Решение по дело №1500/2011 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 324
Дата: 21 октомври 2011 г. (в сила от 21 октомври 2011 г.)
Съдия: Иваничка Димитрова Славкова
Дело: 20113100201500
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 6 октомври 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер                               2011 г.                Град Варна

 

Варненският окръжен съд                    Наказателно отделение

На единадесети октомври               две хиляди и единадесета година

В заседание в следния състав:

                                                         Председател: Иваничка Славкова

                            Членове: Жулиета Шопова

Станчо Савов

Секретар А.Б.

Прокурор Ст.Станев

като разгледа докладваното от съдия Славкова

ЧНД № 1500  по описа на съда за 2011 г.,

за да се произнесе взе предвид:

Производството е образувано по реда на чл.44 ЗЕЕЗА за разглеждане на Европейска заповед за арест на българския гражданин П.Х.Я., издадена от председателя на шести наказателен състав при Окръжен съд- Мадрид, Кралство Испания, пп,  с искане за предаване на лицето с цел провеждане на  наказателно преследване.

В съдебно заседание представителят на Варненска окръжна прокуратура изразява становище за наличие на визираните в закона предпоставки за приложение на разпоредбата за предаване на лицето с негово съгласие на компетентния орган, издал заповедта.

Защитатата на обвиняемия счита, че следва да се приложи съкратената процедура, съгласно желанието на лицето.

Лицето, чието предаване се иска – г-н П.Я., след разясняване на процедурата при съгласие за предаване, както и на принципа на особеността, съгласно чл. 61 ал.1 от ЗЕЕЗА изразява желание да бъде предаден на испанските  власти  за извършване на разследването, провеждано  спрямо него от Окръжен съд в Мадрид.

След като съдът се увери, че съгласието на г-н Я. е дадено доброволно  и след като е узнал всички последици от това,  след изтичане на 3-дневния срок за оттегляне на даденото пред съда съгласие, съставът на съда прецени следните обстоятелства, за да постанови  решението си.

Производството по делото е образувано в 7-дневния срок след задържането на лицето от българските полицейски органи, с оглед на постъпила заповед за арест с искане за предаването му за провеждане на наказателно преследване на съдебните органи на  Кралство Испания.

Компетентен магистрат -  г-н пп - съдия  при Окръжен съд- Мадрид,  е издал европейска заповед за арест на П.Я., по отношение на когото е образувано съдебно производство за деяние по Наказателния закон  на Испания  - най-общо описано като участие в престъпна група, укривателство и фалшифициране на официални документи -  деяния наказуеми по чл.515, 517,298 т.1 и 2, 74 ар. чл.392 и 390  от НК на издаващата държава, за които се предвижда наказание „лишаване от свобода” за срок не повече от 20 години – съответно за първото престъпление три години, за второто деяние- две години и за третото деяние- също три години лишаване от свобода. 

Съгласно разпоредбата на чл.44, ал.6 ЗЕЕЗА, а в случая – при съгласие за предаване, съгласно чл. 45 ал.3 от ЗЕЕЗА, при постановяване на решението си съдът следва да прецени наличието на  условията по  чл.36,  необходимите гаранции, изискуеми по чл.41 от същия закон, както и  дали не са налице отрицателните предпоставки по чл.39  от ЗЕЕЗА, за да е допустимо предаването на лицето на издаващата  държава.

ЕЗА е издадена  за лице, което е обвинено в извършване на три деяния, наказуеми съгласно правото на  Испания с лишаване от свобода не по-малко от една година.

Първото от деянията, в които е обвинен, попада в изрично изброените  в чл. 36 ал.3 от ЗЕЕЗА тридесет и две   престъпления, за които  не се изисква двойна наказуемост, както и се предвижда наказание от три години лишаване от свобода, за него не е  необходимо да се преценява  дали е налице такава. За останалите две престъпления, в които е обвинен Я.  - укривателство и фалшифициране на официални документи – и двете деяния  съставляват и по законодателството на България. Престъплението, за което е обвинено лицето в Испания – фалшифициране на  официални документи, е престъпление по българския НК, визирано най общо в чл. 308 от НК, а укривателството съгласно испанското законодателство е  престъпление съответно на чл. 215 от НК – вещно укривателство , и двете наказуеми с лишаване от свобода.  Поради това и са условията за предаване съгласно чл.. 36 от ЗЕЕЗА.

По отношение на абсолютните предпоставки за отказ от допускане на предаване. Съгласно чл. 39 от ЗЕЕЗА е необходимо да са налични заедно или поотделно три предпоставки. Престъплението, за което е издадена заповедта, следва да е амнистирано в България и същевременно да попада в нейната юрисдикция; да е нарушен принципа non bis in idem –да е постановена окончателна присъда за същото деяние, за което е издадена заповедта от испанските власти или тя да е изтърпяна  или да не може да се приведе в изпълнение  в друга държава- член  или в България; както и  лицето да е малолетно. Нито една от тези предпоставки за отказ не е  налице.

По отношение на гаранциите, които по силата на чл. 41 ал.3 от ЗЕЕЗА следва да се предоставят от издаващата държава е необходимо да са налице следните обстоятелства- ако заповедта е издадена за български гражданин, с цел провеждане на наказателно преследване, то следва да има предварително издадена гаранция от издаващата държава, че  след като лицето ще бъде изслушано на нейна територия, ще бъде върнато в България за изтърпяване на наложеното му наказание лишаване от свобода или на мярката, изискваща задържане, като в тези случаи не се извършва трансфер на лицето. Издаващият орган е посочил изрично в заповедта за арест , раздел Ф, т.1, органът, издател на заповедта се ангажира, след провеждането на изслушването, съгласно чл. 18 и 19 на Закон 3/2003 г от 14 март, относно Европейската заповед за арест / ДВ 65/2003 г от 27 март/ да предаде обратно на българските власти лицето, чието предаване се иска. Заповедта е изготвена от председателя на шести състав при Окръжен съд Мадрид, Кралство Испания, поради което съдът счита, че са дадени гаранции от компетентен орган и те са достатъчни за да допустимо предаването на лицето, след доброволното му съгласие. 

По отношение на направеното искане в съдебно заседание за промяна на  мярката за неотклонение, съдът намира, че то не може да бъде уважено, поради законова пречка за това. Пред съда се изтъква обстоятелството, че мярката за неотклонение ”домашен арест” значително затруднява г-н Я. във връзка с необходимостта от снабдяване с нови документи за самоличност, доколкото предходните му такива са с изтекъл срок на валидност, поради продължителния му престой в затвора. Поради това  защитникът на  г-н Я. иска промяна на мярката в по-лека, която ще му позволи да извърши необходимите административни действия по снабдяването с нови документи, както и да подготви защитата си във връзка с предстоящото изслушване пред съда в Мадрид. Изтъква се също, че лицето е освободено от Затвора- София на 29.09.2011 г., условно предсрочно, с изпитателен срок от  1 година, 2 месеца и 3 дни. На следващия ден е била проведена беседа с оперативен работник, за да се установи неговото местоживеене  след изтърпяване на присъдата -  понастоящем  П.Я. живее в дома на своя брат, в гр. Варна, бул. Владислав Варненчик, №112 А, като е подал и документи за промяна на адресната регистрация и е посочен като постоянен именно този адрес. Независимо от тези доводи обаче  във всички случаи, когато съдът допуска изпълнение на заповедта за арест, то следва мярката за неотклонение да се измени  в “задържане под стража” до фактическото му предаване на издаващата държава, съгласно чл. 44 ал.7 от ЗЕЕЗА. Поради това, без да е налице възможност за преценка на горните обстоятелства,  мярката за неотклонение следва да се измени в по-тежка.

Като съобрази всичко изложено до момента настоящият състав на ВОС намира, че са налице изискуемите предпоставки, визирани в ЗЕЕЗА и издадената заповед следва да се изпълни. На основание чл. 44 ал.7 от ЗЕЕЗА следва да се измени мярката за неотклонение от “домашен арест” в “задържане под стража” до фактическото предаване на П.Я. на испанските власти.

Водим от изложените по-горе съображения и на основание чл. 45 ал.3  от ЗЕЕЗА и чл. 44 ал.7 от ЗЕЕЗА съставът на Варненски окръжен съд.  

 

Р Е Ш И:

 

ДОПУСКА предаване на П.Х. Янакаиев, ЕГН **********, възоснова на Европейска заповед за арест от 27.09.2011 год., издадена от председателя на шести наказателен състав при Окръжен съд- Мадрид, Кралство Испания, пп, за изслушване на лицето пред съда в Мадрид, насрочено за 31 януари и 1 февруари 2012 г., като с оглед на дадените гаранции в същата заповед, след изслушването следва да  бъде предадено обратно на българските власти.

 

ИЗМЕНЯ мярката за неотклонение по отношение на П. Янакаиев от “Домашен арест” в “Задържане под стража”, до фактическото му предаване на издаващата държава - Кралство Испания.

 

 

Решението е окончателно.

 

 

 

                                 Председател: 

 

                                       

Членове: