Решение по дело №8/2020 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 март 2020 г.
Съдия: Емилия Кирилова Кирова Тодорова
Дело: 20207090700008
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

18

Габрово, 06.03.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД- ГАБРОВО в открито съдебно заседание проведено на дванадесети февруари, две хиляди и двадесета година  в състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :      СВЕТЛОЗАР  РАЧЕВ

                                                                      ЧЛЕНОВЕ:      ГАЛИН  КОСЕВ

ЕМИЛИЯ КИРОВА- ТОДОРОВА

                                                                                   

при секретаря Мариела Караджова и с участието на прокурор Стоян Петков от  Окръжна прокуратура Габрово, като разгледа докладваното от съдията КИРОВА к.а.н.д. № 8 от 2020 година по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

 

Производството е по чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН, във вр. с чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/. Образувано е въз основа на жалба вх. № СДА-01-67 от 14.01.2020 г., подадена от Й.Г.И. ***, с ЕГН: **********,  против съдебно Решение № 595 от 23.12.2019 г., постановено по н.а.х.д. № 1147 от 2019 г. по описа на Районен съд Габрово /РСГ/, с искане за неговата отмяна, както и за отмяна на потвърденото с него НП.

С атакуваното съдебно решение е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 19-0892-000861 от 3.10.2019 г., издадено от Началник сектор Пътна полиция – Габрово при ОД на МВР - Габрово, с което на касатора е наложена глоба в размер на 50.00 /петдесет/ лв. на основание чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. първо от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ за нарушение на чл. 137а, ал. 1 от същия нормативен акт.

Нарушението, за което е издадено процесното НП, се изразява в следното:

На 19.08.2019 г. в 10.15 ч., в гр. Габрово, като водач на лек автомобил с посочена марка и номер, управлява същия, като по време на движение не използва обезопасителен колан, с който автомобилът е оборудван, с което е нарушил горепосочената законова разпоредба на чл. 137а, ал. 1 от ЗДвП.

В законния срок привлеченото към административно-наказателна отговорност лице подава жалба до районния съд, с която моли за отмяна на процесното НП. Едно от възраженията е това, че свидетел по съставения АУАН, с който е поставено начало на административнонаказателното производство, е лице, което не било безпристрастно към събитието, тъй като  също било служител на ОД на МВР, като актосъставителя. Също така нито в АУАН, нито в НП са посочени доказателства, въз основа на които АНО е достигнал до извода, че е налице нарушение от вида на процесното и че именно жалбоподателят е негов извършител.

За да постанови съдебния си акт, РСГ е счел, че деянието, извършителят и вината на последния са установени по несъмнен начин, а санкцията е законосъобразно определена. Съдът е отчел, че фактическите констатации, отразени в АУАН и НП, не са обект на спор, жалбоподателят не е представил такива твърдения и доказателства, с които ги оспорва. Те се явяват и установени по категоричен начин от събраните в хода на делото доказателства – свидетелските показания. Няма пречка свидетел по съставения АУАН да е лице – колега на актосъставителя. Санкцията е също правилно индивидуализирана.

В законния срок касаторът е оспорил първоинстанционния съдебен акт, с искане за неговата отмяна в едно с отмяната на потвърденото с него НП. В жалбата си отново се мотивира с това, че в процесните АУАН и НП не се съдържат посочени доказателства, потвърждаващи констатациите.

В проведеното по делото открито съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, се явява лично и поддържа жалбата си.     

Ответникът, редовно призован, не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура Габрово намира жалбата за неоснователна и моли за оставяне в сила на атакуваното с нея съдебното решение.

Като подадена в законния срок и от заинтересовано лице, жалбата се явява редовна и допустима. Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

АУАН, въз основа на който е издадено процесното НП, е редовно издаден от компетентен орган и в предвидената от закона форма, притежава всички необходими реквизити. В него нарушението е описано така, както това е сторено в последствие в оспореното пред съда НП, без описанието да създава съмнения за естеството на обвинението. В случая то е ясно посочено – неизползване на обезопасителен колан, въпреки, че управлявания от санкционираното лице автомобил е разполагал с такъв. Възражения по акта не са подавани. АУАН е съставен в присъствие на водача и му е връчен лично. Актосъставителят е младши автоконтрольор в сектор ПП при ОД на МВР – Габрово, който е оправомощено лице. Свидетел по акта е лице, за което е посочено, че е от гр. Трявна, като са отразени негов ЕГН и адрес. Нито в ЗАНН, нито в ЗДвП се съдържат ограничения относно личността на свидетеля. Законодателят е предпочел като свидетел по АУАН да се посочва лице-очевидец /чл. 40, ал. 1 от ЗАНН/, като такъв е всяко лице, присъствало на извършване или установяването на нарушението, което го е възприело. Съгласно чл. 40, ал. 3 от същия закон едва при липса на свидетели, присъствували при извършването или установяването на нарушението, или при невъзможност да се състави акт в тяхно присъствие, той се съставя в присъствието на двама други свидетели, като това изрично се отбелязва в него. Законът не съдържа изисквания към личността и на тези свидетели. В тази връзка следва да се отбележи, че свидетелят не се „избира“ от актосъставителят, а се явява такъв по стечение на обстоятелствата – лице, което е било на местоизвършване или местоустановяване на нарушението. Такъв е свидетелят по съставения АУАН. Няма пречки свидетел да е колега на актосъставителя. Нещо повече – патрулиращите са екипи, като една от причините е именно тази – не само едно лице – служител, да е свидетел на извършване на нарушението, за да е налице по-голяма обективност при отразяването на фактите.

Процесното НП няма как да съдържа опис на доказателствата, въз основа на които АНО е приел, че е налице нарушение, тъй като самото нарушение се установява посредством съставения АУАН и от обясненията, а по-късно – показанията, на свидетелите по него. Нарушение от типа на процесното не се установява с писмени или веществени доказателства, които да могат да бъдат описани.

Съдът взе предвид и това, че на основание чл. 189, ал. 2 от ЗДвП редовно съставеният акт за установяване на административно нарушение има доказателствена сила до установяване на противното. От приложените по делото доказателства се потвърждават констатациите, съдържащи се в АУАН, като касаторът не е оборил доказателствената сила на този акт, която му е призната от законодателя. Напротив, административнонаказващият орган е установил допълнително с гласни доказателства в процеса, че твърденията в акта съответстват на реалната фактическа обстановка. Жалбоподателят не е оспорил представените по делото свидетелски показания, нито конкретното описание на фактологията. От дадените  свидетелски показания описаната фактология се потвърждава изцяло.

Процесното НП е издадено от компетентен орган, в рамките на предоставената му от закона компетентност. То също съдържа всички, предвидени от законодателя, задължителни реквизити.

Съгласно сочената като нарушена разпоредба на чл. 137а, ал. 1 от ЗДвП водачите и пътниците в моторни превозни средства от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато са в движение, използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани. Описанието на извършеното от касатора деяние съответства именно на тази хипотеза. Съгласно санкционната разпоредба на чл. 183, ал. 4, т. 7, предл. първо от ЗДвП наказва се с глоба 50 лв. водач, който не изпълнява задължението за използване на предпазен колан, какъвто е именно случаят. Санкцията е фиксирана и в тази насока процесното НП също се явява издадено в съответствие със закона.

В заключение настоящият съдебен състав намира, че процесното НП е законосъобразно, издадено при спазване на процесуалните правила, в съответствие на материалния закон, от оправомощен административно наказващ орган и като го е потвърдил, първоинстанционният съд се е произнесъл със законосъобразен съдебен акт, който следва да се остави в сила.

 

Въз основа на горното и на основание чл.221, ал. 1, предл. първо от АПК, във вр. с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд Габрово

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Съдебно решение № 595 от 23.12.2019 г., постановено по н.а.х.д. № 1147 от 2019 г. по описа на Районен съд Габрово, с което е потвърдено Наказателно постановление № 19-0892-000861 от 3.10.2019 г., издадено от Началник сектор Пътна полиция– Габрово при ОД на МВР - Габрово, с което на Й.Г.И. ***, с ЕГН: ********** е наложена глоба в размер на 50.00 /петдесет/ лв. на основание чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. първо от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/, за нарушение на чл. 137а, ал. 1 от същия нормативен акт, като мотивирано и законосъобразно.

           

Решението е окончателно. 

           

Препис от решението следва да се връчи на страните в едно със съобщението.

 

 

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                      

 

                                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                       

 

                                                                                                             2.