Определение по дело №718/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 592
Дата: 4 юли 2019 г. (в сила от 11 декември 2019 г.)
Съдия: Радостин Стоянов Радиев
Дело: 20192330200718
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 18 юни 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ №592/4.7.2019г.

гр. Ямбол, 04.07.2019 год.

 

         ЯМБОЛСКИЯ РАЙОНЕН СЪД, VІІІ състав в закрито съдебно заседание на четвърти юли през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАДОСТИН РАДИЕВ

 

като разгледа докладваното от съдията РАДИЕВ

ЧНД №   718   по  описа на съда за 2019 год.

За да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производство е образувано по жалба от П.Л.Б. с настоящ адрес Република Полша, гр. В. , ул. С. * м 13 срещу постановление за прекратяване  на досъдебно производство на ЯРП от 15.05.2019 год. по ДП № 1167/07 год.  по описа на РУ Ямбол. В жалбата се навеждат доводи за необоснованост на постановлението.

         Съдът, след като се запозна с жалбата, постановлението на ЯРП и материалите по досъдебното производство , намира, че жалбата е процесуално допустима,  подадена в срок  от лице, което има право на жалба. Разгледана по същество същата е неоснователна поради следните съображения:

         Досъдебното производство ДП № 1167/07 год.  по описа на РУ  Ямбол се води срещу неизвестен извършител извършено престъпление по чл.194, ал.1 от НК на 09.11.2017 год.  Същото е образувано на 13.12.2007 год. На 25.07.2008 год. е спряно до разкриване на извършителя на престъплението.   На 15.05.2019 год. наказателното производство е възобновено и е прекратено. За да прекрати производството прокурора е приел, че е изтекъл давностния срок визиран в чл.80, ал.1, т.3 от НПК.

 

Съдът, в настоящия си състав намира, че представителят на държавното обвинение правилно е преценил че, за горепосоченото престъпление е предвидено наказание лишаване от свобода до осем години, поради което десет годишния давностен срок за наказателно преследване съгласно разпоредбата на чл.80 ал.1, т.3 от НК е изтекъл, тъй като кражбата е извършена на 05-09.11.2017 год. Съгласно разпоредбата на чл. 79, ал. 1, т. 2 НК наказателното преследване се изключва, когато е изтекла предвидената от закона давност. Под давност в наказателното право се разбира период от време, определен в закона, с изтичането на който държавата губи правото си да осъществи наказателно преследване или да изпълни наложено наказание. Давностните срокове, предвидени в НК, са посочени в години, като всяка година, изтича на съответната дата, на която е началото на давностния срок. Давността се прекъсва с всяко действие на компетентен държавен орган, предприето за упражняване на съответното правомощие на държавата, като след прекъсването, започва да тече нова давност. По общо правило давността, която погасява наказателното преследване, започва да тече от довършването на престъплението, както изрично е посочено в чл. 80, ал. 3 НК. В настоящият случай, деянието е извършено 05-09.11.2017 год. , което се установява от събраните в хода на производството писмени и устни доказателствени средства.

Съгласно  Тълкувателно решение № 96 от 01.11.1961г. по н. д. № 76/1961г. на ОСНК на ВС, давността се прекъсва с привличането на лицето в качеството на обвиняем или възбуждането на наказателно производство срещу определено лице за конкретно деяние от надлежно оправомощените от закона органи. В настоящият случай, наказателното производство не е възбудено срещу конкретно лице, а е било водено срещу неизвестен извършител, не е привличано и лице в качеството му на обвиняем.

С изтичане на давностния срок се е погасило наказателното преследване, доколкото не са се проявили обстоятелства и не са били предприети действия от страна на компетентните органи, които действия да имат за последица спиране или прекъсване на давността. В настоящия случай, продължаването на наказателното преследване не зависи от разрешаването на някой предварителен въпрос с влязъл в сила съдебен акт, каквото основание е визирано в чл. 81, ал. 1 НК. На следващо място, в хода на образуваното наказателно производство, не е налице и хипотезата на чл. 81, ал. 2 НК, тъй като от страна на компетентните органи, каквито в случая се явяват, органите на досъдебното производство, не са били предприети действия, имащи процесуална стойност и водещи до възбуждане на наказателно производство срещу определено лице за конкретно извършено престъпление и до привличането му в качеството му на обвиняем, а наказателно производство се е водило срещу неизвестен извършител.

С оглед на всичко изложено, към датата на която е прекратено наказателното производство от страна на държавното обвинение, а именно 15.05.2019г. е бил изтекъл, предвиденият в чл.80, ал.1, т.3 НК давностен срок, поради и което към настоящият момент, е изключена възможността държавата да осъществи наказателно преследване, за осъщественото деяние, тъй като е налице основанието визирано в чл.24, ал.1, т.3 от НПК, за прекратяване на наказателното производство, именно до който извод е достигнал и представителят на държавното обвинение.

 

С оглед гореизложеното и на основание чл.243 ал.5 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

         ПОТВЪРЖДАВА постановлението на ЯРП от 15.05.2019 год. за прекратяване на досъдебно производство  № 1167/07 год. по описа на РУ  Ямбол.

         Преписи от определението да се изпратят на ЯРП и П.Л.Б. по електронната му поща.

         Определението подлежи на обжалване и протестиране в седем дневен срок пред ЯОС.

         Делото да се върне на ЯРП.

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: