Решение по дело №50/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 329
Дата: 29 април 2022 г.
Съдия: Десислава Димитрова Кривиралчева
Дело: 20227150700050
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 януари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 329/29.4.2022г.

 

гр. Пазарджик,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

              Административен съд – Пазарджик – ІІІ – административен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и девети март, две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

 

 

 

 

при секретар

Радослава Цоневска

и с участието

на прокурора

Живко Пенев

изслуша докладваното

от съдия

ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

по адм. дело № 50 по описа на съда за 2022 г.

 

Производство е по реда на чл. 284 и сл. от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС) във връзка с чл. 203 от АПК и е образувано по исковата молба на Г.А.Г., ЕГН **********, понастоящем в Затвора гр. Пазарджик против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ гр. София, с искане ответникът да бъде осъден да заплати сумата от 75 000 лева обезщетение за неимуществени вреди, за които се твърди, че са настъпили за периода от 22.03.2021 г. до момента на подаване на исковата молба, в резултат на незаконосъобразни действия и бездействия на служители на ответника, ведно със законната лихва от датата на завеждане на исковата молба (17.01.2022 г.)  до окончателното изплащане на сумата.

В исковата молба се твърди, че претендираното обезщетение е в резултат на настъпили неимуществени вреди от лошите битови условия в Затвора гр. Пазарджик. Посочено е, че килиите са пренаселени, хигиената е много лоша, има хлебарки, дървеници и гризачи. Няма достъп до естествена светлина и чист въздух, има мухъл и влага. Храната е с лошо качество, приготвя се от затворници, които не са професионални готвачи. В килиите няма санитарен възел, постоянно течаща топла и студена вода, както и тоалетна. От 30.12.2021 г. до момента е спряна и кабелната телевизия. Твърди се, че на 09.01.2022 г. около 15-15:30 часа, ищецът е бил влачен демонстративно и публично по пода на коридора от надзирателите, защото е отказал да присъства на претърсване. В исковата молба се твърди, че с горното на ищеца са причинени неимуществени вреди – обида, огорчение, чувство за малоценност и принуда да търпи и върши неща противни на волята му. Моли се да бъде осъден ответникът да заплати сумата от 75 000 лева, ведно със законната лихва от датата за завеждане на исковата молба до крайното изплащане на сумата.

В съдебно заседание, ищецът се явява лично и с адв. С., който поддържа предявения иск и ангажира доказателства. Счита, че от събраните по делото писмени и гласни доказателства са се доказали твърденията, изложени в исковата молба.

За ответника Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ гр. София, се явява юрисконсулт Р., който оспорва иска и моли да бъде отхвърлен като неоснователен. Счита, че в хода на съдебното производство са останали недоказани твърденията на ищеца за причинените му вреди, вследствие на незаконосъобразни действия или бездействия на служители на Затвора в гр. Пазарджик. Претендира заплащането на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик изразява становище, че предявеният иск е неоснователен и недоказан по размер. Счита, че описаните в исковата молба основание и претенции, не са доказани от събраните по делото доказателства. Моли да се остави без уважение исковата претенция като недоказана по основание и размер.

Административен съд – Пазарджик, като прецени събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност и обсъди доводите на страните, приема за установено следното от фактическа страна:

Съгласно справка с изх. № 621/01.02.2022 г. на Началника на Затвора гр. Пазарджик (л. 21), Г.А.Г. *** на 22.03.2021г., като от тази дата до момента е настанен в 9-то отделение, спално помещение № 907. Същото е с размери 3,82 х 5,96 или 22,77 кв. м., с включен санитарен възел с размери 1,22 х 1,18 или 1,44 кв. м., като при пълен капацитет могат да бъдат настанени 5 лишени от свобода. В помещението има две двойни една единична вишка и 5 шкафчета за лични вещи. Вишките са с размери 70/190 см. или 1,33 кв. м./ бр., а шкафчетата с размери 45/40 см или 0,18 кв.м./ бр. Спалното помещение разполага със санитарен възел и течаща студена вода.

В справката е посочено още, че в затвора на щат има назначен главен готвач, който разполага с необходимата професионална квалификация, изискваща длъжността. Качеството и количеството на храната, която се полага на лишените от свобода се определя по рецептурник с необходимия калориен състав. На лишените от свобода със здравословни проблеми се предоставя диетична храна.

Във връзка с Определение № 125/19.01.2022 г. на Административен съд Пазарджик, е изготвена справка относно условията по време на престоя на лишения от свобода в Затвора Пазарджик. В нея е посочено, че са създадени всички условия, осигуряващи бита на лишените от свобода, по време на престоя им в затвора, съобразно стандартите за годишна бюджетна издръжка на един лишен от свобода. Помещенията, в които се настаняват лишените от свобода, са проектирани и оборудвани по начин, гарантиращ спазване на изискванията за минимални стандарти за жилищна площ в затворническите институции. Всяко спално помещение разполага със санитарен възел, и достъпът до него е постоянен. Всички санитарни възли са проектирани и изградени така, че всяко помещение разполага с течаща вода - топла и студена. Студената вода е постоянно течаща, а топлата вода е по график, съобразно осигуряване на достатъчно количества топла вода за лична хигиена на лишените от свобода, и всички битови дейности в затвора. За работещите лишени от свобода е осигурено ползване на топла вода ежедневно. Затворът Пазарджик е газифициран от 2003 година. Отоплението е осигурено с природен газ, така е осигурена и топлата вода за битовите нужди на лишените от свобода. Всички спални помещения имат прозорци, в зависимост от размера на помещението, отваряема част на прозорците, за осигуряване на дневна светлина и възможност за проветряване по всяко време на денонощието. Изкуственото осветление е организирано при съобразяване площта на помещенията и пространството за ползване, равномерно е и компенсира светлината в тъмните часове на денонощието. За санитарните възли е организирано и дежурно осветление за през нощта. Организацията на хигиенното осигуряване, в това число и хигиенния контрол в Затвора Пазарджик са регламентирани с правила за хигиенното и противоепидемично осигуряване в местата за лишаване от свобода. Извършват се дезинфекционни, дезинсекционни и дератизационни дейности в спалните помещения, кухненския блок, общите помещения, както и прилежащите пространства за провеждане на престой на открито. Регламентиран е начинът за организация на храненето, хигиенният контрол при получаване, транспортиране, съхранение, обработка и раздаване на хранителните продукти. По утвърдено меню, храната се приготвя по рецептурници, при стриктно спазване на количествен и калориен състав. Храната се приготвя от щатно работещ готвач и е достатъчно разнообразна. Приготвят се месни, диетични, вегетариански, мюсюлмански, празнични и според сезона ястия. Лишените от свобода имат право да слушат радиопредавания и да гледат телевизия, съгласно изискванията на регламента в ЗИНЗС. Кабелната телевизия в Затвора гр. Пазарджик, се ползва от лишените от свобода по утвърден от началника на затвора, ред за гледане на телевизия. При нарушаване на установените в затвора правила, подаването на сигнал от кабелната телевизия, за съответното спално помещение се преустановява (л. 23-25).

В хода на делото бяха разпитани като свидетели лишените от свобода Й.А.А. и И.П.С.. Свидетелят Й.А.А. заяви пред съда, че с ищеца пребивават в една килия от около година и половина, като настанените са 5 лишени от свобода. Помещението, в което са  настанени имало дървеници и мишки. Хигиената в килията била трудна за поддържане независимо от това, че  им е предоставен прах, тъй като бил по 100 грама на месец. Дограмата е нова. В килията има топла вода - 2 пъти по 1 час на седмица, както и тоалетна. Казва, че килията им е чиста, тъй като лишените от свобода сами се организират кой и кога да чисти. В месеца пиел по един път алкохол с ищеца, който купували, а не правили в затвора. Г. му е споделил, че е бил наказван много пъти, но не знае колко пъти е наказван за това, че вари и прави заготовка за алкохол. Знае, че ищецът е отговорник на килия № 907 и, че не е искал да присъства на претърсването, поради което е бил влачен по коридора. Присъствал е, когото е извършено претърсване на помещението и казва, че напоследък са били зачестили наказанията, и три месеца са били без кабелна телевизия.

Свидетелят С. заяви, че се познава с Г., но не са приятели. Знае каква е обстановката в килия № 907,  виждал е хлебарки и дървеници в помещението, но плъх не е виждал. Прозорците в килията са горе високо и могат да се отворят, затворят и да се проветрява. Не е присъствал, когато е извършвано претърсване на помещението, само е чул, че ищецът е бил влачен по коридора.

Въз основа на тази фактическа обстановка, от правна страна съдът прави следните правни изводи:

         Предявеният иск е с правно основание чл. 1 от ЗОДОВ, който регламентира отговорността за вреди, причинени от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на държавни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.

Предвид очертания от ищеца предмет на иска, се претендират  неимуществени вреди изразяващи се обида, огорчение, чувство на малоценност и принуда да търпи и върши неща, противни на волята му.

Така предявеният иск, съдът счита за неоснователен и недоказан.

За да бъде доказана основателността на иск по чл. 203 от АПК във във връзка с чл. 1 от ЗОДОВ е задължително наличието на следните предпоставки, които трябва да са в кумулативна връзка: причинена вреда; незаконосъобразен акт, действие или бездействие на орган или длъжностно лице на държавата при или по повод изпълнението на административна дейност; пряка и непосредствена причинна връзка между незаконосъобразния акт, действие или бездействие и настъпилата вреда.

Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗИНЗС осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания на жестоко и нечовешко отношение. Съгласно чл. 3, ал. 2, т. 2 и т. 3 от същия закон за изтезания, жестоко и нечовешко отношение се смятат: 2. умишлено поставяне в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието, изразяващи се в лишаване от достатъчна жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможности за човешко общуване и други виновно извършени действия или бездействия, които могат да причинят увреждане на здравето; 3. унизително отношение, което уронва човешкото достойнство на осъдения, принуждава го да върши или да приеме действия против волята си, поражда чувство на страх, незащитеност или малоценност.

Разпоредбите на чл. 3 и на чл. 43, ал. 2 и ал. 4 от ЗИНЗС са законови гаранции за съществуването на нормална битова среда в местата за лишаване от свобода и задържане под стража. Тези разпоредби са действали през процесния период, което е основание за преценка във всеки конкретен случай при предявен иск за обезщетение на това основание доколко тези законови гаранции са реализирани в конкретната битова среда на конкретното място, където ищецът изтърпява наказанието си лишаване от свобода и задържане под стража.

Относима към спора е и друга материалноправна разпоредба на чл. 3 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи, която е ратифицирана от България през 1992 г. и съгласно чл. 5, ал. 4 от Конституцията на Република България е част от вътрешното право на страната и има предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които й противоречат. Според посочената разпоредба от Конвенцията никой не може да бъде подложен на изтезания или нечовешко или унизително отнасяне или наказание.

В проведеното исково производство не бяха установени незаконосъобразни действия или бездействия на администрацията на затвора, които да имат за последица унижаването на човешкото достойнство на ищеца. Видно от показанията на свидетелите и представените писмени доказателства, в помещението, в което ищецът  изтърпява наказание „лишаване от свобода“, има санитарен възел и течаща вода. Площта, с която е разполагал ищецът по време на изтърпяване на наказанието, отговаря на изискванията за 4 кв. м. площ. Посочените помещения са разполагали със санитарен възел и течаща вода, тоест ищецът  има постоянен достъп до тях, както и до общия такъв, разположен на етажа. Освен това, от разпита на допуснатия по делото свидетел безспорно се установява, че помещението в което ищецът пребивава е с добри хигиенни и битови условия.

От събраните по делото доказателства не може да се направи извод, че са налице действия или бездействия от страна на конкретната затворническа администрация, с които лишените от свобода да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. В конкретния случай следва да се приеме, че помещението, което обитава ищецът при изтърпяване на наложеното му наказание, е с нужното обзавеждане, шкафчета за лични вещи, маса, столове, като е осигурен пряк достъп на дневна светлина и възможност за проветряване. Доказателства за противното не се събраха по делото. По отношение на твърденията, че в помещението има плъхове и инсекти, по делото се посочиха данни за извършвани дезинфекция, дератизация и дезинсекция и съответно доказателства за противното не се представиха.

Изцяло неоснователни се оказаха претенциите на ищеца, че е бил влачен демонстративно и публично по пода на коридора от надзирателите, защото отказвал да присъства  на претърсване на помещението. Съгласно чл. 95 от ЗИНЗС при претърсване на помещението задължително следва да присъства лишен от свобода от помещението, в което се извършва претърсването. В този смисъл е издадено и разпореждане на лишения от свобода Г. да присъства като отговорник на килията на претърсването, именно да констатира, че няма да има неправомерни действия. От представените докладни-запаписки, се установява, че лишеният от свобода е отказал да съдейства при направата на обиска и претърсването в неговата килия. Било му е наредено да влезе в помещението и той е отказал, след което се хвърлил по очи и се е наложило надзирателите да го вдигат от земята. На същото това претърсване отново е установено, че лишеният от свобода притежава забранена вещ. Следва да се посочи, че всъщност причината, за да бъдат извършвани засилени претърсвания в помещението е именно, защото обитателите редовно употребяват алкохол, правят заготовки за неговото производство, като заради тази дейност ищецът е наказван 38 пъти.

Следователно в проведеното исково производство не се доказа да е налице незаконосъобразно бездействие на затворническата администрация, изразяващо се в неосигуряване на санитарно-хигиенни условия през исковия период. При определяне на фактическия състав на отговорността, при липса на който и да е от елементите му не може да се реализира отговорността на ГДИН.

Предвид тези доказателства настоящата инстанция намира исковата претенция за обезщетение за понесени неимуществени вреди вследствие от незаконосъобразно бездействие от страна на администрацията в Затвора Пазарджик, за неоснователна и недоказана, поради което ще следва да бъде отхвърлена.

По делото не са представени доказателства ответникът да е направил разноски по производството, каквито разноски се дължат по относимата в случая разпоредба на чл. 10, ал. 2 ЗОДОВ. Специалният закон не предвижда заплащане на възнаграждение при осъществена защита от юрисконсулт, поради което направеното искане за присъждане на такова следва да се отхвърли.

Воден от горното, Административен съд – Пазарджик, ІІІ състав

 

                                                      Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ като неоснователен иска на Г.А.Г. с ЕГН **********, понастоящем в Затвора гр. Пазарджик против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ гр. София, с искане ответникът да бъде осъден да заплати сумата от 75 000 лева за неимуществени вреди, ведно със законната лихва от датата на завеждане на исковата молба (17.01.2022 г.) до окончателното изплащане на сумата.

ОТХВЪРЛЯ искането на ответната - Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ София, за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред тричленен състав на Административен съд в 14 - дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено.

                                                          

 

                                                                    СЪДИЯ: (П)