Присъда по дело №107/2018 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 май 2018 г.
Съдия: Люлин Венелинов Лозанов
Дело: 20181300600107
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 23 април 2018 г.

Съдържание на акта

                               П  Р  И  С  Ъ  Д  А 

                                              №43

                                  гр.Видин, 17.05.2018 год.

                           В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВИДИНСКИ  ОКРЪЖЕН  СЪД ……район………………

На седемнадесет май

две хиляди и осемнадесета година в открито съдебно заседание,

в следния състав:

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: Л. Л.

                                    ЧЛЕНОВЕ:  В. М.

                                                         Р. Д.

на секретаря   Н. К.

в присъствието на прокурора М.К. разгледа докладвано от съдията Л.Л.  ВНОХД   107  по  описа за   2018г.

       Въз основа на  данните  по  делото  и  Закона

 

                                      П  Р  И  С  Ъ  Д  И:

         

          ОТМЕНЯ присъда № 168/27.03.2018г. по НОХД № 132/2018г., по описа на Районен СъдВидин, В ЧАСТТА  с която: подсъдимия Г.О.Б. с ЕГН ********** е признат за ВИНОВЕН в това, че на 27.10.2017 год. в обитавано от него жилище - апартамент № 8, находящ се в гр. Видин, ж-к "Г. Б." № *, вх.*, ет.* отглеждал растения от рода на конопа - 7 /седем/ бр.зелени стръкове с различна височина - от 0.40м. до 0.70м., засадени в различни по размер и цвят саксии, които по външни белези и химичен състав представляватконоп", с тегло 5.62 гр. и съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол 2%, на стойност 33.72лв. /тридесет и три лв. и 72ст./ в нарушение на установените правила съгласно чл. 3, ал. 1, т. 1 и ал. 2 и чл.29, ал.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите /ЗКНВП/, вр. Приложение № 1 - Списък I – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицинакъм чл. 3, т. 1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични /НРКРВН/, като случаят е маловажен - престъпление по чл.354в, ал.5, във вр. с ал.1 от НК, за което и на основание чл.354в, ал.5, във вр. с ал.1, във вр.с чл.55, ал.1, т.2, б."б" и чл.36 от НК, подсъдимия Б. е осъден и му е наложено наказание „ПРОБАЦИЯ“, като съвкупност от следните пробационни мерки:

Задължителна регистрация по настоящ адрес два пъти седмично за срок от две години;

Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от две години;

          На основание чл.55, ал.3 от НК не е наложено предвиденото кумулативно по-леко наказаниеглоба;

          Подсъдимия Г.О.Б. е оправдан по повдигнатото обвинение по чл.354в, ал.1 от НК;

          На основание чл. 59, ал.1 и ал.2 от НК е приспаднато времето, през което спрямо подсъдимия е била взета мярка за неотклонениезадържане под стражаили друго задържане по реда на НПК, ЗМВР или друг закон, свързано с престъплението,

 

ВМЕСТО КОЕТО, ПОСТАНОВИ

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Г.О.Б., роден на ***г. в гр.Видин, местоживеене ***, българин, български гражданин, с основно образование, неженен, безработен, осъждан, с ЕГН: ********** за ВИНОВЕН в това, че на 27.10.2017 год. в обитавано от него жилище - апартамент № 8, находящ се в гр. Видин, ж-к  Г. Б. № *, вх.*, ет.* отглеждал растения от рода на конопа - 7 /седем/ бр.зелени стръкове с различна височина - от 0.40м. до 0.70м., засадени в различни по размер и цвят саксии, които по външни белези и химичен състав представляватконоп", с тегло 5.62 гр. и съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол 2%, на стойност 33.72лв. /тридесет и три лв. и 72ст./ в нарушение на установените правила съгласно чл. 3, ал. 1, т. 1 и ал. 2 и чл.29, ал.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите /ЗКНВП/, вр. Приложение № 1 - Списък I – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицинакъм чл. 3, т. 1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични /НРКРВН/, за което и на онование чл.354в, ал.1 във вр. с чл.55, ал.1, т.1 и ал.3 от НК, ОСЪЖДА подсъдимия Г.О.Б., като му налага наказание „лишаване от свобода“ за срок от 3 месеца, при първоначален „общ“ режим, съобразно чл. 57,  ал. 1, т.3 от ЗИНЗС.

На основание чл.68, ал.1 от НК, подсъдимия Г.О.Б., със снета по – горе самоличност, следва да изтърпи и наложеното му с присъда № 438/30.08.2017г. /влязла в сила на 15.09.2017г./ по НОХД № 1191/2017г. на Районен съд - Видин наказание „лишаване от свобода“ за срок от 1 година, при първоначален „общ“ режим, съобразно чл. 57,  ал. 1, т.3 от ЗИНЗС.

На основание чл. 59, ал.1 и ал.2 от НК ЗАЧИТА времето през което подсъдимия Г.О.Б., със снета по – горе самоличност е бил задържан по мярка за неотклонение „задържане под стража“ или на друго основание по реда на НПК, ЗМВР или друг закон, включително и за времето от 04.04.2018г. до настоящия момент, през което време подсъдимия Б. ***, с оглед предишна МНО „задържане под стража“, отменена с определение на ВРС от 27.03.2018г. по НОХД № 132/2018г. на ВРС, влязло в сила на 04.04.2018г., като ПРИСПАДА това време от срока на наложеното наказание „лишаване от свобода“.

ПОТВЪРЖДАВА  присъда 168/27.03.2018г. по НОХД № 132/2018г., по описа на Районен СъдВидин, в останала й част.

          Присъдата може да се обжалва  и /или/  протестира в петнадесет дневен срок  от  днес пред Върховния Касационен Съд.

 

 

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:          

 

 

 

                                                              ЧЛЕНОВЕ:     1.

 

                                                                                         2.

 

                                  

        

                                                    

                   

Съдържание на мотивите

            МОТИВИ към присъда № 43/17.05.2018г. по НОХД 107/2018г., по описа на Окръжен съд – Видин.

 

            С присъда № 168/27.03.2018г. по НОХД № 132/2018г., по описа на Районен Съд – Видин, подсъдимия Г.О.Б. с ЕГН ********** е признат за ВИНОВЕН в това, че на 27.10.2017 год. в обитавано от него жилище - апартамент № **, находящ се в гр. Видин, ж-к "***" № ***, вх.****, ет**** отглеждал растения от рода на конопа - 7 /седем/ бр.зелени стръкове с различна височина - от 0.40м. до 0.70м., засадени в различни по размер и цвят саксии, които по външни белези и химичен състав представляват „коноп", с тегло 5.62 гр. и съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол 2%, на стойност 33.72лв. /тридесет и три лв. и 72ст./ в нарушение на установените правила съгласно чл. 3, ал. 1, т. 1 и ал. 2 и чл.29, ал.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите /ЗКНВП/, вр. Приложение № 1 - Списък I – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“ към чл. 3, т. 1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични /НРКРВН/, като случаят е маловажен - престъпление по чл.354в, ал.5, във вр. с ал.1 от НК, за което и на основание чл.354в, ал.5, във вр. с ал.1, във вр.с чл.55, ал.1, т.2, б."б" и чл.36 от НК, подсъдимия Белчев е осъден и му е наложено наказание „ПРОБАЦИЯ, като съвкупност от следните пробационни мерки:

Задължителна регистрация по настоящ адрес два пъти седмично за срок от две години;

Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от две години.

            На основание чл.55, ал.3 от НК не е наложено предвиденото кумулативно по-леко наказание „глоба.

            Подсъдимия Г.О.Б. е оправдан по повдигнатото обвинение по чл.354в, ал.1 от НК.

            На основание чл. 59, ал.1 и ал.2 от НК е приспаднато времето, през което спрямо подсъдимия е била взета мярка за неотклонение „задържане под стража или друго задържане по реда на НПК, ЗМВР или друг закон, свързано с престъплението.

            На основание чл.53, ал.1, б."а" от НК са отнети в полза на Държавата веществените доказателства, а именно:

-                             найлонова, бяла на цвят торбичка с надпис „хранителен магазин магнит", съдържаща 6 бр. найлонови празни пакети от торфена смес от 5 литра, като пет от тях с надпис „торфена смес за декоративни растения" и 1бр. - „Торфена смес за цъфтящи растения ";

-                           2 бр. празни опаковки от халогенни лампи;

-1 бр. празна кафява саксия;

-                           2 бр. празни саморъчно направени саксии от пластмасови бутилки;

-                           3 бр. хартиени ролки от фолио - бели на цвят;

-                           парче употребявано алуминиево фолио с диаметър около 20см.;

-                           алуминиево фолио, залепено около саксиите;

-                           3 бр. халогенни крушки ведно с кабели и щепсел;

-                           3 бр. опаковки с торове за растения;

-                           гумени ръкавици.

            Против присъдата в срок е подаден протест от Районна прокуратура - Видин. В протеста са развити съображения, че присъдата е неправилна, тъй като е постановена в нарушение на Закона, а наложеното наказание е явно несправедливо. Предлага се присъдата да бъде отменена и да бъде постановена друга с която подсъдимия да бъде осъден по повдигнатото му обвинение по чл.354в, ал.1 от НК, да му се наложи наказание „лишаване от свобода“, да се приложи чл.68, ал.1 от НК и да се отмени приложението на чл.55, ал.1, т.2, б. „б“ и чл.55, ал.3 от НК.          

            Прокурора от Окръжна прокуратура – Видин заяви в с.з., че поддържа протеста, моли присъдата да бъде отменена и да бъде постановена друга с която подсъдимия да бъде признат за виновен по повдигнатото му обвинение, и ме са наложи наказани в минимален размер, респ. „лишаване от свобода“ за срок от 2 години и „глоба“ 2000 лева. 

            Подсъдимия в с.з. заяви, че много съжалява за стореното от него и моли да се потвърди присъдата на ВРС.

            От доказателствата по делото, преценени по отделно и в съвкупност, настоящия състав на ВОС прие за установена следната фактическа обстановка:

            На 26.10.2017г. свидетеля С.В. А. и колегата му М. Н. – полицаи към ОД на МВР – Видин предприели обход в района около адрес ж.к. „******“**** вх.***, ап.** в град Видин. Забелязали подсъдимия Г.О.Б., който излязъл от входа на блока, където е апартамента му. Носейки две найлонови торби, Б. пресякъл уличното платно и отишъл до контейнерите за смет. Свидетелят А. се отправил към Б.. В момента в който подсъдимия изхвърлил торбите в контейнера, А. видял, че от едната стърчали няколко картонени рола от фолио, като изпаднала и топка смачкано алуминиево фолио. Свидетеля А. се представил на Б. и му поискал документи за самоличност. Бил извършен оглед на найлоновите торби, при което се установило, че съдържат: 2 бр. празни опаковки от халогенни лампи с надпис „ЕКО 30 105W, 1 бр. празна кафява саксия, 2 бр. празни саморъчно направени саксии от пластмасови бутилки, 3 бр. хартиени ролки от фолио - бели на цвят, парче употребявано алуминиево фолио с диаметър около 20см. И 6 бр. найлонови празни пакети от торфена смес от 5 литра, като пет от тях с надпис „торфена смес за декоративни растения" и 1бр. - „Торфена смес за цъфтящи растения“. Посочените предмети били иззети.

            На 27.10.2017г. при извършване от надлежните органи на процесуалното действие „претърсване и изземване в недвижим имот находящ се в гр.Видин, ж.к. „*****“***, вх***, . ап.*** – дом на подсъдимия Г.О.Б., в негово присъствие, били открити седем стръка зелени растения от рода на конопа, засадени в пластмасови  саксии, различни на цвят. Те били разположени в стая под прозореца ѝ, в обособено пространство /ниша/, респ. в ляво- прозорец и стена, в дясно- легло, върху което били поставени два стола. Върху столовете и стената било залепено фолио. Над столовете били заковани летви, от които на кабели висели три светещи лампи /крушки/, като захранващия кабел бил включен в контакт. В помещението имало  бутилка от минерална вода 1,5 литра, зелено шише с надпис „лактофол“, бяло шише с надпис „compo“, зелено шише с надпис „Тор за растеж на растения“. До саксиите имало пластмасова кофа /до половината пълна с пръст/ и лопатка. На място бил направен полеви наркотест, който установил, че растенията реагират на канабис. Пред служителите на ОДМВР-Видин подсъдимия обяснил, че растенията са негови и че ги отглежда с цел лична употреба. Били намерени и иззети и предмети послужили за отглеждането на конопените растения, а именно алуминиево фолио, 3 бр. ел. крушки с кабели, 3 бр. опаковки с торове за цветя и 1 бр. гумени ръкавици.

            Видно от заключението на  дактилоскопна експертиза № Д-10/15.11.2017г., дактилоскопните следи №1 и №5 намерени и иззети с Протокол за претърсване и изземване от 27.10.2017г. в дома на подсъдимия – имот на адрес гр.Видин, ж.к. „*****“***, вх.***, ет.***, ап.***, са годни за идентификация и са оставени от пръсти на подсъдимия Б..

            Видно от заключението на физикохимична експертиза № 83/15.12.2017г., намерените и иззети с Протокол за претърсване и изземване от 27.10.2017г. 7 броя растения, като суха зелена растителна маса с нето тегло 5,62 грама, по външни белези и химичен състав представляват коноп със съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол - 2%. Конопът е включен в Списък I – Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния се ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични /НРКРВН/, приета на основание чл.3, ал. 2 и 3 от ЗКНВП.

            Видно от заключението на съдебно-оценъчна експертиза от 31.07.2017г. стойността на отглежданото от подсъдимия високорисково наркотично вещество „коноп е 33,72 лева към 26.10.2017г.

            Така установената фактическа обстановка се доказва от: обясненията на подсъдимия Б.; показанията на свидетелите С.В. А./инкорпорирани в доказателствения материал чрез тяхното прочитане по реда на чл.281, ал.5 във вр. с ал.1, т.5 от НПК/, Д. И. Д., М. П. Н. и А. А. Б.; заключенията на посочените по-горе експертизи; протокол за претърсване и изземване от 27.10.2017г., ведно с фотоалбум към него; протокол за оглед на веществени доказателства от 22.11.2017г.; веществени доказателства – найлонова, бяла на цвят торбичка с надпис „хранителен магазин магнит, съдържаща 6 бр. найлонови празни пакети от торфена смес от 5 литра, като пет от тях с надпис „торфена смес за декоративни растения и 1бр. - „Торфена смес за цъфтящи растения“, 2 бр. празни опаковки от халогенни лампи,1 бр. празна кафява саксия, 2 бр. празни саморъчно направени саксии от пластмасови бутилки, 3 бр. хартиени ролки от фолио - бели на цвят, парче употребявано алуминиево фолио с диаметър около 20см., алуминиево фолио, залепено около саксиите, 3 бр. халогенни крушки ведно с кабели и щепсел, 3 бр. опаковки с торове за растения, гумени ръкавици. Няма противоречия между тези доказателства, гласните кореспонидарт с писмените и веществените, и помежду си поради което Съдът ги кредитира. Обясненията на подсъдимия Б. са в унисон с установената фактическа обстановка.     

            От така установената фактическа обстановка, въззивния съд намира, че от обективна и субективна страна подсъдимия Б. е осъществил състава на чл. 354в, ал.1 от НК. От обективна страна Б. е отглеждал растения от рода на конопа в нарушение на установените правила съгласно чл. 3, ал. 1, т. 1 и ал. 2 и чл.29, ал.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите /ЗКНВП/, вр. Приложение № 1 - Списък I – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“ към чл. 3, т. 1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични /НРКРВН/. По смисъла на чл.29, ал.1 от ЗКНВП, отглеждането на растения от рода на конопа (канабис), предназначени за влакно, семена за фураж и храна и семена за посев, със съдържание под 0,2 тегловни процента на тетрахидроканабинол, определено в листната маса, цветните и плодните връхчета, се извършва само след издадено разрешение от министъра на земеделието, храните и горите, като условията и редът за издаване на разрешение, търговия и контрол се определят с наредба на министъра на земеделието, храните и горите.Б. няма разрешение по смисъла на чл.29, ал.1 от ЗКНВП, каквото не би могъл и да има с оглед съдържанието на активния компонент в процесните растения и тяхното предназначение, които са извън хипотезата на посочената норма. От субективна страна деянието е извършено при пряк умисъл- деецът е съзнавал общественоопасния му характер, предвиждал е общественоопасните му последици и е искал настъпването им. Прекия умисъл се разкрива от конкретните действия на подсъдимия – той съзнателно и старателно е отглеждал процесните растения, в създадена и поддържана в дома му благоприятна среда и оборудване за това, напълно съзнавал че растенията са наркотични, като именно тази им специфика го мотивирала да ги отглежда.

            ВРС е стигнал до фактически изводи, като визираните по-горе. От правна страна ВРС е преценил, че макар подсъдимия да е извършил престъплението за което е обвинен, то същото представлява „маловажен случай” по смисъла на чл.93, т.9 от НК, респ. не е съставомерно по чл. 354в, ал.1 от НК, но е съставомерно по чл.354в, ал.5, във вр. с ал.1 от НК. В тази насока ВРС, видно от мотивите към присъдата, е визирал следните доводи: „…От събраните и анализирани по-горе доказателства се установи, че е налице липса на вредни последици от престъплението. От друга страна са налице смекчаващи обстоятелства- подсъдимия е на възраст на границата между младежката и зрелостта, неосъждан, съдейства за разкриване на обективната истина в процеса, проявява безукорно процесуално поведение.“ И по-нататък: „…Смекчаващи отговорността обстоятелства са неговата наркотична зависимост, относително младата му възраст, обстоятелството че е израснал при други условия в друга страна- там се е формирал като личност, а там пушенето на марихуана не се преследва от закона, същия не разкрива висока степен на обществена опасност.“             ВОС не споделя горните съображения на ВРС, а също така не споделя и крайния извод на ВРС, че случая е маловажен. Такава хипотеза би била налице, ако с оглед липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства, деянието е с по - ниска обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от този вид.

            В настоящия случай, количеството на процесните наркотични растения не е голямо и стойността им е ниска, но тази характеристика на инкриминирания предмет не е единствения показател за степента на обществена опасност на деянието, която се преценява с оглед наличието и на други обстоятелства смекчаващи или отегчаващи отговорността.  

            Престъплението по 354в, ал.1 от НК е формално престъпление при което вредните последици не се изразяват в причиняване на конкретно увреждане /реално изменение на обществените отношения/ и няма състовамерен резултат. По такъв признак не биха могли да се сравняват деянията от този вид по степен на обществена опасност. Вредните последици на посоченото престъпление се изразяват в застрашаване на обществени отношения свързани с народното здраве, респ. поставя се в опасност животът или здравето на неограничен кръг хора и в конкретния случай тези вредни последици са налице,т.е. обратно на неправилно приетото от ВРС, че такива липсват. Не би могло да се приеме като смекчаващо обстоятелство и възрастта на подсъдимия, както неправилно е сторил това ВРС. Подсъдимият Б. е извършил деянието на 29 години, т.е. след повече от 10 години, откакто е навършил пълнолетие. Макар Б. да е млад мъж, той отдавна не е в ранна младежка възраст с характерните за нея импулсивност, наивитет и илюзии, и възрастта му не би могла да се прецени като смекчаващо обстоятелство. На досъдебното производство Б. се е възползвал от правото си да не дава обяснения, а пред ВРС и пред ВОС обясненията му, преди друго, са призив за проява на разбиране към стореното от него, и почти са лишени от конкретика досежно случая. Поради това, ВОС намира, че не е налице и приетото от ВРС смекчаващо обстоятелство: „…съдейства за разкриване на обективната истина в процеса“. За обстоятелството „...проявява безукорно процесуално поведение”, което ВРС също е приел като смекчаващо, следва да се има предвид, че Б. е действал с оглед правата и задълженията си на лице привлечено към наказателна отговорност, и това съблюдаване на процесуалните изисквания от подсъдимия не е смекчаващо обстоятелство, а негово задължение.             Неправилно ВРС е приел като смекчаващо обстоятелство че подсъдимия не е осъждан, защото последното не отговаря на истината. Видно от справката за съдимост на Б., той е осъден с влязла в сила на 15.09.2017г. присъда № 438/30.08.2017г. по НОХД № 1191/2017г. по описа на Районен съд – Видин, както следва: подсъдимия Г.О.Б. е признат за виновен в това, че на 03.08.2017 година в гр.Видин, без надлежно разрешително е държал в себе си и в дома си находящ се в гр.Видин, ж.к. „****“, бл.***, вх.***, ет.****, ап.***** високорисково наркотично вещество, а именно коноп с нетно тегло 4,53 гр. и съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол 18%, на стойност 27,18 лева и високорисково наркотично вещество коноп с нетно тегло 19.84гр. и съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол 27%, на стойност 119,04лева, всичко на обща стойност 146,22лв. /Съгласно ПМС №23/1998г. за определяне цените на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството/ - престъпление по чл. 354а, ал.3, предложение второ, т.1, предложение първо от НК, поради което и на основание чл. 354а, ал.3, предложение второ, т.1, предложение първо от НК във връзка с чл.36 и чл.54 от НК, подсъдимия Б. е осъден и му е наложено наказание „лишаване от свобода за срок от 1 година, както и глоба в размер на 2000 лева. На основание чл.66, ал.1 от НК, наказанието „лишаване от свобода е отложено за срок от 3 години, считано от влизане на присъдата в сила. Видно е, че подсъдимия Б. е осъждан което е отегчаващо отговорността му обстоятелство. Нещо повече- той е осъден за престъпление от същия вид, наложено му е наказание „лишаване от свобода“ и след малко повече от месец, той е извършил престъплението предмет на настоящото дело. Видно е, че довода на ВРС за смекчаващо обстоятелство „…израснал при други условия в друга страна- там се е формирал като личност, а там пушенето на марихуана не се преследва от закона“ е неприемлив, тъй като за обикновения интелект на пълнолетния индивид, осъждането с влязла в сила присъда за деяние с предмет високорисково наркотично вещество от рода на конопа, следва да е пределно показателно за наказателната противоправност на последващо деяние от същия вид и със същия предмет. Видно е, че предишното осъждане на Б. за деяние извършено през месец август 2017г., осъждането му през месец септември и налагането му на наказание „лишаване от свобода“, не са го възпрели да извърши деянието предмет на настоящото дело. Ясно е, че при това положение, през призмата на генералната и специална превенция, не е подходящо и в разрез с чл.36 от НК, наложеното от ВРС по-леко наказание „пробация“. Налице е тенденциозност в престъпното поведение на дееца с обект обществени отношения свързани с народното здраве. При това положение, обществената опасност на дееца и на деянието не следва да бъде занижавана. В тази насока се показателни и мястото на осъществяване на деянието, начин на осъществяване, и използвани средства. Подсъдимия е предприел сериозна подготовка, осигурил е специално оборудване, създал е необходимите условия, респ. осветление, отопление, наторяване, като в крайна сметка е превърнал помещение от дома си в оранжерия за отглеждане на процесните наркотични растения.

            Буквалното и логическо тълкуване на материалноправната разпоредба на чл. 93, т. 9 от НК мотивира заключение, че „маловажен случай“ на престъпление е този, при който извършеното от дееца, предвид липсата или незначителността на вредните последици или с оглед други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпно посегателство от съответния вид. Съдебната практика е константна и категорична, че в обсега на необходимата преценка при определяне на правната квалификация на деянието по чл. 93, т. 9 от НК са установените по делото факти, значими за тежестта на инкриминираното престъпление и неговата морална укоримост - време, място, начин на осъществяване, участващи лица, използвани средства, индивидуализиращи предмета на посегателство белези, причинен вредоносен резултат, и данните за личността на извършителя.

            От данните по делото в тази насока и най-вече от установените по делото фактически данни по отношение на съдебното минало на извършилия посегателството против народното здраве Б., осъждан с влязлата в сила присъда за същото по вид престъпление, цитирана по-горе, предпоставя заключение за характерна за този вид престъпления обществена опасност на деянието.

            В контекста на изложеното стойностните параметри на инкриминирания предмет, явяващ се материализация на засегнатите обществени отношения - обект на посегателство и декларативното изявление на подсъдимия, че се признава за виновен и съжалява за извършеното, не внасят съмнения в очертаната позиция.           

            Доколкото ВРС е стигнал до различни правни изводи, то същите са неправилни, което е довело и до неправилност на атакуваната присъдата. Това налага частичната ѝ отмяна /в осъдителната и санкционна част и относно приложението на чл.59 от НК/ и постановяване на нова, с която подсъдимия да бъде признат за виновен по обвинението, което му е повдигнато, като се приложи чл.68, ал.1 от НК и се извърши правилно приложение на чл.59 от НК.

            По визираните по-горе съображения на ВОС, неоснователни са доводите на защитата за потвърждаване на първоинстанционната присъда. Неоснователен е и довода за липса на съставомерност, тъй като не се установява престъплението да е извършено като продължено. Следва да се отбележи, че за съставомерността на деянието по чл. 354в, ал.1 от НК, не е задължително то да се е осъществило като продължено престъпление. Достатъчно е, че изпълнителното деяние е реализирано на датата посочена в обвинителния акт.

            Протеста на РП - Видин частично е основателен и следва да бъде уважен, доколкото се иска подсъдимия да бъде осъден за престъплението за което му е повдигнато обвинение. Относно искането за конкретно посочено наказание, протеста е неоснователен, по съображения визирани по-долу.

            За деяние по чл. 354в, ал.1 от НК е предвидено наказание „лишаване от свобода” от 2 до 5 години и глоба от 5000 до 10000 лева. Макар деянието да е общественоопасно в достатъчна степен за да се квалифицира като престъпление по цитирания член от НК и случая не е маловажен, то обществената му опасност по степен клони към този предел без да го достига. Показателни в тази насока са не голямото количеството на процесните наркотични растения и много ниската им стойност. Последната е изключително смекчаващо обстоятелство, и макар да е обосновано използването на санкционните средства на наказателното право, то следва да се слезе под най - ниския предел на предвидената санкцията, тъй като и най - ниското наказание в случая ще бъде несъразмерно тежко. При това положение и с оглед чл.54, 36 и чл.55, ал.1, т.1 и ал.3 от НК, ВОС счита, че целите на наказанието ще бъдат постигнати като на подсъдимия бъде наложено наказание “лишаване от свобода” за срок от 3 месеца, при първоначален „общ“ режим, съобразно чл.57, ал.1, т.3 от ЗИНЗС. Предишното осъждане на дееца е пречка за приложението  на чл.66, ал.1 от НК. На основание чл.55, ал.3 от НК, ВОС намира, че с оглед целите на наказанието по чл.36 от НК, не следва да налага по - лекото наказание „глоба“, предвидено наред с наказанието „лишаване от свобода”. Наказанието глоба по съдържанието си е имуществена санкция и не е подходящо спрямо дееца, който е безработен и няма доходи.

 На основание чл.68, ал.1 от НК, подсъдимия Г.О.Б. следва да изтърпи и наложеното му с присъда № 438/30.08.2017г. /влязла в сила на 15.09.2017г./ по НОХД № 1191/2017г. на Районен съд - Видин наказание „лишаване от свобода“ за срок от 1 година, при първоначален „общ“ режим, съобразно чл. 57,  ал. 1, т.3 от ЗИНЗС.

На основание чл. 59, ал.1 и ал.2 от НК следва да бъде зачетено  времето, през което подсъдимия Б. е бил задържан по марка за неотклонение „задържане под стража“ или на друго основание по реда на НПК, ЗМВР или друг закон, включително и за времето от 04.04.2018г. до 16.05.2018г. включително, през което време подсъдимия Б. ***, с оглед предишна МНО „задържане под стража“, отменена с определение на ВРС от 27.03.2018г. по НОХД № 132/2018г. на ВРС, влязло в сила на 04.04.2018г., като се приспадне това време от срока на наложеното наказание „лишаване от свобода“.

Присъдата на ВРС в останалата част, относно веществените доказателства и разноските следва да бъде потвърдена.

Предвид горното следва да бъде постановена нова присъда с която да бъде отменена присъда № 168/27.03.2018г. по НОХД № 132/2018г., по описа на Районен Съд – Видин, В ЧАСТТА  с която: подсъдимия Г.О.Б. е признат за ВИНОВЕН в това, че на 27.10.2017 год. в обитавано от него жилище - апартамент № ***, находящ се в гр. Видин, ж-к "***" №***, вх.**, ет.*** отглеждал растения от рода на конопа - 7 /седем/ бр.зелени стръкове с различна височина - от 0.40м. до 0.70м., засадени в различни по размер и цвят саксии, които по външни белези и химичен състав представляват „коноп", с тегло 5.62 гр. и съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол 2%, на стойност 33.72лв. /тридесет и три лв. и 72ст./ в нарушение на установените правила съгласно чл. 3, ал. 1, т. 1 и ал. 2 и чл.29, ал.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите /ЗКНВП/, вр. Приложение № 1 - Списък I – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“ към чл. 3, т. 1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични /НРКРВН/, като случаят е маловажен - престъпление по чл.354в, ал.5, във вр. с ал.1 от НК, за което и на основание чл.354в, ал.5, във вр. с ал.1, във вр.с чл.55, ал.1, т.2, б."б" и чл.36 от НК, подсъдимия Б. е осъден и му е наложено наказание „ПРОБАЦИЯ“, като съвкупност от следните пробационни мерки:

Задължителна регистрация по настоящ адрес два пъти седмично за срок от две години;

Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от две години;

            На основание чл.55, ал.3 от НК не е наложено предвиденото кумулативно по-леко наказание „глоба“;

            Подсъдимия Г.О.Б. е оправдан по повдигнатото обвинение по чл.354в, ал.1 от НК;

            На основание чл. 59, ал.1 и ал.2 от НК е приспаднато времето, през което спрямо подсъдимия е била взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ или друго задържане по реда на НПК, ЗМВР или друг закон, свързано с престъплението.

Вместо горното подсъдимия Б., следва да бъде признат за ВИНОВЕН в това, че на 27.10.2017 год. в обитавано от него жилище - апартамент № **** находящ се в гр. Видин, ж-к  „****“*** вх.***, ет.***отглеждал растения от рода на конопа - 7 /седем/ бр.зелени стръкове с различна височина - от 0.40м. до 0.70м., засадени в различни по размер и цвят саксии, които по външни белези и химичен състав представляват „коноп", с тегло 5.62 гр. и съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол 2%, на стойност 33.72лв. /тридесет и три лв. и 72ст./ в нарушение на установените правила съгласно чл. 3, ал. 1, т. 1 и ал. 2 и чл.29, ал.1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите /ЗКНВП/, вр. Приложение № 1 - Списък I – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“ към чл. 3, т. 1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични /НРКРВН/, за което и на онование чл.354в, ал.1 във вр. с чл.55, ал.1, т.1 и ал.3 от НК, ОСЪЖДА подсъдимия Г.О.Б., като му налага наказание „лишаване от свобода“ за срок от 3 месеца, при първоначален „общ“ режим, съобразно чл. 57,  ал. 1, т.3 от ЗИНЗС.

На основание чл.68, ал.1 от НК, подсъдимия Б. следва да изтърпи и наложеното му с присъда № 438/30.08.2017г. /влязла в сила на 15.09.2017г./ по НОХД № 1191/2017г. на Районен съд - Видин наказание „лишаване от свобода“ за срок от 1 година, при първоначален „общ“ режим, съобразно чл. 57,  ал. 1, т.3 от ЗИНЗС.

На основание чл. 59, ал.1 и ал.2 от НК следва да се зачете времето през което подсъдимия Г.О.Б. е бил задържан по мярка за неотклонение „задържане под стража“ или на друго основание по реда на НПК, ЗМВР или друг закон, включително и за времето от 04.04.2018г. до настоящия момент, през което време подсъдимия Б. ***, с оглед предишна МНО „задържане под стража“, отменена с определение на ВРС от 27.03.2018г. по НОХД № 132/2018г. на ВРС, влязло в сила на 04.04.2018г., като ПРИСПАДА това време от срока на наложеното наказание „лишаване от свобода“.

Следва да бъде потвърдена  присъда № 168/27.03.2018г. по НОХД № 132/2018г., по описа на Районен Съд – Видин, в останала й част.

            Водим от горното Съдът постанови присъдата.

            15.06.2018г.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ: