Решение по дело №235/2018 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 302
Дата: 12 юли 2018 г. (в сила от 3 август 2018 г.)
Съдия: Кирил Хаджитанев
Дело: 20184110200235
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 февруари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ …….

гр.В. Търново, 12.07.2018 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

         Великотърновският районен съд, четвърти състав, в публично заседание на 08.06.2018 г., в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КИРИЛ ХАДЖИТАНЕВ

 

при секретаря Стефка Илиева, като разгледа докладваното АНД № 235 по описа за 2018 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производство по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

         Образувано е по жалба на И.М.М. с ЕГН ********** против Наказателно постановление №1504/10.01.2018 г. издадено от Началник РУ Велико Търново при ОДМВР В. Търново, с което за нарушение на чл.28, ал.1 от ЗНССПЕЕН 112, на основание чл.38, ал.1 от ЗНССПЕЕН 112 е наложено административно наказание – глоба в размер на 2000 лева.

         В съдебно заседание жалбоподателят не се явява, не се представлява. В жалбата излага становище за отмяна на обжалваното наказателно постановление поради допуснати съществени процесуални нарушения - липса на констатации на факти и произнасяне на наказващия орган по основания за прилагане на чл.28 от ЗАНН.

         Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява в съдебно заседание и не взема становище по жалбата.

         Съдът, след като обсъди приобщените по делото доказателства, намери за установено от фактическа и правна страна следното :

         Административно наказателното производство е започнало със съставянето на АУАН  № 1504 от 21.12.2017 г. с актосъставител Й.Ц.Х. на длъжност младши ПИ в РУ Велико Търново в присъствието на свидетеля П.И.И..

         Актът е връчен на жалбоподателя при отказ да бъде подписан. Отказът да бъде подписан акта е удостоверен с подписа на свидетеля по акта П.И.И..  В акта не е вписано възражение. Не е постъпвало писмено възражение в законоустановения срок.

         Въз основа на АУАН е издадено обжалваното НП.

В НП се приема за установено, че  на 21.12.2017 г. в с. Леденик, дом №19 в 22.26 ч. жалбоподателят подава сигнал на телефон ЕЕН112, че мъж тормози майка му, като с това си действие подава нереален сигнал на телефон ЕЕН112.      

При така описаната фактическа обстановка, наказващият орган е налице нарушение по чл.28, ал.1 от ЗНССПЕЕН 112.

На основание чл.38, ал.1 от ЗНССПЕЕН 112 е наложено административно наказание – глоба в размер на 2000 лева.

АУАН и НП са издадени от оправомощени за това лица, в рамките на законоустановените срокове.

Съдът констатира, че е допуснато нарушение по чл.42, т.4 от ЗАНН в АУАН и чл.57, ал.1, т.5, пр.1 от ЗАНН в обжалваното Наказателно постановление, тъй като липсва достатъчно точно и ясно описание на нарушението и обстоятелствата, при които то е извършено. В обстоятелствената част на обжалваното НП се твърди, че е бил подаден нереален сигнал на ЕЕН112, който по същество се състои в съобщение, че мъж тормози майка му. От обективна страна сигналът сочи към данни за престъпно деяние по глава втора от особената част на Наказателния кодекс - Престъпления срещу личността. В обстоятелствената част на обжалваното наказателно постановление няма никакви твърдения, от които да може да се направи извод, че подаденият сигнал е нереален. Нещо повече такъв термин в закона липсва. Липсата на достатъчно подробно и конкретно описание на нарушението препятства възможността да се извърши преценка за съставомерните признаци на твърдяното деяние - по конкретно дали сигнала отговаря на обективната действителност или не.

Налице е и нарушение при посочване на правната норма която е нарушена. В констативната част на обжалваното наказателно постановление наказващият орган е направил извод, че жалбоподателят подава нереален сигнал на телефон ЕЕН 112. За нарушен е посочен чл.28, ал.1 от ЗНССПЕЕН 112, който съдържа пет отделни хипотези, без конкретизация. Това е особено съществено, тъй като законодателят е предвидил различни санкции за отделните нарушения. Така за  предаване, чрез ЕЕН 112 неверни или заблуждаващи съобщения и сигнали за помощ, в чл.38, ал.1 ЗНССПЕЕН  се предвижда наказание глоба от 2000 до 5000 лв., докато за ползване не по предназначение ЕЕН 112, се предвижда наказание глоба от 200 до 1000 лв.

Нарушенията са съществени и неотстраними в съдебната фаза на процеса и представляват самостоятелни основания за отмяна на обжалваното наказателно постановление, тъй като значително са ограничили правото на защита на жалбоподателя, като последния не е наясно в какво точно нарушение е обвинен и въз основа на какви фактически констатации.

Освен това съдът констатира, че по адм. наказателната преписка не са налице достатъчно доказателства за приетите за установени фактически положения. Не става ясно и не са налице никакви доказателства относно авторството на посадения сигнал на ЕЕН 112. В обстоятелствената част на обжалваното НП не е посочено, нито от кой номер е подаден сигналът, нито с какво конкретно съдържане е той. По делото не съществуват никакви доказателства от които да е видна връзката на жалбоподателя с подадения сигнал, като се изключи твърдението за това от страна на наказващия орган.

Предвид изложеното съдът счита, че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно и неправилно и следва да се отмени изцяло.

 Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

 

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №1504/10.01.2018 г. издадено от Началник РУ Велико Търново при ОДМВР В. Търново, с което на И.М.М. с ЕГН ********** за нарушение на чл.28, ал.1 от ЗНССПЕЕН 112, на основание чл.38, ал.1 от ЗНССПЕЕН 112 е наложено административно наказание – глоба в размер на 2000 лева.

Решението подлежи на обжалване пред Великотърновския административен съд в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено и обявено.

 

                                          

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: