Решение по дело №804/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 785
Дата: 19 април 2019 г. (в сила от 24 юли 2019 г.)
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20195330200804
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

                                   Р      Е      Ш      Е     Н     И      Е             7 8 5

        

 

                                      гр. Пловдив, 17.04.2019г.

 

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

         Пловдивски районен съд, VІII н.с., в публично съдебно заседание на двадесет и осми февруари две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ТАСЕВ

 

                                                                                                     

при секретаря Ваня Койчева, като разгледа АНД № 804/2019г. по описа на ПРС, VІІІ наказателен състав, за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 343897-F379336 от 22.06.2018г., издадено от М. М. П. - С. – *** ТД НАП, с което на „Ям-2014“ ЕООД, с ЕИК по Булстат *********, представлявано от Н. Д. И., ЕГН: ********** със седалище и адрес на управление *** е наложено административно наказание, а именно: ГЛОБА в размер 800 лева за извършено нарушение на разпоредбите на чл.3, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2016г. на МФ и във връзка с чл. 118,ал.1 от ЗДДС.

Дружеството жалбоподател „ЯМ 2014“ ЕООД – редовно призован, не изпраща представител, като моли с депозираната срещу постановлението жалба , моли Съда да отмени атакуваното наказателно постановление, като неправилно и незаконосъобразно, като алтернативно предлага да бъде намален размера на наложената имуществена санкция.

         Въззиваемата страна – ТД на НАП гр.Пловдив – редовно призована,   изпраща представител – гл.юрк. А., който моли Съда да потвърди изцяло атакуваното НП като правилно и законосъобразно.

         Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното:

 

Жалбата е основателна.

С акт за установяване на административно нарушение от 03.04.2018г.

за това, че при извършена оперативна проверка на 27.03.2018г. в 16.30 ч. в обект - заведение за бърза закуска , находящ се в гр.Пловдив.ул." Петко Каравелов " №32 и стопанисван от „ЯМ-2014" ЕООД с ЕИК по БУЛСТАТ ********* е констатирано , че „ЯМ-2014" ЕООД в качеството му на задължено лице по чл.З от Наредба №Н-18/13.12.200бг. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства на МФ не регистрира и отчита всяка извършена продажба на стоки от търговския обект.чрез издаване на фискални касови бележки от въведеното в експлоатация за обекта ФУ, с което е допуснато нарушение на разпоредбите на същата наредба.

Записано било от проверяващите, че по този начин са нарушени разпоредбите на чл.3, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2016г. на МФ .

Жалбоподателят е подписал съставения АУАН, като от бланката на акта е видно, че е бил уведомен за правото си в тридневен срок да направи своите възражения по реда на чл.44, ал.1 от ЗАНН. Както при подписването на акта, така и в законоустановения 3-дневен срок от страна на нарушителя не са били депозирани възражения.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и атакуваното наказателно постановление, в което административнонаказващият орган е възприел залегналата в акта фактическа обстановка и е подвел констатираното нарушение по реда на чл.3, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2016г. на МФ  и е определил размера на имуществената санкция на 800/осемстотин/ лева.

Актосъставителят А.И.И., редовно призован, се явява в съдебно заседание, като заявява , че по повод извършена проверката на 27.03.2018г. в обект за бързи закуски в гр. Пловдив ул. „Петко Каравелов“ 32, при направена контролна покупка за закуски форнети на стойност 1 лев не е бил издаден фискален бон от фискалното устройство регистрирано за обекта. Актът бил съставен в ТД НАП Пловдив на ул. „Радецки“ в присъствието на управителя на фирмата, след като актосъставителят се уверил в неговата самоличност.

 С жалбата , активирала настоящото административнонаказателно производство не се оспорва фактическата обстановка по констатиране на нарушението и по съставянето на акта за установяване на административно нарушение. Въпреки , че в същата се твърди на неправилност и незаконосъобразност на атакуваното наказателно постановление, с нея се прави искане до настоящия Съд да приеме , че конкретния казус касае маловажен случай.

Настоящата съдебна инстанция намира, че вмененото във вина на дружеството - жалбоподател нарушение е установено по един безспорен и категоричен начин. Категорично се установява , че при извършената контролна покупка не е не регистрирана и отчетена конкретно извършената продажба от търговския обект чрез издаване на фискална касова бележка от въведеното в експлоатация за обекта ФУ. Въпреки липсата на доказателства за извършени и дреги сходни нарушения на база неотчитане на продажби , както в АУАН , така и в НП е записано, че „не се регистрира и отчита всяка извършена продажба”, въпреки липсата на каквито и да били данни по същото или друго време, при проверка на конкретния обект да са били установени такъв вид нарушения, което от своя страна налага извода , че в случая се касае за инцидентно такова. Ако и в други периоди при извършени проверка са били констатирани такъв вид нарушения , , то наказващият орган е следвало да отрази такива факти, а от самото постановление се установява , че нарушението „е за първи път”

Предвид изключително ниската степен на обществена опасност на констатираното нарушение , както и незначителните вредни последици , които биха настъпили от неотчитането на направената от проверяващите контролна покупка и то на стойност 1 /един/ лев, наказващият орган е следвало след преценка на събраните по административнонаказателната преписка доказателства да не налага административно наказание, а предупреди дружеството нарушител, че при повторно констатиране на такъв вид нарушение ще бъде санкционирано със съответната имуществена санкция. Прилагане разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН се явява най- справедлива и адекватна предвид доказаната ниска степен на обществена опасност на нарушението.   

 

 

Р        Е       Ш       И       : 

 

 

ОТМЕНЯВА Наказателно постановление № 343897-F379336 от 22.06.2018г., издадено от М. М. П. - С. – *** ТД НАП, с което на „Ям-2014“ ЕООД, с ЕИК по Булстат *********, представлявано от Н. Д. И., ЕГН: ********** със седалище и адрес на управление *** е наложено административно наказание, а именно: ГЛОБА в размер 800 /осемстотин/ лева за извършено нарушение на разпоредбите на чл.3, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2016г. на МФ и във връзка с чл. 118,ал.1 от ЗДДС.

 

Решението не е окончателно и подлежи на обжалване пред  Административен съд гр.Пловдив в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: (п)

 

 

         ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

         И. Й.