Решение по дело №3689/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 2127
Дата: 22 ноември 2019 г. (в сила от 12 март 2020 г.)
Съдия: Валентин Тодоров Пушевски
Дело: 20193110203689
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 август 2019 г.

Съдържание на акта

         Р Е Ш Е Н И Е

 

            2127 /22.11.2019 г., гр. Варна

 

             В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XLIV състав, в открито съдебно заседание на четвърти ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:         

               РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВАЛЕНТИН ПУШЕВСКИ                              

  с участието на секретаря Мария Миланова, след като разгледа докладваното от съдията НАХД № 3689 по описа за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

  Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

  Образувано е по жалба на „Ф.З.“ ЕООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление:*** срещу Наказателно постановление № КХ – 042 от 22.05.2019 г., издадено от Директора на Областна дирекция по безопасност на храните – гр. Варна, с което на дружеството, на основание разпоредбата на чл. 47, ал. 2 от Закона за храните, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 500 лева (петстотин лева) за това, че при извършена проверка на 13.03.2019 г. в 13:30 часа в обект за производство на хляб, хлебни и тестени изделия, с адрес: с. Звездица, ул. „Феникс“, собственост на дружеството „Ф.З.“ ЕООД с рег. номер на обекта  № *********, с удостоверение за регистрация по Закона за храните № 17626/ 15.02.2018 г., представлявано от Г.А.Ф. е установено, че дружеството „Ф.З.“ ЕООД не е изпълнило част от предписаните мероприятия в Предписание № 06725/ 13.02.2019 г. със срок на изпълнение до 28.02.2019 г., като нарушението е извършено на 29.02.2019 г., като не са изпълнени предписаните мероприятия:

- по т. 1 – Допуска се съхранение на заготовки от сирене и други храни в хладилника за суровини;

- по т. 3 – Формите за изпичане на хляб се съхраняват на пода;

- по т. 4 – технологичните документации – 2 броя са непълни, липсва проект на етикет, има неактуални суровини и липсващи суровини и асортименти. Технологичният дневник се попълва само за бял хляб. Записите за мониторинг на ККТ (контролно критична точка) – топлинна обработка, се попълва за единични асортименти. Не се води дневник за експедиция. Не са актуализирани документите по НАССР план – сформиране на актуален НАССР екип, регистър на ТД (технологичната документация) и др. Не се представи списък на одобрени доставчици;

- по т. 5 – вътрешно – мониторинговата програма на дружеството – оператор е непълна, не е съобразена с разработената технологична документация, Наредба № 1/ 2016 г. за хигиена на храните и Наредба № 9/ 2001 г. за качествата на питейната вода ;

– нарушение на разпоредбата на чл. 31, ал. 1, т. 1 от Закона за храните.

Дружеството – жалбоподател „Фурна Звездица“ ООД моли за отмяна на наказателното постановление като незаконосъобразно, като посочва, че самата проверка е била извършена в работно време, когато хлебните изделия са били извадени от пещта, при което някои от формите действително са паднали върху пода, защото са били нагорещени, но преди да бъдат използвани отново се измиват и дезинфекцират. Поради гореизложените съображения дружеството моли за отмяна на наказателното постановление.

В проведеното на 04.11.2019 г. открито съдебно заседание по НАХД № 3689 по описа за 2019 г. на Варненския районен съд, въззивното дружество „Фурна Звездица“ ООД не се представлява нито от законен, нито от процесуален представител, който да изрази позицията му в дадения ход на делото по същество.

В проведеното на 04.11.2019 г. открито съдебно заседание по НАХД № 3689 по описа за 2019 г. на Варненския районен съд, въззиваемата страна Областна дирекция по безопасност на храните – гр. Варна се представлява от своя процесуален представител гл. юрисконсулт Е.Р., която моли за потвърждаване на наказателното постановление, мотивирайки се в своята пледоария, че нарушението е безспорно установено от гласните доказателства, събрани в хода на съдебното следствие.

 

От фактическа страна, съдът приема за установено следното:

На 13.02.2019 г. св. Д.Г.Г. – ст. инспектор в Областната дирекция по безопасност на храните – гр. Варна и св. д-р. Р.С.Г. – гл. инспектор в Областната дирекция по безопасност на храните – гр. Варна извършили проверка по спазване на законодателството в сферата на Закона за храните в обект за производство на хляб, хлебни и тестени изделия, находящ се в с. Звездица, общ. Варна, ул. „Феникс“, стопанисван от дружеството „Фурна Звездица“ ООД.

В хода на проверката в обекта за производство на хляб, хлебни и тестени изделия, св. Г. и св. Г. констатирали няколко несъответствия със законодателството, изразяващи се в:

- допускане се съхранение на заготовки от сирене и други храни в хладилника за суровини;

- формите за изпичане на хляб се съхраняват на пода;

- технологичните документации – 2 броя са непълни, липсва проект на етикет, има неактуални суровини и липсващи суровини и асортименти, технологичният дневник се попълва само за бял хляб, записите за мониторинг на ККТ (контролно критична точка) – топлинна обработка, се попълват за единични асортименти, не се води дневник за експедиция, не са актуализирани документите по НАССР план – сформиране на актуален НАССР екип, регистър на ТД (технологичната документация) и др., не се представи списък на одобрени доставчици;

- вътрешно – мониторинговата програма на дружеството – оператор е непълна, не е съобразена с разработената технологична документация, Наредба № 1/ 2016 г. за хигиена на храните и Наредба № 9/ 2001 г. за качествата на питейната вода.

Тези несъответствия били описани от инспекторите от ОДБХ – гр. Варна, като на 13.02.2019 г. св. Г. и св. Г. издали писмено предписание № 06725, с което предписали в срок до 28.02.2019 г. тези изброени несъответствия да бъдат отстранени.

Предписание № 06725 било връчено на представител на дружеството „Фурна Звездица“ ООД на същата дата 13.02.2019 г., но в срока до 28.02.2019 г. дружеството не изпълнило нито едно от изброените по – горе конкретни предписания.

На 13.03.2019 г. св. Г. и св. Г. отново посетили обекта за производство на хляб, хлебни и тестени изделия, находящ се в с. Звездица, общ. Варна, ул. „Феникс“, стопанисван от дружеството „Фурна Звездица“ ООД, за да проверят дали са били изпълнени конкретните предписания.

След като констатирали неизпълнение на предписанията, на 15.03.2019 г. св. Г. съставила акт за установяване на административно нарушение, с който санкционирала „Фурна Звездица“ ООД за нарушение на чл. 31, ал. 1, т. 1 от Закона за храните.

В предвидения в разпоредбата на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН срок не постъпило писмено възражение срещу съставения АУАН, като на 22.05.2019 г. Директорът на ОДБХ – гр. Варна, приемайки идентична фактическа обстановка, като тази изложена в обстоятелствената част на АУАН, издал наказателно постановление, с което на основание чл. 47, ал. 2 от Закона за храните, наложил на въззивното дружество „Фурна Звездица“ ООД административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 500 лева (петстотин лева) за нарушение на чл. 31, ал. 1, т. 1 от Закона за храните.

 

По отношение на доказателствата.

Гореизложената фактическа обстановка се установи и потвърди, въз основа на следните гласни и писмени доказателства: показанията на св. Д.Г.Г. и св. Р.С.Г.; Констативен протокол 07360 от 13.02.2019 г., съставен от св. Г. и св. Г.; Доклад от извършена инспекция в обект за производство и търговия с храни; Предписание № 06725, съставено от св. Г. и св. Г.; Удостоверение за регистрация на обект за производство на храни, издадено от ОДБХ – гр. Варна на името на „Фурна Звездица“ ООД.

Важно е да се подчертае, че на практика въззивното дружество не оспорва фактическата обстановка, изложена в обстоятелствената част на АУАН, издаденото въз основа на него наказателно постановление, а впрочем приета за установена и от съда. Във въззивната жалба единствено се възразява, че проверката на инспекторите от ОДБХ – гр. Варна е била в работно време и когато хлебните изделия са били извадени от пещта, при което някои от формите действително са паднали върху пода, защото са били нагорещени, но преди да бъдат използвани отново се измиват и дезинфекцират, което на практика е своего рода признание на констатациите на св. Г. и св. Г..

Съдът кредитира изцяло показанията на св. Г. и св. Г., които изключително подробно и детайлно разказаха за своите констатации при двете извършени проверки на обекта за производство за хляб, хлебни и тестени изделия в с. Звездица. Показанията на свидетелите са взаимнодопълващи се и последователни, подкрепени са от всички писмени доказателства, събрани в хода на административно – наказателното производство, и установяват по категоричен начин, че на 13.03.2019 г. дадените месец по – рано задължителни предписания не са били изпълнени.

 

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи.

Жалбата срещу наказателното постановление е подадена в предвидения в разпоредбата на чл. 59, ал. 2 от ЗАНН 7 – дневен преклузивен срок, от надлежна страна, срещу акт, който подлежи на обжалване, поради което се явява процесуално допустима.

   Разгледана по същество, съдът я намира за неоснователна, поради следните причини:

На първо място съдът не установи в рамките на извършената служебна проверка в хода на административно – наказателното производство да са били допуснати съществени процесуални нарушения. Акта за установяване на административно нарушение е изготвен от длъжностно лице със съответната компетентност, съдържа необходимите реквизити, кумулативно предвидени в разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН. Самото наказателно постановление също е издадено от компетентен орган, отговаря на изискванията на чл. 57 от ЗАНН и е надлежно връчено по реда на чл. 58, ал. 1 от ЗАНН. Не на последно място, следва да се отбележи, че вмененото във вина на въззивното дружество нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво се изразява административното нарушение, поради което не е накърнено правото му на защита.

Императивната разпоредба на чл. 31, ал. 1, т. 1 от Закона за храните предвижда, че лицата, които произвеждат и търгуват с храни са длъжни да изпълняват предписанията на компетентните органи.

В случая дружеството „Фурна Звездица“ ООД не е изпълнило част от задължителните предписания, обективирани в предписание № 06725 от 13.02.2019 г., дадено от инспектор Г. и инспектор Г., поради което и правилно е била ангажирана административно – наказателната му отговорност за извършено нарушение на чл. 31, ал. 1, т. 1 от Закона за храните.

Макар и подобно възражение да не е било наведено във въззивната жалба, според съда за пълнота на мотивите следва да се коментира въпроса за приложимостта на чл. 28, буква „а“ от ЗАНН. Съдът е категоричен, че нарушението не може и не следва да се квалифицира като „маловажен“ случай, тъй като в случая не са били изпълнени четири на брой предписания на инспекторите от ОДБХ – гр. Варна, като прави впечатление, че всички те са свързани съвсем пряко с хигиената в обекта и информацията за съставките на изделията – обстоятелство, което от своя страна, е съвсем пряко свързано със здравето на клиентите, поради което и не е обществено приемливо да се приложи разпоредбата на чл. 28, буква „а“ от ЗАНН.

         Наложеното административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 500 лева представлява минималния размер на санкцията, предвидена за нарушение на чл. 31, ал. 1, т. 1 от Закона за храните, поради което и пред съда не е поставен въпроса за неговата завишеност, респ. евентуална несправедливост.

Поради гореизложените съображения, съдът намира, че Наказателно постановление № КХ – 042 от 22.05.2019 г., издадено от Директора на Областна дирекция по безопасност на храните – гр. Варна, следва да бъде потвърдено

Мотивиран от гореизложеното, съдът

 

   Р Е Ш И:

 

   ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № КХ – 042 от 22.05.2019 г., издадено от Директора на Областна дирекция по безопасност на храните – гр. Варна, с което на „Ф.З.“ ЕООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление:***, на основание разпоредбата на чл. 47, ал. 2 от Закона за храните, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 500 лева (петстотин лева) за извършено нарушение на разпоредбата на чл. 31, ал. 1, т. 1 от Закона за храните.

  Решението подлежи на касационно обжалване в 14 – дневен срок от получаване на съобщение за изготвянето му пред Административен съд – Варна.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: