Определение по дело №1047/2015 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 260166
Дата: 12 октомври 2021 г.
Съдия: Сона Вахе Гарабедян
Дело: 20153130101047
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 ноември 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

 

12.10.2021 г., гр. Провадия

 

ПРОВАДИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, III състав, в закрито заседание на дванадесети октомври две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: СОНА ГАРАБЕДЯН 

 

        като разгледа гражданско дело № 1047/2015 г., намира за установено следното:

        Производството е по реда на чл. 232 от ГПК.

Делото е образувано по искова молба, подадена от Б.М.А., Б.М.А., А.В.Б., Р.Б.Р., Д.Б.Р., С.А.Л. и К.А.П. против Я.Х.С., М.Х.С., А.М.А., починал в хода на процеса и заместен в хода на процеса от своите законни наследници, а именно – дъщерите си Д.А.А., М.А.А. и Т.А.А., „Ксара Трейдинг“ ЕООД, „Камчия Вали“ ЕООД и „Агро Дийлинг“ ЕАД с която е предявен иск за делба, съединен с иск по чл. 76 от ЗН, предявен от всички ищци против Я.Х.С., М.Х.С., А.М.А., починал в хода на процеса и заместен в хода на процеса от своите законни наследници, а именно – дъщерите си Д.А.А., М.А.А. и Т.А.А. /конституирани с определение 518/12.06.2018 г./, и „Аспарухово Лейк Инвестмънт Къмпани“ ООД.

По повод връчени преписи от исковата молба, с която е предявен искът по чл. 76 от ЗН, с право на отговор, новоконституираните ответници - Д.А.А., М.А.А. и Т.А.А. са депозирали такъв с вх. № 6663/11.11.2019 г. В него, освен, че са оспорили исковата претенция по същество в случай, че съдът приеме исковете за допустими, същите изрично са посочили, че са направили откази от наследството, оставено от техния баща, с оглед на което са оспорили исковата претенция като недопустима и са представили удостоверения за вписани в особената книга при РС – Варна откази от наследство. Молят производството по делото по отношение на тях да бъде прекратено. Претендират разноски.  С допълнителна молба вх. № 260727/19.04.2021 г., подадена от името на Т.А., са представени списък на разноските и ДПЗС.

Препис от отговора е връчен на останалите участници в производството, като по делото е постъпило становище от 15.01.2020 г. и уточнение към него от 25.09.2020 г., подадено само от ответниците Я.Х.С. и М.Х.С., с което същите са оспорили направените откази като нищожни. С последваща молба обаче вх. № 260807/26.10.2020 г. същите са оттеглили възражението си за нищожност.

Останалите участници в производството не са депозирали становища.

Препис от молбата от 19.04.2021 г., ведно със списъка на разноските и ДПЗС е връчен на ищците на 17.09.2021 г.

С молба от 27.09.2021 г. ищците молят искането за разноски да бъде оставено без уважение.

Съдът, като съобрази становищата на страните и данните по делото, намира следното:

Според разпоредбата на чл. 48 от ЗН, наследството се придобива с приемането му. Приемането произвежда действие от откриване на наследството независимо от начина и от момента на приемането. При всички случаи приелият наследството е наследник от датата на откриване на наследството. Лице, което не е приело наследството, не е наследник. Няма качеството на наследник и лице, което е загубило правото да приеме наследството, и то считано също от откриване на наследството. Няма период, в който изгубилият правото да приеме наследството да е бил наследник и след това поради неприемане на наследството да е престанал да бъде наследник. В равна степен това важи и за отреклия /отказалия/ се от наследство, защото отказът от наследство е равносилен на неприемане на наследството. По силата на чл. 52 от ЗН отказът от наследство става по реда, указан в чл. 49, ал. 1 ЗН, и се вписва по същия ред. Както приемането и неприемането на наследството произвеждат действие от откриване на наследството, така и отказът от наследство произвежда действие от същия момент. Това означава, че отреклият се от наследство не е придобивал правата и не отговаря за задълженията, включени в наследството, т. е. не е бил наследник. Отказалият се от наследство в нито един момент след откриването му не е имал право върху него.

Предвид заявеното от ответниците Я.Х.С. и М.Х.С. оттегляне на възражението си за нищожност на направените от Д.А.А., М.А.А. и Т.А.А. откази от наследствто, оставено от техния баща А.М.А., както и липсата на безспорни доказателства за приемането, съдът намира, че отказите от наследство следва да бъдат зачетени и въпросът за тяхната действителност не следва да бъде обсъждан.

По изложените съображения производството по делото следва да бъде прекратено по отношение на ответниците Д.А.А., М.А.А. и Т.А.А..

По отговорността за разноски:

Претенцията на Т.А. за разноски е своевременно заявена още с отговора на исковата молба, като е представен списък на разноските и ДПЗС. Претендират се разноски в размер на 500 лева за платено от същата адвокатско възнаграждение, което е документално установено. Ето защо и на основание чл. 78, ал. 4 от ГПК такива следва да бъдат присъдени в полза на Т.А.А..

Мотивиран от горното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

        ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 1047/2015 г. на РС – Провадия само по отношение на ответниците Д.А.А., М.А.А. и Т.А.А., поради направени от тях откази от наследството, оставено от техния баща А.М.А..

        ОСЪЖДА Б.М.А., ЕГН**********, Б.М.А., ЕГН **********, А.В.Б., ЕГН **********, Р.Б.Р., ЕГН **********,  Д.Б.Р., ЕГН **********, С.А.Л., ЕГН ********** и К.А.П., ЕГН ********** да заплатят на Т.А.А., ЕГН **********, с адрес: *** сумата от 500 лева /петстотин лева/ - разноски за платено адвокатско възнаграждение.

        Определението подлежи на обжалване с частна жалба в  едноседмичен срок от съобщаването му на страните пред ОС - Варна.

 

 

 

        РАЙОНЕН СЪДИЯ: