.2020г. на  Общинска служба по земеделие – Дупница. 

Определението не подлежи на обжалване.

Определението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи.

             

 

            Председател:                                Членове: 1.                         2.