Решение по дело №4/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 56
Дата: 23 март 2023 г.
Съдия: Галина Колева Динкова
Дело: 20237240700004
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 януари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                               Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

56                                                         23.03.2023 г.                             гр. Стара Загора

 

        В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

         Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на двадесет и трети февруари  през две хиляди двадесет и трета година в състав:

                   

                                                                             Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА   

                                                                                    Членове:  ДАРИНА ДРАГНЕВА      

                                                                                                     МИХАИЛ РУСЕВ   

 

при секретаря Зорница Делчева        

и с участието на прокурор Нейка Тенева

като разгледа докладваното от  съдия  Галина Динкова КАН дело № 4 по описа за 2023 год, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на В.К.Ч. с адрес ***, против Решение № 516 от 28.11.2022г., постановено по АНД № 20225530202034/ 2022г. по описа на Районен съд – Стара Загора, с което е потвърден Електронен фиш, серия К № 5395903 на ОД на МВР – Стара Загора. В жалбата са направени оплаквания за постановяване на решението в нарушение на материалния закон и при допуснати съществени процесуални нарушения - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 във връзка с ал. 2 и ал.3 от НПК във вр. с чл. 63в от ЗАНН. Твърди се, че първоинстанционният съд не е установил в пълнота правно значимите факти, кредитирани са несъществуващи доказателства и съдебният акт е обоснован на предположения. С писмено становище по същество се поддържа, че първоинстанционното решение  е постановено при неизяснена фактическа обстановка  и неправилна преценка на наличните по делото  писмени доказателства. Касаторът счита, че представената по делото снимка от АТСС е компрометирана манипулирана, тъй като не е видно  как е конкретизирано  мястото на нарушението, а текстът добавен  върху графичното изображение,  описващ мястото на нарушението,  е въведен механично  от оператора, извършил разпечатването. Твърди, че  АТСС  по инструкция за експлоатацията му, автоматично конкретизира  само координати, дата и час, т.е няма възможност да посочва описателно мястото на нарушението, няма нито едно доказателство за идентичност между описанието на мястото на нарушението и координатите на АТСС. Незаконосъобразно е кредитирана доказателствената стойност на наличния в преписката протокол с правно основание чл. 10, ал.1 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015год. издадена от Министъра на вътрешните работи, тъй като в него не бил посочен началния и крайния номер на установените нарушения /номерата на заснетите клипове/, а само общия брой - 800. По делото не било представено и задължителното заснемане на местоположението на АТСС, съгласно изискването на чл. 10, ал. 3 от цитираната по-горе наредба. Това нарушавало значително правото на защита на санкционираното лице, тъй като било невъзможно да се установи точното място, на което е било поставено АТСС и дали действително в този пътен участък е имало  въведено ограничение на скоростта или се касае за злоупотреба с правомощия на контролен орган. По изложените съображения е направено искане за отмяна на обжалваното съдебно решение и постановяване на друго по същество, с което да се отмени издадения  електронен фиш.

Ответникът по жалбата - ОД на МВР- Стара Загора, редовно и своевременно призован, не се представлява в съдебно заседание. По делото е представен писмен отговор от процесуалния му представител – юриск. М., в който оспорва основателността на касационната жалба и иска от съда да бъде оставено в сила въззивното съдебно решение. В случай, че жалбата бъде приета за основателна прави възражение за прекомерност на възнаграждението, заплатено на един адвокат и иска от съда да бъде намалено до минималния размер. Направено е искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага да бъде потвърден обжалваният съдебен акт.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

Производството пред Районен съд – Стара Загора се е развило по жалба на В.К.Ч. с адрес *** против Електронен фиш, серия К № 5395903 на ОД на МВР – Стара Загора, с който на В.К.Ч. е наложено административно наказание глоба в размер на 400лв. на основание чл. 189, ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 1, т. 4 от ЗДвП за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП. В електронния фиш е посочено, че на 18.08.2019г. в 16:15 часа, в гр. Стара Загора, ГП І-5, км.236+100, в посока към центъра на гр.Стара Загора, с МПС **** с рег.№ ****, е извършено нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство ARHCAM S1 № 11443b2, като при ограничение от 50 км/ч в населено място е установена стойност на скоростта 81 км/ч, с приспаднат километров толеранс от – 3 км. Превишената стойност на скоростта е 31 км/ч.

За да потвърди електронния фиш, Старозагорският районен съд е изложил съображения за неговата формална и материална законосъобразност. Съдът е обосновал спазването на изискванията по Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. за условията и реда за ползване за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, при констатиране на процесното нарушение.  По съществото на спора, след преценка на събраните по делото доказателства и приетата за установена въз основа на тях фактическа обстановка съдът е направил извод, че извършеното от В.Ч. нарушение по чл. 182, ал. 1, т. 4 от ЗДвП, е доказано по безспорен и несъмнен начин, като законосъобразно лицето е санкционирано с налагане на предвиденото по вид и размер административно наказание за това нарушение с издаването на електронен фиш. Съдът е изложил и съображения по наведеното оплакване за изтекла погасителна давност за ангажиране на административнонаказателната отговорност, като е приел, че в случая не е изтекла абсолютната давност от четири години и шест месеца, считано от датата на извършване на нарушението /18.08.2019г./, поради което не е налице обстоятелство, изключващо административно-наказателното преследване на нарушителя.

Решението на Старозагорския районен съд е неправилно.

От доказателствата по делото се установява, че за извършеното на 18.08.2019 г., в 16:15 часа, в гр. Стара Загора, ГП І-5, км.236+100, в посока към центъра на гр.Стара Загора, нарушение за скорост при управление на МПС ****с рег.№ **** /при ограничение от 50 км/ч в населено място, е установена стойност на скоростта 81 км/ч/, на основание чл. 189, ал. 4 във вр. с чл. 182, ал. 1, т. 4 от ЗДвП, е издаден електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, № 3015619 на ОД на МВР – Стара Загора и съответно наложена глоба в размер на 400 лв. на М. С. Ч. – собственик на МПС ****с рег.№ ****. Посоченият електронен фиш е бил връчен на М. Ч. на 14.10.2021г. /видно от приложената на л.15 от въззивното дело разпечатка от АИС АНД – „Преглед на фиш“/.  При спазване на разпоредбата на чл. 189, ал. 5 от ЗДвП, М. С. Ч. е подала декларация с вх. № 125300-18268/ 25.10.2021г. /л.11 от въззивното дело/, с която е декларирано, че на 18.08.2019 г., в 16. 15ч., МПС с рег.№ ****, е било във владение на В.К.Ч., като е било предоставено за ползване на посоченото лице в 07.30ч. на 18.08.2019г. На основание на постъпилата декларация и в изпълнение на разписаната в чл. 189, ал. 5 от ЗДвП процедура издаденият на М. Ч. ЕФ серия К, № 3015619  на ОД на МВР – Стара Загора е бил анулиран на 03.11.2021г. /видно от представената справка от АИС АНД – л.15 от въззивното дело/ и на същата дата е издаден оспореният електронен фиш серия К, № 5395903 на ОД на МВР – Стара Загора за налагане на глоба на В.К.Ч. за нарушението, установено с автоматизирано техническо средство или система / справка от АИС АНД – л.9 от въззивното дело/. Съдът приема за основателно възражението на санкционираното лице, че електронният фиш е издаден след изтичане на законово установения давностен срок по  чл. 34, ал. 1, изр. второ от ЗАНН. От датата на извършване на нарушението /18.08.2019 г. /, до най-ранната дата, на която е могъл да бъде издаден електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, № 5395903 на ОД на МВР – Стара Загора на В.Ч. – 25.10.2021 г. /датата на подадената от М. Ч. декларация по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП с вх. 125300-18268/ 25.10.2021г. в ОД на МВР – Стара Загора/, е изминал период над две години, т. е давността по  чл. 34, ал. 1, изр. второ от ЗАНН – една година от извършване на нарушението, безспорно е изтекла. С изтичането на този давностен срок, се е погасила и възможността за осъществяване на наказателно преследване срещу В.Ч.. Този извод не се променя от обстоятелството, че анулирането на електронен фиш серия К, № 3015619 на ОД на МВР – Стара Загора и издаването на новия електронен фиш серия К, № 5395903, е извършено в изпълнение на регламентираната в чл. 189, ал. 5 от ЗДвП процедура – провеждането на тази процедура е следвало да се осъществи в рамките на регламентираните в чл. 34, ал. 1 от ЗАНН давностни срокове за наказателно преследване – тримесечен от откриване на нарушителя и едногодишен от извършване на нарушението, който едногодишен срок в случая не е спазен. При липса на специална правна уредба относно сроковете за образуване, съответно за приключване на процедурата по ангажиране отговорността на нарушителя и предвид разпоредбата на чл. 1 от ЗАНН, сроковете по чл. 34, ал. 1 от ЗАНН са приложими и в производствата по издаването на електронен фиш. Макар законово регламентираните изисквания за форма, съдържание и процедура за съставяне на актовете за установяване на административни нарушения и за издаването на наказателни постановления, да са неприложими по отношение на електронните фишове за налагане на глоба за нарушения, установени с автоматизирани технически средства или системи, сроковете по чл. 34, ал. 1 от ЗАНН следва да бъдат прилагани в производствата по чл. 189, ал. 4 и сл. от ЗДвП, доколкото електронният фиш по своето правно действие представлява акт едновременно с установителни /като АУАН/ и със санкционни /като НП/ функции. В случая очевидно поради несвоевременното връчване на първоначално издадения ЕФ серия К, № 3015619 на ОД на МВР – Стара Загора и провеждането на нормативно предвидената процедура по чл. 198, ал. 5 от ЗДвП за анулиране на ЕФ повече от две години след неговото издаване, е довело до издаването на процесния електронен фиш серия К, № 5395903 на ОД на МВР – Стара Загора след изтичане на едногодишния давностен срок от извършване на санкционираното нарушение, което е недопустимо от гл. т на разпоредбата на чл. 34, ал. 1 от ЗАНН и е абсолютно основание за неговата отмяна, като незаконосъобразен.

Ето защо обжалваното съдебно решение, с която е потвърден електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, № 5395903 на ОД на МВР – Стара Загора, като постановено в нарушение на закона, следва да бъде отменено и вместо него следва да бъде постановено друго, с което електронният фиш да бъде отменен, като незаконосъобразен.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 2 във връзка с чл. 222, ал. 1 от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И     :

 

ОТМЕНЯ Решение № 516 от 28.11.2022г., постановено по АНД № 20225530202034/ 2022г. по описа на Районен съд – Стара Загора, с което е потвърден Електронен фиш, серия К № 5395903 на ОД на МВР – Стара Загора и вместо него постановява:

ОТМЕНЯ електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, № 5395903 на ОД на МВР – Стара Загора, с който на основание чл. 189, ал. 4 във вр. с чл. 182, ал. 1, т. 4 от ЗДвП, на В.К.Ч., ЕГН **********, е наложена глоба в размер на 400 лв., за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

 

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

ЧЛЕНОВЕ: 1.                                                                                                                   

                                                                                                         2.