Решение по дело №2861/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 27
Дата: 10 януари 2020 г.
Съдия: Веселина Тенчева Чолакова
Дело: 20197050702861
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ …………../………………2020 година,

гр. Варна.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВАРНА, Първи касационен състав в публично съдебно заседание на деветнадесети декември през  2019 година, в състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ЯНАКИЕВА

          ЧЛЕНОВЕ: ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА

ИСКРЕНА ДИМИТРОВА

 

при участието на секретаря Анна Димитрова и прокурора Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдия Чолакова КНАХД № 2861/2019 година по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на „Инспекция по труда” – Варна /ДИТ/, подадена чрез ст.ю.к.О., срещу Решение № 1636/09.09.2019 г.  постановено по НАХД № 2258/2019г. по описа на Районен съд - Варна, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 03-009910/08.08.2018 г. издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Варна,  с което на „С. турс 2001“ ЕООД на основание чл.416, ал.5 от Кодекса на труда, във връзка с чл.415в, ал.1 от КТ, е наложено наказание имуществена санкция в размер на 300 лева за нарушение на чл.11, ал.5, във връзка с чл.12, ал.1 и ал.2 от Наредба №РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучени и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Навеждат се доводи за допуснати от ВРС съществени процесуални нарушения и нарушения на материалния закон, представляващи касационни основания съгласно чл.348,ал.1, т.1 и т.2 от НПК. Сочи се, че  решението на Районен съд Варна е незаконосъобразно, поради неправилно възприета от въззивния съд фактическа обстановка, което е довело и до неправилно приложение на материалния закон. Моли за отмяна на решението на Районен съд Варна, като неправилно и вместо него да се постанови друго, с което да се потвърди наказателното постановление. В съдебно заседание, чрез процесуален представител  поддържа жалбата на изложените в нея основания и моли съда да я уважи.

Ответникът по касация – „С. турс 2001“ ЕООД, чрез адв.С., с депозирано в съда становище изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Претендира се присъждане на съдебни разноски в размер на 300 лв. Направено е възражение за прекомерност на претендираното юрисконсултско възнаграждение на касатора, в случай, че съдът уважи касационната жалба.  

Представителят на ВОП намира обжалваното решение за правилно, поради което пледира за оставянето му в сила.

Касационната жалба е подадена от надлежна страна, в законоустановения срок поради което е ДОПУСТИМА. Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Производството пред ВРС е образувано по жалба на „С. турс 2001“ ЕООД против наказателно постановление /НП/ № 03-009910/08.08.2018 г. издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Варна,  с което на дружеството на основание разпоредбите на чл.416, ал. 5 във вр. с чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 300 лева (триста лева) за нарушение на чл.11, ал.5, във връзка с чл.12, ал.1 и ал.2 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

За да се произнесе по спора районният съд е установил от фактическа страна, че на 18.07.2018 г. служители в „Инспекция по труда“ Варна извършили проверка по спазване на трудовото законодателство в обект – хотел „Елена“, находящ се в КК „Златни пясъци“, стопанисван от дружеството – „С. турс 2001“ ЕООД. Проверяващите раздали на установените в хотела, лоби бара и кухнята лица, за които инспекторите възприели, че извършват трудови функции, декларации по чл.402, ал.1 от КТ за попълване. В кухненското помещение полагала труд в качеството си на „кухненски работник в студена кухня“ Е. М. А., където се намирал и нейният син – А. Т. М., който бил 16 – годишен към него момент. По време на проверката било установено, че св.М. е напуснал кухненското помещение в хотела и по нейно настояване служител с ръководни функции установил местонахождението на лицето и го завел при проверяващите. В предадената му декларация, М. попълнил, че полага труд в хотел „Елена“, КК „Златни пясъци“ на длъжност „работник кухня“, с работно време от 15.00 ч. до 21.00 ч. без трудов и граждански договор, при уговорено дневно трудово възнаграждение от 50 лв., като към момента на проверката не е получавал трудово възнаграждение. Била извършена в последствие документална проверка, от която се установило, че с А. М. няма сключен трудов договор и на лицето не е бил проведен начален инструктаж, поради което на дружеството съставили АУАН за нарушение на чл.11, ал.5, във връзка с чл.12, ал.1 и ал.2 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. В срока по чл.44,ал.1 от ЗАНН не е било подадено възражение срещу АУАН. Било издадено наказателно постановление, с което на основание разпоредбите на чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 300 лева за нарушение на чл.11, ал. 5, във връзка с чл.12, ал.1 и ал.2 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

За да отмени наказателното постановление Районен съд Варна е направил преценка за спазването на процесуалния закон, като е установил, че в хода на АНП не са допуснати съществени процесуални нарушения и НП е издадено от компетентен орган, в срока по чл.34 от ЗАНН. Посочил е, че нарушението е индивидуализирано в степен позволяваща на нарушителя да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава. Анализирал е показанията на разпитаните свидетели, както и доказателствата по делото, като е приел, че не е безспорно установено, че дружеството има качеството работодател по отношение на А. М.. Приел е, че единствено от данните в попълнената декларация и пребиваването на М. в кухнята на хотела не може да се направи обоснован извод, че лицето е полагало труд  в полза на дружеството. Коментирал е  показанията на св.Н., от които се установява, че лицето е пребивавало в хотела, тъй като майка му работи него и е в трудови правоотношения с дружеството – „С. турс 2001“ ЕООД. Съдът е посочил, че съдържанието на попълнената декларация от М. се разколебават от факта, че същият е непълнолетен към момента на проверката. Също така съдът посочва, че административнонаказващият орган не е събрал доказателства за трайно полагане на труд от св.М. в полза на дружеството.

Решението на Районен съд Варна е правилно като краен резултат.

Според разпоредбата на чл.11, ал.5 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд инструктажите, проведени по реда на наредбата, се документират в Книги за инструктажи съгласно приложение № 1. Съгласно разпоредбата на чл.11, ал.1 от Наредбата работодателят осигурява провеждането на инструктажи по безопасност и здраве при работа на всеки работещ независимо от срока на договора и продължителността на работното време. Според разпоредбата на чл.11, ал.2 от Наредбата инструктажите по чл. 10, ал. 3 се провеждат от длъжностни лица с подходящо образование по ред и при условия, определени от работодателя, като се отчитат характерът на изпълняваната работа, конкретните условия на работното място и съществуващият професионален риск, от което следва, че работодателят няма пряко задължение за документиране на инструктажа. Задължението за документиране е на съответното длъжностно лице. Задължението на работодателя е друго - да определи длъжностно лице, което да извършва и документира инструктажите, при неизпълнението на което изпълнителното деяние на евентуалното административно нарушение би било различно от описаното в обжалваното НП – работодателят не е документирал провеждането на начален инструктаж по безопасност и здраве. Само в този случай работодателят би бил правилният субект на административнонаказателна отговорност по основния състав на чл. 413, ал. 2, пр. 1 от КТ, какъвто видно от съдържанието на НП не е посочен в него – цитиран е само привилегированият състав по  чл. 415в, ал. 1 от КТ.

Предвид неправилно определеният субект на административнонаказателна отговорност, наказателното постановление се явява материално незаконосъобразно и подлежащо на отмяна като такова.

Съдът намира за необходимо да отбележи, че в касационната жалба са изложени твърдения, че съгласно разпоредбата на чл.11, ал.2 от Наредбата работодателят създава организацията и когато не е определено лице, то отговорността за не документиран инструктаж е негова. Първо в обжалваното решение не са изложени мотиви, чия е отговорността за документирането на инструктажа, както и не това е послужило, като мотиви за отмяна на наказателното постановление. Второ от страна на административнонаказващият орган, нито в административнонаказателното производство, нито пред съда – Районен съд Варна и Административен съд Варна, не се доказва по какъвто и да било начин, че работодателят не е създал организация по провеждането на инструктажи по безопасност и здраве при работа, за да бъде ангажирана административнонаказателната отговорност на дружеството – работодател.

На основание чл.63, ал.3 и ал.4 от ЗАНН на ответника по касация следва да се присъдят сторените разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 300 лв. , плащането на които е доказано с разписка в договор за правна защита и съдействие №97/02.12.2019 г. /л.15 от делото /.

Водим от горното, Варненският административен съд, І-ви касационен състав, на основание чл. 221, ал.2 от АПК

 

РЕШИ :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №1636/09.09.2019 г. постановено по НАХД № 2258/2019г. по описа на Районен съд Варна.

ОСЪЖДА „Инспекция по труда“ Варна да заплати на „С. турс 2001“ ЕООД ЕИК ********* сторените разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 300 /триста / лева.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

Председател:

 

                                              

 

Членове:      1.

           

                       

 

2.