Определение по дело №1091/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1707
Дата: 7 юни 2022 г.
Съдия: Наталия Георгиева Дичева
Дело: 20227050701091
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 май 2022 г.

Съдържание на акта

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

         /           ….2022 година, гр. Варна

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВАРНА, IV-ти тричленен състав, в закрито съдебно заседание на втори юни през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ГАНЕВА

ЧЛЕНОВЕ : 1. МАРИЯНА ШИРВАНЯН

2. НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия НАТАЛИЯ ДИЧЕВА чКНАХД №1091 по описа за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 229 и сл. от АПК, вр. чл. 63д, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по частна жалба, подадена от ОБДХ-Варна, чрез процесуален представител срещу Определение №260000/27.01.22г. по НАХД № 74/20г. на РС-Девня, с което е оставена без уважение молбата на същата страна по  чл. 248 ГПК за изменение на въззивното решение в частта за разноските.

Правят се доводи, че неправилно въззивният съд е определил размера на адвокатското възнаграждение и се иска изменение на обжалваното определение като се моли съдът да го измени до минимума съгласно Наредба  №1/09.07.2004г.  за МРАВ.

            Изтъква се, че от представените по делото договори за правна помощ,  както и  от издадени фактури  и извлечение от разплащателната сметка, дружеството безспорно извършило разноски в производство, но те не обвързват съда, защото не е ясно каква е връзката между адв. Т. и „Адв.дружество Т.и Д.“.

            Ответникът в представен по делото писмен отговор счита искането за неоснователно, тъй като пред въззивната инстанция са представени договор за правна помощ и съдействие и фактури за заплащане на адв.хонорар като е осъществено и активно представителство.

            Съдът като съобрази доводите на молителя с характера на производството и ги съпостави с данните по делото, намира искането за  неоснователно, а определението - правилно.

С обжалваното определение №260000/27.01.22г. по НАХД № 74/20г. на РС-Девня,  е оставена без уважение молбата на същата страна по  чл. 248 ГПК за изменение на въззивното решение в частта за разноските.

ДРС е приел, че жалбата на „Свинекомплекс Брестак“АД срещу НП №ЗЖ-3/14.02.2020г. на ОБДХ Варна е основателна и е отменил оспореното НП. Решението е оставено в сила от АС-Варна с Решение № 1262/11.10.21г. по КНАХД № 1227/2021г.  

Съгласно разпоредбата на чл. 63д от ЗАНН, в производствата пред районния и административния съд, както и в касационното производство страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК.

Съгласно разпоредбата на чл. 78, ал. 1 ГПК заплатените от ищеца такси, разноски по производството и възнаграждение за един адвокат, ако е имал такъв, се заплащат от ответника съразмерно с уважената част от иска, а според чл. 78, ал. 5 ГПК ако заплатеното от страната възнаграждение за адвокат е прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото, съдът може по искане на насрещната страна да присъди по-нисък размер на разноските в тази им част, но не по-малко от минимално определения размер съобразно чл. 36 от Закона за адвокатурата. Съдът правилно е преценил, че делото се отличава с фактическа и правна сложност, че страната е била защитавана своевременно и активно от процесуалния си представител. Чл. 18,ал.2 от Наредба № 1/2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения предвижда, че по административни дела с определен материален интерес , в случая 10000лв., адв.хонорар е 830лв. Съдът е присъдил общ размер на адв.хонорар от 2046лв. и 726,13лв. за в.л. В случая въззивният съд е присъдил по-висок размер от минималния, изхождайки от вътрешното си убеждение и като е взел предвид посочените по-горе обстоятелства- активно процесуално представителство, множество с.з., назначена СМВЕ, писмени защити и др.

При основателност на жалбата и отмяна на наложената имуществена санкция, разноските на жалбоподателя, следва да присъдят на ответника. Относно възражението, че липсва връзка между адв.Д.Т. и Адв.дружество „Т. и Д.“, следва да се посочи, че на л.44 от КНАХД № 1227/2021г.  по описа на АС Варна е приложено адвокатско пълномощно, с което “Свинекомплекс Брестак“АД упълномощава заедно и поотделно адв.С. Т., адв.С. Б. и адв.Д.Т. с пълни процесуални права по делото.

            Искането за разноски от ответната страна по частната жалба - „Свинекомплекс Брестак“АД, в размер на 452,40лв, съдът намира за неоснователно, поради следното:

Производството по чл.248, ал.1 от ГПК вр. чл.144 АПК не е самостоятелно съдебно производство, а е продължение на делото по повод на дължимостта и размера на направените от страните разноски пред РС-Девня. Това е предвидена възможност съдът, който е постановил приключващият съответната инстанция акт да го допълни в частта касаеща разноските, като отстрани пропуска си да се произнесе по своевременно направено искане за присъждане на такива, респ. да го измени, когато разноските са определени неправилно, каквито са и правомощията на настоящата инстанция при отмяна на определението по чл.248, ал.1 от ГПК на първоинстанционния съд и произнасяне по същество. Тъй като произнасянето на първоинстанционния съд и на касационния по направеното искане за допълване или изменение на съдебния акт в частта за разноските е само допълнение на постановения вече приключващ делото акт пред съда, нови разноски за производството по чл.248 ГПК не следва да се присъждат, тъй като това не е производство със самостоятелен предмет.

Предвид на горното, АС-Варна,

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Определение №260000/27.01.22г. по НАХД № 74/20г. на РС-Девня.

           

Определението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

          2.