Решение по дело №1229/2020 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 260062
Дата: 4 март 2021 г. (в сила от 20 март 2021 г.)
Съдия: Вероника Антонова Бозова
Дело: 20201420201229
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Враца, 04.03.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВРАЧАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, НО, 1-ви състав, в публично заседание на четвърти февруари две хиляди и деветнадесет и първа година в състав:

 

                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВЕРОНИКА БОЗОВА

 

при участието на секретаря Р. Маркова

като разгледа докладваното от съдията

н.а.х.д. №1229/2020 г. по описа на ВрРС

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59-63 ЗАНН

Образувано е по жалба на П.П.И.,***, против Наказателно постановление /НП/ №20-0967-002570 от 08.12.2020 г. на началник група към ОДМВР Враца, сектор ПП Враца, с което на основание чл.174, ал.3, пр.1 ЗДвП, за нарушение по чл.174, ал.3 ЗДвП, на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 2000 лв. и е постановено лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца.

 

В жалбата се твърди, че НП е неправилно и незаконосъобразно. Изтъква се, че в хода на административно-наказателното производство са допуснати нарушения и че обвинението е неясно. При това се прави искане за отмяна на НП.

В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от адв. М. Б. – ВрАК, която поддържа жалбата и моли за отмяна на НП, както и за присъждане на направените разноски.

 

Пред първоинстанционния съд са събрани нови гласни доказателства – разпитан е св. Н. Н..

 

Врачански районен съд, като прецени събраните по делото доказателства и наведените доводи, приема за установено от ФАКТИЧЕСКА СТРАНА следното:

На 06.08.2020 г., около 07:30 часа, в с. Тишевица, на ул. Васил Коларов, жалбоподателят управлявал лек автомобил – Опел Астра с рег. №ВР9122АР. До №13 същият бил спрян за проверка от св. Н. Н. – мл. автоконтрольор към ОДМВР Враца, сектор ПП Враца. В хода на проверката св. Н. Н. поканил жалбоподателя да бъде тестван за употреба на алкохол с техническо средство Алкотест Дрегер 7510 с фабричен номер ARNА-0121, но тъй като жалбоподателят отказал да даде проба, му бил издаден талон за медицинско изследване с номер 0031939.

 С оглед отказа на жалбоподателя да бъде изпробван за употреба на алкохол с техническо средство, св. Н. Н. съставил АУАН №281486, в който посочил, че е осъществено нарушение по чл.174, ал.3 ЗДвП. АУАН е съставен в присъствието на жалбоподателя, като в същия не са вписани възражения.

На 08.12.2020 г., въз основа на съставения АУАН, при идентично словесно описание на нарушението и субсумирането му под нормата на чл.174, ал.3 ЗДвП, е издадено атакуваното НП, с което на основание чл.174, ал.3, пр.1 ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 2000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца.

 

Така изложената фактическа обстановка се установява въз основа показанията на св. Н. Н., които съдът кредитира като логични, последователни и незаинтересовани. Свидетелят Н. лично е извършил проверка на жалбоподатея и лично е поканил същия да бъде изпробван за употреба на алкохол, като жалбоподателят отказал. Свидетелят установява и обстоятелствата около съставянето на АУАН.  Съдът се отнесе с доверие към показанията на свидетеля. Кредитира и приложените по делото писмени доказателства. Доколкото обаче същите са еднозначно установяващи релевантните по делото обстоятелства, съдът не намира за необходимо да ги анализира по-прецизно.

 

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от ПРАВНА СТРАНА следното:

Жалбата е подадена в установения в чл.59, ал.2 ЗАНН 7-дневен срок, от надлежна страна и срещу подлежащо на обжалване наказателно постановление, поради което се явява процесуално допустима и следва да се разгледа по същество. Разглеждайки я по същество, съдът намира следното:

Актът за установяване на административно нарушение е съставен при спазване на предвидена в чл.40 и чл.43 ЗАНН процедура и съдържа предвидените в чл.42 ЗАНН реквизити. Наказателното постановление е изготвено съгласно изискванията на чл.57, ал.1 ЗАНН, като описаното нарушение кореспондира изцяло с посоченото в АУАН. И АУАН и НП са издадени от компетентни органи и са съставени в сроковете по чл.34, ал.1 и ал.3 ЗАНН.

Не се споделя изложеното в жалбата, че описаното в АУАН и НП обвинение е неясно, тъй като не може да се разбере дали жалбоподателят се обвинява в това, че е отказал да изпълни предписание за изследване с доказателствен анализатор, дали за медицинско изследване и взимане на биологична проба за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта или за отказ да бъде проверен с техническо средство за установяване на употребата на алкохол. Видно и от АУАН и от НП е, че във фактическото обвинение по ясен и недвусмислен начин е отразено, че жалбоподателят е обвинен в това, че е отказал да бъде изпробван за употреба на алкохол с техническо средство. Действително, при посочването на нарушената норма, същата освен цифрово е изписана и словесно и то в цялост. Но това, че текстовата част на правната норма съдържа няколко изпълнителни деяния, по никакъв начин не създава объркване какво е вмененото обвинение, тъй като във фактическата част то е изписано по ясен начин. Ето защо съдът приема, че оплакванията на жалбоподателя в тази насока са неоснователни.

Не се установяват и каквито и да е други нарушения на административно-наказателната процедура, като не могат да се споделят и доводите в жабата, че проверяващите не са изпълнили задълженията си и не са обяснили достатъчно ясно какво трябва да направи жалбоподателя и къде да отиде за да даде кръв за медицинско изследване. От доказателствената съвкупност по делото се установява, че извършващият проверката е изпълнил вменените му в закона задължения и това. В случая е налице отказ от страна на жалбоподателя да бъде изпробван за употребата на алкохол и твърденията му в насока, че проверяващите е следвало да положат повече усилия, за да му разяснят процедурата, не намират опора в закона.

Предвид изложеното, разглеждайки НП от материалноправна гледна точка, съдът счита, че от доказателствено обезпечената фактологическа картина по категоричен начин се установява, че на 06.08.2020 г., около 07:30 часа, в с. Тишевица, на ул. Васил Коларов, жалбоподателят е управлявал лек автомобил Опел Астра с рег. №ВР9122АР и при извършена му проверка е отказал да бъде тестван за употреба на алкохол с техническо средство Алкотест Дрегер 7510 с фабричен номер ARNА-0121. С това от обективна страна е осъществен състава на чл.174, ал.3 ЗДвП. Извършеното от жалбоподателя е и субективно съставомерно, тъй като е извършено при съзнаване на обществената опасност на деянието и на неговите последици.

Правилна и законосъобразна е и наложената на жалбоподателя санкция. Съобразно чл.174, ал.3, пр.1 ЗДвП, отказът на жалбоподателя да бъде тестван за употреба на алкохол с техническо средство подлежи на санкциониране с глоба в абсолютно определен размер от 2000 лв. и с лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца. Именно такова е административното наказание, наложено на жалбоподателя, при което съдът приема, че НП е правилно и законосъобразно и в тази му част.

Водим от горното и приемайки, че НП е правилно и законосъобразно, съдът прие, че същото следва да се потвърди, а жалбата като неоснователна, трябва да се остави без уважение.

 

Така мотивира и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН съдът

 

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №20-0967-002570 от 08.12.2020 г. на началник група към ОДМВР Враца, сектор ПП Враца, с което на основание чл.174, ал.3, пр.1 ЗДвП, за нарушение по чл.174, ал.3 ЗДвП, на П.П.И.,***, е наложена глоба в размер на 2000 лв. и е постановено лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд – гр. Враца в 14-дневен срок от датата на получаване на съобщението, че решението е изготвено.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: