Решение по дело №357/2019 на Районен съд - Павликени

Номер на акта: 14
Дата: 27 февруари 2020 г. (в сила от 29 май 2020 г.)
Съдия: Цветомил Борисов Горчев
Дело: 20194140200357
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е     № .......

Гр. Павликени, 27.02.2020 год.

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

ПАВЛИКЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, трети наказателен състав в публично съдебно заседание на 03.02.2020 година в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ЦВЕТОМИЛ ГОРЧЕВ

при секретаря Боряна Николова, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 357 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Жалба по реда на чл.59 и сл. от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

       

С наказателно постановление № 19-0311-000584/04.11.2019 г. на ВПД Началник РУ към ОДМВР – В. Т., РУ – П. е наложено на Г.М.Б., ЕГН ********** *** на основание чл. 179, ал. 2 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) във връзка с чл. 53 от ЗАНН административно наказание – глоба в размер на 200.00 лева за това, че „За това, че на 04.10.2019 г. в 15:10 часа в община П. на път Трети клас № *** като водач на лек автомобил – „ШКОДА ОКТАВИЯ“ с per. № ***, държава България при обстоятелства: За това, че на 04.10.2019 г. около 14.40 часа на път III-***, км. *** в посока с. П., Б. управлява л.а. „Шкода Октавия“ с per. номер ***, лична собственост, като не се съобразява скоростта си на движение с атмосферните условия, автомобила се завърта и влиза в крайпътна канавка. Реализира ПТП с материални щети е извършил:

1) ВОДАЧЪТ НЕ ИЗБИРА СКОРОСТТА НА ДВИЖЕНИЕ СЪОБРАЗНО АТМОСФЕРНИТЕ УСЛОВИЯ,РЕЛЕФА, С УСЛОВИЯТА НА ВИДИМОСТ,ИНТЕЗИВНОСТТА НА ДВИЖЕНИЕ И ДР.ОБСТОЯТЕЛСТВА, ЗА ДА СПРАТ ПРЕД ПРЕДВИДИМО ПРЕПЯТСТВИЕ ИЛИ СЪЗДАДЕНА ОПАСНОСТ ЗА ДВИЖЕНИЕТО.ПТП, с което виновно е нарушил чл.20 ал. 2 от ЗДвП“. Недоволен от наказателното постановление останал жалбоподателят Б., който чрез защитника си адв. С., *** го обжалва в срок, и излага, че НП е незаконосъобразно, издадено при допуснати процесуални нарушения. В с.з. жалбата се поддържа.

 

        Ответната страна – РУП, гр. П. - редовно призован не изпраща представител. Становище по жалбата не заема.

 

        Съдът, като съобрази доводите на жалбоподателя и прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвокупност, приема за установена следната фактическа обстановка.

 

        На 04.10.2019 год. бил съставен Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) серия GA, № *** от св. П.Г., в присъствието на св. А.А. – двамата полицейски служители и жалбоподателя, срещу последния за това, че на 04.10.2019 г. около 14:40 или пък около 15:10 часа в община П. на път Трети клас № ***, км. *** в община П., посока с. П. управлява л.а. „Шкода Октавия“ с per. номер ***, лична собственост, като не се съобразява скоростта си на движение с атмосферните условия, автомобила се завърта и влиза в крайпътна канавка. Реализира ПТП с материални щети, квалифицирано от актосъставителя като нарушение по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП.

 

        В акта е вписано, че е иззет КТ и от деянието са претърпени имуществени вреди описани в протокол за пътно-транспортно произшествие (ПТП). В акта в графа възражение не са вписани възражения на жалбоподателя, такива не са постъпили и в законовия тридневен срок

 

        Въз основа на акта за нарушение е постановено обжалваното наказателно постановление.

 

        От показанията на свидетелите Г. и А., дадени в с.з. се установява, че поддържат написаното в акта, на посочената в АУАН дата получили сигнал за възникнало ПТП, посетили местопроизшествието и Г. съставила АУАН. При разпита на свидетелите се установява проверката да била в светлата част на денонощието, пътната настилка да била мокра, а пробата на водача за употреба на алкохол отрицателна. Б. обяснил автомобила да поднесъл при завой.

 

        От представеното по делото копие от Заповед се установява, че на-казващият орган е компетентен да издава наказателни постановления, както и че АУАН е съставен от лице, разполагащо с такова право.

 

При така установената фактическа обстановка съдът намира, че атакуваното наказателно постановление е съставено при особено съществено нарушение на установените в ЗАНН процесуални правила за съставяне на акт за нарушение и съответно този акт не може да се ползва с установената в чл. 189, ал. 2 от ЗДвП доказателствена сила, т.е. по същество липсва годен АУАН.

 

Доколкото пък от показанията на свидетелите се констатира, че същите са безкритично на база предположения и не са събрали и приобщили към доказателствения материал по делото никакви други доказателства, то се налага и извода за съставяне акта при неизяснена фактическа обстановка.

 

Съдът намира, че от представените по делото писмени доказателства и от свидетелските показания не се установява по несъмнен и безспорен начин наличието на виновно извършено от жалбоподателят нарушение, като ответника не ангажира доказателства в подкрепа на установената в НП фактическа обстановка. Съдът намира, че НП е издадено при неизяснена фактическа обстановка на извършеното ПТП. От свидетелските показания на актосъставителя и свидетеля се установява, че АУАН е съставен от неочевидец, а вписания като свидетел по акта - свидетел, също не е очевидец. Съгласно разпоредбата на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН, акта за установяване на административно нарушение следва да бъде съставен в присъствието на свидетели, присъствали при извършването или констатирането на нарушението. Когато липсват такива свидетели – очевидци /които обаче не са участници в ПТП/, актът следва да бъде съставен в присъствието на други двама свидетели, като това обстоятелство съгласно нормата на чл. 40, ал. 3 от ЗАНН се отразява изрично в самия акт. Присъствието на свидетели при съставянето на акта не е необходимо единствено в хипотезата, когато самото нарушение е установено, въз основа на официални документи /чл. 40, ал.4 от ЗАНН/. Законът изисква още в акта да са посочени трите имена и точните адреси на свидетелите и техните ЕГН, като поне един от свидетелите да подпише акта. При съставянето на АУАН е нарушена разпоредбата на чл. 40, ал. 3 от ЗАНН. Тъй като в случая и актосъставителят, и посоченият свидетел по акта не са очевидци на нарушението, актосъставителят е следвало да осигури присъствието на двама свидетели, което обстоятелство изрично е следвало да се отбележи в акта. Това не е сторено. При така установената фактическа обстановка, е налице хипотезата на липса на втори свидетел в АУАН, което се явява съществено нарушение на административно наказателната процедура и е основание за отмяна на НП, като незаконосъобразно.

 

Нарушена е и разпоредбата на чл. 40, т. 9 от ЗАНН, като не са посочени имената и точните адреси, както и ЕГН на лицата, които са претърпели имуществени вреди от нарушението. С оглед обстоятелството, че е реализирано ПТП, безспорно имуществени вреди са настъпили, обаче не е ясно какви. Вписването в акта, че от деянието се претъпяни имуществени вреди описани в протокол за ПТП, не санира допуснатото нарушение по чл. 42, т. 9 от ЗАНН, тъй като тази обстоятелства следва да се описани в описателната част на акта, а не да се извличат от приложени по делото писмени доказателства.

 

        На следващо място и в акта, и в обжалваното НП, в нарушение на чл. 42, т. 5 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, не се съдържа описание на нарушението. Разпоредбата на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП, вменява в задължение на водачите на пътни превозни средства, при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. В конкретния случай не е ясно и не е установено защо е прието, че водача се е движил с несъобразена скорост. По делото липсват каквито и да било доказателства за наличието на "несъобразена" от страна на водача скорост от една страна, а от друга - за наличието на причинна връзка между евентуалната несъобразена скорост и евентуално осъществилото се ПТП. В НП също не са посочени и какви са имуществени вреди от нарушението.

 

        Допуснато е и съществено нарушение на процесуалните правила, което води до ограничаване правото на защита на наказаното лице да разбере защо е било наказано. Разпоредбите на чл. 42, т. 3 ЗАНН и чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН предвиждат задължение за актосъставителя и наказващия орган да посочат в издадените от тях актове кога приемат да е извършено нарушението. В конкретния случай, в АУАН и в атакуваното НП са посочени два момента на извършване – на 04.19.2019 година в 14.40 или 15.10 часа.

 

Цитираното по-горе ограничава правото на защита на наказаното лице да разбере кога се твърди да е извършило вмененото му нарушение и спада към съществените такива, които водят до самостоятелна отмяна на атакуваното наказателно постановление. Следва също да се има предвид, че в санкционните производства, каквото е и това по ЗАНН, е необходимо съдържанието на актовете да е ясно и пълно, за да могат законосъобразно да породят правните си последици. Наказателните постановления са актове на правораздаване и следователно имат статута на присъда по НПК, докато с АУАН на конкретно лице се вменява извършването на конкретно административно нарушение и същите имат характера на постановление за привличане на обвиняем. Поради това тези актове не могат да бъдат променяни, допълвани, допълнително мотивирани и др., нито пък е допустимо санкционираното лице или съдът да извлича по тълкувателен път законово определените им реквизити, в частност времето на извършване на нарушението. В този смисъл, докато в АПК (чл. 62, ал. 2) е предвидена възможност за поправка на очевидни фактически грешки, допуснати в административния акт, то в НПК, който на основание чл. 84 от ЗАНН е субсидиарно приложим в административнонаказателното производство, такава възможност за поправка на очевидни фактически грешки не е предвидена.

 

От обективна страна административното нарушение се характеризира с дата, респ. период на осъществяването си, която следва да бъде посочена в АУАН и НП, така чл. 42, т. 3 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, като следва датата в АУАН и НП да е идентична. Посочването на този факт относно обективната страна на административното нарушение е от значение както за защитата на административно-наказания субект, който има право да научи всички установени елементи на вмененото му нарушение, за да организира защитата си, но има значение и за съдебната проверка с оглед законосъобразността на акта, с който е наложено наказанието и наличието на доказване на всеки един от елементите от обективна и субективна страна на твърдяното нарушение. Датата на нарушението е част от главния факт в административно-наказателното производство и се включва в предмета на доказване по делото, тъй като е меродавният момент, който законът свързва с възникване на отговорността на дееца. Посочването на различни дати и часове на извършване на нарушението от наказаното лице в съдържанието на АУАН и НП е съществено процесуално нарушение, което е основание за отмяна на последното. Следва да се има предвид и че съобразно ЗАНН отговорност се носи за конкретно деяние, а без време на извършването му то не може да бъде прието за такова.

 

 

По изложените съображения НП следва да бъде отменено.

 

Водим от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН съдът

Р   Е   Ш   И :

 

        ОТМЕНЯ ИЗЦЯЛО НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 19-0311-000584/04.11.2019 г. на ВПД Началник РУ към ОДМВР – В. Т., РУ – П., като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

        Решението подлежи на касационно обжалване пред ВТАдмС в 14 дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено.                                                    

 

                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

        Вярно с оригинала!

        ИИ