Решение по дело №345/2023 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 224
Дата: 7 септември 2023 г.
Съдия: Спас Костов Спасов
Дело: 20237200700345
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 16 юни 2023 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 224

 

гр. Русе, 07.09.2023г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд-Русе, II-ри състав, в открито заседание на тридесет и първи август през две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                                                                СЪДИЯ: Спас Спасов

 

при участието на секретаря Мария Станчева, като разгледа докладваното от съдията адм. д. № 345 по описа за 2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Постъпила е искова молба от „СМ Медикъл“ ЕООД, със седалище и адрес на управление в гр. Русе, чрез адв. М., срещу Агенция за хората с увреждания (АХУ), за присъждане на обезщетение за претърпени имуществени вреди, които са произлезли от незаконосъобразно издадено Наказателно постановление (НП) №  26/0023-3873/03.07.2018 г. на изпълнителния директор на АХУ, отменено с влязло в сила решение № 38/28.01.2019 г. по а.н.д. № 2283/2018 г. по описа на Районен съд – Велико Търново. Според исковата молба имуществените вреди се съизмерват със заплатения адвокатски хонорар на осъществилия защитата адвокат в съдебното производство срещу наказателното постановление. Претендира се ответникът да бъде осъден да заплати на ищеца обезщетение за претърпени имуществени вреди в размер на 830 лева ведно със законната лихва, считано от датата на влизане в сила на окончателното съдебно решение – 06.03.2019 г. до окончателното заплащане на сумата от 830 лв. Иска се да бъдат присъдени и направените в настоящото производство разноски.

Ответникът – Агенция за хората с увреждания, чрез юрк. Балашев в писмен отговор оспорва исковата молба като недоказана по основание и размер. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение. Прави възражение за прекомерност досежно претендираните от ищеца разноски за производството.

Прокурор от ОП - Русе изразява становище за основателност на иска.

Видно от изисканото и приложено а.н.д. № 2283/2018 г. по описа на РС – Велико Търново срещу ищеца е било издадено НП, което е било оспорено и отменено, като решението на съда е влязло в сила като необжалвано.

Направените от ищеца разноски (ако са направени), съставляващи заплатен адвокатски хонорар в общ размер 830 лв., несъмнено представляват имуществени вреди по смисъла на закона и подлежат на репариране, независимо от принципно вярното твърдение на ответника, че след като процесуалният закон (към онзи момент) не предвижда разноски, то и такива не се дължат в административнонаказателното производство.

Налице би била пряка причинно-следствена връзка между направения от ищеца разход за адвокатско възнаграждение и отмененото наказателно постановление, тъй като адвокатската защита е ангажирана именно и единствено във връзка със съдебното производство по обжалване на наказателно постановление (НП) 26/0023-3873/03.07.2018 г. на изпълнителния директор на АХУ. Ангажирането на адвокат в случая е било една закономерна последица от издаването на наказателното постановление, тъй като е логично и разумно санкционираното лице да се погрижи за защита на интересите си и негово право е да използва адвокатско съдействие за успешна защита на правата, които претендира в съдебния спор. В тази връзка твърдените от ищеца имуществени вреди се явяват пряка и непосредствена последица от незаконосъобразно издаденото наказателно постановление.

Съдът следва да отбележи, че действително законодателят не предвижда ред за присъждане на разноски в производствата по ЗАНН към момента на отмяната на наказателното постановление, което обаче не е основание за изключване на приложението на чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ. Липсващата процесуална възможност да се упражни претенцията за разноски в административнонаказателния процес налага извода, че разноските в хода му, когато той е приключил с отмяна на атакувания санкционен акт, се явяват за лицето, подложено на неоправдана административнонаказателна репресия, имуществена вреда, за която държавата дължи обезщетение на основание чл. 4 от ЗОДОВ. Действително процесуалната защита по тези дела не е задължителна съгласно чл. 94 от НПК, но това не означава, че осъществяването ѝ е в нарушение на процесуалните правила. Налице е субективен елемент на наказаното лице по отношение на реализирането му на правото на защита, което не подлежи на съдебен контрол и не може да бъде отречено по никакъв начин. Безспорно е в случая, че в съдебното производство ищецът е бил представляван от адвокат, което предполага и реалното осъществяване на тази защита, а не формалния ѝ характер.

По делото пред РС е приложен оригинал на договор за правна защита и съдействие № 167654/24.10.2018 г. с вписано договорено възнаграждение 830 лв. и начин и срок на плащане: до окончателно съдебно решение.

По настоящото дело е приложено заверено ксеро-копие на същия договор (л. 8) като на следващия ред в полето „сума“ под ред „начин и срок на плащане“ е довписано: „платено на 16.01.19 г. 830 лв. – подпис. Следващите редове – „от които в брой „ и „по сметка“ не са попълвани, респ. не е посочен начин на плащане.

Съгласно т. 1 от ТР № 1/06.11.2013 г. по т.д. № 6/2012 г. на ОСГТК на Върховния касационен съд на Република България "Съдебни разноски за адвокатско възнаграждение се присъждат, когато страната е заплатила възнаграждението. В договора следва да е вписан начинът на плащане - ако е по банков път, задължително се представят доказателства за това, а ако е в брой, то тогава вписването за направеното плащане в договора за правна помощ е достатъчно и има характера на разписка."

Как следва да се процедира, когато не е указан начинът на плащане е посочено изрично в мотивите на тълкувателния акт по т. 1:

„Само когато е доказано извършването на разноски в производството, те могат да се присъдят по правилата на чл. 78 ГПК. Ето защо в договора за правна помощ следва да бъде указан видът на плащане, освен когато по силата на нормативен акт е задължително заплащането да се осъществи по определен начин – например по банков път. Тогава, както и в случаите, при които е договорено такова заплащане, то следва да бъде документално установено със съответните банкови документи, удостоверяващи плащането. Когато възнаграждението е заплатено в брой, този факт следва да бъде отразен в договора за правна помощ, а самият договор да е приложен по делото. В този случай той има характер на разписка, с която се удостоверява, че страната не само е договорила, но и заплатила адвокатското възнаграждение“.

В случая в договора не е отразен начинът на плащане, при което следва да се приеме, че същият няма характер на разписка (както се твърди в писмените бележки), с която се удостоверява, че страната не само е договорила, но и заплатила адвокатското възнаграждение, съответно не са представени и банкови документи, удостоверяващи плащането, каквито изрични указания съдът е дал при разпределение на доказателствената тежест  с определение от 02.08.2023 г. по делото (в същия смисъл - мотивите на определение № 181/12.04.2019 г. на ВКС по гр. д. № 4037/2018 г., както и на решения № 6623/05.07.2022 г. по адм. д. № 2789/2022 г. на ВАС и решение № 11926/21.12.2022 г. по адм. д. № 2395/2022 г. на ВАС, в частите им относно разноските, и мн. други).

Договорът за правна помощ се възприема като доказателство за направени разноски (разписка) само когато в същия изрично е посочено, че договорената сума е платена в брой. При липса на отбелязване за начина на плащане на сумата подобен извод не би могъл да бъде направен, тъй като еднаква е вероятността сумата да е била платена както в брой, така и по банков път, като в последния случай договорът не би представлявал и доказателство за извършено плащане.

Искът се явява неоснователен поради липса на втората кумулативна предпоставка – доказаност на разхода за понасяне на вредата. Липсата на доказателства за него води до неоснователност на исковата претенция и тя следва да бъде отхвърлена.

В полза на ответника следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лева, платимо от ищеца на осн. чл. 78 ГПК, вр. чл. 24, изр. второ от НЗПП.

Мотивиран от изложеното съдът

 

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ иска на „СМ Медикъл“ ЕООД, със седалище и адрес на управление в гр. Русе, срещу Агенция за хората с увреждания  за присъждане на обезщетение за претърпени имуществени вреди, които са произлезли от отменено като незаконосъобразно наказателно постановление, в размер на 830 лева, ведно със законната лихва, считано от датата на влизане в сила на окончателното съдебно решение  до окончателното заплащане на сумата

ОСЪЖДА „СМ Медикъл“ ЕООД, ЕИК *********, да заплати на Агенцията за хората с увреждания сумата 100 лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

Решението може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщаването му пред Върховния административен съд

 

 

 

СЪДИЯ: