Решение по дело №14389/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5841
Дата: 11 септември 2018 г. (в сила от 20 февруари 2020 г.)
Съдия: Елена Евгениева Маврова
Дело: 20161100114389
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 ноември 2016 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

гр.София, 11.09.2018 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 16 състав, в публичното съдебно заседание на втори април през две хиляди и осемнадесета година в състав:

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА МАВРОВА

                                                                       

при участието на секретаря Александрина Пашова, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 14389 по описа за 2016 г. по описа на СГС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е иск правно основание чл. 2, ал. 1, т. 3  ЗОДОВ.

С.П.С. поддържа в исковата молба, че досъдебно производство N9 66/2009 г. по описа на ГДНП - МВР по преписка № 4972/2009 г. по описа на Софийска градска прокуратура е образувано с постановление от 13.05.2009 г. на прокурор при СГП, с което са отделени материали от друго наказателно производство. Сочи, че горепосоченото  досъдебното производство е за престъпление по чл. 219 ал.4 във вр. с ал. 3 във вр. с ал. 2 във вр. с чл. 20 ал.2 във вр. с ал.1 и във вр. с чл. 26 ал. 1 от НК - умишлена безстопанственост, извършена от ищеца, в качеството му на председател на съвета на директорите на „С.И.„ ЕАД, в съучастие с други длъжностни лица, също членове на съвета на директорите на посочената фирма изразяваща се в това, че при условията на продължавано престъпление не е  упражнил достатъчен контрол върху работата на лица , на които е възложено управлението, разпореждането или отчитането на обществено имущество и от това са последвали значителни щети за „С.И.“ЕАД, като деянията са извършени умишлено и е причинената щета е в особено големи размери.

Поддържа, че на 06.03.2012 г. СГП  внася обвинителен акт срещу мен и останалите обвиняеми в СГС и е образувано НОХД 1132/12г. по описа на СГС, но с определение от 20.06.2012 г. делото е върнато на П.. Сочи, че на 24.02.2014 г. това досъдебно производство е прекратено по отношение на ищеца с постановление на СГП, връчено му на 13.03.2014 г.

Ищецът твърди, че привличането му като обвиняем за такова тежко престъпление , налагането на мярка за неотклонение „подписка", внасянето на обвинителен акт в съда по цитираните вече обвинения, самото разследване , както и продължителността на последното е създало изключителен психологически дискомфорт за него. От привличането му като обвиняем до получаването на съобщението, че досъдебното производство е прекратено е бил в състояние на стрес, като е живеел с опасенията, че може да бъде осъден за престъпление , което не е извършил. Излага, че проведеното досъдебно производство е имало изключително неблагоприятно въздействие върху него и семейството му . Тревогите и напрежението се отразили на здравето му – разболял се е от диабет. В същото време съпругата му се е разболяла от рак. От една страна тежкото им здравословно състояние изискващо внимание, време и средства за лечение, а от друга страна „висящият" наказателен процес изискващ също напрежение, време и средства за организация на защитата му , са обусловили изключително тежка обстановка за семейството ми. Поради предявеното обвинение за извършено тежко престъпление загубих правото си да притежавам ,респ. да държа ловно оръжие и бях принуден да го продам. Фактически нямах възможност да упражнявам дейност като ловец. Това дело е затруднило съществено политическата му кариера.

Ето защо, моли на основание чл. 2 от ЗОДОВ да бъде осъдена П. на Р. Б., да му заплати обезщетение за претърпените неимуществени вреди от неоснователното наказателно преследване по преписка № 4972/09 г. по описа на Софийска градска прокуратура, ДП д.п. № 66/2009г. на ГДНП-МВР, в размер на сумата от 30 000 лв.,  ведно със законната лихва, считано от 13.03.2014 г. до окончателното й плащане.

Ответникът Прокуратура на Р. Б. в писмения отговор по реда на чл. 131 ГПК оспорва исковата претенция по основание и размер. Поддържа, че ищецът не е представил доказателства за това кога постановлението на СГП за прекратяване на наказателното обвинение срещу него е стабилизирано. Счита иска за недоказан, защото наличието на действително търпяни вреди е елемент от фактическия състав на отговорността по чл.2 ЗОДОВ, а ищецът не е ангажирал доказателства за претърпените морални вреди, пряка и непосредствена последица от незаконното обвинение. Излага, че според възприетото в т.ІІ на ППВС № 4/1968г. въпрос на фактическа преценка с оглед конкретните факти и обстоятелства, както и личността на увредения е определянето на конкретния паричен еквивалент на обезщетението за неимуществени вреди. Счита претенцията на ищеца  изключително завишена и несъответна на претендираните вреди, на икономическия стандарт в Р. Б. и на съдебната практика по аналогични случаи, включително и тази на ЕСПЧ, на взетата най-лека мярка за неотклонение - „подписка“, както и че не са взимани други мерки за процесуална принуда, на ниския интензитет на извършени процесуално - следствени действия с участието на ищеца, както и че основанието за прекратяване на досъдебното производство е по чл.24, ал.1, т.1 - недоказаност на обвинението. Поддържа, че следва да се има предвид също така, че пред СГС са висящи следните дела между същите страни, а именно: гр. д. № 9557/2016г. по описа на СГС, гр. д. № 14391 /2016г. по описа на СГС, гр. д. № 9560/2016г. по описа на СГС и гр. д. № 9559/2016г. по описа на СГС, като  в случаите на незаконно обвинение в извършване на повече от едно престъпление, обезщетението се определя глобално, а не поотделно за всяко деяние, за което обвиняемият е бил оправдан. Излага, че с исковите молби по горепосочените граждански дела се претендират обезщетения за еднакви по обем и вид неимуществени вреди, които ищецът е търпял в периода от 2008 г. до 2015 г. .

Съдът, след като взе предвид доводите на страните и след оценка на събраните по делото доказателства, при спазване на разпоредбите на чл. 235 ГПК, намира следното:

Досъдебно производство № 66/2009г. по описа на ГД „Национална полиция”          (пр.пр. № 4972/2009 г. по описа на СГП) е образувано с постановление на СГП от 13.05.2009г. по отделени материали от ДП № 135/2006 г. по описа на ГД „ППООРП” (пр.пр. № 6545/2006 г. на СГП), водено срещу виновните длъжностни лица от „С.И. ” ЕАД за престъпление по чл. 219, ал.4, вр. ал.З, вр. ал.2, вр. чл. 20, ал.2, вр. ал.1 от НК. В хода на производството като обвиняеми са привлечени няколко лица, включително С.П.С..

С постановление за привличане на обвиняем от 05.05.2010 г. (връчено на ищеца на същата дата), срещу С.П.С., е  повдигнато обвинение по чл. 219, ал.4, вр. ал.3, вр. ал.2, вр. чл. 26, вр. чл. 20, ал.2, вр. ал.1 от НК, в качеството му на председател на Съвета на директорите на „С.И.“ ЕАД.

На 06.03.2012 г. обвинителният акт е внесен в съда, против всички обвиняеми, включително С.П.С.,

            С протоколно определение от 20.06.2012 г., постановено по образуваното НОХД №  1132/12 г. на СГС съдебното производство е прекратено и делото е върнато на СГП за отстраняване на допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при изготвяне на обвинителния акт.

След проведено допълнително разследване, с постановление на СГП от 24.02.2014г. досъдебното производство е прекратено изцяло по отношение на всички обвиняеми на основание чл. 243, ал.1, т.1 вр. чл. 24, ал.1, т.1 от НПК и са отменени взетите МНО „подписки“ спрямо обвиняемите лица. От представения към исковата молба констативен протокол изх. № Рс-16-28/18.05.2016 г. на състав на специализирано звена на Инспектората към Висшия съдебен съвет се установява, че препис от постановлението е връчен на ищеца на 13.03.2014 г. и постановлението не е обжалвано пред съда.

          Представена е справка за съдимост от 19.12.2016 г., от която се установява, че ищецът не е осъждан.

        Свидетелят В. П. Б., сочи, че познава ищеца около 15 г., и като адвокат е обслужвал негови фирми. Запознат е с делата, които са се водили срещу него, като първоначално през 2006 г. – 2007 г. е било едно дело, впоследствие производството е разделено на 11-12 дела от П., като обвиненията са били идентични и са касаели безстопанственост на членовете на борда на директорите на „С.И.“ ЕАД, че не са осъществили контрол и има сделки, извършени на занижени цени. Сочи, че ищеца тежко е понесъл всичко, защото е рефлектирало върху неговия бизнес и обществено -политическа дейност, имал е доста болести - високо кръвно и диабет, включително неговата съпруга е заболяла от рак и е претърпяла тежка операция. Заявява, че е продал акциите от хотела на занижени цени и не е могъл да ходи на лов, понеже са отнели оръжието му.

          Съгласно разпоредбата на чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от разследващите органи, П. или съда от незаконно обвинение в извършването на престъпление, ако образуваното наказателно производство бъде прекратено поради това, че деянието не е извършено от лицето, като отговорността на правозащитните органи е обективна. За уважаването на предявения иск са необходими кумулативно следните предпоставки: привличане като обвиняем на ищеца за извършване на престъпление; прекратяване на образуваното наказателно производство на основание чл. 24, ал. 1, т. 1 НПК, наличието на вреди (имуществени и/или неимуществени) и причинно-следствена връзка между незаконното действие на правозащитните органи и настъпилите вреди, които следва да се докажат от ищеца. Размерът на обезщетението за неимуществени вреди от непозволено увреждане е свързан с критерия за справедливост, дефинитивно определен в чл. 52 ЗЗД, спрямо който настъпилата вреда се съизмерява.

          В случая се установяват всички елементи от фактическия състав, обуславящ отговорността на ответника. Установено е по делото, че ищецът е бил обвинен в извършването на престъпление по . 219, ал.4, вр. ал.3, вр. ал.2, вр. чл. 26, вр. чл. 20, ал.2, вр. ал.1 от НК, което е било прекратено от П. поради недоказаност на обвинението. Съгласно т. 7 от ТР № 3 от 22.04.2005 г. по тълк. д. № 3/2004 г., на ОСГК на ВКС, съответният правозащитен орган отговаря и в случаите, когато наказателното производство е прекратено поради недоказаност на обвинението, като основанието за прекратяване по чл. 237, ал. 1, т. 2 НПК /отм./ съответства на основанието за търсене на отговорност за вреди по чл. 2, т. 2, пр. 3 ЗОДВПГ, понастоящем отразено в разпоредбата на чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ - "...че деянието не е извършено от лицето". Следва да се отбележи, че от съдържанието на чл. 243, ал. 10 и чл. 243, ал. 6, т. 1 и т. 2 от НПК е изводимо, че прокурорският акт за прекратяване на наказателното производство, не влиза в сила, дори когато е съобщен на всички засегнати лица по чл. 243, ал. 3 НПК, тъй като може служебно да бъде отменен от по-горестоящ прокурор, ако не е обжалван, още повече, че същият съгласно чл. 412, ал. 2 от НПК, не е предвиден между актовете, които влизат в сила. Ето защо и стабилитетът на постановлението за прекратяване на наказателното производство в смисъла на т. 4 от ТР № 3/22.04.2005 г. на ОСГК на ВКС, като основание за възникване отговорността на държавата за вреди от незаконни действия на правозащитни органи, изисква то да е съобщено на лицето, което претендира вредите по реда на чл. 2, ал. 1, т. 2 от ЗОДОВ, и лицето да не е поискало наказателното производство да продължи и то да завърши с оправдателна присъда, като от датата на прекратяването се дължи и законна лихва за забава (в този смисъл решение № 197/17.05.2011 г. по гр. дело № 1211/2010 г. на ІІІ-то гр. отд. на ВКС, решение № 353 от 06.11.2015 г. по гр.д. № 892/2015 г., ІV Г.О. на ВКС).

          Обстоятелството, че на ищеца е повдигнато обвинение, наказателното производство, по което е прекратено, само по себе си е достатъчно да обоснове основателност на претенцията за претърпени неимуществени вреди, доколкото е житейски логично наказателното преследване да породи негативни психически преживявания в емоционалната сфера на ищеца, което се потвърждава и от показанията на изслушания по делото свидетел. Съдът взема предвид вида и характера на обвинението (което е „тежко“ по смисъла на чл. 93, т. 7 от НК), продължителността на наказателното производство (три години), взетите мярка за неотклонение „подписка“. Следва да се отчита и факта, че в същия период срещу ищеца са водени няколко наказателни производство (за които е предявил претенция за обезвреда пред СГС), както и обстоятелството, че не са ангажирани доказателства, че в резултат на образуваното ДП № 66/2009 г. ищецът е отключил диабет.

           Предвид гореизложеното съдът намира, че справедливото обезщетяване на С.П.С. за незаконно повдигнатото му обвинение в извършване на престъпление се равнява на сумата от 5 000 лв. Паричният еквивалент на неимущественото увреждане съдът определя към датата на деликта, изхождайки от обществено - икономическите условия в страната към  13.03.2014  г., като от този момент върху обезщетението се дължи и законна лихва. Искът следва да бъде отхвърлен за разликата над 5 000 лв. до пълния предявен размер от 30 000 лв.

                На ищеца следва да бъдат присъдени и разноски за адвокатско, съобразно уважената част от иска - в размер на 166.67 лв. (по представения договор за правна защита и съдействие от 23.10.2017 г.), както и заплатената държавна такса в размер на 10 лв.

          Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

           ОСЪЖДА П. на Р. Б., гр. София, бул. „********да заплати на С.П.С. , ЕГН **********,***, със съдебен адрес:*** чрез адвокат Р.П.Г., на основание чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ, сумата от 5 000 лв. (пет хиляди лева), представляваща обезщетение за неимуществени вреди, причинени от незаконно повдигнато обвинение в извършване на престъпление по чл. 219, ал.4 във вр. с ал. 3 във вр. с ал. 2, във вр. с чл. 20 ал.2, във вр. с ал.1 и във вр. с чл. 26 ал. 1 от НК, за което образуваното наказателно производство по ДП № досъдебно производство N 66/2009 г. по описа на ГДНП - МВР по преписка № 4972/2009 г. по описа на СГП, прекратено поради това, че деянието не доказано, ведно със законната лихва, считано от 13.03.2014 г. до окончателното плащане, КАТО ОТХВЪРЛЯ иска за разликата над 5 000 лв. до предявения размер от 30 000 лв., като неоснователен.

             ОСЪЖДА П. на Р. Б., гр. София, бул. „********да заплати на С.П.С. , ЕГН **********,***, със съдебен адрес:*** чрез адвокат Р.П.Г., на основание чл. 78, ал. 1 ГПК, сумата от общо 176.67 лв., представляваща разноски за настоящото производство.

             РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано от страните с въззивна жалба пред Софийски апелативен съд, в двуседмичен срок от връчването му.

 

                                                                                           

                                                                                                          

                                                                                            СЪДИЯ: