Решение по дело №3741/2016 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 101
Дата: 30 януари 2017 г. (в сила от 5 април 2017 г.)
Съдия: Веселина Косева Мишова
Дело: 20165530103741
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 август 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                     30 януари 2017 г.                       град Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

             Старозагорският районен съд, гражданско отделение, VІІ състав, в публичното заседание на …9 януари 2017……година, в състав:

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛИНА МИШОВА

                                                   ЧЛЕНОВЕ:

 

при участието на секретаря……….Н.К.…………………... и прокурора………………………………...…………………., като разгледа докладвано от………… съдията  МИШОВА…………..гр. дело № 3741 по описа за 2016 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                   Производството по делото е образувано по искова молба от Г.Х.Г. *** против Н.Т.А.,*** за присъждане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди. Правното основание на иска е чл.45 ЗЗД.

         Ищецът твърди, че ответникът му е нанесъл телесна повреда, изразяваща се в отоци по окосмената част на главата; кръвонасядания и отоци по лицето и челото вляво; оток по лявата повърхност на лицето и челото вляво; травматично разклащане на първите горни резци; отоци и охлузвания по гръдния кош; охлузване и оток по левия горен крайник; охлузвания и оток по дясното коляно; болки и ограничени движения при отваряне при отваряне на устната кухина и движение на лява гривнена става. Било проведено ДП N 913/2015 г. по описа на І РПУ Стара Загора за престъпление по чл. 129, ал. 2 вр. ал. 1 НК. За това деяние било сключено споразумение с РП Стара Загора, с което ответникът се признава за виновен по повдигнатото му обвинение и съгласно определение на PC Стара Загора по НОХД 947/2016 г. е признат за виновен и му е наложено наказание. Ищецът твърди, че случилото се го разстроило. Чувствал се унизен и уплашен за живота и здравето си. Твърди, че е претърпял вреди от неимуществен характер, изразяващи се в претърпени болки и страдания от физически характер, които могат да имат тежки последици за в бъдеще. Избиването на зъбите и масивният кръвоизлив и оток, който получил, му пречели да се храни нормално, като му бил затруднен говорът и движението на устата. Изпитвал силна болки в областта на главата и лицето, които не били отшумели и към настоящия момент. Моли, съдът да постанови решение, с което да осъди ответника да му заплати обезщетение в размер на 3 000 лева.

          Ответникът не е подал отговор, не се явява в с.з. и не взема становище по иска.

                   Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, съобрази становищата на страните и приложимия закон, намери за установено следното:

                   На 20.09.2015 година, в гр. Стара Загора, ответникът Н.Т.А. е нанесъл побой на ищеца Г.Х.Г. и му причинил средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на долна челюст на ниво 6/7зъби, последвало терапевтично изваждане на седми долен зъб поради травматично увреждане в областта на счупването на челюстта и избиване на два зъба-първи горен ляв и първи горен десен, без които се затруднява дъвченето и говоренето. По правната си същност уврежданията представляват средна телесна повреда, а деянието на ответника - престъпление по чл.129, ал.2 във връзка с ал.1 НК, за което по нохд № 947/2016 г. на Старозагорския районен съд той е признат за виновен и му е наложено наказание „пробация” при условията на чл. 382, ал.7 НПК – одобряване на споразумение.

                      Получените от ищеца увреждания са установени на досъдебното производство от заключението на вещото лице д-р Тодор Пасев. Според него увреждания са причинени от действието на твърди тъпи предмети и отговарят да са причинени по време и начин, съобщени в исковата молба. Освен тези увреждания, от заключението на назначената в това производство съдебномедичиска експертиза, изпълнена от д-р Р.М., се установява, че на ищеца е причинено още оток на кожата с неправилна форма и размери 4/2,5 см в дясната слепоочна област на главата; оток на кожата с неправилна форма и размери 2/2,5 см в тилната окосмена лява област на главата; линейни и с неправилна форма пръснати червеникави  кръвонасядания и отоци на кожата по челото вляво и по лявата слепоочва област; оток на лявата лицева половина към левия долночелюстен ъгъл; множество червеникаво-синкави пръснати кръвонасядания с неправилна форма и около тях отоци на кожата по лява и дясна странична повърхност на гръсния кош; охлузвания на кожата, покрити с червеникаво-кафеникава коричка под нивото на околната кожа върху лявата предмишница в горната и средна трета, външно задностранично; оток на кожата в областта на лява гривнена става и ограничение на движението й; оток и охлузвания на кожата по предната повърхност на дясното коляно. Тези травматични увреждания също са причинени от действието на тъпи предмети и отговарят да са получени по време и начин, описани в исковата молба.

                   Към настоящия момент счупването на долната челюст е зараснало. Оздравителният процес на отоците и кръвонасяданията по главата и гръдния кош, охлузванията на лявата предмишница, както и отокът на лявата гривнена става и на дясното коляно е преминал. До настоящия момент не е провеждано дентално лечение на избитите зъби.

                    По делото е разпитана като свидетел Валентина Панчева Маринова, от показанията на която се установява, че ищецът е изпитвал болки в главата, зъбите и челюстта и в началото не се хранел. Това продължило 2-3 седмици, а лечението – месец, месец и половина. Сега ищецът бил добре.

                   При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното:

                   Нормата на чл.45, ал.1 ЗЗД установява общото правило за поведение, което забранява да се вреди другиму, респ. задължението да се поправят вредите, които са причинени виновно. Фактическият състав на тази правна норма съдържа пет елемента, чието кумулативно наличие следва да бъде установено във всеки отделен случай, за да може да се ангажира отговорността на причинилия вредите. Необходимо е да е налице деяние, което да е виновно и противоправно; да са налице вреди, които да бъдат в причинно-следствена връзка с това деяние. В конкретния случай следва да се има предвид, че за това дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца има одобрено от съда споразумение, което съгласно чл.383, ал.1 НПК има последиците на влязла в сила присъда. Съгласно разпоредбата на чл.300 , приложима по силата на посочената горе правна норма, влязлата в сила присъда е задължителна за гражданския съд, който разглежда гражданските последици от деянието, относно това дали е извършено то, неговата противоправност и виновността на дееца. С оглед на това съдът намира, че не следва да излага съображения относно наличието на първите три предпоставки от фактическия състав на чл.45 ЗЗД.

                   Другите два елемента от фактическия състав също са налице. Установено е, че ищецът е претърпял травматичните увреждания, описани по-горе. Не може да има спор, че те са настъпили по причина и в следствие на деянието на ответника – арг. заключението на в.л.

                    Съгласно чл.52 ЗЗД обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост. Това е основен принцип в правото, който обаче не се прилага абстрактно, а съобразно конкретните обстоятелства, при които са настъпили вредите. В случая определящо за размера на обезщетението са претърпените болки и страдания от счупването на долната челюст на ищеца, избиването на два зъба – първо горен ляв и десен, и последващото терапевтично изваждане на седми долен зъб, което е влошило качеството му на живот. При определяне на справедливия размер на обезщетение следва да се отчете уплахата, която ищецът е изпитал от случилото се с него и негативните емоции в следствие на терапевтичното изваждане на един от зъбите му и болките и страданията след това. Следва да се отчете и това, че към настоящия момент оздравителният процес е преминал с изключение на денталното лечение, но извършването му зависи изцяло от волята на ищеца.

                С други думи съдът намира, че при определяне на размера на обезщетението следва да съобрази не само непосредствените болки и страдания, техния характер и тяхното реално проявление, но и всички посочени обстоятелства, при които вредите са били се търпени от ищеца. Затова съдът като съобрази  характера на тези страдания и тяхното реално проявление, а и като има предвид общите схващания за справедливост, установени в нашето общество, намира, че за претърпените болки и страдания ищеца следва да бъде обезщетен със сумата от 4-5 хиляди лева, но с оглед на диспозитивното начало, установено в гражданския процес, следва да бъдат присъдени само 3 000 лева – толкова, колкото ищецът претендира. Сумата се дължи с лихва, считано от деня на увреждането – 20.09.2015 г.  - чл. 84, ал.3 ЗЗД.

            На ищеца не следва да се присъждат разноски за  възнаграждение за един адвокат, тъй като такива не са направени. По делото няма доказателства, в т.ч. не е отбелязано и върху договора за правна помощ, че уговореното възнаграждение е заплатено. Ответникът дължи на държавата по сметка на РС Стара Загора на основание чл. 78, ал.6 дължимата държавна такса в размер на 120 лв. и заплатеното от бюджета на съда възнаграждение за вещото лице в размер на 200 лв.

 

                        Воден от горните мотиви, съдът

 

Р       Е       Ш     И:

 

                        ОСЪЖДА на основание чл.45, ал.1 и чл.52 ЗЗД Н.Т.А. ***, ЕГН **********, ДА ЗАПЛАТИ на  Г.Х.Г. ***, ЕГН **********, сумата от 3 000 лв. (три хиляди лева), представляваща обезщетение за претърпените от него неимуществени вреди (болки и страдания) в следствие на причиненото му на 20.09.2015 г. от А. счупване на долна челюст на ниво 6/7 зъби и последвало терапевтично изваждане на седми долен зъб поради травматично увреждане в областта на счупването на челюстта и избиване на два зъба-първи горен ляв и първи горен десен, както и оток на кожата с неправилна форма и размери 4/2,5 см в дясната слепоочна област на главата; оток на кожата с неправилна форма и размери 2/2,5 см в тилната окосмена лява област на главата; линейни и с неправилна форма пръснати  кръвонасядания и отоци на кожата по челото вляво и по лявата слепоочва област; оток на лявата лицева половина към левия долночелюстен ъгъл; множество пръснати кръвонасядания с неправилна форма и около тях отоци на кожата по лява и дясна странична повърхност на гръсния кош; охлузвания на кожата върху лявата предмишница в горната и средна трета, външно задностранично; оток на кожата в областта на лява гривнена става и ограничение на движението й; оток и охлузвания на кожата по предната повърхност на дясното коляно, заедно със законната лихва на основание чл.84, ал.3 ЗЗД, считано от датата на увреждането – 20.09.2015 г. до окончателното изплащане на сумата.

 

                               ОСЪЖДА на основание чл.78, ал.6 Н.Т.А. ***, ЕГН **********, ДА ЗАПЛАТИ на държавата по сметка на РС Стара Загора сумата от 320 лв. (триста и двадесет лева), представляваща дължимата държавна такса и заплатеното възнаграждение за вещото лице.

 

                   Решението може да бъде обжалвано пред Старозагорския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му.

 

 

 

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: