Решение по дело №510/2013 на Районен съд - Балчик

Номер на акта: 41
Дата: 20 февруари 2014 г. (в сила от 20 март 2014 г.)
Съдия: Стояна Илиева Илиева Станева
Дело: 20133210200510
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 декември 2013 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

                                                       20.02.2014  год.                                   гр.Балчик   

                               

                                                            В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

БАЛЧИШКИЯТ РАЙОНЕН  СЪД                                   НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На деветнадесети февруари                                                две хиляди и четиринадесета  година

В публично заседание  в следния състав:

                                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОЯНА ИЛИЕВА

                                                                                    

 

Секретар:  МАЯ ЕНЕВА

като разгледа, докладвано от районен съдия Стояна Илиева

АНХ  дело  510  по описа за 2013  год. и за да се произнесе, съдът взе предвид следното:

 

Производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на  Д.И.Д. с ЕГН ********** ***  срещу НП № 848/01.08.2005 год. на Началника на РПУ Албена, с което на осн. чл.183,ал.1,т.1,предл.2 от ЗДвП за извършено нарушение на чл.100,ал.1,т.1 от ЗДвП му е било наложено административно наказание глоба в размер на 10 лв.; на осн. чл.183,ал.3,т.7, предл.1 от ЗДвП за извърено нарушение на чл.70,ал.1,предл.1 от ЗДвП – административно наказание глоба в размер на 30 лв..

            В жалбата се  прави възражение за изтекла абсолютна давност.

            В съдебно заседание жалбоподателят не се явява, не се представлява.            Въззиваемата страна редовно призована, не изпраща представител.

Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост на наложеното наказание, прави следните изводи:

            От фактическа страна:

По административно наказателната преписка е приложено НП № 848/01.08.2005 год. на началника на РУП Албена, видно от който е , че на 21.07.2005 год. е бил съставен АУАН № 848 срещу жалбоподателя Д.И.Д. ***, затова, че на същата дата 21.07.2005 год. около 22,35 часа в с.Кранево, общ.Балчик, по ул.”Черно море” е управлявал  лек автомобил Таврия с рег. № като в качеството си на водач на МПС не е представил контролен талон, автомобила не бил технически изправен – неосигурено осветление на задна табела на регистрационен номер, нарушения на чл.100, ал.1,т.1 от ЗДвП и чл.70,ал.1,предл.1 от ЗДвП..

АУАН № 848/ 21.07.2005 год. не е приложен към административнонаказателната преписка и по-късно при поискването му от съда, което не дава възможност да се направи преценката дали е  надлежно предявен и подписан, както и да се установи дали има направени възражения, респ. да са направени възражения в срока по чл.44 от ЗАНН.

От правна страна:

Жалбата е депозирана от надлежно легитимирано лице, спрямо което е издадено атакуваното НП, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП и пред надлежния съд – по местоизвършване на твърдяното нарушение. Поради това жалбата е допистума и следва да бъде разгледана. По същество е основателна.

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган – началника на РУП Албена  .

Чл. 189, ал. 6 от Закона за движението по пътищата предвижда за неуредените в този закон случаи по съставянето на актовете, издаването и обжалването на наказателните постановления и по изпълнението на наложените наказания се прилагат разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания.

Съгласно разпоредбата на чл. 11 ЗАНН, по въпросите за вината, вменяемостта и обстоятелствата, изключващи отговорността, се прилагат разпоредбите на НК, доколкото в ЗАНН липсва друга уредба. В тази връзка чл. 79, ал. 1, т. 2 НК, възможността за наказателно преследване /т.е. възможността да бъде реализирана отговорността за извършеното деяние/ се изключва при изтичане на предвидената в закона давност. В ЗАНН липсва изрична регламентация в тази насока /относно сроковете за погасяване на наказателната отговорност/, поради което, по силата на чл. 11 от ЗАНН, следва да намерят съответното приложение правилата на НК. Съгласно разпоредбите на Глава 9 от Общата част на НК, наказателното преследване, поради изтичане на съответната давност, се изключва след изтичането на определен срок, който е обвързан в зависимост от вида и размера на наказанието, което се предвижда за съответното деяние. А погасяването на наказанието /т.е. на възможността да бъде изпълнено вече наложеното наказание/ е обусловено от изтичането на срок, чийто размер е в зависимост от вида и размера на наложеното наказание за съответното деяние.

В Тълкувателно решение № 112 от 16.12.82г. на ОСНК  изрично се сочи, че институтите за спиране и прекъсване на давността за наказателно преследване- чл.81 от НК, се прилагат и за давността по чл.34 от ЗАНН, съответно наличието на специалната норма на чл.34 от ЗАНН, не изключва прилагането в общия случай на абсолютния давностен срок по смисъла на чл.81 ал.3 от НК, още повече, че след като е предвиден абсолютен давностен срок, след изтичане на който се погасява възможността за наказателно преследване на престъпление, не би могло да се приеме, че липсва абсолютен давностен срок за ангажиране на административнонаказателна отговорност .

Тъй като за административните нарушения се предвижда наказание "глоба", то по отношение на срока за изключване на наказателното преследване, по силата на законовите разпоредби /чл. 11 ЗАНН/, следва да намерят приложение правилата на чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК и чл. 81 от НК. Т.е. наказателното преследване за извършено административно нарушение ще бъде погасено при изтичане на двегодишен срок от довършване на съответното нарушение, като, независимо от прекъсването на давността /поради съставяне на акт и издаване на НП/, след изтичането на тригодишен срок от довършване на нарушението, наказателното преследване следва изобщо да бъде изключено, поради изтичане на съответната абсолютна давност. В настоящия случай, се установява, че деянието е извършено на 21.07.2005 год. От тази дата е започнала да тече давността за административно-наказателното преследване. Може да се приеме, че същата е била прекъсната при съставяне на наказателното постановление на 01.08.2005 год. Считано от тази дата тече три годишния срок, представляващ абсолютна погасителна давност  следствие от разпоредбите на  чл. 11 от ЗАНН, във връзка с чл. 81, ал. 3 от НК, във връзка с чл.80, ал. 1, т. 5 от НК. Поради това е отпаднала възможността спрямо евентуалния нарушител да може да бъде извършено наказателно преследване, което е основание за отмяна на издаденото НП. 

С оглед изложеното атакуваното № 848/01.08.2005 г. на Началника на РУП Албена следва да бъде отменено, като незаконосъобразно, без да е необходимо съдът да се произнася по същество на спора.   

            Водим от горното, съдът

 

Р     Е     Ш     И :

 

            ОТМЕНЯ изцяло като незаконосъобразно наказателно постановление   848/01.08.2005 год. на Началника на РПУ Албена , с което на  Д.И.Д. с ЕГН ********** *** на осн. чл. 183,ал.1,т.1,предл.2 от ЗДвП за извършено нарушение на чл.100,ал.1,т.1 от ЗДвП му е било наложено административно наказание глоба в размер на 10 лв.; на осн. чл.183,ал.3,т.7, предл.1 от ЗДвП за извърено нарушение на чл.70,ал.1,предл.1 от ЗДвП – административно наказание глоба в размер на 30 лв..

            Решението може да се обжалва в 14- дневен срок от съобщаването му на страните с касационна жалба пред АС Добрич по реда на АПК.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: