Решение по дело №241/2020 на Районен съд - Велики Преслав

Номер на акта: 260054
Дата: 25 май 2021 г. (в сила от 16 юни 2021 г.)
Съдия: Дияна Димова Петрова
Дело: 20203610200241
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

25.05.2021 г.

 

Номер 260054                                            Година 2021                 Град Велики Преслав

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Великопреславският районен съд                                                            първи състав

На 21 (двадесет и първи) януари                                                             Година 2021

В публично съдебно заседание, в следния състав:

          Председател  Дияна Петрова

Секретар Женя Проданова,

Прокурор . . . . . . . . . . . . . . .,

като разгледа докладваното от съдия Петрова

АН дело номер 241 по описа за 2020 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН, образувано въз основа на жалба от Й.И.М. ЕГН ********** и адрес *** срещу Наказателно постановление №03230004/25.06.2020 г., издадено от Началника на РУ гр.В.Преслав.

            В обстоятелствената част на жалбата се съдържат доводи за незаконосъобразност и неправилност на наказателното постановление като издадено при съществени процесуални нарушения и при неправилно и необосновано прилагане на материалния закон. Освен сочените процесуални нарушения при описание на нарушението и квалификацията на извършеното, жалбоподателката счита, че осъщественото нарушение следва да бъде квалифицирано като маловажен случай. Поради изложеното моли наказателното постановление да бъде отменено изцяло, като неправилно и незаконосъобразно.

            В съдебно заседание жалбоподателката, редовно призована не се явява.

            Въззиваемата страна не изпраща представител и не развива становище по жалбата. В съпроводителното писмо по чл. 60, ал. 2 от ЗАНН моли наказателното постановление да бъде потвърдено.

            Съдът, като обсъди материалите по приложената административнонаказателна преписка и събраните по нея, и в хода на съдебното производство гласни и писмени доказателства, прецени ги поотделно и в тяхната съвкупност, установи от фактическа страна следното:

            На 11.06.2020 г. около 22.15 часа в гр.*** непълнолетната Д. Н. се разхождала, заедно с други непълнолетни лица и не била придружена, нито от родител, нито от пълнолетно лице. След установяване на горното и разкриване на извършителите на престъплението на жалбоподателката, в качеството й на родител на непълнолетното дете за административно нарушение по чл.8, ал.3 и 4 от Закона за закрила на детето бил съставен АУАН. Въз основа на АУАН било издадено и обжалваното НП, с което на жалбоподателката за нарушение по чл.8, ал.3 и 4  от ЗЗДетето и на основание чл.45, ал.3 от същия закон е наложено административно наказание  „Глоба“ в размер на 300.00 лв.

Приетата от съда фактическа обстановка се подкрепя от показанията на свидетелите Д.Ч. и М.Д..

            При така установените фактически положения, съдът намира от правна страна следното:

            По допустимостта на жалбата:

            Жалбата е подадена от надлежно легитимирано лице, спрямо което е издадено обжалваното НП и в установения от закона седмодневен срок от връчването на НП.

            Относно основателността на жалбата:

            Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА. В тази насока, съдът взе предвид следното:

Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са съставени от компетентни органи и въз основа на извършена служебна проверка, съдът намира, че при издаване на НП не са допуснати съществени нарушения на процесуалния закон.

От събраните доказателства - показанията на свидетелите Д.Ч. и М.Д., които съдът кредитира изцяло, т.к същите са непротиворечиви, взаимнодопълващи се и няма индиция за тяхната незаинтересованост, нарушението е установено по несъмнен начин, а административно-наказващият орган правилно е издирил приложимата санкционна норма. Съдът кредитира показанията на свидетелите изцяло, същите са последователни, логични, кореспондират както помежду си, така и с писмените доказателства и няма индиция за тяхната заинтересованост.

Отговорността на жалбоподателката е ангажирана за това, че в качеството й на родител - лице, което полага грижи за дете – навършило 14 години, но не навършило 18 години, на процесната дата и място не го е придружил на обществено място след 22,00 ч., нито е осигурила пълнолетно дееспособно лице за негов придружител. Следва да се отбележи, че закрилата на децата е основен приоритет както на национално, така и на международно равнище. В този смисъл императивните норми на ЗЗД предписват задължителни правила за поведение, като сред тях особено място заема правната повеля на чл. 8, ал. 3 и 4 от ЗЗДетето.

Неоснователно е възражението на жалбоподателката за допуснати съществени проицесуални нарушения при описанието на нарушението и посочване на приложимата административнонаказваща норма. Задълженията по чл. 8, ал. 3 и ал. 4 от ЗЗДетето не се намират в отношение на алтернативност, а на отрицателна връзка на евентуалност. Основното задължение на родителя/настойника е това по чл. 8, ал. 3 от ЗЗДетето. Ако изпълнението на това задължение по отношение на непълнолетно лице е невъзможно /законодателят не ограничава източника на невъзможността до обективни причини/, негов сурогат е задължението по чл. 8, ал. 4 от ЗЗД за осигуряване на пълнолетен дееспособен придружител на детето, т.е. предпоставка за отговорността на родителя на непълнолетния е неизпълнението на задълженията по чл. 8, ал. 3 и ал. 4 от ЗЗДетето.

Майката не е придружила своето непълнолетно дете, но е била длъжна да знае къде се намира то след 22.00 часа и да му осигури пълнолетно дееспособно лице за придружител на обществено място. Нарушението е извършено виновно при форма на вина небрежност по смисъла на чл. 11 ЗАНН вр. чл. 11, ал.3 пр.1 НК, като деецът не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди. От събраните по делото доказателства се установи, че извършено административно нарушение е при форма на вина непредпазливост. Изправени сме в производство по ЗАНН, където не се прилага чл. 11, ал.4 НК при субсидиарност непредпазливите деяния да са наказуеми само в предвидените от закона случай. В конкретния случай нарушението е непредпазливо, тъй като касае не упражнен родителски контрол в една от проявените му форми за незнание, че непълнолетното дете посещава обществени места след 22.00 часа в нарушение на чл. 45, ал.3 ЗЗДетето. Съгласно чл. 7, ал.2 ЗАНН непредпазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случай. За конкретното нарушение по чл. 45, ал.3 от Закона за закрила на детето във вр. с чл.8, ал.3 и 4 ЗЗДетето ограничение за ненаказуемост на непредпазливодеяние по закона не съществува.

Поради изложеното съдът счита за неоснователни възраженията на жалбоподателката в тази насока.

Предвид че със ЗЗДетето се уреждат обществените отношения гарантиращи правата, принципите и мерките за закрила на детето, органите на държавата и общините и тяхното взаимодействие при осъществяване на дейностите по закрила на детето, както и участието на юридически лица и физически лица в такива дейности, настоящият състав счита, че извършеното от жалбоподателката административно нарушение не е маловажен случай. Държавата защитава и гарантира основните права на детето във всички сфери на обществения живот за всички групи деца съобразно възрастта, социалния статус, физическото, здравословно и психическо състояние, като осигурява на всички подходяща икономическа, социална и културна среда, образование, свобода на възгледите и сигурност. Съгласно разпоредбата на чл. 2 от Закона за закрила на детето, "Дете е всяко физическо лице до навършването на 18 години". Поради което по отношение на същите законът допуска закрилата на техните права да се осъществява с изчерпателно изброените в чл. 4 от ЗЗД мерки. Като основната цел при прилагането на тези мерки е да се постигне и основаната цел на закона - да бъдат защитени интересите на детето и неговото психическо и физическо здраве. За нарушаване на целите, залегнали в закона, законодателят е предвидил и санкционната норма на чл. 45, ал. 2 от ЗЗД.

С оглед всичко изложено, съдът намира, че наказващият орган е доказал с допустимите от закона доказателствени средства извършеното нарушение, личността на нарушителя и неговата вина.

При определяне размера на наказанието “глоба” административно-наказващият орган е съобразил всички смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, поради което наложил наказание в минималния предвиден в административнонаказателната разпоредба, действаща към момента на извършване на нарушението. Съдът не разполага с правомощия да определи наказание под законоустановения минимум, с оглед на което съдът прие, че преценката на административно-наказващият орган е справедлива. Наложеното наказание е съответно на извършеното нарушение и е от естеството да постигне целите на наказанието, визирани в чл. 12 от ЗАНН.

По изложените съображения съдът намира, че атакуваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено изцяло.

Съдът като съобрази изхода на спора и направеното изрично искане от процесуалния представител на въззиваемата страна за присъждани на разноски за юрисконсултско възнаграждение, счита на осн.чл. 63, ал.3 от ЗАНН вр. с чл.143, ал.1 от АПК, че въззиваемата страна има право на разноски. Доколкото в съпроводителното писмо не е посочен конкретен размер на поисканото юрисконсултско възнаграждение, не е представен списък на разноските, то съгласно разпоредбата на чл. 37, ал. 1 от ЗПП, вр. чл. 27е от Наредбата за заплащане на правната помощ, съдът определя възнаграждение на юрисконсулта, представляващ административнонаказващия орган - ОД на МВР – гр. Шумен по делото, в размер на 80.00 /осемдесет/ лв., която следва да се присъди в тежест жалбоподателя.

Съдът намира, че сторените разноски в размер на 8.55 лева за заплащане на пътни разноски за явяване на свидетел, следва да се възложат на основание чл. 143, ал. 1 от АПК на жалбоподателя.

 

            Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

                                                           Р     Е     Ш     И :

 

ПОТВЪРЖДАВА ИЗЦЯЛО Наказателно постановление №03230004/25.06.2020 г., издадено от Началника на РУ гр.В.Преслав издадено от Началника на РУ гр.В.Преслав, с което на Й.И.М. ЕГН ********** и адрес *** за нарушение по чл.8, ал.3 и 4  от ЗЗДетето и на основание чл.45, ал.3 от същия закон е наложено административно наказание  „Глоба“ в размер на 300.00 лв.

ОСЪЖДА Й.И.М. ЕГН ********** и адрес *** да заплати на ОД на МВР със седалище и адрес на управление *** направените в настоящото производство разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80.00 лв./осемдесет лева/.

ОСЪЖДА Й.И.М. ЕГН ********** и адрес *** да заплати по сметка на РС-Велики Преслав сумата от 8.55 лева за заплащане на пътни разноски за явяване на свидетел.

            Решението може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, с жалба пред Административен съд гр. Шумен по реда на глава XII от Административнопроцесуалния кодекс, на касационните основания, предвидени в НПК.

           

 

 

 

 

                                                                                                     Районен съдия: