Решение по дело №133/2020 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 април 2020 г.
Съдия: Лора Рангелова Стефанова
Дело: 20207160700133
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

133

гр. П.***, 21.04.2020 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

          АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – П.***, в открито съдебно заседание на единадесети март две хиляди и двадесета година, в състав:

                                       

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

                                                        ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

                                                                           ЛОРА СТЕФАНОВА

 

          С участието на секретаря Н. С. и прокурора Б.Ц., като разгледа докладваното от съдия Стефанова КАНД № 133/2020 г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл. 208 – чл. 228 от АПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

          Образувано е по касационна жалба, подадена от А.Х.Х., ЕГН ********** *** против Решение № 738/22.10.2019 г., постановено по АНД № 882/2019 г. по описа на Районен съд – П.***, в частта му, с която е потвърдено наказателно постановление № 19-1158-000734/09.04.2019 г., издадено от началник група при сектор „Пътна полиция” при ОДМВР – П., с което на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец за нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. Б от ЗДвП.

          Изложени са оплаквания за незаконосъобрзаност на обжалвания съдебен акт, поради неправилно приложение на закона и съществено нарушение на процесуалните правила – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. Посочено е, че районният съд неправилно е оценил събраните гласни и писмени доказателства, което е довело до погрешно установяване на релевантните факти. Изложено е, че констатираното деяние не осъществява състава на нарушението по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. Б от ЗДвП, тъй като отсъства един от кумулативно изискуемите елементи от фактическия му състав, а именно от настъпилото пътно-транспортното произшествие да са пострадали хора. Искането към касационния състав е да отмени обжалваното съдебно решение и потвърденото с него наказателно постановление.

          В срока по чл. 213а, ал. 1 от АПК ответникът по касационната жалба – ОДМВР – П.*** не е подал отговор.

          В съдебно заседание касационният жалбоподател поддържа жалбата. Моли съда да я уважи и да отмени Решението на районен съд – П.*** и потвърденото с него наказателно постановление.

          В съдебно заседание ответникът по касационната жалба, чрез процесуалния си представител юрисконсулт В., оспорва жалбата. Искането му към съда е да остави в сила обжалваното съдебно решение.

          В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура – П.*** - прокурор Б. К. е дал заключение за неоснователност на касационната жалба и е предложил да бъде оставено в сила обжалваното съдебно решение.

          Административен съд – П.***, в настоящия състав, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните, обсъди събраните по делото доказателства и при съобразяване обхвата на съдебен контрол съгласно чл. 218 от АПК и чл. 220 от АПК, намери следното:

          Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК, за което решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.

          Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

          За да постанови обжалваното решение, районният съд е приел, че на 27.01.2019 г. в гр. П.***, на паркинга на магазин „БИЛА”, като водач на лек автомобил „***”, рег. № ***, при извършване на маневра, с цел напускане реда на паркираните моторни превозни средства, А.Х.Х. е допуснал пътно-транспортно произшествие с паркиран до него лек автомобил „***”, рег. № ***, като му нанесъл материални щети, след което напуснал мястото на ПТП, без да уведоми контролните органи. Извършеното било възприето от свидетелите Б. Б.и Д. И., които като служители на РУ – Р.***, били командировани да изпълняват задълженията си в гр. П.*** и да осъществяват охрана на паркинга на магазин БИЛА по време на провежданите в този момент кукерски празници. Те провели разговор с Х., който отрекъл да е причинил ПТП и си тръгнал. Свидетелите уведомили служители на сектор „Пътна полиция” при ОДМВР – П.***. Свидетелят Е. К. в качеството му на младши автоконтрольор в сектор ПП при ОДМВР – П.*** съставил АУАН бланков № 168608/27.01.2019 г., с който образувал административно – наказателно производство срещу А.Х. за нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 3, б. В от ЗДвП. АУАН е подписан от съставителя, свидетелите при извършване на нарушението и нарушителя и е връчен на последния, с отразяване, че не е съгласен с описаното. Въз основа на съставения АУАН началникът на група към ОДМВР – П.*** е издал наказателно постановление № 19-1158-000734/09.04.2019 г., с което е ангажирал административно-наказателната отговорност на касатора за нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. Б от ЗДвП, като на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП му е наложил административни наказания глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец.

          При така установеното от фактическа страна, районният съд е достигнал до извода, че административно-наказателната отговорност на жалбоподателя е ангажирана законосъобразно. Приел е, че АУАН е съставен от компетентно за това лице и съответства на изискванията на чл. 42 от ЗАНН. Констатирал е, че  наказателното постановление е издадено от компетентен орган, в изискуемата от закона форма, при спазване на предвидената процедура, със съдържание, посочено в нормата на чл. 57 от ЗАНН, и при наличие на предпоставките за издаването му. Счел е, че от събраните в хода на съдебното следствие гласни и писмени доказателства по безспорен начин е установена отразената в АУАН фактическа обстановка и към същата е приложена съответната правна норма. Приел е, че за извършеното нарушение е наложено предвиденото в закона административно наказание. По посочените мотиви е потвърдил издадения от административно-наказващия орган правораздавателен акт.

          Настоящият касационен състав на Административен съд – П.*** намира, че обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му и след сезиране с допустима жалба, поради което е валидно и допустимо.

          Решението е неправилно. При спазване принципите на чл. 13 и чл. 14 от НПК, във вр. с чл. 84 от ЗАНН, районният съд правилно е установил фактическата обстановка. Събрал е гласни и писмени доказателства, относими към всички обстоятелства, предмет на доказване по делото. Изводите са формирани след обективно, всестранно и пълно обсъждане на доказателствения материал в неговата съвкупност. При разглеждането на делото не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

          Правилно районният съд е приел, че приложеният АУАН № 168608/27.01.2019 г. е съставен от компетентно за това лице съгласно чл. 189, ал. 1 от ЗДвП, във вр. със заповед № 8121з-515/14.05.2018 г на Министъра на вътрешните работи – младши автоконтрольор при ОДМВР – П.***. Съдържа всички, посочени в чл. 42 от ЗАНН реквизити. Подписан е от съставителя, свидетеля, присъствал при извършване на нарушението и нарушителя и е връчен на последния. Въз основа на АУАН, компетентният за това орган съгласно чл. 189, ал. 12 от ЗДвП, във вр. със заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи - началник група към ОДМВР - П.*** е издал НП № 19-1158-000734/09.04.2019 г. Същото е в изискуемата от закона писмена форма, съдържа реквизитите, посочени в чл. 57, ал. 1 от ЗАНН и е подписано от издателя. Не е съобразил обаче, че при издаването му е допуснато съществено процесуално нарушение, което довело до ограничаване правото на защита на нарушителя. Административно-наказващият орган е приел за установена фактическа обстановка изцяло съответстваща на описаната в АУАН, но е приложил различна от посочената в последния правна норма. Описаното деяние е квалифицирал, като нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. Б от ЗДвП, а не по – чл. 123, ал. 1, т. 3, б. В от ЗДвП, както е прието в АУАН.

Чл. 123, ал. 1, т. 2, б. Б от ЗДвП предвижда задължение за водач на пътно превозно средство, който е участник в пътно-транспортно произшествие, при което са пострадали хора да остане на мястото на произшествието и да изчака пристигането на компетентните органи на Министерството на вътрешните работи. В настоящия случай в АУАН и в НП отсъстват факти, водещи на извод за наличие на пострадали хора от настъпилото пътно-транспортно произшествие. Това е един от обективните елементи от състава на нарушението по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. Б от ЗДвП, който обуславя възникването на задължението на водача, визирано в същата правна норма. Отсъствието му води до несъставомерност на деянието, а в настоящия случай и до противоречие между отразените в наказателното постановление обстоятелства и приложената към тях правна норма. Несъответствието между фактическото и правното основание, послужили за ангажирана на административно-наказателната отговорност на касатора представлява съществено нарушение на процесуалните правила препятстващо упражняването на процесуалното му право на защита. То води и до незаконосъобразност на наказателното постановление, предмет на съдебен контрол, поради което същото следва да бъде отменено.

До различен извод е достигнал Районен съд – П.***. Затова постановеното от него решение, в обжалваната част е неправилно, поради нарушение на закона – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. На основание чл. 221, ал. 2 от АПК същото следва да бъде отменено, като вместо него се постанови друго, с което да се отмени наказателното постановление.

          Мотивиран от горното, Съдът

 

Р  Е  Ш  И

 

          ОТМЕНЯ Решение № 738/18.11.2019 г., постановено по АНД № 882/2019 г. по описа на Районен съд – П.***, в частта му, с която е потвърдено наказателно постановление № 19-1158-000734/09.04.2019 г., издадено от началник група при сектор „Пътна полиция” при ОДМВР – П.***, с което на А.Х.Х., ЕГН********** *** на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец за нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. Б от ЗДвП, като вместо него ПОСТАНОВЯВА:

          ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-1158-000734/09.04.2019 г., издадено от началник група при сектор „Пътна полиция” при ОДМВР – П.***, в частта му с която на А.Х.Х., ЕГН********** *** на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец за нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. Б от ЗДвП.

          РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

                                                                                                                  

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

                                                                                      2./п/