Решение по дело №14019/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5852
Дата: 12 септември 2018 г. (в сила от 10 октомври 2018 г.)
Съдия: Елена Евгениева Маврова
Дело: 20151100114019
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 ноември 2015 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

гр.София, 12.09.2018 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 16 състав, в публичното съдебно заседание на двадесет и трети март през две хиляди и осемнадесета година в състав:

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА МАВРОВА

                                                                       

при участието на секретаря Александрина Пашова, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 14019 по описа за 2015 г. по описа на СГС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявени е иск с правно основание чл.226, ал.1 от КЗ /отм./.

Ищецът К.С.К. твърди, че на 23.06.2015 г. около 12.15 ч., в гр. Ямбол, на кръстовището ул. "Христо Смирненски" и ул. „С.В.", Й. Н.А. при управление на лек автомобил „Тойота", модел „Айго", с рег.№ *******, при извършване на маневра завой наляво, не пропуска движещия се направо мотоциклет „Априлия", с рег. № *******(управляван от ищеца), поради което реализира пътнотранспортно произшествие и му причинява множество телесни увреждания.

Сочи, че в резултат на пътнотранспортното произшествие са му причинени следните телесни увреждания: контузия на главата, комоцио церебри, черепно - мозъчна травма с наличие на подкожен хематом вляво окципитално, травма на лява раменна става и дясна подбедрица. Хоспитализиран е в хирургичното отделение към МБАЛ „С.П." АД -  Ямбол, за периода 23.06.2015 г. до 26.06.2015 г. Предписан му е хигиенно-охранителен режим с указания за щадящ физически и нервно-психически режим, съчетани с медикаментозно лечение. В резултат силна болка и оток в областта на лявото рамо на 01.07.2015 г., ищецът е потърсил медицинска помощ, като е установен отток на лява раменна става, болезнена и ограничена флексия, абдукция и външна ротация, лявата подбедрица е с охлузни рани и плътен оток по меките тъкани най-вече в глезенната става. Назначено му е медикаментозно лечение.

Лечението на К.С.К. е продължило в домашни условия, като същият е бил подложен на строг режим съчетан с медикаментозно лечение. Ищецът твърди, че за дълъг период е изпитвал затруднения при задоволяване на битови и хигиенни нужди, като напрежението и болката в раменната става са създали множество трудности в нормалното му ежедневие. Преживеният стрес от катастрофата е станал причина за негативни емоции силно главоболие, проблеми със съня и често изпитване на безпокойство.

Към датата на събитието - 23.06.2015 г. лек автомобил „Тойота", модел „Айго" с рег.№ ******* е имал валидна застраховка „Гражданска отговорност" в З. „А.Б." АД с полица № 01114002396042, със срок на валидност от 01.10.2014 г. до 30.09.2015 г. Във връзка настъпилото пътнотранспортно произшествие е образувана щета под № 1000 15217500976 при ответното дружество, по която впоследствие ответникът доброволно е заплатил сумата от  2000 лв., за неимуществени вреди, като и  за имуществени вреди (разходи за лечение) в размер на 61,10 лв., които не репарират търпяните болки и страдания, според ищеца.

Предвид изложеното, моли съда да осъди ответното застрахователното дружество, да му  заплати на основание чл. 226, ал. 1 от КЗ /отм./ обезщетение за причинените им неимуществени вреди, под формата на болки и страдания, в размер на 43 000 лв. (съобразно определението от 05.04.2016 г.,  ведно със законната лихва от датата на пътнотранспортното произшествие. Претендира разноски по делото.

Ответникът З. „А.Б.“ АД оспорва исковата молба по основание и размер. Не оспорва наличието на застрахователен договор за застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите - застрахователна полица № 01114002396042, сключена за лек автомобил марка "Тойота Айго", с рег.№******, между З. „А.Б." и собственика на автомобила С. Т. А..

Счита, че размера на така предявените искове и търсеното обезщетение са прекомерно завишени, с оглед критериите за справедливост по чл.52 от ЗЗД. Прави възражение за съпричиняване, като твърди че К. е управлявал мотопеда си като не е използвал защитна каска, в нарушение на нормата на чл.137е от Закона за движение по пътищата, установена по отношение водачите на мотоциклети и мотопеди. Счита, че пострадалият, нарушавайки правилата на ЗДвП, съществено е допринесъл за настъпване на уврежданията. Доброволно е заплатил сумата от  2000 лв., за неимуществени вреди, като и  аз имуществени вреди в размер на 61,10 лв. Претендира разноски по делото.

Съдът, като взе предвид доводите на страните и след оценка на събраните по делото доказателства, при спазване на разпоредбите на чл. 235 ГПК, намира следното:

Разпоредбата на чл. 226, ал.1 от КЗ /отм./, дава право на увреденото лице при пътно-транспортно произшествие да насочи иск за обезщетяване на претърпените вреди директно срещу застрахователя, при който деликвента има застраховка “Гражданска отговорност”. По този иск ищецът следва да установи, че има вземане за непозволено увреждане срещу водач на моторно превозно средство и наличие на застрахователно правоотношение, произтичащо от договор за застраховка “Гражданска отговорност” с обект гражданската отговорност на деликвента като автомобилист за вреди, причинени при управление на процесното превозно средство.

Въз основа на представената медицинска документация и заключението на КСМАТЕ, се установява че ищецът в резултат на произшествието,  получил следните травматични увреждания: лекостепенна черепно-мозъчна травма /мозъчно сътресение/; подкожно кръвонасядане в лявата слепоочна област на главата; разкъсно-контузни рани в лява предмишница и лявата подбедрица; контузия на лява раменна става и дясната подбедрица.

Проведено е комплексно болнично лечение включващо: постелен режим , активно ежедневно неврологично наблюдение, медикаменти. 3а изключване на интракраниална патология е проведена компютърна томография на главен мозък ,която е показала нормален образ на мозъчните структури, като раните на левия антебрахиум и левия крак са били обработени хирургично.

Болничното лечение е с продължителност три дни, след което лечението е продължило с локални медикаменти за зарастване на раните и преодоляване на болковия симптом и ограничените движения в лявата раменна става, като продължителността му е  била 25-30 дни.  Най-интензивни болки и страдания е търпял ищеца по време на болничния престой . След изписването постепенно оплакванията са намаляли и отзвучали напълно. Продължителният оток на лявата подбедрица и глезенната става са създали дискомфорт при продължително ходене и стоене в изправено положение. Функционално крайниците са възстановени добре и не се очакват болки и страдания за в бъдеще.

Съгласно заключението, лекостепенната черепно-мозъчна травма/мозъчно сътресение/ като функционално-динамично нарушение на мозъчните функции и описаните мекотъканни травми на крайниците отзвучават за период от 3 - 4 седмици. При личния преглед ищецът е в добро общо състояние, ясно съзнание, всестранно ориентиран и адекватен. При мозъчно сътресение няма морфологични промени в мозъчната тъкан поради което остатъчни последици от него няма, като са възможни  епизоди на главоболие при промяна в атмосферното налягане и емоционално напрежение.

От заключението на основната първоначалната и допълнителна автотехнически експертизи и въз основа на показанията на Г.С.С. и Д.Г.П., и данните от констативен протокол за ПТП № 1247324/24.06.2015 г.,се установява следното:

На 24.06.2015 г. в гр. Ямбол е настъпило ПТП в кръстовището между ул. „Хр. Смирненски“ и ул. „С.В.“, като участници са лек автомобил „Тойота", модел „Айго", с рег.№ *******, управляван от Й.Н.А. и мотоциклет „Априлия", с рег. № ******, управляван от ищеца. Тъй като в констативния протокол е отразено че по автомобила „Тойота“ няма деформации и увреждания, вероятно не е имало контакт между двете МПС, като това се потвърждава и от свидетелските показания, защото те са чули и възприели само един звук -трясък, предизвикан от падането на мотопеда върху асфалта.

Мястото на падане на мотопеда и мотоциклетиста е в зоната на кръстовището, при опитана мотоциклетиста да завие рязко наляво, като без обективни данни не е възможно не е възможно да се определи точното място на падане. И двамата свидетели сочат , че са видели л.а. Тойота Айго спрян, като е навлязъл в кръстовището, най-вероятно частично. Лекият автомобил вероятно е бил спрян преди да навлезе в кръстовището, потеглил е като не е дал предимство на приближаващия се скутер, с което си действие е принудил водачът на скутера пострадалия ищец К.К. да завие рязко наляво и да се насочи към лентата за насрещното движение. Вероятно е задействал и спирачка, затова е паднал мотопеда на лявата си страна и се е плъзгал до мястото където се е спрял до контейнерите за отпадъци.

Според вещото лице, не е възможно да се синхронизира движението на двете МПС, за да се определи точния механизъм на произшествието защото няма протокол за оглед и не се установени следи -спирачни и други, оставени на местопроизшествието, но вещото лице изключва се вариант при който мотоциклетистът да е паднал преди автомобила да е потеглил, защото автомобилът е бил навлязъл в кръстовището.

По делото не се спори, че към датата на пътното произшествие е налице валидно правоотношение договор за застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“, с обект – отговорността на водач за вреди при управлението на лек автомобил „Ивеко Орланди“ с рег. № ******, страна по който е ответното дружество.

Въз основа събраните по делото доказателства, обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема, че осъществен фактическия състав по чл. 226,ал. 1 КЗ /отм./, по отношение на ответното застрахователно дружество. Установява се по делото, че водачът Й.А. е нарушила правилата за движение, като е навлязла в кръстовището (за маневра завой „наляво“) и е отнела предимството на движещия се направо мотоциклет, с което е нарушила 37, ал. 1 от ЗДвП.

Относно претенцията за  неимуществени вреди, съдът приема следното:  

При определяне, в съответствие с установения в чл.52 от ЗЗД принцип за справедливост, размера на дължимото обезщетение за К.С., съдът взема предвид вида и обема на причинените травматични увреждания, съобразно експертизата, както и обстоятелството, че е търпял интензивни болки, периода на възстановяване – около месец и е ищецът е възстановен. Съобразявайки показанията на Б.С.Д.(за главоболие и отоци на увредените места),  вземайки предвид, и социално- икономическите условия на живот в страната към момента на увреждането, съдът намира, че сумата от 12 000 лв.,  ведно със законна лихва от датата на ПТП, представлява справедливо обезщетение по смисъла на чл. 52 от ЗЗД  за репариране на вредите от ПТП, като до пълния размер от 43 000 лв. следва да бъде отхвърлен.

Съдът намира за неоснователно това възражението за съпричиняване от ищеца Недялко Ганев, поради следните обстоятелства:

Установява се заключението на КСМАТЕ, че ако К.К. е пътувал без предпазна каска, то черепно- мозъчната травма би била много по-тежка – импресионни /вдадени към мозъка/ фрактури , които разкъсват мозъчната тъкан или дифузна аксонална травма, която е с много сериозни вътремозъчни поражения, както и травматични интракраниални хематоми. В този смисъл са и показанията на свидетеля Г.С.С..

            По отношение на разноските

При този изход на спора на процесуалния представител на ищеца, се дължи адвокатско възнаграждение, но доколкото не са представени доказателства за договорено безплатно оказване на правна помощ, не следва да бъде присъждано възнаграждение на основание чл. 38 Закона за адвокатурата.

На ответникът на основание чл.78, ал.3 от ГПК следва да бъдат присъдени в полза на ответника направените за разноски за експертиза и депозит за свидетели в размер на общо 194.65 лв., както и юрисконсултстко възнаграждение в размер на 100 лв., съобразно отхвърлената част от исковете.

На основание чл. 78, ал.6 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати по сметка на СГС сумата от 480 лв., представляваща държавна такса, както и разноски в размер на 139.53 лв. за експертизи, съразмерно с уважената част от иска.

Мотивиран от горното, Софийски градски съд

 

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА З.  „А.Б.“ АД, ***, да заплати на К.С.К., ЕГН **********, чрез адв. Ц.В.,***, офис 5, на основание чл. 226, ал. 1 КЗ /отм./, сумата от 12 000 лв. /дванадесет хиляди лева/, представляваща застрахователно обезщетение за претърпени неимуществени вреди - болки и страдания от травматични увреждания, в резултат на пътнотранспортно произшествие, реализирано на 23.06.2015 г. в гр. Ямбол, на кръстовището на "Христо Смирненски" и ул. „С.В.“, по вина на Й. Н.А., чиято гражданска отговорност като автомобилист за вреди, причинени при управление на лек автомобил „Тойота", модел „Айго", с рег.№ *******, към посочената дата е застрахована при ответника, ведно със законната лихва, считано от 23.06.2015 г. до окончателното й изплащане, като ОТХВЪРЛЯ иска за разликата до пълния предявен размер от 43 000 лв., като неоснователен.

ОСЪЖДА К.С.К., ЕГН **********, чрез адв. Ц.В.,***, офис 5,  да заплати на З.  „А.Б.“ АД, ***, на основание чл.78, ал.3 от ГПК, сумата от общо 194.65 лв. - разноски за експертиза и сумата от 100 лв., разноски за възнаграждение за юрисконсулт, съобразно отхвърлената част от исковете.

ОСЪЖДА З.  „А.Б.“ АД, ***, да заплати по сметка на Софийски градски съд, на основание чл. 78, ал. 6 ГПК, сумата от   480 лв. - държавна такса, както и сумата от 139.53 лв. - разноски за възнаграждение за експертизи, платени от бюджета на съда, съразмерно на уважената срещу ответника част от иска.

Решението може да се обжалва с въззивна жалба пред Софийски апелативен съд, в двуседмичен срок от връчването му.  

                                  

 

   СЪДИЯ: