Решение по дело №806/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 355
Дата: 11 октомври 2019 г. (в сила от 16 януари 2020 г.)
Съдия: Ели Георгиева Скоклева
Дело: 20191510200806
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

11.10.2019г

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                     Година                                      Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Іс-НО

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

 

30.09

 

2019

 
 


на                                                                                                           Година

Ели Скоклева

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Юлия Вукова

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

Н.а.х.

 

806

 

2019

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година.

                                                           Р  Е  Ш  И:

           

ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 19-0348-000081/ 25.02.2019г., издадено от началник РУ към ОДМВР гр.Кюстендил, РУ гр.Дупница , с което е наложено административно наказание „глоба” в размер на 2000лв. за нарушение  по чл.638,ал.,1,т.2 КЗ на Н.Л.Д.  с ЕГН ********** ***,  като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

                   Решението подлежи на касационно обжалване, пред Кюстендилския административен съд, на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава ХІІ АПК.

 

 

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

МОТИВИ: Н.Л.Д.  , обжалва наказателно постановление №19-0348-000081/ 25.02.2019г., издадено от началник РУ към ОДМВР гр.Кюстендил, РУ гр.Дупница, с което  му е наложено административно наказание „глоба” в размер на 2000лв за нарушение  по чл.638,ал.1,т.2 КЗ.Прави оплаквания за незаконосъобразност и моли да бъде отменено, като излага доводи  ,за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила,както и че не е извършил нарушението.

                   Административно наказващия орган не изразява становище по жалбата.

                   Съдът, като взе предвид доводите на страните и събраните по делото доказателства-  показанията на разпитаните свидетели и писмените такива, преценени по отделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

                     На 18.02.2019г. жалбоподателят управлявал товарен автомобил в в гр.Дупница. На ул.“Самоковско шосе“,същият бил  спрян за проверка от служители на въззиваемата страна, при която ,с техническо средство за отдалечен достъп, било  установено,че за автомобила,който е собственост на „Аспра-89“ ЕООД,  няма сключена застраховка ГО. На последни,бил  съставен АУАН за нарушение по чл.483,ал.1,т.1 КЗ,като при предявяването му,жалбоподателят възразил,че за автомобила има сключена застраховка.

След извършена справка в Търговския регистър било установено,че жалбоподателя е едноличен собственик на капитала на горното дружество и било издадено атакуваното НП, с което  е наложено посоченото по-горе административно наказание.

От представеното заверено копие на полица за сключена застраховка „ГО“,както и разпечатка от Гаранционния фонд, е видно,че жалбоподателя е сключил такава, същия ден  и  час, в който е извършена проверката.

         С оглед на така установеното, съдът счете,че жалбата е допустима. Същата е подадена в срока по чл.59, ал.2 ЗАНН, от надлежна страна, а по същество е      основателна и съдът отмени наказателното постановление, по следните съображения:

         Наказателното постановление е издадено от компетентен орган, въз основа на АУАН, съставен от оправомощено за това лице, съгласно заповед № 277з-1440/06.10.2016г. на директора на ОД на  МВР гр.Кюстендил.

Събраните  по делото доказателства установиха,че в  процедурата по установяване на административното нарушение и съответно налагане на административното наказание са допуснати съществени нарушения на процесуалните  правила. По делото са налице данни, че автомобилът е собственост на „Аспра-89“ ЕООД,като жалбоподателя е едноличен собственик на капитала. Задължение за сключване на застраховка ,,Гражданска отговорност” съгласно разпоредбата на чл. 483,ал.1,т.1 от КЗ има всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение.Едноличното дружество с ограничена отговорност е самостоятелен правен субект със собствено имущество, което самостоятелно и независимо участва в гражданския оборот, вкл. при сключването на сделки, каквато е застрахователната полица, съответно следва да се разграничава от представляващото го физическо лице, дори когато последното е едноличен собственик на капитала.В случая, както в АУАН, така и в НП, като нарушител-субект на нарушението е посочен жалбоподателя като физическо лице, а описанието на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, визират като собственик търговеца .  Нещо повече, на жалбоподателя като физическо лице е наложено административно наказание ,,глоба” в размер на 2 000 лв., което представлява имуществена санкция, предвидена от законодателя за нарушение на разпоредбата на чл. 638, ал. 1, т. 2 от КЗ от едноличен търговец или юридическо лице. Следователно допуснато  е и друго процесуално нарушение – противоречие в словесното описание на нарушението, в което е визирано физическо лице и санкционната норма, под която е подведено същото нарушение, относима за юридическо лице, което в случая води до неяснота на обвинението и е основание за отмяна на наказателното постановление като незаконосъобразно. От изложеното се налага изводът, че е налице както вътрешно противоречие между обстоятелствените части на НП и АУАН, словесното формулиране на нарушението и санкционната норма, така и определяне на наказанието въз основа на разпоредба, която не е приложима в хипотезата на извършено от физическо лице нарушение.

 Допуснатите нарушения са съществени, поради което обжалваното наказателно постановление се явява незаконосъобразно и същото следва да се отмени.

                  По горните съображения, съдът постанови решението си.