Решение по дело №1043/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 459
Дата: 20 декември 2019 г. (в сила от 7 януари 2020 г.)
Съдия: Мая Василева Гиздова
Дело: 20191510201043
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

20.12.2019

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                     Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

IV н.о.

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

26 ноември

 

2019

 
 


на                                                                                                           Година

Мая Гиздова

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Райна Боянова

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

Н А Х

 

1043

 

2019

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година.

 

                                                   Р  Е  Ш  И:

           

            ОТМЕНЯ наказателно постановление № 16-0348-002088 от 03.11.2016г., издадено от Началник РУП към ОДМВР Кюстендил,РУ Дупница, с което на Х.Д.И. с ЕГН:**********,с адрес ***,чрез адвокат В.С., са наложени административни наказания: „глоба” в размер на 500.00 лева и лишаване от правото да управлява МПС за срок от 6 месеца, на основание чл.174,,ал.1, от ЗДП,за нарушение по чл.5,ал.3,т.1 от ЗДвП, и административно наказание-„глоба в размер на 10.00 лева на основание чл.183,,ал.1,т.1,пр.1,2 от ЗДвП, за нарушение по чл.100,ал.1,т.1 от ЗДвП, и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР се отнемат общо 10 точки,като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

                        Решението подлежи на касационно обжалване, пред Кюстендилския административен съд, на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава ХІІ АПК.

 

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

МОТИВИ:

                     Х.Д.И. с ЕГН:**********,с адрес ***,чрез адвокат В.С. обжалва наказателно постановление №16-0348-002088 от 03.11.2016г.,  издадено от Началник РУП към ОДМВР Кюстендил,РУ Дупница,с което са му наложени административни наказания: : „глоба” в размер на 500.00 лева и лишаване от правото да управлява МПС за срок от 6 месеца, на основание чл.174,,ал.1, от ЗДП,за нарушение по чл.5,ал.3,т.1 от ЗДвП, и административно наказание-„глоба в размер на 10.00 лева на основание чл.183,,ал.1,т.1,пр.1,2 от ЗДвП, за нарушение по чл.100,ал.1,т.1 от ЗДвП, и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР се отнемат общо 10 точки .

Прави оплаквания за не законосъобразност и моли да бъде отменено НП, като излага доводи за допуснати процесуални нарушения.В съдебно заседание,жалбоподателя редовно призован не се явява,вместо него адвокат С.,който поддържа депозираната жалба и отново моли наказателното производство да бъде отменено като незаконосъобразно.

 

 

                        Въззиваемата страна не изразява становище по жалбата.

                        Съдът, като взе предвид доводите на страните и събраните по делото доказателства-показанията на разпитаните свидетели и писмените такива, преценени по отделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

                        На 18.10.2016г.,около 16.00 часа,жалбоподателят управлявал товарен автомобил мрака „Форд Транзит”, с рег.№КН0575ВАпо ПП-1,Е-79, при километър 336+400 в посока гр.София,когато същия бил спрян за рутинна проверка от служители на възиваемата страна.При направената му проверка същия бил изпробван за употребата на алкохол с техническо средство Алкотес Дрегер 7510 с  фабр.№ 0176,на който индикатора отчел 0,88 промила алкохол в издишания от водача въздух.На водача бил издаден талон за изпращане на медицинско изследване серия А № 044071.

                        На нарушителя бил съставен АУАН№2088 от 18.10.2016г., за установени нарушения по чл.5,ал.3,т.1, и чл.100,ал.1,т.1 от ЗДвП,като АУАН бил подписан без възражение от страна на жалбоподателя.Въз основа на съставения акт  е издадено атакуваното наказателно постановление, с което е наложено  посоченото по-горе административно наказание.

                        С оглед на така установеното, съдът счете,че жалбата е  допустима. Същата е подадена в срока по чл.59, ал.2 ЗАНН, от надлежна страна, а по същество е     основателна и съдът отмени наказателното постановление,по следните съображения.

               Обжалваното НП е издадено при допуснато процесуално нарушение водещо до отмяната му. При издаване на НП са нарушени регламентираните в чл. 42, т. 4, във връзка с чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН изисквания за точно описание на нарушението, което се вменява на административно привлеченото лице. Двете посочени по-горе разпоредби на ЗАНН следва да кореспондират помежду си, като описанието на нарушението, дадено в АУАН трябва да остане непроменено в издаденото въз основа на него НП.

                        При издаването на НП наказващият орган е нарушил императивната разпоредба на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, съобразно която следва да има пълно описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават. В НП липсва каквато и да било фактическа обстановка, в която да са описани ясно и точно обстоятелствата, при които е извършено нарушението. Налице е едно бланкетно обвинение. На практика са преписани правните норми, без да са приведени към хипотезите на тези правни норми, установените в обективната действителност факти. Правната норма обаче поначало посочва общо признаците на състава на административното нарушение, а чл. 42, т. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН изискват да се посочат конкретни факти и обстоятелства, които, като се подведат под съответната правна норма, осъществяват предвидения в нея състав на административно нарушение. За действителната фактическа обстановка съдът може да направи предположение след запознаване със събраните доказателства и издаденият АУАН. Без да е налице обаче такава в НП и да се предполага какво е имал предвид при издаването му, административно-наказващият орган, както и да се налага наказание въз основа на предположения, е недопустимо.

            Постановлението е издадено в противречие с разпоредбата на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН - не е обозначен пътния участък, в който е извършено нарушението, като актосъставителят и административно-наказващият орган /АНО/ не са навлезли в подробности, по отношение на казуса, а в следствие нарушенията на императивните  разпоредби на чл. 42, ал. 1, т. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, жалбоподателят е бил лишен от възможността да разбере становището на наказващия орган по съставомерността на допуснатото нарушение, да се ползва от привилегии на закона /за маловажност на нарушението/ и това е опорочило административно-наказателното производство. АУАН и НП са издадени при липса на съществен реквизит – липсва подробно описание на нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено. Посочи се, че  например от НП не става ясно къде е извършено нарушението, каква е била конкретната пътна обстановка, какви са били характеристиките на пътния участък, интензивността на движението. Наказателното постановление е издадено и при липсата на съществен реквизит по смисъла на чл. 57, ал. 1 , т. 5 от ЗАНН – не е описано мястото на неговото извършване. В АУАН липсва подпис на присъствалия при установяване на административното нарушение свидетел,както и посочване на неговото ЕГН.

По описания начин и жалбоподателят е бил лишен от възможността да разбере становището на наказващия орган по съставомерността на допуснатото нарушение, аргументите за установяване на някоя от формите на вината, визирани в разпоредбата на чл. 7 от ЗАНН, за да се защити адекватно. 

Нарушението на императивни разпоредби от ЗАНН, касаещи  както АУАН, така и НП е довело до опорочаване на административно-наказателното производство, поради което НП ще бъде отменено без да се обсъждат въпросите за авторството и субективното отношение на дееца.

 

 

                От друга страна, следва да се отбележи, че нарушителят не е длъжен да доказва не виновността си, а административно-наказващият орган е този, който следва да събере доказателства за извършването на нарушението от нарушителя и вината, т. е. тежестта на доказване на нарушението лежи върху него. Преди да издаде НП обаче, той не е сторил това.            

                 Описаните недостатъци не могат да се преодолеят по реда на чл. 53, ал. 2 ЗАНН, поради което съдът приема, че е нарушено правото на привлечения към административно наказателна отговорност да разбере какво нарушение се твърди, че е извършил. Затова, НП се явява неправилно и незаконосъобразно,поради което съдът го отмени, без да обсъжда последното по същество.

                         По горните съображения, съдът постанови решението си.

 

                                                                                    

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: