Решение по дело №3825/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 1923
Дата: 19 ноември 2019 г. (в сила от 5 декември 2019 г.)
Съдия: Николай Стефанов Стефанов
Дело: 20194520103825
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 юни 2019 г.

Съдържание на акта

 

                                                   РЕШЕНИЕ

                                                                 

                                                   гр.Русе, 19.11.2019 г.

 

                                                 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РУСЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, XV-ти граждански състав, в открито заседание на 21октомври през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: Н. СТЕФАНОВ

 

при секретаря СНЕЖАНА КОЛЕВА, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 3825 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е иск с правно основание чл.128 от СК.

Постъпила е молба от С.С.В. с ЕГН:********** *** против И С.В. и Н.П.П., с искане съдът да постанови решение, с което да й бъдат определени мерки за лични отношения с нейния внук –А Н П., с конкретно посочен в молбата режим. С исковата молба се твърди, че ищцата е баба по бащина линия на детето А Н П., родено на ***г., а ответниците са негови родители. Ищцата, като баба на детето А Н П претендира от съда да определи следните конкретни мерки на лични отношения между тях и детето, а именно: всяка втора седмица от месеца за времето от 10.00 часа на съботния ден до 18.00 часа на неделния ден с преспиване в дома на С.С.В., както и една седмица през лятото, което време не съвпада с платения годишен отпуск на майката. Претендира разноски.

В срока по чл.131 ГПК е постъпил отговор от ответника Н П.П., с който развива съображения за основателност на иска. Поддържа да бъде определен режим на лични отношения на ищцата с детето, така както е посочен в исковата молба.

В срока по чл.131 ГПК е постъпил отговор от ответника И.С.в., с който е направено признание на иска. Развити са съображения за основателност на иска. Релевирано е възражение досежно обхвата на посочения в исковата молба режим на лични отношения на ищцата с детето. Направено е възражение за претендираните от ищцата разноски.

От анализа на събраните по делото доказателства се установи следната фактическа обстановка:

Ищцата С.с.В. е баба по бащина линия на детето А Н П., родено на ***г., а ответниците са негови родители.След раздялата на родителите, със спогодба одобрена с Определение по гр.д. № 6248/2018г. по описа на РС-Русе, родителските права върху детето и неговото местоживеене били възложени на майката И.С.В.. На бащата Н.П. бил определен режим на лични отношения с детето: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10,00 часа в събота до 18,00 часа в неделя, както и 20 дни през лятото, които да не съвпадат с платения годишен отпуск на майката, като същите ще се ползват два пъти по 10 дни /10 дни през юли и 10 дни през август/ до навършване на 7 годишна възраст на детето, а след навършване на тази възраст - 20 дена наведнъж. Уговорен е график за пребиваване на детето при бащата по време на коледните и новогодишни празници.

         От назначения и приет по делото социален доклад от експерти към Агенция за социално подпомагане – Дирекция „СП“ Русе се установява, че от месец ноември 2018 г. основните грижи за А се полагат от неговата майка. Детето е добре облечено с подходящи за възрастта си и сезона дрехи. При посещение на адрес е установено, че разполага с всичко необходимо за своето развитие - самостоятелен детски кът, много играчки, съобразени с възрастта и пола му. Поддържат че майката се старае да задоволява потребностите на детето А и на него да не му липсва нищо. по данни на личния лекар на детето А, същото е в добро здраве, в нормално физическо и психическо развитие. Установено е че детето боледува често от вирусни инфекции и на страда от алергии. Установено е, че  прегледи се води от майката. Извършени са всички задължителни имунизации, съгласно Имунизационния календар на Р България.

Установено е, че ответницата В. живее заедно със сина си А под наем на адрес: гр. Р ул. „М к" № , вх. . Жилището представлява таванско помещение и се състои от стая, кухня и отделен санитарен възел. Отопляват се с камина на твърдо гориво. Домът е чист, подреден и функционално обзаведен. За детето има обособен детски кът с легло, гардероб за личните му вещи. Разполага с много играчки.

Ищцата С.В. живее в едноетажна къща на адрес: с. П, общ. Р, ул. "И В" № . На приземния етаж са разположени спалня, кухня и предверие. Спалнята се ползва от бабата по бащина линия. По нейни думи, А при гостуванията си, спив нейната спалня предвид ниската му възраст. За детето има отделно детско легло. Момчеторазполага с много играчки и необходимите лични вещи. На първия етаж има три стаи, еднаот които се ползва за склад. Къщата има малък двор, в който има поставена люлка задетето.

Според доклада майката на А е успяла да осигури на детето си сигурна и спокойна семейна среда,задоволявайки адекватно нуждите му от обич, внимание и емоционална топлина. Тя е споделила, че детето й е най - ценното нещо в живота й и ще му осигури най - доброто, накоето е способна. А изглеждал спокоен и добре обгрижен.

Установено е че детето има изградена емоционална връзка с баба си по бащина линия, която е полагалагрижи за него до завръщането на майката от чужбина. Към настоящия момент порадизаетостта на бащата, детето често прекарва времето за контакти с него, при своята баба побащина линия - г-жа С.С..

В заключителната част на доклада е посочено, че в най-добър интерес на момчето е то да се отглежда в спокойна среда, там където сечувства разбрано,  обичано  и подкрепяно.  А има нужда от добър модел заповедение от близки хора, които му осигуряват необходимата топлота и грижа. В интересна детето е и двамата родители да участват в неговия живот, като заедно вземат решения занеговото бъдещо развитие. Необходимо е то да общува и с членовете на разширения семеенкръг.

За изясняване на делото от фактическа страна са събрани и гласни доказателства. От разпита на св.М З в полза на ищцата установява, че познава С.В. от много години. Твърди, че е била свидетел как ищцата полага грижи за внука си, когато той е бил при нея. Установява, че ищцата е в добри отношения със своя син и когато той бил препятстван, тя се грижела за детето А вместо него. Установява, че последните четири месеца детето А било при баба си всяка събота и неделя.

При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното:

Съгласно разпоредбите на чл.128 от СК, ищцата в качеството й на баба на детето А НП. има право да поиска от районния съд по настоящия адрес на детето да определи мерки за лични отношения с него, ако това е в интерес на детето, като според предложение второ това право има и детето. С тази разпоредба е признато отделно право на бабата да поиска от районния съд по настоящия адрес на детето да й определи мерки на лични отношения с него, ако това е в интерес на детето. Семейният кодекс не съдържа легално определение на понятието”интерес на детето”. От граматическото и систематическо тълкуване на разпоредбите на чл.59,ал.4 от СК, вр.чл.124, чл.125 и др. от СК се налага извода, че интересът на детето се свежда до това то да се отглежда и възпитава по начин, който му осигурява нормално физическо, умствено, интелектуално, нравствено и социално развитие, който му създава условия за съобразено с нуждите и наклонностите му образование и възпитание, който го подготвя за живота като отговорна и самостоятелна личност, който му осигурява адекватно упражняване и опазване на личните му и имуществени права и интереси и му обезпечава нормално участие в гражданския оборот. Според т.3 от ППВС № 1/12.11.1974 г., което не е изгубило сила и при действието на сегашния СК под „интереси на децата” се разбират всестранните интереси на децата по тяхното отглеждане и възпитание – формиране на трудови навици и дисциплина, подготовка за общественополезен труд и изобщо изграждането на детето като съзнателен гражданин. Определянето на мерки за лични отношения на бабата с детето, съобразно чл.128 от СК е обусловено от конкретната преценка за интереса на детето. Интересът на детето е винаги нещо конкретно, тъй като е интерес на отделна личност. В разпоредбите на пар.1,т.5 от ДР на Закона за закрила на детето е дефинирано съдържанието на понятието „най-добър интерес на детето”. Начинът по който е дефинирано съдържанието на това понятие налага извода, че подходът е индивидуален, ориентиран към съобразяване на специфичните характеристики на детето, като най-разнообразни прояви на личността – физически, психически и емоционални особености, пол, възраст, минало, индивидуални потребности и др.Интересът на всяко дете е да расте в нормална семейна среда, като контактува с родителите си и с роднините от майчина и бащина страна. По този начин детето получава възпитание, подкрепа, придобива опит за различни житейски ситуации. Отчуждението от близките, включително и от бабата от бащина страна не е в интерес на детето, освен когато те вредят на развитието и възпитанието му.

В конкретния казус са налице убедителни доказателства, че по принцип бабата е мотивирана да полага грижи за отглеждане и възпитание на внука си и то в негов най-добър интерес.Събраха се и доказателства за полагани грижи и любов към детето от страна на неговата баба.

При определяне на конкретен режим на лични отношения на дете с неговата  баба следва да се вземат предвид възрастта на детето, нивото на физическото и емоционално развитие на същото, отношението му в случая към бабата, нейните качества да го отглежда и възпитава, влиянието, което тя може да оказва за развитието на неговата личност. При определяне на конкретен режим на лични отношения на дете с неговата баба следва да се отчете обстоятелството, че родителят на когото е предоставено упражняването на родителски права работи, че на същият е необходимо време за ежедневни контакти с детето. Конкретният режим при условията на чл.128 от СК следва да се съобрази с установения режим на детето, посещение на детска градина, почивки, включително и с родителя, който упражнява родителските права, в случая ответницата -И.С.В..

Едно от обстоятелствата, които следва да се вземат предвид при определяне на подходящ режим на лични отношения е постоянното местоживеене на детето, съответно на бабата. Когато постоянното местоживеене на детето е различно от постоянното местоживеене на бабата, както е в настоящия случай и се налага  пътуване, личните им контакти могат да бъдат осъществявани в почивните дни на седмицата и/или в друг период от годината, например лятото в свободно за детето и бабата време.

Към момента детето А е на възраст около три години и половина, в която ако бъдат ограничени контактите му с роднините по бащина линия, има опасност то окончателно да се отчужди от тях и за в бъдеще дори и да не поддържа връзка с тях. Същевременно възрастта не е твърде ниска, за да налага по време на контактите между детето и неговата баба по бащина линия да присъства майката, което с оглед отношенията между страните може да доведе и до допълнителни усложнения и конфликтни ситуации, на които детето да стане свидетел със съответните негативни последици за психиката му. По делото не е установено и А да има някакви специални потребности и здравословното му състояние да не позволява напускане на семейното жилище за няколко часа или дни. Съдебната намеса за казуса е необходима и доколкото от доказателствата по делото детето е емоционално свързано с баба си, както и обстоятелството, че молителката има желание за продължаване на контактите с детето, категорично заявено лично в съдебното заседание по делото.

От друга страна, с оглед установеното по делото, че бащата на детето е често служебно ангажиран и рядко се възползва изцяло от определения му режим на лични отношения с детето, не може да се осигури възможност на неговия родител да поддържа връзка с детето във времето на определения за бащата режим на лични отношения, поради което съдът счита, че режимът на лични отношения на бабата с детето следва да се осъществява частично в рамките на режима, определен за лични отношения на нейния син- Н.П.  с детето А.

Няма твърдения и доказателства ответникът Н.П., който е баща на Аи ищцата да се намират във влошени отношения, които да възпрепятстват нормалното общуване между тях, няма и други обективни пречки по време на пребиваването на детето при бащата вкл. и в почивни дни , то да вижда баба си и да си общува пълноценно с нея. Дори е за предпочитане общуването на детето с бабата да е съчетано с паралелното общуване поне с единия родител от съотв. линия - бащина или майчина. Същевременно, липсва основание за определяне на режим на лични отношения на молителката, равняващ се по обем на този на родителя и напълно съвпадащ с него, доколкото спазването на режима на лични отношения на бащата с детето, предполага пребиваването на детето в друг дом, а не в този в който живее неговата баба по бащина линия. Предвид всички тези обстоятелства, съдът намира за подходящо да определи режим на лични отношения на ищцата С.С.В. с детето А, който частично да съвпада с режима на лични отношения на бащата с детето, а именно всяка първа събота и неделя от месеца от 10.00 часа в събота до 18.00 часа в неделя и една седмица през лятото, която да не съвпада с платения годишен отпуск на майката.

При определяне режима на лични отношения по чл. 128 СК, съдът не е обвързан от конкретно посочения режим, тъй като от първостепенно значение е интересът на детето, основан на общите принципи за всестранна закрила правата и интересите на детето - така Решение № 525 от 29.06.2010 г. на ВКС по гр. д. № 1325/2009 г., III гр. отд., постановено по реда на чл. 290 ГПК. Съдът определяйки този режим на лични отношения съобразява и съдебната практика по подобни дела, в която се приема, че е възможно определянето на режим на лични отношения на бабата и дядото с детето, който частично съвпада с вече определения по друго дело режим на лични отношения на бащата с детето - така Решение № 209 от 13.02.2009 г. на ВКС по гр. д. № 5358/2007 г. ІV гр. отд., което макар да е постановено при действието на чл. 70 от СК (отм.), не е изгубило своята актуалност и с оглед нормите на чл.128 от новия СК. По този начин в случаите, когато бащата не е препятстван служебно, контактите с бабата по бащина линия ще се осъществяват съвместно с бащата в рамките на определения му режим, а когато бащата е препятстван и отсъства, ищцата ще може да взема детето и да го връща в дома му на основание личното й право на контакти с детето. Този режим в най-пълна степен отговаря на интересите на детето за пълноценно общуване както с неговите родители, така и с нейната баба по бащина линия.

         Ето защо съдът прие, че постановяването на разширен режим на лични отношения с бабата, така както е претендиран с исковата молба би оказал негативно влияние по отношение на близостта между детето и майката, тъй като те ще прекарват по-голямата част от свободните дни разделени.

Отправени е искане от ищцата за присъждане на разноски. Съобразявайки, че настоящото производство има характер на спорна администрация и при определяне на режим на лични отношения съдът не уважава или отхвърля молбата изцяло съобразно исканията на ищцата, а определя режим по своя преценка, както и намирайки, че ответниците с поведението си не са дали повод за водене на производството, настоящият съдебен състав намира, че разноските по делото следва да останат за страните така, както са направени.

         Мотивиран така, съдът

 

                                                        РЕШИ :

 

ОПРЕДЕЛЯ МЕРКИ НА ЛИЧНИ ОТНОШЕНИЯ между С.С.В. с ЕГН:**********, от една страна, и малолетния й внукА Н П. с ЕГН:**********, от друга страна, както следва: С.С.В. с ЕГН:**********, има право да вижда и взема детето при себе си всяка първа събота и неделя от месеца от 10.00 в събота до 18.00 часа в неделя и една седмица през лятото, която да не съвпада с платения годишен отпуск на майката, като ОТХВЪРЛЯ искането на С.С.В. с ЕГН:**********, за определяне режим на лични отношения извън определения по-горе.

ОТХВЪРЛЯ искането на С.С.В. с ЕГН:********** за присъждане на разноски, като неоснователни.

Решението да се обяви в регистъра на съдебните решения по чл.235, ал.5 от ГПК.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Русенския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването на препис от него на страните.

 

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: