Решение по дело №15708/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4079
Дата: 8 юни 2017 г. (в сила от 13 септември 2018 г.)
Съдия: Жорж Стоименов Гигов
Дело: 20151100115708
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 декември 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

 

 

Гр.София, 08 юни 2017год.

 

 

 

 

В   И  М  Е  Т  О   Н  А   Н  А  Р  О  Д  А

 

 

 

 

    Софийски градски съд, Гражданска колегия, І отделение, 7 състав, в публично съдебно заседание на  04 април две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЖОРЖ ГИГОВ

 

  При секретаря Ирена Апостолова,като разгледа докладваното от съдия Гигов гр.дело №15708/2015год., за да се произнесе взе предвид следното:

   Предявен е от  С.  К.П. против З.”Б.И.”АД,*** иска с правно основание чл.226,ал.1 КЗ/отм./ за заплащане на сумата в размер на 80 000лв. от общ размер 200 000лв. представляваща обезщетение за претърпени неимуществени  вреди в резултат на ПТП настъпило на 01.02.2015год., ведно със законната лихва от датата на ПТП – 01.02.2015год. до окончателното изплащане на сумата.Претендира сторените в производството разноски.

   Ответникът – З.”Б.И.”АД, гр.София оспорва иска по основание и размер.Оспорва  за е извършен деликт от страна на водача на л.а.”Фолксваген”,рег.№ ********. Счита,че претенцията не съответства на чл.52 ЗЗД и икономическата конюнктура в страната към датата на ПТП. Поддържа, че тежестта на телесните травми не кореспондира с размера на исканото обезщетение. Сочи, че адекватна за посочените в медицИ.ките документи увреждания била сумата от 30 000лв.Заявява възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищеца,който е пътувал без поставен предпазен колан,който би могъл за изключи напълно или да намали броя и тежестта на травмите.Претендира присъждане на разноски,включително възнаграждение  за адвокат.

   След преценка доводите на страните и доказателствата по делото с оглед разпоредбата на чл.235,ал.2 ГПК съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:

  Представени са протокол за оглед на местопроизшествие,  констативен протокол за ПТП с пострадали лица,медицИ.ка документация относно З.равословното състояние на ищцовата страна.

  С постановление от 03.09.2015год. РП-Сливница по ДП №35/2015год.,по описа на РУ-Сливница, при ОДМВР-София,пр.пр.№155/2015год. е прекратила изцяло наказателното производство срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.343,ал.3 вр. ал.1, б.”б”, пр.2, вр. чл.342,ал.1,пр.3 НК.

  Съгласно заключението на вещото лице-инж.Г. по АТЕ ПТП е настъпило на  01.02.2015год., около 7.20 часа, на първокласен път ПП І-8,ГКПП „Калотина”-гр.София, в района на 31 км.в близост до табелата за населено място „Община Божурище” между л.а.”Фолксваген голф” с рег.№******** управляван от А.И..С.и т.а.”Мерцедес Спринтер 314” с рег.№ ********и водач Х.Т.Г.. При произшествието са пострадали водача и пътника в лекия автомобил. Скоростите на движение на двете МПС в момента на удара са били от порядъка на: на л.а. около или не по-ниска от 70 км/час и на т.а. – около 60 км/ч. Вероятният механизъм на ПТП се изразява в това,че  на 01.02.2015год.,около 07.20 часа  по първокласен път ПП І-8 ГКПП „Калотина-гр.София се е движил товарен автомобил”Мерцедес Спринтер 314” с рег.№ ********управляван от Х.Т.Г. със скорост около 60 км/ч. при тежки пътно-климатични условия – заснежена пътна настилка в лявата част на лявото полуплатно с около 10см.сняг и коловози по пътното платно и снеговалеж.В обратна посока се е движил л.а. „Фолксваген Голф” с рег.№********,управляван от А.И..С.и пътник на предна дясна седалка със скорост около 70 км/час.При приближаване на района на 31км. в близост до табелата за населено място „Община Божурище”, водачът на л.а., най-вероятно поради заспиване е преустановил контрола върху управлението на автомобила. Същият се е насочил наляво и при попадане в коловоз на снежната покривка, се завъртял и навлязъл в насрещната пътна лента. Между двата автомобила е настъпил сблъсък в лявата част на полуплатното за движение на т.а.,който за л.а. е челен при задно блъскане и за т.а. – челен.Ударът е осъществен с предната част на т.а. по задната част на л.а., който към момента на удара е вече ротирал на около 180 градуса и позициониран със задна част към насрещно идващия товарен автомобил. След удара т.а. насочен, надясно, се придвижил до дясната мантинела и спрял в нея,при което са нанесени щети по предната му дясна част.Лекият автомобил, поради непогасената кинетична енергия при сблъсъка се завъртял на около 180 градуса и с плъзгане по асфалта се установил на около 31 м. след товарния автомобил,считано в посока ГКПП”Калотина”.При двете последователни завъртания на л.а.,пътниците в него получили описаните в СМЕ травми. По ДП е констатирано,че и двата автомобила са били технически изправи по отношение органите за управление,ходовата част и окачването им.Основна и едИ.твена причина за настъпване на произшествието е от субективен характер – абсантното състояние от моментно  заспиване на водача на л.а.и поради тази причина не е могъл да предотврати ПТП.

  Съгласно заключението на вещите лица –д-р Д. и инж.Г. по комплексната МАТЕ, с оглед травмите,които е получил пострадалия С.П. и механизма на ПТП може да се приеме,че би могъл да бъде с поставен предпазен колан.С.П. е получил следните травматични увреждания  при процесното ПТП: мозъчна контузия, травматичен  кървоизлив в меките мозъчни обвивки, счупване на дясната слепоочна кост на черепа,счупване на скулните кости двустранно, счупване на горната челюст в дясно,контузия и охлузване в дясната лицева половина,контузия на гръдния кош,счупване на дясно 9-то ребро. Пострадалият С.П. би могъл да получи описаните по-горе травматични увреждания с поставен предпазен колан при описания механизъм на произшествието и е заемал предна дясна седалка и л.а. е били фабрично оборудван за всички места с предпазни обезопасителни колани триточкови,бедрено-раменен,инерционен тип,които са ефективни при челни удари.

  Съгласно заключението по комплексната СМЕ изготвена от  д-р Х.М.-неврохирург и д-р Т. Д. –ортопед-травматолог е получил следните травматични увреждания: мозъчна  контузия средно тежка степен с характер на дифузна аксонална увреда, травматичен кървоизлив  в меките мозъчни обвивки, фрактура на слепоочната кост на черепа вдясно,  фрактура на скулните кости двустранно,фрактура на горната челюст вдясно, контузия и охлузване в дясната лицева половина,контузия на гръдния кош и  фрактура на 9-то ребро вдясно.ЧМТ е протекла с безсъзнателно състояние в острия момент и продължителна липса на спомен за инцидента,както и за продължителен период от време преди и след него.Мозъчната контузия има медико-биологична характеристика „Разстройство на здравето временно опасно за живота”. Фрактурата на скулната кост има медико-биологична характеристика”Фрактура на челюст”Гръдната травма с фрактура на едно ребро е предизвикала болки и страдания за период от 2-3 месеца.След инцидента е проведено 20-дневно болнично лечение в „Пирогов”, Клиника по неврохирургия. Извършени са необходимите изследвания и консултации, в динамика е проследено развитие  на травматичните  мозъчни увреждания чрез КТ.След стабилизиране на състоянието и възстановяване съзнанието е извършено оперативно лечение – наместване и фиксация на дясната яблъчна на лицето с метална плака с винтове. Изписан е с подобрение,раздвижен, като е  претърпял интензивни болки и страдания за срок от 3-4 месеца,умерени до 6-8 месеца и по-леки до момента. Към момента две години след травмата,състоянието на пострадалия все още не е стабилизирано. Налице са клинични симптоми за следтравмена енцефалопатия/постконтузионен синдром/, както и обективни данни от ЯМР от 07.12.2016год. за множествени паренхимни микрохеморагии в двете голямо мозъчни  химисфери/левите слепоочен,  и темнен дял, десен челен и темнен дял,единични фокуси в базалните ядра и по-голяма лезия в ляво в мазолестото тяло/корпус калозум/ и зона на глиоза в левия слепоочен дял. Тези промени са дефинитивни, възстановяване на увредените мозъчни зони не е възможно. Към момента възстановителният процес все още не е приключил,поради което достоверна прогноза за в бъдеще не може да се даде.възможно е подобрение на съществуващите към  момента оплаквания,но е възможно също така развитие на допълнителни усложнения -  мозъчен арахноидит, хидроцефалия, постравматична епилепсия.Относно лицево-челюстната и гръдната травми  състоянието на пострадалия  е стабилизирано.

  Съгласно заключението на вещото лице – д-р  В.Г. по съдебно психологическата експертиза/СПЕ/ в  представената медицИ.ка документация не е коментирано психичното състояние на ищеца,поради, което заключението  се базира на самоотчета му и проведените изследвания. От наличните данни може да се приеме,че при процесното ПТП и получените при него травматични увреди освидетелствания преживял остра стресова  реакция,последвана от тревожно-вегетативни, хиподепресивни и ситуативно-страхови  оплаквания с времеви характер. Възможно е тежестта и продължителността им да са удовлетворявали критериите за разстройство в адаптацията,но няма категорични/обективни /данни за това.Към настоящия момент лицето не дава данни за болестни симптоми в психологичен план.Налице са епизодични остатъчни последици – обострена чувствителност към въздействието на средата /главоболие при висока външна температура/,значително намаляло щадящо поведение при ситуации сходни с травмиращата.Отзвучала е изразената потребност от повишен самоконтрол по отношение на здравето. Лицето прави планове за бъдещето,участва в организиране на работната си заетост. Към настоящия момент няма данни за задълбочаването им развитието на усложнения,не се намират основания да се мисли в посока на хронични, трайни личностови промени.

    Съдът възприема заключенията на вещите лица по САТЕ Комплексните експертизи и СПЕ за изготвени компетентно.Съдът кредитира показанията на свидетелката Д.И.П., съпруга на ищцовата страна във връзка с претърпените неимуществени вреди от С.П.,които съдът кредитира за достоверни.

 По делото е прието за безспорно и ненуждаещо се от доказване обстоятелството,че по време на настъпване на процесното ПТП на 1.02.2015год ,увреждащото МПС л.а.,марка”Фолксваген”,модел”Голф 3”, ДК № ******** е имало валидна задължителна застраховка „ГО” при З. ”Б.И.”АД/протокол от публично съдебно заседание на  04 април 2017год./.

   Ищецът е легитимиран да претендира обезщетение за неимуществени вреди за причинени телесни увреждания, в резултат  от ПТП настъпило на  01.02.2015год.За да се ангажира отговорността на застрахователя по чл.226,ал.1 КЗ/отм./ трябва да е налице валиден застрахователен договор по задължителна застраховка”ГО” ,както и предпоставките на чл.45 ЗЗ. пораждащи отговорността на прекия причинител на вредите,спрямо увредения.

   Съдът приема за безспорно установено,че причинените телесни увреждания на ищцовата страна са пряка причинно-следствена връзка с процесното ПТП на 01.02.2015год.,като се установява виновното противоправно поведение на водача на увреждащото МПС – л.а. ”Фолксваген Голф 3” с ДК № ******** – А.И.С., който по непредпазливост, в нарушение на правилата за движение по пътищата, на нормите на /чл.5,ал.1,т.1, чл.20,ал.1 и ал.2 от З.вП/./е причинил процесното ПТП. Следователно. следва да бъде ангажирана гаранционно-обезпечителната отговорност на ответното дружество.

    Неоснователен е е довода на ответното дружество за съпричиняване на вредоносния  резултат ат страна на ищцовата страна и няма основание да се приложи нормата на чл.51,ал.2 ЗЗД, тъй като съгласно заключението на вещите лица по комплексната  съдебна МАТЕ  пострадалото лице  е било  с поставен предпазен колан.

  Съгласно нормата на чл.52 ЗЗД обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост – принципът за справедливо обезщетяване на болките и страданията основано на цялостна преценка на конкретните обективни обстоятелства.

  Съдът след преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства преценени поотделно и в тяхната съвкупност,като взима предвид вида,броя на получените увреди, продължителността и интензитета на причинените болки,страдания,неудобства, преживяната остра стресова реакция,както  и  комплексната  СМЕ изготвена от д-р Д. и д-р М. предвид неблагоприятната медицинска прогноза, че е възможно развитие на допълнителни усложнения – мозъчен арахноидит, хидроцефилия, постравматична епилепсия,че следва да уважи частичната претенция изцяло в предявеният размер на 80 000лв., ведно със законната лихва считано от 01.02.2015год. до окончателното изплащане на сумата.

  С оглед изхода на спора на основание чл.78,ал.1 ГПК ответното дружество следва да бъде осъдено да заплати на ищеца сумата 805лв., за направени разноски, а на адвокат Йовчева по чл.38,ал.2 ЗА сумата  2 930лв., възнаграждение за един адвокат.

   Ответникът следва да бъде осъден да заплати на основание чл.78,ал.6 ГПК сумата 3200лв., държавна такса по сметка на СГС.

  Водим от горното  СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р   Е   Ш    И  :

 

   ОСЪЖДА    по предявеният частичен иск с правно основание чл.226,ал.1 КЗ/отм./ ЗД”Б.Инс”АД, *** да заплати на С.К.П., ЕГН-**********,***, съдебен адрес:***,офис 4 сумата 80 000лв., обезщетение за претърпени неимуществени вреди за причинени телесни увреждания, в резултат на ПТП настъпило на 01.02.2015год.,ведно със законната лихва считано от 01.02.2015год.до окончателното изплащане на сумата, при общ размер 2000 000лв., и на основание чл.78,ал.1 ГПК сумата 805лв., за направени разноски .

  ОСЪЖДА  на основание чл.38,ал.2 ЗА ЗД”Б.И.”АД, *** да заплати на  адвокат Д.Й., гр.София, 1000,ул.”*********сумата 2930лв., възнаграждение за един адвокат.

  ОСЪЖДА   на основание чл.78,ал.6  ГПК ЗД”Б.И.”АД,ЕИК *** да заплати сумата  4800лв., държавна такса по сметка на Софийски градски съд.

  Решението може да се обжалва с въззивна жалба пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: