Решение по дело №1/2022 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 февруари 2022 г. (в сила от 21 февруари 2022 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20227190700001
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 януари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   № 31

 

Гр. Разград, 21 февруари 2022 год.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на петнадесети февруари две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                                                            

при секретаря Ралица Вълчева и в присъствието на прокурора …….  разгледа докладваното от съдията адм. дело № 1 по описа за 2022 г.  и за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 145 и сл. от АПК във вр. с чл. 172, ал. 5 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП).

Образувано е по жалба на Д. А. К. от гр. Ц. К. обл. Р. против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка (ЗППАМ) №21-1075-000452/13.12.2021г. на Началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР Разград, с която на основание чл. 171, т. 2а, б. „а“ от ЗДвП е прекратена за срок от 8 месеца регистрацията на посоченото там МПС, нейна собственост.

В жалбата и по същество се излагат доводи, че тази заповед е незаконосъобразна, като издадена в противоречие с материалния закон и неговата цел. Твърди, че поради влошеното здравословно състояние на нейния фактически съпруг, който живее в с. Езерче, обл. Разград, се налага често пътуване с този автомобил. С оглед на това иска от съда да отмени оспорената ЗППАМ, като вместо спиране от движение на процесното МПС да се определи някаква глоба.

         Ответникът по делото не се представлява в съдебно заседание и не ангажира съда със становище по спора.

Разградският административен  съд, след като прецени събраните по делото доказателства, които съобрази с доводите и становището на страните, констатира следното:

         Жалбата е допустима, като подадена в срок, от надлежна страна срещу акт, който подлежи на съдебен контрол. Разгледана по същество тя е неоснователна по следните фактически и правни съображения:

Събраните по делото писмени доказателства сочат, че на 12.12.2021г. в 14: 30 часа по път RAZ1160 ( Цар Калоян –Ветово), на около 3 км. преди гр. Цар Калоян полицейски служители при ОДМВР – Разград, Сектор „Пътна полиция“ спрели за проверка лек автомобил „Рено Меган Сценик“ с рег. № ** ******, собственост на Д. К., управляван от Т. М. К. (син на жалбоподателката).

След справка в базата данни на МВР е установено, че водачът е лишен от право да управлява МПС по административен ред със ЗППАМ №17-1075-000442/ 29.05.2017г.. С посочената заповед на основание чл. 171, т. 1, б. „а“ от ЗДвП временно е отнето свидетелството за управление на моторно превозно средство (СУМПС) на Т. К., тъй като е установено, че не отговаря на медицинските и психологическите изисквания за водачи на МПС. В нея е посочено, че лицето страда от психично заболяване, като състоянието му се е влошило и не му е позволявало да разбира свойството и значението на действията си и да ръководи постъпките си, поради което е прекратено и образувано срещу него наказателно производство. СУМПС му е отнето до отпадане на основанието за това, като няма данни да е преустановено действието на наложената принудителна административна мярка (ПАМ). Следователно към 12.12.2021г. Т. К. е бил лишен по административен ред от право да управлява МПС, което обстоятелство е било известно на жалбоподателката.

При тези данни е прието, че с противоправното си поведение  водачът е извършил нарушение по чл. 150а, ал. 1 от ЗДвП и срещу него е съставен АУАН серия GA бл. №504325/ 12.12.2021г. Същият е надлежно връчен и подписан от нарушителя без възражения.

Въз основа на така установените факти с оспорената ЗППАМ по отношение на жалбоподателката, в качеството ѝ на собственик на процесния лек автомобил, на основание чл. 171, т. 2а, б. „а“ от ЗДвП е приложена предвидената там ПАМ – прекратяване на регистрацията на посоченото МПС за срок от 8 месеца. Тази заповед е предмет на съдебен контрол в настоящето производство.

         Съдът намира, че оспореният акт е валиден, като постановен от компетентен орган, съобразно правомощията му, произтичащи от разпоредбата на чл.172,  ал.1 от ЗДвП и  приложените Заповед № 8121з-1524/09.12.2016г. на Министъра на вътрешните работи и Заповед №330з- 2544/18.09.2018 г. на Директора на ОД на МВР – Разград. Тя е издадена в установената от закона писмена форма и съдържа реквизитите, изискуеми по чл. 172 от ЗДвП във вр. с чл. 59, ал. 2 АПК, включително фактическите и правни основания, обосновали административния орган да приложи конкретната ПАМ. В хода на административното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и норми, които да съставляват самостоятелно основание за отмяна.

ЗППАМ е издадена и в съответствие с материалния закон. Съгласно приложената разпоредба на чл. 171, т. 2а, б. „а” от ЗДвП принудителна административна мярка прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 6 месеца до 1 година се налага на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, което е лишено от право да управлява МПС по съдебен или административен ред. Събраните писмени доказателства  безспорно установяват, че на посочените дата и място жалбоподателката е предоставила собственото си МПС да се управлява от нейния син Т. К., който е бил лишен от това право по административен ред. С оглед на това съдът намира, че са били налице фактическите и правни основания, възприети и обосновали административния орган  за да постанови своя акт. В този случаи той действа в условията на обвързана компетентност, поради което при установено нарушение е длъжен да приложи и съответната ПАМ.

Спазена е и преследваната от закона цел. ПАМ са инструмент на държавата за обезпечаване на законосъобразното осъществяване на определени правоотношения чрез налагане на държавната принуда. Те имат превантивен характер, като тяхното предназначение е да се осуети възможността на дееца да извърши други подобни нарушения и да се предотвратят неблагоприятните последици от това. Именно, с оглед непосредствената цел за ограничаване на евентуално противоправно поведение и обезпечаване на обществения интерес, е наложена и процесната ПАМ, която има ограничено по време действие, само в рамките на нормативно установения срок.  В казуса със ЗППАМ е определен срок на действие от 8 месеца,  който е под средния размер, предвиден от закона и в съответствие на принципа на съразмерност, установен в чл. 6 от АПК.

Въз основа на така изложените съображения съдът намира, че предявената жалба като неоснователна и недоказана следва да бъде отхвърлена.

Мотивиран така и  на основание чл. 172, ал. 2 от АПК Разградският административен съд

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Д. А. К. от гр. Ц. К., обл. Р. против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка №21-1075-000452/13.12.2021г. на Началник група в Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР Разград, с която на основание чл. 171, т. 2а, б. „а“ от ЗДвП е прекратена регистрацията на посоченото там МПС за срок от 8 месеца.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

СЪДИЯ : /п/