Определение по дело №38/2021 на Окръжен съд - Ямбол

Номер на акта: 260077
Дата: 9 февруари 2021 г.
Съдия: Красимира Веселинова Тагарева
Дело: 20212300100038
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

 

                                            О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

     260077/9.2.2021г.                                                               09.02.2021г.                                гр.Ямбол

 

Ямболският окръжен съд,                                                         гражданско отделение,

На 09.02.2021 година

В закрито заседание в следния състав:

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ТАГАРЕВА

                                                  ЧЛЕНОВЕ:                                                                         

Секретар

Прокурор

Като разгледа докладваното от съдия ТАГАРЕВА

Гр. дело № 38 по описа за 2021г.

За да се произнесе, взе предвид следното:

Производството пред ЯОС е образувано по исковата молба на "Български пощи"ЕАД гр.София, представлявано от Д.Д. - главен изп.директор, подадена от пълномощника Л.Д. - директор на РУ ЮИР"Български пощи" гр.Бургас, с която против В.Д.Т. ***, е предявен иск по чл.203, ал.2 КТ, вр. с чл.45, ал.1 ЗЗД за заплащане на сумата 28 980лв. - обезщетение за вреди в резултат на недобросъвестни действия на ответницата, при които от нея са присвоени средства от спестовни сметки на клиенти на Банка "ДСК", които клиенти по възлагане от Банка "ДСК" са обслужвани от ищеца.

Извършвайки проверка на исковата молба по реда на чл.129 ГПК, ЯОС констатира нередовност на молбата по смисъла на чл.127, ал.1,т.6,вр. с чл.128,т.2 ГПК и т.4 ГПК. На първо място исковата молба е подписана от лицето Л.Д., което не е законен представител на ищеца (чл.30, ал.1 ГПК) и макар да е упълномощено да предявява искове от името на ищеца, не е от кръга на лицата по чл.32, т.3 ГПК, които могат да бъдат процесуални представители по пълномощие.

На следващо място, от изложението на обстоятелствата по исковата молба е ясно, че вредите, чието обезщетяване е предмет на делото, са резултат от извършено от ответницата престъпление по чл.201 НК, за което е образувано сл.д.№30/2019Г. на ОСлО-Ямбол, спряно на 07.01.2020г. В съдебната практика и правната теория последователно и трайно е възприето разбирането, според което съществуването и упражняването на правото на иск се обуславя от наличието на определени процесуални предпоставки. В случая претенцията за вреди на ищеца е обусловена от установяването на деяние, което наказателният закон квалифицира като престъпно. Процесуалният способ за установяване на престъпление е с влязла в сила присъда, респ. споразумение по НПК или с установителен иск за факта на престъплението по чл.124, ал.5 ГПК ( или инцидентно по делото), който иск е допустим единствено в изрично предвидените случаи, а именно наказателното преследване не може да бъде образувано или е прекратено, спряно или тогава, когато извършителят му е останал неизвестен. В случая липсват твърдения от страна на ищеца на какво основание е спряно наказателното производство, за да може да се извърши преценка допустимо ли е установяването на престъпното обстоятелство от гражданския съд, като се има предвид, че размерът на вредите е елемент от фактическия състав на престъплението. Същевременно ищецът обосновава пълната имуществена отговорност на ответницата и на основание чл.203, ал.2 КТ, в която хипотеза вредата може да бъде причинена умишлено от работника или служителя и без деянието да съставлява престъпление, но за тази хипотеза не са изложени обстоятелства.

Или за посочените недостатъци на исковата молба на ищеца следва да бъдат дадени указания и срок за отстраняването им, като исковата молба следва да бъде подписана или от законния представител на ищеца - Д.Д., или от Я.Г.Д.- юрисконсулт, за който по делото е представено писмено пълномощно, или да бъдат представени доказателства, че подписалата исковата молба Л.С.Д. е юрисконсулт или служител с юридическо образование при ищеца. Ищецът следва да изложи обстоятелствата, на които се основава иска, като посочи и представи доказателства на какво основание е спряно наказателното производство  по образуваното сл.д.№30/2019г. на ОСлО-Ямбол или обоснове, че извършеното от ответницата деяние не съставлява престъпление, но е извършено умишлено. 

Водим от изложеното и на основание чл.129, ал.4 ГПК, вр. с чл.127, ал.1, т.6, вр. с чл.128, т.2 ГПК и чл.127, ал.1,т.4 ГПК, ЯОС

 

                                         О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ без движение исковата молба на "Български пощи"ЕАД гр.София,  с посочени данни, против В.Д.Т. ***, образувана в гр.д.№38/2021г. по описа на ЯОС.

ДАВА едноседмичен срок на ищеца от връчване на настоящото определение, в който срок: 1. Исковата молба да се подпише или от законния представител на ищеца - главния изпълнителен директор Д.Д., или от Я.Г.Д.- юрисконсулт, за който по делото е представено писмено пълномощно, или да бъдат представени доказателства, че подписалата исковата молба Л.С.Д. е юрисконсулт или служител с юридическо образование при ищеца; 2. Да изложи обстоятелствата, на които се основава иска, като посочи и представи доказателства на какво основание е спряно наказателното производство  по образуваното сл.д.№30/2019г. по описа на ОСлО-Ямбол или обоснове, че извършеното от ответницата деяние не съставлява престъпление, но е извършено умишлено. 

ПРЕДУПРЕЖДАВА ищеца, че при неизпълнение на горните указания в срок, съдът ще прекрати производството по делото и ще върне исковата молба.

Определението да се връчи на ищеца.

Определението не подлежи на обжалване.

 

                                                                  ОКРЪЖЕН СЪДИЯ :