Определение по дело №92/2019 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 март 2019 г. (в сила от 4 април 2019 г.)
Съдия: Галя Петкова Иванова
Дело: 20197220700092
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

№ …

 

гр. Сливен, 22. 03. 2019 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в закрито заседание на двадесет  и  втори  март,  две  хиляди  и  деветнадесета  година,  в  състав:

 

                                     АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪДИЯ:  ГАЛЯ  ИВАНОВА

 

            Като разгледа докладваното от административния съдия административно дело № 92 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, съобрази  следното:

 

            Производството по делото е образувано по жалба от И.Р.Р. с адрес: ***, подадена против Решение от заседание на Съвета на секция „Автотранспорт, текстил и дизайн“ на Колеж – Сливен към Технически университет – София, взето по Протокол № 1 от 21.01.2019 г., в частта му по т. 1 – Учебно натоварване на преподавателите за летен семестър на учебната 2018 / 2019 г. В жалбата е заявено искане оспореното решение да бъде обявено за нищожно.

От документите по делото е видно, че с Решение от заседание на Съвета на секция „Автотранспорт, текстил и дизайн“ /“АТД“/ на Колеж – Сливен към Технически университет /ТУ/ – София, взето по Протокол № 1 от 21.01.2019 г., в частта му по т. 1– Учебно натоварване на преподавателите за летен семестър на учебната 2018/ 2019 г., е прието учебно натоварване на преподавателите от Секция “АТД“ на Колеж – Сливен за летен семестър на учебната 2018 / 2019 г. и е възложено учебно натоварване на хоноруваните преподаватели и лекции на нехабилитирани щатни преподаватели за летен семестър на учебната 2018 / 2019г.

Съдът счита, че разглеждането на жалбата е процесуално недопустимо, по следните съображения:

Съгласно чл. 53, ал. 6 от Конституцията на Република България, Държавата упражнява контрол върху училищата. Една от формите на контрол е предвидена в чл. 38 от Закона за висшето образование /ЗВО/ – актовете на органите за управление на висшето училище могат да се обжалват пред съда по реда на Административнопроцесуалния кодекс /АПК/. Създадената правна възможност за обжалване по реда на АПК е средство за защита срещу административни актове– актове, издавани от органите на управление на висшите училища, когато те действат в качеството си на административен орган по смисъла на § 1, т. 1 от ДР на АПК.

Предмет на оспорване в настоящото производство е решение от заседание на Съвета на секция в Колеж към ТУ – София, с което е прието учебно натоварване на преподавателите от секцията и е възложено учебно натоварване на хоноруваните преподаватели и лекции на нехабилитирани щатни преподаватели за летен семестър на учебната 2018 / 2019 г. Процесното решение не е административен акт и не е издадено от орган за управление на висшето училище по смисъла на чл. 24, ал. 1 от ЗВО.

Колежът е основно звено на висшето училище /чл. 26г, ал. 1 от ЗВО/. Органи за управление на колежа са общото събрание, съветът на колежа и неговият директор /чл. 26г, ал. 2 от ЗВО/. Структурата на колежа и функциите на неговите органи за управление се определят в правилника за дейността на висшето училище /чл. 26г, ал. 4 от ЗВО/. В Правилника за устройството и дейността на ТУ – София /достъпен на интернет страницата на ТУ – София/ е предвидено, че: Правомощие на Съвета на Колежа е да контролира учебната натовареност на членовете на академичния състав в съответствие с приетите от Академичния съвет нормативи /чл. 53, ал. 2, т. 13/; Секцията е звено на департамент или колеж с безкатедрена структура, което осъществява учебна, художественотворческа и научноизследователска дейност по една дисциплина или група сродни дисциплини /чл. 61/; Учебната дейност, предвидена в учебните планове, се възлага на лицата по чл. 119 /хабилитиран научно-преподавателски и научно-изследователски състав, заемащ академичните длъжности „доцент” и „професор”, нехабилитиран научно-преподавателски и научноизследователски състав, заемащ академичните длъжности „асистент” и „главен асистент”, и нехабилитирани лица/, от катедрените съвети, а на лицата по чл. 121 /хонорувани преподаватели/ и чл. 124 /учени и преподаватели от страната и чужбина като гост-преподаватели/ – от съвета на основното звено по предложение на катедрените съвети /чл. 125, ал. 1/; Изнасянето на лекции се възлага на хабилитирани лица или по изключение на нехабилитирани лица с научно-образователна степен „доктор” с решение на съвета на основното звено, където се четат учебните дисциплини /чл. 125, ал. 2/.

От анализа на цитираните разпоредби от ЗВО и от Правилника за устройството и дейността на ТУ – София, се налага извод, че предвидената в учебните планове учебна дейност се възлага съответно от катедрените съвети и от съвета на основното звено по предложение на катедрените съвети. Когато възлага учебна дейност, катедреният съвет или съответно съветът на основното звено действа не като административен орган по смисъла на § 1, т. 1 от ДР на АПК, а като орган на висшето училище за ръководство на учебната дейност. Оспореното в настоящото производство решение не е взето от орган за управление на висшето училище по смисъла на чл. 24, ал. 1 от ЗВО и не е административен акт. Оспореното решение представлява вътрешнослужебен акт. Няма правна норма, която да определя начина на преподаване на една учебна дисциплина. Напротив, в чл. 20 от ЗВО законодателят изрично е приел, че е въпрос на академична свобода преподаването, обучението, творческите изяви във висшето училище. Въпрос на целесъобразност, определена в рамките на съответната професионална структура, е дали, как и от кого да се преподава определена специалност. В случая е взето решение в рамките на академичното самоуправление на висшето училище, което академично самоуправление, съгласно чл. 21, ал. 1, т. 3 и т. 4 от ЗВО, се изразява в самостоятелно определяне на научно-преподавателския състав и в самостоятелно разработване и изпълнение на учебни планове.

С оглед на гореизложеното, настоящият съдебен състав счита, че не е налице годен предмет на обжалване, поради което жалбата е недопустима и като такава следва да се остави без разглеждане, а образуваното съдебно производство– да се прекрати.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 159, т. 1 от АПК, Административен съд – Сливен

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на И.Р.Р. с адрес: ***, подадена против Решение от заседание на Съвета на секция „Автотранспорт, текстил и дизайн“ на Колеж – Сливен към Технически университет – София, взето по Протокол № 1 от 21.01.2019 г., в частта му по т. 1 – Учебно натоварване на преподавателите за летен семестър на учебната 2018 / 2019 г.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 92 / 2019 г. по описа на Административен съд – Сливен.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховен административен съд на Република България в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

                                                    АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪДИЯ: