Решение по дело №643/2016 на Районен съд - Девня

Номер на акта: 207
Дата: 23 декември 2016 г. (в сила от 26 януари 2017 г.)
Съдия: Добрина Иванчева Петрова
Дело: 20163120100643
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 септември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№207/23.12.2016г.

 

гр. Девня

 

ДЕВНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в публично съдебно заседание на тринадесети декември през две хиляди и шестнадесета година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Д. ПЕТРОВА

 

при секретаря С.Г., като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 643/2016 г. по описа на ДРС, за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявени са искове от Р.А.Х. срещу Н.Х.Е., с правно основание чл.127, ал.2, вр. чл.143 от СК.

Ищецът твърди, че от съвместното съжителство с ответницата имат родено дете - Фани Ризова Христова, родена на *** г. Твърди, че в началото на 2015 г. се разделили, като ответницата напуснала семейното жилище и оставила детето на неговите грижи и на грижите на близките му. Ищецът твърди, че оттогава той полага грижи по отглеждането и възпитанието на детето, подпомаган от неговите близки. Твърди, че ответницата напълно се е дезинтересирала от отглеждането на малолетното дете, като с действията си създава опасност за правилното му  развитие.

Моли, съдът да постанови решение, с което да предостави упражняването на родителските права по отношение на детето Фани Ризова Христова, ЕГН **********, родена на *** г. на бащата Р.А.Х., ЕГН **********. Местоживеенето на детето Фани Ризова Христова, ЕГН **********, родена на *** г., да бъде при бащата Р.А.Х., ЕГН **********, на адрес: ***. Да бъде определен режим на лични отношения на майката с детето, като същата взема при себе си детето всяка първа и трета неделя на месеца от 09.00 до 18.00 ч. и 20 дни през лятото. Да бъде осъдена майката Н.Х.Е. да заплаща месечна издръжка в полза на детето Фани Ризова Христова в размер на 250 лв., считано от 01.10.2015 г. – една година назад, с падеж всяко пето число на месеца за който се дължи, до настъпване на законна причина за прекратяването й.

В едномесечния срок за отговор ответницата не депозира писмен отговор, не изразява становище.

ДСП – Девня, изразява становище, че в дома на бащата Р.А.Х. детето получава необходимото внимание, разбиране и изцяло се задоволяват потребностите му. Бащата е създал добра битово-хигиенна обстановка и социално-икономическа среда за правилното психо-физическо развитие на дъщеря си Фани Ризова Христова. Излага се становище, че е необходимо детето Фани да има контакти и с двамата родители и разширения роднински кръг, тъй като детето е в ниска възраст, в която се формира като личност.

Съобразно събраните по делото доказателства, настоящият състав приема за установено следното:

Видно от представено по делото копие на удостоверение за раждане изд. въз основа на акт № 247 от 12.02.2014 г. Фани Ризова Христова е родена на *** г. от майка Н.Х.Е. и баща Р.А.Х..

В представения социален доклад по случая ДСП – Девня излага, че от раждането на детето Фани в продължение на седем месеца двамата родители съвместно са задоволявали потребностите му. Излага се, че от месец септември 2014 г. когато майката напуснала семейното жилище и оставила детето на грижите на баща му, бащата заедно с роднините си полагат грижи и издържат малолетното дете. Сочи се, че бащата осигурява всичко необходимо за детето си – облекло, обувки, храна, играчки, занимателни материали, книги и лични вещи. На детето е осигурена потребността му от комуникация с връстници и обучение, потребността му от здравеопазване, осигурено е лично пространство, дом, отдих и развлечения, като бащата и роднините му го водят на детски площадки, разходки, на гости на роднини. В доклада се излага, че детето е силно привързано към бащата и роднините му, с които съжителства. Детето им се доверява, търси близостта им. Сочи се, че бащата желае и прави всичко възможно детето да има контакти с майка си и роднините й, но те не желаят връзка с него.

По искане на ищеца са разпитани свидетелите Ани Фанкова Христова и Иван Димитров Митков. От показанията на свид. Христова, чиито показания съдът цени с оглед разпоредбата на чл.172 от ГПК, се установява, че когато детето било на шест месеца майката го оставила в къщи и заминала, като оттогава до момента за него се грижи тя. От показанията на свид. Митков се установява, че от почти две години майката изоставила детето, като оттогава до момента не го е гледала, не е изпращала нищо и нищо не е давала за него. Установява се още, че бащата с помощта на майка си се грижат за детето Фани и то много добре.

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

При разделеното живеене на родителите, те нямат възможност ежедневно да вземат решения, относно упражняването на конкретно право на детето, както и относно цялостното упражняване на родителските права. Това неудобство, засягащо пряко интереса на детето, се разрешава с иск по чл.127, ал.2 от СК. Това е и разрешението на въпроса, възприето в множество решения на ВКС, постановени по приложението на чл.71, ал.2 и чл.72 от СК от 1985 г. /отм./ - виж напр. решение № 1218 от 27.12.1999 г. на ВКС по гр. д. № 1129/99 г., II г. о. Така е и в разглеждания случай.

Между страните не се спори, че живеят разделени, както и че детето живее при баща си. Така на практика с предявения иск по чл.127, ал.2 от СК бащата търси да закрепи юридически едно вече съществуващо фактическо положение, доколкото по безспорен начин се установява, че родителските права спрямо детето се упражняват и непосредствените грижи за него се полагат само от бащата. Предмет на настоящото производство е само проверката дали това положение съответства на най–добрия интерес на детето. В настоящия казус по безспорен начин са установени битовата осигуреност, добрата и спокойна среда в която живее Фани, като тези факти не са оспорени от ответницата и не са наведени отрицателни твърдения спрямо тях. Съдът се съобразява както с изложеното от ДСП гр. Девня, така и с императивата на чл.59, ал.4 от СК и приема, че възпитателските качества на бащата, полагани до момента от него и неговите родителски грижи, както и заявеното от него желание да се грижи за детето налагат уважаването на иска и определяне местоживеенето на детето при бащата, като последица от това е и упражняването родителските права спрямо Фани от баща й.

В съответствие с изложеното, на основание чл.127, ал.2 във вр. с чл.59, ал.4 от СК, съдът следва да определи и режим на лични отношения на майката с детето, както следва: всяка първа и трета неделя на месеца от 09.00 до 18.00 ч. и 20 дни през лятото, когато бащата не ползва платен годишен отпуск.

Съдът е сезиран с искове с правно основание чл.143, ал.2 от СК за присъждане на издръжка в полза на малолетното дете Фани и която дължи ответницата, като майка на детето и след като родителите не живеят заедно. Посочената разпоредба предвижда, че родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца, независимо от това, дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Правото да получи издръжка е безусловно, като е достатъчно наличието на качеството "непълнолетно лице" по отношение на претендиращия издръжката, а размерът на издръжката, съгласно чл.142, ал.1 от СК, се определя в зависимост от две величини - нуждите на детето, което има право на издръжка и възможностите на родителя, който я дължи, като е определен в ал.2 на същата разпоредба само минималния размер на издръжката на едно дете и която е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата, която към настоящия момент е 420 лв. или минималната издръжка е от 105 лв. Нуждите на детето се преценяват с оглед на правилното му отглеждане, здравословното състояние, възраст, нуждите от получаване на образование на детето и задоволяване на неговите потребности.

Режимът на родителското алиментно задължение е специален и характерен и се отличава с особената взискателност спрямо родителите и с особената си благоприятност спрямо децата. Родителите са длъжни да издържат своите ненавършили пълнолетие деца, независимо дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си.

Преценявайки материалните възможности на родителите и потребностите на детето Фани, навършило 2 години, с оглед неговата възраст, съдът намира, че общата негова издръжка следва да е в размер на 200 лв., от които майката да заплаща 120 лв., а бащата да осигурява 80 лв. Преимущественото парично участие на майката се обуславя от обстоятелството, че бащата полага непосредствени грижи по отглеждането и възпитанието на детето. В разглежданата хипотеза съдът преценява преди всичко нуждите и интересите на дето Фани с определяне на издръжка в посочените размери за него ще се осигурят такива условия на живот каквито би имало, ако родителите му живееха заедно. Заплащането на месечна издръжка в размер на 120 лв. за детето Фани, не биха затруднили ответницата, тъй като тя е в трудоспособна възраст и би могла да си намери работа и да реализира доход поне в рамките на средния за страната. По делото не се установи майката да има задължения и към други низходящи, не се установи да е нетрудоспособна, поради което осигуряването на издръжка в определения от съда размер не би я затруднило.

Следва да бъде уважен и иска за заплащане на издръжка за минало време считано от 01.10.2015 г., тъй като от събраните по делото гласни доказателства се установи, че от две години майката е напуснала бащата и детето /свид. Христова и Митков/. Съответно до него момент грижите за детето са били полагани от двамата родители. Ответницата не ангажира доказателства, че е заплащала издръжка за детето след раздялата, поради което искът за заплащане на издръжка за минало време се явява основателен. Събраните гласни доказателства потвърждават, че майката не е полагала грижи за детето и заплащала издръжка през последната година.

С оглед на размера на присъдената издръжка и на основание чл.78, ал.6 ГПК, ответницата следва да бъде осъдена да заплати държавна такса по сметка на ДРС в размер на 170.40 за иска по чл.143 СК и държавна такса в размер на 50.00 лв. за иска по чл.149 от СК.

Разноски не се претендират, поради което не се дължи произнасяне.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето Фани Ризова Христова, ЕГН ********** на бащата Р.А.Х., ЕГН **********.

ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на детето Фани Ризова Христова, ЕГН ********** при бащата Р.А.Х., ЕГН ********** ***.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични контакти на майката Н.Х.Е., ЕГН **********, с детето Фани Ризова Христова, ЕГН **********, както следва: всяка първа и трета неделя на месеца от 09.00 до 18.00 часа и 20 дни през лятото, когато бащата не ползва платен годишен отпуск.

ОСЪЖДА Н.Х.Е., ЕГН **********, ДА ЗАПЛАЩА месечна издръжка в полза на детето Фани Ризова Христова, ЕГН **********, чрез неговия баща и законен представител Р.А.Х., ЕГН **********, в размер на 120.00 лв. (сто и двадесет лева), считано от 01.10.2015 г., ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска, платима до пето на число на месеца, за който се дължи, до настъпване на законна причина за изменението или прекратяването й, на основание чл.143 и чл.149 от СК, като отхвърля иска за горницата над 120.00 лв. до претендираните 250.00 лв.

ОСЪЖДА Н.Х.Е., ЕГН **********, да заплати по сметка на РС - Девня държавна такса исковете по чл.143 и чл.149 от СК общо в размер на 220.40 лв. (двеста и двадесет лева и 40 стотинки).

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред ВОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: