Определение по дело №52/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 72
Дата: 4 февруари 2020 г.
Съдия: Милен Петров Славов
Дело: 20203000500052
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 30 януари 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ 72

гр. Варна, 04.02.2020г.

Варненски апелативен съд, в закрито съдебно заседание, в състав:

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕН СЛАВОВ

                                                                        ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЯ ПЕТРОВА

                                                                                             МАРИЯ МАРИНОВА

като разгледа докладваното от съдията Славов в. ч. гр. дело № 52/20г., намира следното:

Производството е образувано по частна жалба на П.Д.П. *** против решение № 179/27.11.19г. по в.гр.д. № 316/19г. на ОС-Търговище, в частта му, с която е оставена без разглеждане негова жалба в качеството му на длъжник по изп.д. № 20169120401423 по описа на ЧСИ Г. С., рег. № 912, насочена против присъединяването на НАП-София като взискател по изпълнителното дело, и производството по тази жалба е било прекратено /в тази част решението има характера на определение и представлява обжалваем съдебен акт, а в останалата част е необжалваемо/. Счита се, че решението е постановено в противоречие на материалния закон и на процесуалните правила, тъй като за да има кредитор, трябва да има и дълг. Качеството на кредитор на НАП е било оспорено. Претендира се отмяна на решението като незаконосъобразно.

В предвидения срок е постъпил отговор на частната жалба от насрещната страна – взискателят „БЪЛГАРСКА БАНКА ЗА РАЗВИТИЕ“ АД, гр. София, подаден чрез юр.к. С.Н.. Счита се, че частната жалба е неоснователна и се претендира решението в обжалваната му част да бъде потвърдено. Споделени са решаващите мотиви на съда, обосновали прекратяването на производството по посочената жалба на длъжника в изпълнението. Претендира се от съда и присъждане на разноските за настоящата инстанция, изразяващи се в юрисконсултско възнаграждение, определено на 150 лв. в представения списък на разноските.

НАП-София не е депозирала отговор на частната жалба.

Подадената частна жалба е в срок и е редовна, изхожда от страна с правен интерес от обжалването на решението в обжалваемата му част, имаща характера на определение, поради което е допустима. Разгледана по същество обаче частната жалба е неоснователна поради следното:

Жалбоподателят е длъжник по по изп.д. № 20169120401423 по описа на ЧСИ Г. С., рег. № 912, което е било образувано по молба на „БЪЛГАРСКА БАНКА ЗА РАЗВИТИЕ“ АД, гр. София, въз основа на изпълнителен лист издаден на 20.12.13г. въз основа на заповед за изпълнение, издадена по ч.гр.д. № 1721/13г. на РС-Търговище, за събиране на парична сума, представляваща неизплатено задължение по запис на заповед от 23.02.09г., ведно с направените разноски в заповедното производство.

Въз основа на полученото на 18.10.17г. удостоверение от ТД на НАП-Варна, в което са отразени задължения на длъжника към държавата за здравни осигуровки и лихви, ЧСИ с разпореждане от 19.10.17г. на осн. чл. 458 от ГПК е присъединил държавата като взискател по изпълнителното дело.

В подадената на 26.09.19г. жалба до съда, длъжникът Панайтов е обжалвал горното действие на ЧСИ с аргумента, че не дължи суми на ТД на НАП-Варна, офис Търговище. Посочил е, че не са му извършвани ревизии и не е подавал декларации пред НАП и не му е известно как този дълг е бил формиран. Освен това юридическо лице е НАП-София, а не ТД на НАП, офис Търговище.  

В действащия ГПК за разлика от отменения, законодателят е ограничил възможността за обжалване действията на СИ, свеждайки я до лимитативно определените актове, от ограничения кръг лица и на лимитативно посочените в закона основания, което изключва разширително тълкуване на разпоредбите относно обжалването. В уредените от законодателя хипотези с чл. 435 от ГПК са изчерпателно изброени случаите, в които взискателят, длъжникът и трети за изпълнението лица могат да обжалват незаконосъобразните действия на СИ. Липсата на оплаквания в посочените от нормата на чл. 435, ал. 2 от ГПК аспекти, води до извода за недопустимост на защитата срещу незаконосъобразност на атакуваното понастоящем действие на ЧСИ, изразяващо се в конституирането на държавата като взискател на осн. чл. 458 от ГПК.

Както правилно е отбелязал и въззивният съд, защитата в тази хипотеза е чрез отричането по съдебен ред на публичното задължение, посочено в удостоверението, издадено от НАП на осн. чл. 191, ал. 4 от ДОПК.

На осн. чл. 78, ал. 3 вр. ал. 8 от ГПК жалбоподателят следва да бъде осъден да заплати на насрещната страна „БЪЛГАРСКА БАНКА ЗА РАЗВИТИЕ“ АД, гр. София възнаграждение за юрисконсулт за изготвения отговор на частната жалба, в размер на 50 лв. Размерът е определен по реда на чл. 27 от Наредбата за заплащане на правната помощ в нормативно посочения минимум, предвид ниската фактическа и правна сложност на  настоящото дело.    

Воден от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 179/27.11.19г. по в.гр.д. № 316/19г. на ОС-Търговище, в частта му, с която е оставена без разглеждане жалбата на П.Д.П. *** в качеството му на длъжник по изп.д. № 20169120401423 по описа на ЧСИ Г. С., рег. № 912, насочена против присъединяването на държавата чрез НАП-София като взискател по изпълнителното дело на осн. чл. 458 от ГПК.

ОСЪЖДА П.Д.П., ЕГН ********** *** да заплати в полза на „БЪЛГАРСКА БАНКА ЗА РАЗВИТИЕ“ АД, гр. София, ЕИК ********* сумата в размер на 50 /петдесет/лв., на осн. чл. 78, ал. 3, вр. ал. 8 от ГПК.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         ЧЛЕНОВЕ: