Решение по дело №113/2021 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 юли 2021 г.
Съдия: Силвия Иванова Димитрова
Дело: 20217160700113
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 116

 

гр. Перник, 09.07.2021 г.

 

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

 

Административен съд – Перник, в открито съдебно заседание на тридесети юни две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАЙЛО ИВАНОВ

   ЧЛЕНОВЕ:  СЛАВА ГЕОРГИЕВА

        СИЛВИЯ ДИМИТРОВА

 

при съдебния секретар А.М. и с участието на прокурор Росица Ранкова от Окръжна прокуратура - Перник, като разгледа, докладваното от съдия Силвия Димитрова КАНД № 113/2021 г. по описа на Административен съд – Перник, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по реда чл.208чл.228 от АПК, във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Регионална инспекция по околната среда и водите – София, представлявана от директора инж. Ирена Петкова, против Решение № 7/09.04.2021 г., постановено по АНД № 1529/2020 г. по описа на Районен съд – Перник, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 60/24.08.2020 г., издадено от директора на РИОСВ – гр. София, с което на „***“ АД, на основание чл.200, ал.1, т.6 от Закона за водите е наложена имуществена санкция в размер на 4000,00 лв. за извършено нарушение по чл.116, ал.1, т.1, вр. чл.200, ал.1, т.6 от Закона за водите.

Касаторът моли да бъде отменен обжалвания акт и да бъде потвърдено наказателното постановление, като сочи, че при издаването на последното не са извършени нарушения на процесуалните правила и материалният закон е приложен правилно. Счита, че решението на първоинстанционния съд е постановено в противоречие със събраните и приети доказателства, както и че не са обсъдени възраженията му. Същият не изпраща представител в съдебно заседание.

Ответникът по касационната жалба – „***“ АД – гр. Перник, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, кв. ***, редовно призован, се представлява от юрисконсулт С.С.. Оспорва касационната жалба и моли съда да я остави без уважение.

Окръжна прокуратура – Перник, чрез прокурор Росица Ранкова, счита решението на първоинстанционния съд за неправилно и незаконосъобразно и предлага на съда да го отмени.

Административен съд – Перник, в настоящия състав, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните и изложените от тях съображения, обсъди събраните по делото доказателства и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение със закона, при съобразяване обхвата на съдебен контрол съгласно чл.218 от АПК и чл.220 от АПК, намери следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 от АПК, от лице по чл.210, ал.1 от АПК, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт. С оглед на това тя е процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

С оспореното Решение № 7/09.04.2021 г. по АНД № 1529/2020 г., Районен съд – Перник е отменил Наказателно постановление /НП/ № 60/24.08.2020 г., издадено от директора на РИОСВ – гр. София, с което на „***“ АД, на основание чл.200, ал.1, т.6 от Закона за водите е наложена имуществена санкция в размер на 4000,00 лв. за извършено нарушение по чл.116, ал.1, т.1, вр. чл.200, ал.1, т.6 от Закона за водите.

Съдът е възприел описаната в АУАН и НП фактическа обстановка, а именно: на 07.05.2020 г., в 09:22 ч., в РИОСВ – Перник постъпил сигнал от областния управител на област Перник с № С-49/07.05.2020 г. за пробив на дигата на сгуроотвал „7-ми септември“, собственост на „***“ АД. В 09:33 ч. на същата дата било постъпило и уведомяване от топлофикационното дружество за пропуск на вода от западната страна на дигата на сгуроотвала. Било посочено, че е възможно водите да достигнат до река Струма, както и че са предприети незабавни действия за отстраняване на аварийния пропуск като е осигурена техника – багери, челен товарач и камиони.

От страна на РИОСВ – Перник е извършена проверка, в която освен нейни служители се включили и представители на множество държавни и местни органи и институции. Констатирано било, че сгуропепелна маса /шламови води/ изтичат от скъсаната дига на сгуроотвала, заливат намиращият се в непосредствена близост стадион „Калкас“, а после постъпват в дере Калкас, по което чрез бетонов канал се вливат във водоприемника - р. Струма. Констатациите от проверката били отразени в Протокол № 117/07.05.2020 г. на РИОСВ – Перник.

За определяне замърсяването на водния обект – р. Струма, от РИОСВ съвместно с БДЗБР и акредитирана лаборатория на ИАОС – София били взети водни проби от повърхностни води от пет пункта по течението на реката. Резултатите от анализите били отразени в протоколи за изпитване на ИАОС и протоколи за вземане на извадка от води на ИАОС. В пробите от първите два пункта били установени превишения по показатели електропроводимост и манган, за нормите за „добро“ екологично състояние по Наредба № Н-4/2012 г. за характеризиране на повърхностните води. Прието било, че превишенията са в резултат от аварийната ситуация, последвалото залпово замърсяване, причинено от пробива в дигата на сгуроотвал „7-ми септември“, и заустване на наситени със сулфати и неразтворени вещества шламови води.

Въз основа на установеното фактическо положение контролните органи приели, че аварийната ситуация и последвалото замърсяване са в резултат на бездействието или неправилните действия по експлоатация и наблюдението за сигурността на сгуроотвала от страна на оператора „***“ АД – гр. Перник. Срещу последното бил съставен АУАН № 63/2020/25.06.2020 г., в който било прието, че дружеството не е изпълнило задължението си да опазва водния обект – дере „Калкас“, приток на река Струма, от замърсяване и увреждане, като е причинило замърсяване на същия вследствие пробива в дигата на сгуроотвал „7-ми септември“ и заустване на шламови води, наситени със сулфати и наличие на неразтворени вещества – нарушение на чл.116, ал.1, т.1, вр. чл.200, ал.1, т.6 от Закона за водите /ЗВ/.

При предявяване на акта на законния представител на дружеството, същият вписал, че изложи възраженията си допълнително и действително, в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН депозирал такива като оспорил да е извършил вмененото му нарушение. След проверка по реда на чл.52, ал.4 от ЗАНН, базирайки се на събраните по преписката доказателства, наказващият орган издал Наказателно постановление № 60/24.08.2020 г., с което на основание чл.200, ал.1, т.6 от ЗВ наложил на „***“ АД – гр. Перник имуществена санкция в размер 4000 лв., затова че на 07.05.2020 г., в кв. Калкас, гр. Перник, в качеството си на оператор на сгуроотвал „7-ми септември“, не е изпълнил задължението си да опазва водния обект – дере „Калкас“, приток на р. Струма, от замърсяване и увреждане с цел поддържане на необходимото количество и качество на водите и здравословна околна среда, съхраняване на екосистемите, запазване на ландшафта и предотвратяване на стопански щети, включително постигане на добро химично и екологично състояние на повърхностните води, предвид изтичане от скъсаната дига на сгуроотвал „7-ми септември“ на промишлени отпадъчни води, без пречистване към водоприемника – нарушение на чл.116, ал.1, т.1, вр. чл.200, ал.1, т.6 от ЗВ.

При горните данни, районният съд е приел, че в административнонаказателното производство срещу „***“ АД – гр. Перник са допуснати съществени процесуални нарушения, тъй като при съставяне на АУАН и издаване на НП не са изпълнени изискванията на чл.42, т.5 и чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН за точно посочване на нарушените законови разпоредби. Прието е, че изложените в двата документа фактически констатации не са относими към елементите на визирания административнонаказателен състав, а формираният правен извод за наличие на нарушение и правното му квалифициране по чл.116, ал.1, т.1, вр. чл.200, ал.1, т.6 от ЗВ е приет за незаконосъобразен. Посочено е, че разпоредбата на чл.116 от ЗВ въвежда общ принцип за опазване на повърхностните води от замърсяване, поддържане на добро количество и качество с цел постигане на тяхното добро екологично и химично състояние. Според съда, тази разпоредба не установява конкретно правило за поведение или забрана за определен субект и не може да бъде основание за ангажиране на административнонаказателна отговорност. Отделно е приел, че обвързването на чл.116 с нормата на чл.200, ал.1, т.6 от ЗВ в конкретния казус е неправилно, тъй като фактите на нарушението не кореспондират на заложеното в състава на същата норма изпълнително деяние на нарушението, а сочат на друго.

Настоящият състав намира, че обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, при надлежното му сезиране с допустима жалба, поради което е валидно и допустимо.

Същото е и правилно. Фактическата обстановка по делото е установена при спазване принципите на чл.13 и чл.14 от НПК, вр. с чл.84 от ЗАНН. Събрани са писмени и гласни доказателства, относими към всички факти, включени в предмета на доказване. Изводите за осъществяването на правно релевантните факти са направени след обективно, всестранно и пълно обсъждане на приобщения доказателствен материал в неговата съвкупност. В решението е обективирана извършената от съда дейност по оценка на доказателствата, като са посочени фактите, които са приети за установени и доказателствата за това. Изложени са аргументи във връзка с всички заявени от страните оплаквания и възражения. При провеждане на съдебното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Отразената в наказателното постановление фактическа обстановка е безспорно установена от събраните по делото доказателства. Същата обаче не се субсумира от състава на нарушение по чл.116, ал.1, т.1, вр. чл.200, ал.1, т.6 от ЗВ. В тази връзка са изложени подробни съображения от Районен съд – Перник, които настоящият касационен състав на Административен съд – Перник напълно споделя.

Предвид всичко изложено настоящия състав намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон. Не са налице релевираните в касационната жалба касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК за отмяната му. Затова на основание чл.221, ал.2 от АПК то следва да бъде оставено в сила.

Така мотивиран и на основание чл.221, ал.2 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд – Перник

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 7/09.04.2021 г., постановено по АНД № 1529/2020 г. по описа на Районен съд – Перник.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

 

ЧЛЕНОВЕ:   1./п/

 

 

                                                             2./п/